Προς το περιεχόμενο

ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΣΑΣ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ Γ.Γ.Π.Σ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι κάποιοι από τους λόγους που το κάνουν είναι

α) για να μη δηλώνει ο καθένας ό,τι γουστάρει, γιατί πολλοί μπορεί να είχαν τη νοοτροπία "έλα μωρέ, βάλε και κάτι παραπάνω στις απαλλαγές, έτσι κι αλλιώς σιγά μη με ελέγξουν". Τώρα όχι ότι θα τους ελέγξουν όλους, αλλά και μόνο που σου λένε να φέρεις τα δικαιολογητικά θα είσαι πιο φοβισμένος. Και μιλάω φυσικά για ανθρώπους που κάνουν τις δηλώσεις μόνοι τους όχι για λογιστές, γιατί ο λογιστής δύσκολα θα ρισκάρει το όνομά του και την άδειά του για να γλιτώσει 50 ευρώ φόρο ο πελάτης.

β) για να δηλώνουν όλοι τις αποδείξεις που έχουν στα αλήθεια, και όχι αυτές που χρειάζονται, με τη λογική ότι "αν με ελέγξουν θα δανειστώ από τους φίλους μου". Αν οι μισοί τώρα τις καταθέσουν στη ΔΟΥ, πάπαλα σε μεγάλο βαθμό αυτό το κόλπο.

 

Εγώ αν ήμουν ο Θεοχάρης αυτό θα έκανα, θα έβαζα τους μισούς να φέρουν τα δικαιολογητικά μόνο και μόνο για να κυκλοφορήσει στην πιάτσα ότι είναι πολύ πιθανό να γίνει έλεγχος και να μη δηλώνει ο καθένας ό,τι να 'ναι, και μετά θα έλεγχα στα αλήθεια μόνο το 1/10 ή το 1/20 από αυτούς που έφεραν δικαιολογητικά και τους υπόλοιπους θα τους εκκαθάριζα με βάση αυτό που έβγαλε το taxis και θα έλεγα "έγινε δειγματοληπτικός έλεγχος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τους μισθωτους δεν βγαζει εκκαθαριστικο επειδη δεν εχουμε στειλει το Ε7 ουτως ωστε να διασταυρωθει η παρακρατηση του φορου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ξεκλικάρουμε την επιλογή που μας δίνει στην αρχική για έκδοση του εκαθαριστικού ηλεκτρονικά το εκαθαριστικό θα εκδοθεί όπως παλιότερα?

Θα ταχυδρομηθεί δηλαδή στο πελάτη?

Επίσης αν δε το ξεκλικάρουμε θα εκδοθεί ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά στο email επικοινωνίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μια υπηρεσία του Δημοσίου πραγματοποιεί αλλαγές στην πλατφόρμα της ή προσθέτει νέες δυνατότητες ή προσθέτει νέους ελέγχους κατά την συμπλήρωση εντύπων κ.λπ., οφείλει να ενημερώσει αρκετό χρονικό διάστημα πριν την υποβολή για τις αλλαγές, τις προσθήκες, τις βελτιώσεις κ.λπ. ώστε να είναι προετοιμασμένος ο χρήστης της εφαρμογής. Δεν είναι δυνατόν να θέλω να υποβάλλω μια δήλωση και να μην γνωρίζω εκ των προτέρων τι θα μου ζητήσει το σύστημα!!

Απαράδεκτη αντιμετώπιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μια υπηρεσία του Δημοσίου πραγματοποιεί αλλαγές στην πλατφόρμα της ή προσθέτει νέες δυνατότητες ή προσθέτει νέους ελέγχους κατά την συμπλήρωση εντύπων κ.λπ., οφείλει να ενημερώσει αρκετό χρονικό διάστημα πριν την υποβολή για τις αλλαγές, τις προσθήκες, τις βελτιώσεις κ.λπ. ώστε να είναι προετοιμασμένος ο χρήστης της εφαρμογής. Δεν είναι δυνατόν να θέλω να υποβάλλω μια δήλωση και να μην γνωρίζω εκ των προτέρων τι θα μου ζητήσει το σύστημα!!

Απαράδεκτη αντιμετώπιση!

 

Κανονικά έπρεπε να κυκλοφορεί και εγχειρίδιο λειτουργίας. Όπως έχουν υποχρεώσει όλες τις εταιρείες, όπως άλλωστε το επιβάλλει και η λογική.

