Προς το περιεχόμενο

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ - ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΣΙΩΠΗΡΗ ΣΥΓΚΑΤΑΒΑΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς:

ΕΙΡΗΝΗ-SARAKINOS-ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ 

 

Γνωριζω οτι εισατε προεδροι μιας Ενωσης και Συλογων αντιστοιχα.Δεν υπαρχει  αλλη λυση απο την συγχωνευση των Συλλογων και Ενωσεων με την ιδρυση Σωματειου Λ/Φ με την Επωνυμια- Ενωση Λ/Φ Ελλαδας- που μελη της θα ειναι  ολοι οι Λ/Φ. Εσεις οι τρεις που εκπροσωπειται μια ενωση και δυο Συλλογους εχετε και την δυναμη και τις γνωσεις να υλοποιησετε την συγχωνευση σας και να δωσετε το προσκλητηριο και για τους υπολοιπους .Οσοι δεν ακολουθησουν θα αυτοδιαλυθουν.

Υ/Γ Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι μια κοινη ανακοινωση σας θα ενωσει ολο τον κλαδο.

      Αν ειμαι εκτος θεματος διαγραψτε την δημοσιευση........!

 

 

Καλησπέρα σας κ. Θεμιστοκλή,

 

 

Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω αλλά δεν μπορώ ...

 

Τι σας κάνει να πιστεύετε κάτι τέτοιο ???

 

Και πριν 2 χρόνια μαζεύτηκαν κάποιες υπογραφές, 260-270 δεν θυμάμαι καλά, έγιναν

 

κάποιες προσπάθειες (θυμάμαι η Ειρήνη είχε τρέξει πολύ και τότε) αλλά ...

 

Τι έχει αλλάξει από τότε έως σήμερα, που ξαφνικά αυτό το Σωματείο θα μαζέψει κάτω από

 

την σκέπη τους όοοοοολους τους Λ/Φ ???

 

Μακάρι να μπορούσε να γίνει αυτό που λέτε, αλλά, θα δείτε ότι υπάρχουν 4.623 προβολές

 

με μόλις 73 δημοσιεύσεις (αν εξαιρέσετε τις ανούσιες δικές μου θα πέσουν σε περίπου 65)

 

και μετά η απόλυτη σιωπή ...

 

....................

 

Καληνύχτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  Σου ζητώ λοιπόν να επαναφέρεις τις δημοσιεύσεις που αυθαίρετα διέγραψες 

 

Τι να επαναφέρω βρε Γιάννη; Τους τσακωμούς και τις υποδείξεις του ενός προς τον άλλον; 

Απλά ήθελα να μείνουμε στο θέμα επειδή αυτός ήταν ο σκοπός της ανάρτησης. Να μιλήσουμε για το θέμα και πως μπορούμε να το σπρώξουμε.

π.χ. Δευτέρα  πρωί που θα φύγει το κείμενο σκεφτόμουν π.χ. να στέιλουμε όλοι οι συλλόγοι την επιστολή και να περιμένουμε πρωτόκολλο και με συνεχή τηλέφωνα να πιέσουμε για τοποθέτηση και απάντηση του Θεοχάρη και του ΓΓΠΣ. Άλλος μπορεί να είχε άλλη πρόταση. 

Ο αντίλογος είναι αυτός του tvrxs ο οποίος διαφωνεί με την επιστολή για αυτούς και για τους άλλους λόγους. Για να προχωρήσουμε πρέπει να επικεντρωθούμε εκεί. Αν συμφωνείς βοήθησε αν διαφωνείς πες ΔΙΑΦΩΝΩ για αυτούς και για αυτούς τους λόγους.

Τόσο απλό.

 

Αλλά εσύ επιμένεις να μου χαλάσεις την διάθεση (άκου να βρω τι έγραψες να το ξαναγράψω !! Που θα το βρώ; Με κοροϊδέυεις; ΠΕς ότι έκανα λάθος εντάξει. Αλλά τι μου ζητάς να κάνω; Να ξαναφέρω τι είχες γράψει; Και πως θα το θυμάμαι; Το μόνο που θυμάμαι είναι τα βρισίδια, κάτι για τενεκέδες κάτι για πούστης και κάτι τέτοια. Που να τα βρώ να τα ξαναγράψω;

 

Ειρήνη,

βλέπεις τι γίνεται; 

 

Δεν μπορεί να γίνει δουλειά μέσα από αυτό το μπουρδέλο. Δεν μπορεί να γίνει γενικώς δουλειά. 

