Jump to content

ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΣΑΣ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ Γ.Γ.Π.Σ.

Recommended Posts

ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΛΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΕΛΗ ΙΟΥΝΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΤΙ?

Ούτε ο κ. Θεοχάρης , φίλε Θοδωρή. Ούτε και αυτός ! Μόνο ο Θεός ξέρει, αν υπάρχει και αυτός...

• Replies 186
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Φίλε, το σύστημα της Γ.Γ.Π.Σ. είναι πολύ μπροστά απ' όσο νομίζεις. Όταν είσαι στο πρόγραμμα της Γ.Γ.Π.Σ. μια ειδική εφαρμογή -με ενσωματωμένη κάμερα-  τρέχει πίσω απ΄την οθόνη σου. Αν σε δει να τυπώνε

Όταν μια υπηρεσία του Δημοσίου πραγματοποιεί αλλαγές στην πλατφόρμα της ή προσθέτει νέες δυνατότητες ή προσθέτει νέους ελέγχους κατά την συμπλήρωση εντύπων κ.λπ., οφείλει να ενημερώσει αρκετό χρονικό

Γιατί εγώ τι έπαθα με το εκκαθαριστικό;    Εμένα μου το έβγαλε κατ' ευθείαν αλλά όταν το έδωσα στην Ιωάννα, μ' άρχισε τις φωνές λέγοντάς μου: "Βρε αχαΐρευτε καθαριστικό σου είπα να μου φέρεις από

Posted Images

καλημερα!!

εμενα σημερα το πρωι σε 2 πελατες μου εστειλαν αυτο το mail

Αγαπητέ φορολογούμενε,

Δεδομένου ότι έχει ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσής σας Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων 2013, με ημερομηνία πληρωμής 1ης δόσης στις 30 Αυγούστου 2013, για τη δική σας διευκόλυνση και προς αποφυγή ταλαιπωρίας, σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα http://www.gsis.gr επιλογή «Υπηρεσίες προς Πολίτες», και, στη συνέχεια, επιλογές «Υποβολή δήλωσης φορολογίας Εισοδήματος Ε1» μπορείτε να δείτε και να εκτυπώσετε το εκκαθαριστικό που σας έχει αποσταλεί. Ο απευθείας σύνδεσμος είναι: https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp/index.jsp

Οι κωδικοί πληρωμής (που αντιστοιχούν σε Βεβαιωμένες Οφειλές Δ.Ο.Υ.) και τα ποσά πρώτης δόσης ή ολικής εξόφλησης είναι τα στοιχεία που χρειάζονται για να πραγματοποιηθεί η εξόφληση των υποχρεώσεων στις Τράπεζες ή στα ΕΛ.ΤΑ. Για οποιοδήποτε πρόβλημα μπορείτε να απευθύνεστε στο Τμήμα Υποστήριξης Συναλλασσομένων (Helpdesk) της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων: τηλ. 213 133 2552, 213 133 3131, 15515.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ

Καλημέρα,

και μένα από το πρωί έχουν έρθει δύο email!!!!!!!!!!!!!!!

Γιατί έχω την εντύπωση ότι είχαν πάει διακοπές και τώρα επέστρεψαν και έπιασαν δουλειά????????????????????

Καλημέρα και εμένα μου ήρθαν 2 email το πρωί για "διευκόλυση και αποφυγή ταλαιπωρίας" φυσικά (μας κοροιδευουν κανονικά)

αποφυγη δικη τους ταλαιπωριας θα εννοουν.

δεν εξηγειται αλλιως.

Οι άνθρωποι δεν παίζονται με τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1. Η δήλωση υποβλήθηκε στις 28/7, με σημείωση ότι θα ενημερωθούμε ηλεκτρονικά για την εκκαθάριση.....

2. Σήμερα έλαβα το email ότι εκκαθαρίστηκε και να μπώ να το εκτυπώσω για πληρωμή κτλ κλτ

Το εκτυπώνω ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ 30/7/2013 ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ...

Από τις 30/7 που την εκκαθάρισαν γιατί έστειλαν σήμερα το email????

Μετά από ένα μήνα???????????? ΑΙΣΧΟΣ

Να σημειωθεί ότι ο φορολογούμενος ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!!!!