 

Η στάση όλων των υπηρεσιών του Δημοσίου είναι ξεκινάμε και τα λύνουμε όλα στην πορεία.

 

Να υπενθυμίσω ότι έχουν ανοίξει τόσες νέες υπηρεσίες στο ίντερνετ και δεν έχουν κυκλοφορήσει ούτε μία οδηγία για το πως δουλεύει αυτό το πράγμα.

 

Όλα αυτά τα χρόνια μεταξύ άλλων κάνουμε και τους beta testers των εφαρμογών όλων των υπηρεσιών.

 

Η αντιμετώπιση που έχουμε είναι τραγική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως θέλουν να καταργήσουν τις φοροαπαλλαγές φόρου από φέτος και το κάνουν όπως στο τζόκερ?

 

κάτσε να δούμε τι νούμερα θα παιχτούν και μετά βγάζουμε τον συνδυασμό που δεν παίχτηκε!

 

μην έχουν κανά νομοσχέδιο σε ετοιμότητα? και έτσι εξηγείται η καθυστέρηση γενικώς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα στη ΔΟΥ χρεωστικο με παρακρατήσεις φόρου στον 605 και σχηματισμό κεφαλαίου γιατί μου έβγαλε μήνυμα να τα πάω.

Σας πληροφορώ ότι έπαθαν την πλάκα τους!Δεν ήξεραν τί να κάνουν,ο προιστάμενος επικοινώνησε με το ΤΑΧΙΣ ,ενημερώθηκε για τον

τρόπο αντιμετώπισης παρόμοιας περίπτωσης ,τα κράτησε για να τα ελέγξει όταν θα ανοιξει η επικοινωνία τους με το ΤΑΧΙΣ για να μπορει

να δει τη δήλωση!Ένα μπάχαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα στη ΔΟΥ χρεωστικο με παρακρατήσεις φόρου στον 605 και σχηματισμό κεφαλαίου γιατί μου έβγαλε μήνυμα να τα πάω.

Σας πληροφορώ ότι έπαθαν την πλάκα τους!Δεν ήξεραν τί να κάνουν,ο προιστάμενος επικοινώνησε με το ΤΑΧΙΣ ,ενημερώθηκε για τον

τρόπο αντιμετώπισης παρόμοιας περίπτωσης ,τα κράτησε για να τα ελέγξει όταν θα ανοιξει η επικοινωνία τους με το ΤΑΧΙΣ για να μπορει

να δει τη δήλωση!Ένα μπάχαλο...

 

τι μήνυμα σου εβγαλε ακριβώς ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησαν να δέχονται οι ΔΟΥ τα δικαιολογητικά; Το taxis εξακολουθεί να σας βγάζει αυτό το μήνυμα; Προσωπικά δεν έχω στείλει ακόμα καμία δήλωση, τις έχω αποθηκευμένες και περιμένω να πατήσω την οριστική υποβολή όταν ξεκαθαρίσει η κατάσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως θέλουν να προσθέσουν και τους τόκους που ενδεχομένως κάποιοι δεν θα τους βάλους???? ...... και ότι άλλο γουστάρουν για να τα φουσκώσουν?????

 

έχω βαρεθεί να λογοπιάνομαι με τους πελάτες και στο τέλος θα το φάμε το ξύλο!!!!!  ;)  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

για να καταλάβω...το μήνημα "Η δήλωση σας υποβλήθηκε με επιτυχία, η εκτύπωση του Εκκαθαριστικού Σημειώματος θα είναι διαθέσιμη έπειτα απο έλεγχο των στοιχείων απο τη ΓΓΠΣ'',

 

σημαίνει ότι: στέλνω σήμερα τη δήλωση ηλεκτρονικά, και αύριο παίρνω τα δικαιολογητικά και πάω στη δου?

 

Δεν ξέρω τί να πω σε κανέναν. Μου βγάζει το μήνημα ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μηδενική η εκκαθάριση γίνεται αμέσως και εκτυπώνετε το εκκαθαριστικό. Έτσι τουλάχιστον έγινε σε μια μηδενική που υπέβαλλα.

 

Σε πιστωτική ανάλογα από που προκύπτει, βγάζει και διαφορετικό μήνυμα για τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσεις στον έλεγχο. Φυσικά η εκκαθάριση θα γίνεται από τους υπαλλήλους (λογικά)

 

Σε χρεωστική η εκκαθάριση θα γίνεται στο δευτερόλεπτο  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία σημασία αν ειναι χρεωστική, πιστωτική, μηδενική.