 

Υ.Γ. Θεμιστοκλή διαφωνώ πλήρως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε πράγματα που δεν είδες. Για αυτά λέμε. Οχι για αυτά που τώρα διαβάζεις. 

 

Τις είχα διαβάσει.

 

Δεν μπορώ να πω ότι ήταν ευχάριστες, 

 

αλλά, με την ίδια λογική δεν είναι ευχάριστες και οι δικές μου δημοσιεύσεις,

 

Δεν είχα καμιά πρόθεση να συμμετάσχω σε όλο αυτό, αλλά, 

 

το να κατηγορείς έναν ολόκληρο κλάδο ότι τον χαρακτηρίζει έλλειψη σοβαρότητας

 

(ανεξάρτητα αν μέσα σε αυτόν είσαι κι εσύ) το θεωρώ προσβλητικό.

 

Εδώ έγινε ολόκληρο θέμα για τους δυο Γιάννηδες που αντάλλαξαν δυο λέξεις

 

λίγο επιθετικά, λίγο υποτιμητικά - δημόσια μεν, σε προσωπικό επίπεδο δε.

 

...............................

 

Επειδή την ώρα που το έγραφα αυτό είδα την νέα σου δημοσίευση,

 

Ποιος είναι ο αντίλογος του tvrxs ???

 

Απλά μας χαρακτηρίζει αστείους. Δεν βλέπω κάποια πρόταση.

 

...............................

 

Καληνύχτα Κωστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα καμιά πρόθεση να συμμετάσχω σε όλο αυτό, αλλά, 

 

το να κατηγορείς έναν ολόκληρο κλάδο ότι τον χαρακτηρίζει έλλειψη σοβαρότητας

 

(ανεξάρτητα αν μέσα σε αυτόν είσαι κι εσύ) το θεωρώ προσβλητικό.

 

 

 

Μα ποιός κατηγορεί τον κλάδο μας;  Εννοείς τον tvrxs? Ναι αλλά έχει ένα επιχείρημα ενάντια στην επιστολή (στο οποίο διαφωνώ) ότι δεν μπορεί να ανακοινωθεί πεντάμηνη λήξη γιατί δεν θα υποβάλλουμε τις δηλώσεις και πάλι - και στον Οκτώμβρη - θα ζητούμε παράταση. Σωστός ή λάθος αυτός λέει "όχι" στην επιστολή για αυτόν και για αυτόν τον λόγο.

Με τον Γιάννη αν πρόσεξες ήταν φασαρία κανονική μεταξύ τους με μπινελίκια.

Έσβησα την κουβέντα από την αρχή ως το τέλος και συμπεριέλαβα και όσους συζήτησαν το γεγονός αυτό, μαζί και τις δικές μου.. 

 

Και θα μου πεις. Αμα αρχίσουν τον tvrxs στα μπινελίκια, θα αρχίσω να διαγ΄ραφω πάλι;

Οχι βέβαια.

Εχετε δίκιο.

Εκανα λάθος.

Ζήτησα συγνώμη για την διαγραφή πριν αντιδράσει ο Γιάννης, εξηγώντας όμως τον σκοπό μου. Γιατί υπάρχουν σκοποί και σκοποί...

Αλλά δεν μπορώ να κάνω αυτό που ου ζητά ο Γιάννης να ξαναγράψω όσα αναφέρθηκαν για την διένεξη. Δεν τα θυμάμαι. Αλλά που να πάρει ο διάβολος δεν χρειαζόταν στο θέμα μας. Αλλά και - που να με ξαναπάρει ο διάβολος-  χρειάζεται επειδή τεκμηριώνει ο tvrxs μια άποψη (ξανά διαφωνώ κάθετα) να πρέπει να τον αρχίσουμε και αυτόν στις ντενεκεδοειρωνίες και τα πουστροβρισίδια, γαμώ τη τύχη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι ντροπή, να έχουν βάλει την υπογραφή τους άλλοι σύλλογοι στην προσπάθεια και να διαβάζουν όλα αυτά. 