:angry:  :angry:  :angry:

εγω πηγα το εκκαθαριστικο σε ενα παππου ανω τον 80 ετων, του εδωσα το εκκαθαριστικο σε χαρτι Α4 κ νομιζε οτι το κοροιδευα, εχασα σχεδον ολο το πρωινο να του εξηγησω οτι μπορει να παει στην τραπεζα κ να πληρωσει κανονικα! εχω κι αλλους μεγαλους σε ηλικια οι οποιοι περιμενουν το εκκαθαριστικο οπως το ηξεραν!

εγω πηγα το εκκαθαριστικο σε ενα παππου ανω τον 80 ετων, του εδωσα το εκκαθαριστικο σε χαρτι Α4 κ νομιζε οτι το κοροιδευα, εχασα σχεδον ολο το πρωινο να του εξηγησω οτι μπορει να παει στην τραπεζα κ να πληρωσει κανονικα! εχω κι αλλους μεγαλους σε ηλικια οι οποιοι περιμενουν το εκκαθαριστικο οπως το ηξεραν!

To πρόβλημα δεν είναι οι "παππούδες" που δεν καταλαβαίνουν (κ δικαιολογημένα) αλλά που δε το δέχονται οι τράπεζες!!!!!!!

Εχω αρκετές περιπτώσεις που δε δέχτηκαν να δώσουν επιστροφή ή να εισπ΄ραξουν ποσό γιατι πρεπει να προσκομίσουν λέει το προτότυπο...κ όχι αυτό το Α4!!!!!!!

To πρόβλημα δεν είναι οι "παππούδες" που δεν καταλαβαίνουν (κ δικαιολογημένα) αλλά που δε το δέχονται οι τράπεζες!!!!!!!

Εχω αρκετές περιπτώσεις που δε δέχτηκαν να δώσουν επιστροφή ή να εισπ΄ραξουν ποσό γιατι πρεπει να προσκομίσουν λέει το προτότυπο...κ όχι αυτό το Α4!!!!!!!

κι εμενα πολλοι πελατες την πατησαν ετσι.

δεν δεχονται το εκκαθαριστικο μεσω gsis. θελουν το πρωτοτυπο

αντε βγαλε ακρη.

Αυτό που συμβαίνει είναι τουλάχιστον αστείο...

Τέλος του μήνα να στέλνουν τέτοιες ειδοποιήσεις με άλλες υποχρεώσεις να τρέχουν.

Πήρα και εγώ 3 email...

Δηλαδή αν κάποιος έχει κάνει τη δήλωση μόνος του ή την έχει κάνει κάποιος συγγενής του

και έχει βάλει το email του εγγονού του ή του ανιψιού του και δεν κοιτάει τα email κάθε μέρα

θα επιβαρυνθεί με πρόστιμο;

Λέει σε κάποιο νόμο ή σε κάποια ΠΟΛ ότι το κράτος δεν υποχρεούται ή δεν σκοπεύει να εκδώσει 

εκκαθαριστικά για όλους; Ή ότι αν αργήσει να τα στείλει υποχρεούται ο φορολογούμενος να κάνει

αυτή τη δουλειά;

Δεν συζητάω για εμάς. Άσε που γίνεται χαμός με χρέη ρυθμίσεις κλπ. Η εφορία τους προωθεί όλους

στους λογιστές για τα πάντα. Σε λίγο τα λογιστήρια θα πρέπει να έχουν 15 άτομα προσωπικό για να 

ανταπεξέλθουν.

Εχω και γώ περίπτωση που πήγε με το εκκαθαριστικό στην τράπεζα να πληρώσει και ο υπάλληλος τον έδιωξε και τον έστειλε στον λογιστή για να βγάλει ταυτότητα οφειλής!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :wacko:  :wacko:  :wacko:

Εχω και γώ περίπτωση που πήγε με το εκκαθαριστικό στην τράπεζα να πληρώσει και ο υπάλληλος τον έδιωξε και τον έστειλε στον λογιστή για να βγάλει ταυτότητα οφειλής!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  :wacko:  :wacko:  :wacko:

Εδεσε το γλυκό!!!