 

Μου το έχει βγάλει σε όλες τις περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά μία δήλωση που έκανα στις 16/06/2013 η οποία ήταν πιστωτική, την επόμενη μέρα στο γραφείο εκτύπωσα και το εκκαθαριστικό! Πως γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εξαρτάται από τα στοιχεία κάθε δήλωσης, θα τρέχουν αυτόματες διασταυρώσεις στη ΓΓΠΣ και στη συνέχεια θα σου βγαίνει το εκκαθαριστικό. Αν κάπου χτυπάνε οι αυτόματες διασταυρώσεις ή σε βγάζουν "υψηλού κινδύνου", σου ζητάνε τα δικαιολογητικά. Αυτό υποθέτω ότι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

εγώ με βάση τις δηλώσεις που έχω στείλει μέχρι τώρα έχω καταλάβει ότι εκκαθαριστικό εκδίδει μόνο όταν δέν έχει γίνει καμία παρακράτηση φόρου (από καμία πηγή εισοδήματος). Σε ένα πιστωτικό όπου με άφησε να εκτυπώσω εκκαθαριστικό η επιστροφή προερχόταν από την περσυνή προκαταβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

εγώ με βάση τις δηλώσεις που έχω στείλει μέχρι τώρα έχω καταλάβει ότι εκκαθαριστικό εκδίδει μόνο όταν δέν έχει γίνει καμία παρακράτηση φόρου (από καμία πηγή εισοδήματος). Σε ένα πιστωτικό όπου με άφησε να εκτυπώσω εκκαθαριστικό η επιστροφή προερχόταν από την περσυνή προκαταβολή.

 

πολύ πιθανόν, γιατί και στην δική μου, υπήρχε προκαταβολή φόρου από πέρυσι. και καμμία παρακράτηση φόρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙ πει ο Κος Θεοχαρης για το θεμα αυτο οτι περιπου το 10% των συνολικα υποβληθεντων , υποκειται σε ελεγχο με προσκομιση στη ΔΟΥ ασχετα αν ειναι χρεωστικη πιστωτικη κλπ

 

Σιγουρα το μεγαλυτερο μερος (απο αυτο το 10%) ειναι αυτες με τις επιστροφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μας βγαζει εκκαθαριση σε ολες των μισθωτων που εχουν παρακρατηση φορου λογο του Ε7 που δεν εχει υποβληθει ακομα..σε περιπτωση μη καταβολης παρακρατησης φορου απο επιχειρηση η δημοσιο δεν θα γινεται πιθανον δεκτη η παρακρατηση φορου(προφανως δεν εχουν πληρωθει οι φοροι παρακρατησης οπως επρεπε...)για να πας στην ΔΟΥ για ελεγχο πρεπει να στο ζηταει σαφεστατα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά μία δήλωση που έκανα στις 16/06/2013 η οποία ήταν πιστωτική, την επόμενη μέρα στο γραφείο εκτύπωσα και το εκκαθαριστικό! Πως γίνεται αυτό;

Οριστικό εκκαθαριστικό ή μήπως ενδεικτικό; γιατί σε μένα μου έχει βγάλει αρκετά με ενδεικτικό εκκαθαριστικό,κανένα όμως οριστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστικό εκκαθαριστικό ή μήπως ενδεικτικό; γιατί σε μένα μου έχει βγάλει αρκετά με ενδεικτικό εκκαθαριστικό,κανένα όμως οριστικό

Το οριστικό θα καθυστερήσει όπως και πέρυσι...Το θέμα ειναι ας έβγαζε έστω και ενδεικτικό. Εμένα πάντως Πιστωτικές - Χρεωστικές - Μηδενικές οτι να 'ναι, τις περισσοτερες φορές δεν εκδίδει.. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατέληξα ότι ενδεικτικό εκκαθαριστικό βγάζει στις περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει παρακράτηση φόρου΄είτε από μισθωτές-συντάξεις είτε από επαγγέλματα. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις που δηλώνεται ποσό στους κωδικούς για τους φόρους δεν εκδίδει εκκαθαριστικό και γράφει ότι θα ελεγχεί από την ΓΓΠΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...