Είμαι ανίκανος ακόμα και για το ελάχιστο. 

Είμαι ένας άμυαλος ανίκανος.

 

Δεν είμαι άξιος να γράφω εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έσβησα την κουβέντα από την αρχή ως το τέλος και συμπεριέλαβα και όσους συζήτησαν το γεγονός αυτό, μαζί και τις δικές μου.. 

 

Και θα μου πεις. Αμα αρχίσουν τον tvrxs στα μπινελίκια, θα αρχίσω να διαγ΄ραφω πάλι;

Οχι βέβαια.

Εχετε δίκιο.

Εκανα λάθος.

 

 

Οχι συνάδελφε δεν έκανες λάθος. Και ας έσβησες και δική μου δημοσίευση. Μερικά πράγματα λέγονται και δεν γίνονται και άλλα που γίνονται αλλά δεν λέγονται. Δεν είναι του παρόντος θέματος ποιός γνωρίζει περισσότερες και πιο sic βρισιές. Ας περιμένουμε λοιπόν εάν θα υπάρχει αντίδραση και επαρκής υποστήριξη της κοινής επιστολής - πρότασης που τόσο πολύ αγγίζει όλους μας κατά την άποψή μου. Τώρα θα φανεί η δυναμική του κλάδου μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω ειχα αποφασισει να σας στηριζω μεν, απο αποσταση δε  και να μην γραφω πολλα πολλα στο θεμα....το γιατι θα ανοιγε αλλα θεματα και δεν θελω..

 

θυμαμαι ομως τι ειχα γραψει απο τα σβησμενα και το ξαναγραφω...στο περιπου....

 

μπραβο σας !!!!

 

συνεχιστε να τρωτε απο τις σαρκες σας, ετσι μας θελουν , για να γινεται η δουλεια τους.....

 

καληνυχτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω ειχα αποφασισει να σας στηριζω μεν, απο αποσταση δε  και να μην γραφω πολλα πολλα στο θεμα....το γιατι θα ανοιγε αλλα θεματα και δεν θελω..

 

θυμαμαι ομως τι ειχα γραψει απο τα σβησμενα και το ξαναγραφω...στο περιπου....

 

μπραβο σας !!!!

 

συνεχιστε να τρωτε απο τις σαρκες σας, ετσι μας θελουν , για να γινεται η δουλεια τους.....

 

καληνυχτα 

Divide et impera.....που λεν κι οι μορφωμένοι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ ότι ο συνάδελφος τεκμηρίωσε την διαφωνία του, 

 

με μόνη την υπόθεσή του για πιθανότητα αιτήματος νέας παράτασης (ακόμη και τον Οκτώβριο)

 

αλλά, βρίσκω τον διάλογο που είχα μαζί του, τουλάχιστον άτοπο και άκομψο, αν όχι ειρωνικό και αγενή.

 

 

Κάτι αντίστοιχο συνέβη και με τους 2 Γιάννηδες, δεν είναι και τόσο τραγικό τελικά να διαφωνείς

 

με κάποιον. Δεν ταιριάζουμε όλοι με όλους. Ο καθένας μας έχει τις απόψεις του και επειδή

 

είμαστε και ενήλικες, φέρουμε και την ευθύνη των όσων λέμε ή πράττουμε.

 

 

Από την άλλη, είμαι σίγουρη ότι είναι αδύνατον να επαναφέρεις αυτά που διέγραψες,

 

και νομίζω ότι ο Γιάννης το ξέρει. 

 

 

Ίσως θα έπρεπε να πέσουν οι τόνοι απ'όλες τις πλευρές.

 

Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, κάθε άλλο θα έλεγα ...

 

 

Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 των εκκαθαριστικών ΦΠΑ ενώ το σύστημα είναι ανοιχτό από πέρυσι,

 

Να σου φέρω μία εντολή πληρωμής για 10/4/2014; Και ξέρεις γιατί βγήκε με αυτή την ημερομηνία;

Για ένα απλουστατο λόγο. Το σύστημα είναι τόσο άψογο, που λειτουργεί μόνο με τις καταλητικές ημερομηνίες των χρήσεων. Αν κάνεις διακοπή ενδιάμεσα...τσού δεν το καταλαβαίνει...

