Jump to content

Recommended Posts

ΣΟΦΙΑ

Καλησπέρα, προσπαθώ να υποβάλλλω το Ε1 αλλά το σύστημα δεν με αφήνει γιατί έχω κενά το Ε2 ΚΑΙ Ε3. Δεν έχω όμως τίποτα να υποβάλλω στο Ε2 Κ Ε3 . Τι κάνω?

Κυρία Σοφία,

Θα μπείτε μέσα στα έντυπα Ε2 και Ε3 και θα πατήσετε αρχικοποιήση. Δυστυχώς μπήκατε στα έντυπα ενώ δεν έπρεπε και πατήσατε προσωρινή αποθήκευση. Μόλις κάνετε την διαδικασία που σας περιγράφουμε θα σας αφήσει να υποβάλλετε το Ε1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

ΣΟΦΙΑ

Καλησπέρα, προσπαθώ να υποβάλλλω το Ε1 αλλά το σύστημα δεν με αφήνει γιατί έχω κενά το Ε2 ΚΑΙ Ε3. Δεν έχω όμως τίποτα να υποβάλλω στο Ε2 Κ Ε3 . Τι κάνω?

Κυρία Σοφία,

Θα μπείτε μέσα στα έντυπα Ε2 και Ε3 και θα πατήσετε αρχικοποιήση. Δυστυχώς μπήκατε στα έντυπα ενώ δεν έπρεπε και πατήσατε προσωρινή αποθήκευση. Μόλις κάνετε την διαδικασία που σας περιγράφουμε θα σας αφήσει να υποβάλλετε το Ε1.

 

Δυστυχώς στο Ε3 δεν υπάρχει αρχικοποιηση στο Ε2 ναι. Μάλλον θα κάνω υποβολή κανονικά και ο θεός βοηθός.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω τη βοήθεια σας στο εξής:

Μέλος εταιρέιας με κανένα άλλο εισόδημα έχει φέτος επιστροφή φόρου και του έχει βγάλει το γνωστό μήνυμα:''ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο μετά τον απαραίτητο έλεγχο και τον συμψιφησμό με τυχόν οφειλές κλπ κλπ το ποσο θα επιστραφεί μέσω του λογ/σμου ΙΒΑΝ κλπ κλπ. ''

 

Πήγε σήμερα στα έσοδα στην εφορία και του είπαν πως δεν έχει ατομική οφειλη΄αλλά η εταιρεία έχει ΜΗ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ και θα συμψηφισθούν με αυτές!

 

Δλδ η εταιρεία έχει τις δόσεις του φόρου που πληρώνει κανονικά , το ΦΠΑ που θα βγέι τώρα να πληρώσεις , το ΦΜΥ κλπ, δλδ τις τρέχουσες υποχρεώσεις της τις οποίες τις εξοφλεί κανονικά δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

Είναι δυνατό να κάνουν συμψιφησμό με μή ληξηπρόθεσμες οφειλές και αν ναί με την εντολή ποιού;Οι άλλοι δύο εταίροι που η ΄δηλωση τους είναι χρεωστική δλδ τι θα κάνουν θα δωσουν τα χρήματα στον τρίτο απο τη τσέπη τους.

 

Γιατί μου φαίνεται παράλογο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έστειλα μια δήλωση με αναπηρία από ψυχιατρικό νόσημα 67% ηλεκτρονικά και μου βγήκε με την υποβολή μύνημα εντός 15 ημερών να σταλεί ταχυδρομικώς η βεβαίωση αναπηρίας στη ΔΗΛΕΔ κλπ....όπως και έγινε. Η εκκαθάριση ήταν επιστροφή 290 ευρώ αν την ελάμβαναν υπόψη. Μετά από λίγες μέρες μπήκα στο σύστημα και είδα ότι το ποσόν της επιστροφής ήταν 90 ευρώ δηλ. δεν έλαβαν υπόψη την αναπηρία αυτή. Η ερώτηση μου είναι γιατί? των ψυχιατρικών νοσημάτων τις αναπηρίες δεν τις λαμβάνουν υπόψη ? και ποιά εγκύκλιος αναφέρεται σε αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης σε μιά άλλη δήλωση που έστειλα προχθές τελευταία στιγμή πριν κλείσει ο Γκέμπελς το Σύστημα σε ελεύθερο επαγγελματία με φορολόγηση με το άρθρο 45 κλπ..μου έβγαλε τέλος επιτηδεύματος 500 ευρώ αντί για 650! Σωστό είναι αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστο. Οι ελ.επ. που πανε με την κλιμακα των μισθωτων εχουν 500 αντι 650.

