Jump to content
Sign in to follow this  
klery

Ε.Φ.Ε.Ε.Θ. - Αίτημα για παράταση δημοσίευσης ισολογισμών και υποβολής οικονομικών καταστάσεων Α.Ε. & Ε.Π.Ε.

Recommended Posts

Γιατι δεν ζητουν να παραταθει η υποβολη για τον Ιουλιο μετα την τακτικη γενικη συνελευση;

Share this post


Link to post
Share on other sites

H αναρτηση τυ ισολογισμου στην ιστιοσελιδα πρεπει να εχει γινει εως 07/06 ή εως 10/06?

Τελικα η αναρτηση στην ιστιοσελιδα μπορει να γινει και 10/06 ?Παρακαλω μια απαντηση

 

7. Προθεσμία γνωστοποίησης των αναρτήσεων στο ΓΕΜΗ και προθεσμία υποβολής των κατά περίπτωση δικαιολογητικών

ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ Ότι : Οι εταιρείες θα πρέπει να γνωστοποιούν κάθε φορά την ανάρτηση τους  στην ιστοσελίδα (ισολογισμό , πρόσκληση για Γ.Σ. κλπ), δεδομένου ότι, στο ίδιο ως άνω άρθρο 232, ορίζεται ότι «οι προθεσμίες (όπως αυτές που προβλέπει ο ν.2190/1920 και ο 3190/1955) που συνδέονται με τη δημοσίευση σε άλλα έντυπα μέσα (δηλαδή των 20 ημερών πριν την συνέλευση)"""" λογίζεται ότι εκκινούν ή λήγουν από την ημέρα που η εταιρεία ανακοίνωσε στο οικείο Μητρώο (δηλαδή στο ΓΕΜΗ) την ανάρτηση στην ιστοσελίδα (δηλαδή δεν εκκινούν από την ημερομηνία της ανάρτησης).""""

[Πχ Αν μία ανάρτηση σε ιστοσελίδα γίνει τον Νοέμβριο, αλλά η γνωστοποίηση στο ΓΕΜΗ γίνει στις 15/12 και η συνέλευση συγκληθεί στις 31/12, τότε η ανάρτηση είναι εκπρόθεσμη και η συνέλευση μπορεί να πάσχει ή να προσβληθεί για ακύρωση].

 

ΑΡΑ 10/06 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικα η αναρτηση στην ιστιοσελιδα μπορει να γινει και 10/06 ?Παρακαλω μια απαντηση

 

Εγώ πιστεύω έως 10/6 γιατί έως 07/06 από που προκύπτει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχει σημασία πότε θα γίνει η ανάρτηση στην ιστοσελίδα, αλλά πότε θα γίνει η γνωστοποίηση της ανάρτησης.

 

Τώρα, οι ανακοινώσεις λένε ότι θα δέχονται και 10/6. Αυτό προφανώς είναι κατά παρεκτροπήν του νόμου, αλλά το ΓΕΜΗ κλείνει το μάτι, εμείς κάνουμε την πάπια, κι είναι όλοι χαρούμενοι κι ευτυχισμένοι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας ειλικρινα εχω μεγαλο θεμα χρονου ........αρα και να αναρτηθει και 10/06 αφου η γνωστοποιηση αναρτησης θα κατατεθει στο ΓΕΜΗ 10/06 και μετραει η προθεσμια απο εκει , λογικα ειναι ενταξει.. και εγω ετσι το βλεπω με τμημα εμποριου δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα.............

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι, η υπηρεσία ηλεκτρονικής ανάρτησης των Οικονομικών Καταστάσεων και των συναφών εγγράφων προς δημοσίευση στο ΦΕΚ λειτουργεί άψογα αν και τελευταία στιγμή. Βέβαια δεν πρόβλεψαν την υποβολή της πρόσκλησης εφόσον αυτό απαιτείται. Αν λοιπόν δεν έχετε να δημοσιεύσετε και Πρόσκληση τότε δοκιμάστε την ηλεκτρονική υποβολή στο www.businessportal.gr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι, η υπηρεσία ηλεκτρονικής ανάρτησης των Οικονομικών Καταστάσεων και των συναφών εγγράφων προς δημοσίευση στο ΦΕΚ λειτουργεί άψογα αν και τελευταία στιγμή. Βέβαια δεν πρόβλεψαν την υποβολή της πρόσκλησης εφόσον αυτό απαιτείται. Αν λοιπόν δεν έχετε να δημοσιεύσετε και Πρόσκληση τότε δοκιμάστε την ηλεκτρονική υποβολή στο www.businessportal.gr.