Ακόμα περιμένω απάντηση, θα με ενημερώσουν είπαν, όταν λύσουν το πρόβλημα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη,

βλέπεις τι γίνεται; 

 

Δεν μπορεί να γίνει δουλειά μέσα από αυτό το μπουρδέλο. Δεν μπορεί να γίνει γενικώς δουλειά. 

 

Υ.Γ. Θεμιστοκλή διαφωνώ πλήρως. 

 

Είναι όλων μας τα νεύρα τεντωμένα Κωστή, αλλά ναι έχεις δίκιο. Έτσι δεν γίνεται δουλειά, χωρίς σύμπνοια και χαμηλούς τόνους δεν οδηγούμαστε πουθενά. Την ένταση και την πίεση να τη βγάλουμε εκεί που πρέπει και σε αυτούς που μας φταίνε, όχι μεταξύ μας. Διαφορετικά, "μαύρο φίδι που μας έφαγε" όλους, αν δεν το έχει ήδη κάνει..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μπορώ με λιγότερα λόγια.

Νομίζω φίλε (μου επιτρέπεις;) +Λάκη πως ήταν μια άτυχη πράξη να σβήσεις όσα διαμείφθηκαν. Για το ευγενικό σου κίνητρο δεν έχω απολύτως καμία αμφιβολία. Τυχαίνει να διαφωνούμε όμως στις τακτικές. Πιστεύω πως κάποια στιγμή (και κρίνω πως και τώρα είναι  στιγμή) πρέπει να καταλάβουμε πως ομελέτα χωρίς να σπάσουν αυγά δεν γίνεται, όπως και σκορδαλιά χωρίς σκόρδο απλά δεν είναι σκορδαλιά. Δεν μπορεί να ακολουθούμε πάντοτε εκείνη την περίφημη ρήση "και τούτο ποιείν, κακείνο μη αφιέναι". Κάποιοι (κατά τη δική μου πάντοτε άποψη) πρέπει να απομονωθούν οριστικά και για την ακρίβεια όχι σαν άτομα, αλλά σαν φορείς απολιθωμένων (ξανά κατά τη δική μου άποψη) ιδεών. Εκείνων των ιδεών που οδήγησαν "στα πιο βαθειά χασμουρητά". Εφόσον σε αυτό συμφωνείς, θα πρέπει να αφήνουμε (βέβαια: και ποιοι είμαστε εμείς που θα αφήσουμε;) κάθε αντίθεση να εκδηλώνεται. Και όχι μόνο αυτό αλλά ακόμα περισσότερο θα πρέπει να ενθαρρύνεται κάθε εκδήλωση, που οδηγεί σε όξυνση των αντιθέσεων  και με τη σειρά της αυτή, τελικά, λειτουργεί σαν καταλύτης και οδηγός για τα περαιτέρω.

Ειρήνη ισχύουν και για σένα τα παραπάνω. Ειρήνη και Κωστή εσείς; Εσείς; Δεν μπορώ να το πιστέψω...