α οκ. Ευχαριστώ. Για το πιό πάνω ερώτημα έχετε κάποια γνώμη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έστειλα μια δήλωση με αναπηρία από ψυχιατρικό νόσημα 67% ηλεκτρονικά και μου βγήκε με την υποβολή μύνημα εντός 15 ημερών να σταλεί ταχυδρομικώς η βεβαίωση αναπηρίας στη ΔΗΛΕΔ κλπ....όπως και έγινε. Η εκκαθάριση ήταν επιστροφή 290 ευρώ αν την ελάμβαναν υπόψη. Μετά από λίγες μέρες μπήκα στο σύστημα και είδα ότι το ποσόν της επιστροφής ήταν 90 ευρώ δηλ. δεν έλαβαν υπόψη την αναπηρία αυτή. Η ερώτηση μου είναι γιατί? των ψυχιατρικών νοσημάτων τις αναπηρίες δεν τις λαμβάνουν υπόψη ? και ποιά εγκύκλιος αναφέρεται σε αυτό?

κάποια γνώμη για αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω τη βοήθεια σας στο εξής:

Μέλος εταιρέιας με κανένα άλλο εισόδημα έχει φέτος επιστροφή φόρου και του έχει βγάλει το γνωστό μήνυμα:''ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο μετά τον απαραίτητο έλεγχο και τον συμψιφησμό με τυχόν οφειλές κλπ κλπ το ποσο θα επιστραφεί μέσω του λογ/σμου ΙΒΑΝ κλπ κλπ. ''

 

Πήγε σήμερα στα έσοδα στην εφορία και του είπαν πως δεν έχει ατομική οφειλη΄αλλά η εταιρεία έχει ΜΗ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ και θα συμψηφισθούν με αυτές!

 

Δλδ η εταιρεία έχει τις δόσεις του φόρου που πληρώνει κανονικά , το ΦΠΑ που θα βγέι τώρα να πληρώσεις , το ΦΜΥ κλπ, δλδ τις τρέχουσες υποχρεώσεις της τις οποίες τις εξοφλεί κανονικά δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

Είναι δυνατό να κάνουν συμψιφησμό με μή ληξηπρόθεσμες οφειλές και αν ναί με την εντολή ποιού;Οι άλλοι δύο εταίροι που η ΄δηλωση τους είναι χρεωστική δλδ τι θα κάνουν θα δωσουν τα χρήματα στον τρίτο απο τη τσέπη τους.

 

Γιατί μου φαίνεται παράλογο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

κάποια γνώμη για αυτό?

 

Μήπως η γνωμάτευση της αναπηρίας δεν ήταν απο α'βαθμια υγειονομική επιτροπή?

Share this post


Link to post
Share on other sites

όχι ισχύει κανονικά απο τον Οκτώβριο του 2013 μέχρι το 2015

 

Ε, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Σε δική μου αντίστοιχη περίπτωση με γνωμάτευση Οκτώβριο 2013, στείλαμε τη γνωμάτευση και η εκκαθάριση έγινε κανονικά με την αναπηρία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Σε δική μου αντίστοιχη περίπτωση με γνωμάτευση Οκτώβριο 2013, στείλαμε τη γνωμάτευση και η εκκαθάριση έγινε κανονικά με την αναπηρία.

για ψυχιατρική αναπήρια?