Εγω πάντως επιμένω ότι το συγκεκριμένο είναι ΕΓΚΥΡΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ κ απο κει κ περα ας το χειριστουν όπως θέλουν!!1

δεν τους κατηγορησα, απλα το θεμα ειναι οτι το υπουργειο, εχω την εντυπωση οτι τον ιουλιο, το υπουργειο ειχε διαβεβαιωσει οτι τα εκκαθαριστικα θα εκτυπωθουν κ θα σταλουν ταχυδρομικως, ηταν τοτε που ειχε γινει θεμα εαν επιθυμημε την ηλεκτρονικη ενημερωση της εκκαθρισης που μας εβγαζε οταν πρωτομπαιναμε για να κανουμε τη δηλωση, εκεινες τις ημερες ειχα στειλει τη δηλωση του παππου κ του ειχα πει  οτι θα σταλει ταχυδρομικως οι μερες περασαν, το εκκαθαριστικο πουθενα μαλλον το βλεπω για 31/12/13 να φτανει! κατα τα αλλα εμεις ειμαστε ασυνεπεις. αλλα που να το βρεις το δικιο σου εδω;

Τα εκκαθαριστικά έρχονται κανονικά, απλά αργούν σε μερικούς.  

Τώρα βέβαια πώς ακριβώς θεωρείσαι εκπρόθεσμος αν λήγει η δόση 30/8 και δεν έχεις πάρει ακόμα εκκαθαριστικό, δεν το καταλαβαίνω. Υποχρεωμένος είναι ο καθένας να έχει σύνδεση στο ίντερνετ ή αν δεν έχει να ρωτάει κάθε τρεις και λίγο το λογιστή / το φίλο / τον ξάδερφο κλπ. και να υποχρεώνεται; Στείλε κύριε το εκκαθαριστικό στην ώρα σου και μετά γκρίνιαξε αν ο άλλος καθυστερήσει να πληρώσει.

Μήπως έχετε προσέξει ότι το παραπάνω μήνυμα 

το βγάζει απαραίτητα σε όποιον συνταξιούχο 

έχει αναδρομικά συντάξεων για προηγούμενο έτος ?     

Έχω 8 στις 8 με συμπληρωματική δήλωση για προηγούμενο

έτος ή έτη και καταλήγω ότι υπάρχει πρόβλημα στην 

διασταύρωση  με τις οριστικές των ασφαλιστικών ταμείων.    

Μήπως πρέπει κάποιος να τους μιλήσει για το πως

δηλώνονται οι καθυστερημένες συντάξεις και να στείλουν

τα εκκαθαριστικά ?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Μήπως έχετε προσέξει ότι το παραπάνω μήνυμα 

το βγάζει απαραίτητα σε όποιον συνταξιούχο 

έχει αναδρομικά συντάξεων για προηγούμενο έτος ?     

Έχω 8 στις 8 με συμπληρωματική δήλωση για προηγούμενο

έτος ή έτη και καταλήγω ότι υπάρχει πρόβλημα στην 

διασταύρωση  με τις οριστικές των ασφαλιστικών ταμείων.    

Μήπως πρέπει κάποιος να τους μιλήσει για το πως

δηλώνονται οι καθυστερημένες συντάξεις και να στείλουν

τα εκκαθαριστικά ?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

εχω και εγω συνατξιουχο του δημοσιου με ανδρομικα που του εκανα συμπληρωματικη του προηγουμενου ετους η οποια θα εκκαθαριστει απο την δου και ηφετινη ενω εχει σταλει απο 21/06/2013 δεν εχει βγαλει εκκαθαριστικο ακομα ..

εχω και εγω συνατξιουχο του δημοσιου με ανδρομικα που του εκανα συμπληρωματικη του προηγουμενου ετους η οποια θα εκκαθαριστει απο την δου και ηφετινη ενω εχει σταλει απο 21/06/2013 δεν εχει βγαλει εκκαθαριστικο ακομα ..

ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ  ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΛΑΘΟΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ

ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟ?Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ?

ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ  ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΛΑΘΟΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ

ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟ?Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ?

ετσι κι αλλιως δεν εχει ανοιξει το συστημα για να κανουν εκκαθαρισεις καλο Νοεμβρη

ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ ΕΧΩ ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΑΝ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ

πρόσεχε ειδικο  φακελο ΤΑΧΙΣ post 3,50 € εχει, ολλα τα αλλα πανε για πεταμα