Αντιλαμβάνομαι απολύτως, χωρίς καμία επιφύλαξη, πως θελήσατε να περιφρουρήσετε την νέα προσπάθεια συσπείρωσης του λογιστικού κλάδου. Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει με περικοπή και διαγραφή απόψεων. Ίσα-ίσα αυτό οδηγεί στην αποσυσπείρωση και στην αδιαφορία. Ανέφερες Κωστή πως κάποιοι (και γιαυτό το διέγραψες) έγραψαν διάφορα και μεταξύ άλλων "κάτι για πούστης". Για το "πούστης" δεν ήταν κάποιοι. Όσοι πρόλαβαν να το διαβάσουν (όσοι δεν πρόλαβαν, το μαθαίνουν τώρα), ξέρουν πως δεν ήταν κάποιοι αόριστα, αλλά εγώ. Με τη διαφορά πως αυτό που έγραψα δεν ήταν ο χαρακτηρισμός "πούστης". Ακριβέστατα έγραψα "... πους τις" (μετάφραση στη νεοελληνική: κάποιο πόδι) και παρακαλώ να επαναφερθεί η δημοσίευσή μου προς επικύρωση των ισχυρισμών μου. Ήταν (και είναι) απάντηση προς εκείνους τους φορείς αντιλήψεων, που όταν στριμώχνονται, καταφεύγουν σε βαρύγδουπες εκφράσεις, αρχαϊστί διατυπωμένες, ακριβώς για λόγους δημιουργίας εντυπώσεων και επίδειξης σοβαρότητας (βλέπε: σοβαροφάνεια), όπως δηλαδή τους έμαθαν (και "παβλοφικά" επαναλαμβάνουν) στις κομματικές ή ¨ακαδημαϊκές" παρασυνάξεις τους. Οφείλουμε να απαντάμε και με την ίδια γλώσσα που μιλάνε, αλλά και με την κλαδική απομόνωσή τους (επαναλαμβάνω όχι σαν άτομα, αλλά σαν φορείς απολιθωμένων ιδεών).

Είπα στην αρχή πως θα μιλήσω με λίγα λόγια. Ξαναδιαβάζοντας όσα παραπάνω έγραψα, δεν μπορώ να παραλείψω τίποτα και έτσι τα λόγια μου έγιναν πολλά.  Εφόσον οι φορείς της νέας προσπάθειας, την οποία στηρίζω παντοιοτρόπως, θεωρούν πως πρέπει, αν είναι δυνατόν, να συσπειρώσουν  ακόμα και άτομα-φορείς διάσπασης και αποπροσανατολισμού του κλάδου μας, εφόσον ακόμα θεωρούν πως θα "φάμε" ομελέτα χωρίς να σπάσουμε αυγά, εφόσον ταυτόχρονα δεν επιθυμούν την καταπολέμηση και απομόνωση αποπροσανατολιστικών και ανθενωτικών αντιλήψεων, η προσωπική δράση μου σε αυτήν την προσπάθεια παρέλκει. Συνεπώς μπορούν να απαλείψουν και την παρούσα δημοσίευση. Μάλιστα αν θέλουν να είναι συνεπείς με την επιδειχθείσα πρακτική, αυτό οφείλουν να πράξουν.

Δυστυχώς η προσωπική συνεννόηση, φαίνεται πως, δυσκολεύει μετά την αυθαίρετη και χωρίς προηγούμενη επικοινωνία περικοπή απόψεων. Παρά ταύτα προτείνω στους εμπνευστές της νεας αυτής κίνησης, να δώσουν μια μικρή παράταση, προκειμένου να ανταποκριθούν, ενδεχομένως και άλλοι σύλλογοι. Ίσως μια παράταση μέχρι Δευτέρα-Τρίτη (10-11 Ιουνίου) να είναι ενδεδειγμένη. Η πληροφορία αυτή προέρχεται από σημερινές (Πέμπτη 7 Ιουνίου) επαφές μου. Δεν μπορώ ωστόσο να είμαι κατηγορηματικός ή να δεσμευθώ για ευτυχή κατάληξη. Είναι πιθανό και να μην ανταποκριθεί κανένας σύλλογος. Προσωπικά, μετά τα συμβάντα περικοπής απόψεων, τελείωσα εδώ. Αν κάποιος ακόμα σύλλογος θέλει να συνυπογράψει, γνωρίζει τον τρόπο να έλθει σε επαφή με τους οργανωτές της κίνησης και δεν απαιτείται η περαιτέρω μεσολάβησή μου.

Έρρωσθε.