Share this post


Link to post
Share on other sites

για ψυχιατρική αναπήρια?

 

Δεν έχει σημασία η φύση της αναπηρίας, αλλά το ποσοστό της... μιλάμε πάντα για 67% και άνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω κανει τροποποιηση πανω απο 10 μερες και ακομα μου βγαζει αυτο το μνμ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΗΜΕΡΕΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΟΦΕΙΛΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥ ΣΑΣ. στο εκκαθαριστικο δεν μου βγαζει ταυτοτητα oφειλεις, πρεπει να παω στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση για να πληρωθει η oφειλη????

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω κανει τροποποιηση πανω απο 10 μερες και ακομα μου βγαζει αυτο το μνμ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΗΜΕΡΕΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΟΦΕΙΛΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥ ΣΑΣ. στο εκκαθαριστικο δεν μου βγαζει ταυτοτητα oφειλεις, πρεπει να παω στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση για να πληρωθει η oφειλη????

εφοσον προκύπτει επιπλέον φόρος θα τυπωσεις ταυτότητα οφειλής για το επιπλέον ποςό από την προσωποποιημενη πληροφόρηση .

Share this post


Link to post
Share on other sites

εφοσον προκύπτει επιπλέον φόρος θα τυπωσεις ταυτότητα οφειλής για το επιπλέον ποςό από την προσωποποιημενη πληροφόρηση .

ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ?

δες την ΠΟΛ 1164/14 , δεν γνωρίζω έαν πρέπει να απευθυνθείς στη ΔΟΥ , ίσως βοηθήσει κάποιος άλλος συνάδελφος που είχε όμοια περίπτωση

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε περίπτωσης ζημίας από ατομική επιχείρηση του συζύγου στα οικ.2013-2012 κλπ(μέχρι 4 έτη) και επανάληψη του σκηνικού(της ζημίας δηλ.) και στο οικ.2014 , αυτή προστίθεται στη φετινή ζημιά ή εξαρτάται από τα τεκμήρια που υπάρχουν και στον σύζυγο που έχει την ατομική και στην σύζυγο που έχει άλλα τεκμήρια ? έστειλα τη δήλωση, με άφησε να προσθέσω τη ζημία των προηγ.χρήσεων αλλά μου ζήτησε εντός 15 ημερών τα δικαιολογητικά η ΔΗΛΕΔ. Και ερωτώ αν παίζει ρόλο -στο γιατί με καλούν- τα τεκμήρια της συζύγου(διότι ο σύζυγος δεν είχε πέραν της διαβίωσης αλλα τεκμήρια) για να μειώσουν τη ζημία. Διαφορετικά γιατί με κάλεσαν? δεν μπορώ να καταλάβω..αφού τα Ε3 είναι ξεκάθαρα και μπορούν να τα ελέγξουν!!!! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε περίπτωσης ζημίας από ατομική επιχείρηση του συζύγου στα οικ.2013-2012 κλπ(μέχρι 4 έτη) και επανάληψη του σκηνικού(της ζημίας δηλ.) και στο οικ.2014 , αυτή προστίθεται στη φετινή ζημιά ή εξαρτάται από τα τεκμήρια που υπάρχουν και στον σύζυγο που έχει την ατομική και στην σύζυγο που έχει άλλα τεκμήρια ? έστειλα τη δήλωση, με άφησε να προσθέσω τη ζημία των προηγ.χρήσεων αλλά μου ζήτησε εντός 15 ημερών τα δικαιολογητικά η ΔΗΛΕΔ. Και ερωτώ αν παίζει ρόλο -στο γιατί με καλούν- τα τεκμήρια της συζύγου(διότι ο σύζυγος δεν είχε πέραν της διαβίωσης αλλα τεκμήρια) για να μειώσουν τη ζημία. Διαφορετικά γιατί με κάλεσαν? δεν μπορώ να καταλάβω..αφού τα Ε3 είναι ξεκάθαρα και μπορούν να τα ελέγξουν!!!! 

Κάποια γνώμη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...