 

Συνάδελφε, τα αρχεία που υπέβαλλες ηλεκτρονικά ήταν σκαναρισμένα (δηλαδή είχαν υπογραφές)?Η' μπορω να στείλω τα αρχεία ως έχουν καί μετα με συστημένη επίστολη τα υπογεγραμμένα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, τελικά όπως φαίνεται δεν το κυνηγάει η ΠΟΦΕΕ το θέμα της παράτασης δημοσίευσης των οικονομικών καταστάσεων. Θα ήθελα να πληροφορηθώ από συναδέλφους για την σημερινή κατάσταση που επικρατούσε στα μεγάλα επιμελητήρια της χώρας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

οταν υποβληθουν ηλεκτρονικα ποτε πρεπει να τα παμε στο ΓΕΜΗ παλι την ιδια μερα?ξερει κανεις ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημέρα μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση μη υποβολής στο ΓΕΜΗ λόγω ανωτέρας βίας ? δεν έχω υπογραφές

Share this post


Link to post
Share on other sites

οταν υποβληθουν ηλεκτρονικα ποτε πρεπει να τα παμε στο ΓΕΜΗ παλι την ιδια μερα?ξερει κανεις ?

γνωριζει καποιος ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oι "οικογενειακές" ΕΠΕ (ίσως και οι αντίστοιχες ΑΕ) που δεν θα έχουν προβλήματα ενστάσεων περί ακυρότητας ΓΣ ή Συνέλευσης των εταίρων, θα αντιμετωπίσουν κάποιο πρόστιμο ή άλλο πρόβλημα σε περίπτωση υποβολής δικαιολογητικών στο ΓΕΜΗ αμέσως μετά την 28η Ιουνίου που θα κάνουν τις δηλώσεις τους ?


Νομίζω ότι το ερώτημα αυτό αφορά το 90% των εταιρειών.


Γνωρίζει κανείς ?


Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Oι "οικογενειακές" ΕΠΕ (ίσως και οι αντίστοιχες ΑΕ) που δεν θα έχουν προβλήματα ενστάσεων περί ακυρότητας ΓΣ ή Συνέλευσης των εταίρων, θα αντιμετωπίσουν κάποιο πρόστιμο ή άλλο πρόβλημα σε περίπτωση υποβολής δικαιολογητικών στο ΓΕΜΗ αμέσως μετά την 28η Ιουνίου που θα κάνουν τις δηλώσεις τους ?

Νομίζω ότι το ερώτημα αυτό αφορά το 90% των εταιρειών.

Γνωρίζει κανείς ?

 

 Ποιός μπορεί να το γνωρίζει αυτό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

απ'το euro2day :

 

Με τροπολογία που θα κατατεθεί αύριο, Δευτέρα, οι εταιρείες που δεν πρόλαβαν να καταθέσουν προς δημοσίευση τους ισολογισμούς τους μέχρι τις 10/6, ειδικά για φέτος δεν θα επιβαρυνθούν με πρόστιμα, υπό την προϋπόθεση ότι θα τους καταθέσουν έως τις 10/7/2013.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είτε "οικογενειακή", είτε "καφενειακή" είτε "ερωτική" είναι η ΑΕ, η ταρίφα απ' τη νομαρχία προσφάτως ήταν 450 γιουρο (οικον. καταστασεις, προσαρτημα, εκθεση-150 εκαστο)  ή 300 (μη υποχρεος εκθεσης)....

 

Εμένα θα μου απαντήσει κανείς????

 

Συνάδελφε, τα αρχεία που υπέβαλλες ηλεκτρονικά ήταν σκαναρισμένα (δηλαδή είχαν υπογραφές)?Η' μπορω να στείλω τα αρχεία ως έχουν καί μετα με συστημένη επίστολη τα υπογεγραμμένα

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκ για τις ΑΕ. Στις "καφενειακές-ερωτικές" ΕΠΕ  ποιός θα επιβάλλει πρόστιμο, το ΓΕΜΗ ?

Εκκρεμούν ακόμη τα πρόστιμα των 600-30.000€ στις αναπόγραφες !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το υπουργείο Ανάπτυξης

Παράταση έως 10 Ιουλίου για τις εταιρείες που δεν δημοσίευσαν ισολογισμούς

Πρωτο θεμα.GR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×