ΥΓ. Ειρήνη και Κωστή, πολλά, ίσως τα περισσότερα, από τα παραπάνω θα μπορούσαμε να τα πούμε μέσω προσωπικής επικοινωνίας. Πρέπει όμως και οι συνάδελφοι να γνωρίζουν όσα άπτονται του κοινού ενδιαφέροντος. Όσο για την προσωπική επικοινωνία: ως περικοπτόμενος εξ υμών τι επικοινωνία  μπορεί να έχω; Δεν θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή, πραγματικά εγώ μένω έκθαμβη τώρα…

 

Δεν διαγράψαμε μαζί με τον Κωστή, ούτε συνωμοτήσαμε για κάτι. Μόνος του το αποφάσισε και το έκανε – μπορείς να τον ρωτήσεις αν θες-, και ναι παρόλο που ήταν όπως κατάλαβα μια παρορμητική κίνηση εκνευρισμού εκ μέρους του, εγώ του δίνω δίκιο σε αυτό.  Αν θυμάμαι καλά, σε είχα προσωπικά παρακαλέσει να μην απαντήσεις σε παρεμβάσεις τέτοιου είδους. Τελικά όπως φαίνεται εγώ είμαι η περικοπτόμενη…

 

Δεν συμφωνώ με την λογική της απομόνωσης κανενός, όλοι θεωρώ ότι διαθέτουν κριτήρια  και μπορούν να αξιολογήσουν. Και εξαιρώντας τους νεοφιλελεύθερους «τεκτονιστές» και τους Χρυσαυγίτες , δεν με αφορούν οι πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός, ειδικά σε θέματα επαγγελματικά και συνδικαλιστικά.

 

Πιστεύω στη σύμπνοια η οποία επιτυγχάνεται με αμοιβαίες παραχωρήσεις, και για αυτό πολλές φορές  παραβλέπω τις «προσωπικές» επιθέσεις με γνώμονα το κοινό καλό. Το αν είμαι «αχυράνθρωπος», με «ορμονικές» διαταραχές, δημοκρατική η όχι, το γνωρίζω  εγώ και αυτοί που με ξέρουν, και αυτό μου αρκεί.

 

Ξεκινήσαμε μία προσπάθεια οι δύο σύλλογοι, αυτή τη στιγμή είμαστε πέντε, και θα την ολοκληρώσουμε με όποιο αποτέλεσμα. Τουλάχιστον θα έχουμε κάνει ότι περνάει από το χέρι μας. Όποιος πραγματικά θέλει συμμετέχει και προτείνει, εμείς θα το φτάσουμε έως εκεί που μπορούμε, με οποιοδήποτε τίμημα. Γιατί το συλλογικό είναι, τουλάχιστον για μένα , πάνω από το προσωπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που εξέφρασα μία γνώμη αντίθετη προς τη διεκδίκηση που προτείνεται, θα ήθελα να πω και δυο λόγια ακόμα.

 

Όσο υπάρχουν δεκάδες σύλλογοι, οι οποίοι κατά σύστημα ζητούν παρατάσεις, κάνουν τυποποιημένα σεμινάρια της πλάκας στα οποία μαθαίνουν ημιάσχετους "επαγγελματίες" να συμπληρώνουν κουτάκια σε έντυπα, προβάλουν φαραωνικές διεκδικήσεις και γίνονται πεδία κομματικών επιδιώξεων και αντιπαραθέσεων, νομίζω ότι είναι μάταιο να περιμένει κανείς ότι θα προσελκύσει σοβαρούς επαγγελματίες που θα επιθυμούσαν πραγματικά να αφιερώσουν χρόνο στα κοινά του κλάδου και να βοηθήσουν με όποιο τρόπο μπορούν.

 

Εγώ θα ονειρευόμουν μία συλλογική προσπάθεια που πρώτο στόχο θα είχε την συνεχή βελτίωση των μελών της και, συνακόλουθα, του γενικού επιπέδου του κλάδου. Με πρωτότυπα εκπαιδευτικά προγράμματα, με ανοίγματα σε νέα πεδία συμπληρωματικών υπηρεσιών, με δημιουργία και παροχή στα μέλη εργαλείων και μεθόδων. Να δώσουμε έμφαση στη δεοντολογία, να προτείνουμε κανόνες εθελοντικής συμμόρφωσης. Να είμαστε σε θέση να σταθούμε με κύρος και να ανταλλάξουμε ιδέες με τους γύρω μας, με τους συνδέσμους των επιχειρήσεων, με τα πανεπιστήμια, με την κυβέρνηση, με τις οργανώσεις συναδέλφων σε άλλες χώρες.

 

Τελοσπάντων, ιδέες υπάρχουν πολλές και ανάγκες περισσότερες. Εμείς όμως αναλωνόμαστε στην παράταση και τα πέναλτυ. Και μετά στην τάξη Α' και Β'. Και είναι λυπηρό να γνωρίζεις εκ των προτέρων την τοποθέτηση κάποιων συνομιλητών, οι οποίοι απλά δεν μπορούν να βγάλουν τα κομματικά ή ιδεολογικά γυαλιά. Κρίμα...

 

 

 

υ.γ. και φυσικά τώρα κάποιοι θα πειραχτούν για το "ημιάσχετοι" και θα παραβλέψουν τα υπόλοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παιδιά.

 

Ξανά ζητώ συγνώμη και δεν υπάρχει περίπτωση να διαγράψω κάτι ποτέ.

Ήθελα να επικεντρωθούμε μόνο στο θέμα μας και όχι σε αντιπαραθέσεις.

Αλλά τελικά αυτό ίσως έχετε δίκιο ήταν χειρότερο.

 

Τουλάχιστον όμως θα παρακαλούσα να γίνει αυτό το θέμα πεδίο συζητήσεως ακριβώς στο ζητούμενο της επιστολής. 

 

Υ.Γ. Επίσης α)  ζητώ  συγνώμη για το ότι δεν μπορώ να βρω τα κείμενα που έσβησα, β) βεβαιώνω ότι η Ειρήνη δεν ήξερε τίποτα (ένα βράδυ τα είδα και τα έσβησα), γ) βεβαιώνω αυτά που ζητά να βεβαιώσω ο Κωστής ο Βακρινός ότι αυτά όντως είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την παράταση που προτείνει ο Κωστής πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να περιμένουμε.

Έτσι κι αλλιώς δεν μαζεύτηκαν πολλοί.

Ας πάμε όσοι είμαστε. Ας προστεθούν στην πορεία όσοι θέλουν. Πρέπει Δευτέρα πρωί να τρέξουμε για δημοσιεύσεις και αποστολές παντού. 

Δευτέρα να συζητήσουμε και για επόμενες δράσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για την αντίθετη άποψη του  tvrxs θα ήθελα να τοποθετηθώ ότι η προσπάθεια μας δεν είναι κίνηση παράτασης.

Είναι απαίτηση για ύπαρξη ενός εύλογου και προκαθορισμένου  χρονικού διαστήματος διεξαγωγής της εργασίας μας.

 

Αυτό είναι υπόθεση ελάχιστης αξιοπρέπειας.

 

Εσύ συνάδελφε tvrxs συνδέεις την κίνησή μας με την συνήθη κίνηση που κάνουν οι σύλλογοι της αναζήτησης παράτασης στις τελευταίες ημέρες και φυσιολογικά σκέφτηκες αυτό.

Δεν θέλουμε όμως τούτο. Γι' αυτό κινούμαστε και από τώρα.  Γι' αυτό θέλαμε και μαζικότητα.

 

Τώρα θα μου πεις και τα άλλα επιχειρήματά σου ότι δεν είμαστε ικανοί, έμπιστοι και αν μας δώσουν το χρονικού όριο της "ελάχιστης αξιοπρέπειας" (επιμένω για τον ορισμό) εμείς πάλι την τελευταία στιγμή θα πάμε. 

Για αυτό το θέμα θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι  όλοι οι αξιόλογοι συνάδελφοι θα είναι έτοιμοι στην ώρα τους. Και αυτοί θα είναι η ισχυρή πλειοψηφία. Ενα άλλο ποσοστό δεν θα είναι έτοιμοι γιατί δεν ήταν έτοιμοι οι πελάτες τους άρα είναι καλυμμένοι, και τέλος ΝΑΙ θα υπάρξουν συνάδελφοι της τελευταίας στιγμής. Ποιός είπε όμως ότι θα είμαστε υπέρ τους όταν έχει δοθεί ο απαραίτητος χρόνος που ζητάμε;  Και αν θα μου πεις περί φόρτωση του taxis στις τελευταίες μέρες, ωραία ας δώσει 2 μέρες αν βλέπει μια αλλοπρόσαλλη κατάσταση.

 

Αντί των παραπάνω προτείνεις να μείνουμε στα χάλια που ζούμε; 

 

Συνάδελφε πιστεύω ότι δεν κατάλαβες ακριβώς το πνέυμα του τι ζητάμε και τι επιδιώκουμε. Ακόμα και η επιστολή να μην είναι σωστή. Να ήθελε βελτίωση και προσθήκη. Δεκτό. 

 

Τέλος οι άλλες προτάσεις σου για τον συνδικαλισμό του μέλλοντος είναι καταπληκτικές. Μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ποιοι ειναι αυτοι οι καποιοι που πρεπει να απομονωθουν κ.Βακρινε? (οχι πως περιμενω απαντηση , γιατι ουτε και σε προηγουμενες ερωτησεις μου, ξοδεψατε τα λογια σας)

 

εμεις, δεν πρεπει να ξερουμε?

 

μπαινω στη θεση καποιου, που μας διαβαζει για πρωτη φορα και θα ηθελε εδω μεσα να βρει μια ελπιδα αντιδρασης και προσπαθειας για αλλαγη.

 

Σας πληροφορω, αν μας διαβαζα για πρωτη φορα δεν θα εχανα ποτε το χρονο μου, να μας ξαναδιαβασω.

 

Και μονο και μονο γι αυτο το λογο, παραβλεποντας τα δημοκρατικα μου αισθηματα, δικαιολογω τον Σταυρουλακη γι αυτο που εκανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απαίτηση για ύπαρξη ενός εύλογου και προκαθορισμένου  χρονικού διαστήματος διεξαγωγής της εργασίας μας.

 

 

 

 

Και μάλιστα αυτό το 5μηνο (εύλογο και προκαθορισμένο  χρονικό διάστημα) δεν το ζητάμε μόνο από πλευράς της ελάχστης αξιοπρέπειας μας αλλά προκύπτει και από Νόμο.  

παρ. 1 του άρθρου 62 του ν. 2238/1994: «Η δήλωση (φορολογική) υποβάλλεται από την 1η Φεβρουαρίου μέχρι και την 30η Ιουνίου».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μάλιστα αυτό το 5μηνο (εύλογο και προκαθορισμένο  χρονικό διάστημα) δεν το ζητάμε μόνο από πλευράς της ελάχστης αξιοπρέπειας μας αλλά προκύπτει και από Νόμο.  

παρ. 1 του άρθρου 62 του ν. 2238/1994: «Η δήλωση (φορολογική) υποβάλλεται από την 1η Φεβρουαρίου μέχρι και την 30η Ιουνίου».

 

Ωραία, επί του προκειμένου... αν δοθεί πεντάμηνο διάστημα, θα μιλάμε λοιπόν πλέον για 1/6/2013-31/10/2013 τουλάχιστον.

Και θα αντιτείνει κάποιος (ας πούμε το υπουργείο) ότι αν γίνει αυτό, τότε η είσπραξη των φόρων θα μετατεθεί μέχρι και πολύ μέσα στο επόμενο έτος.

Θεωρούμε ότι μπορεί το κράτος να αντέξει αυτή την καθυστέρηση είσπραξης το φόρου εισοδήματος, αυτή την περίοδο?

 

Τί απαντάμε σε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάμε ότι το κράτος γνωρίζει ότι φέτος το πιθανότερο είναι να πληρώσει περισσότερα από όσα θα εισπράξει..

εκτός και αν κηρύξει κι εδώ στάση "επιστροφών" ...

Για να μην αναφερθούμε στο επίδομα τέκνων .. βλέπε Α21..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάμε ότι το κράτος γνωρίζει ότι φέτος το πιθανότερο είναι να πληρώσει περισσότερα από όσα θα εισπράξει..

εκτός και αν κηρύξει κι εδώ στάση "επιστροφών" ...

Για να μην αναφερθούμε στο επίδομα τέκνων .. βλέπε Α21..

 

Τρομερά τεκμηριωμένο επιχείρημα, θα τους εντυπωσίαζε όλους στο καφενείο!

 

Πάντως εγώ βλέπω γραμμένο στον προϋπολογισμό ποσό περίπου 8 δισ. € από φ.ε.φ.π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...