Jump to content

Recommended Posts

Ο εκμισθωτής θα συμπληρώσει στο έντυπο Ε2 τα στοιχεία του ακινήτου, γράφοντας στο ονοματεπώνυμο ενοικιαστή, "εκχώρηση δικαιώματος στο Δημόσιο", χωρίς ποσά, αναγράφοντας μόνο τους μήνες μίσθωσης και τον ΑΦΜ του ενοικιαστή.

Θανάση, αν βάλουμε ΑΦΜ ενοικιαστή , χωρίς όνομα, στην διασταύρωση που θα βρεθεί το όνομά του, θα επαληθευθεί η εκχώρηση στο δημόσιο ή θα σου κάνει ο Εφορος "Ψίτ, έλα για ένα προστιματάκι τροποποιητικής δήλωσης". Μήπως δεν πρέπει να γράψουμε το ΑΦΜ, αφού θα έχει δηλωθεί η εκχώρηση, ώσπου να γίνει η διασταύρωση; Λέω...

• Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

..Tις προάλλες φώναξα στο γραφείο μου τη δεσποινίδα Ιουλία, τη δασκάλα των παιδιών. Έπρεπε να της δώσω το μισθό της. - Κάθισε να κάνουμε το λογαριασμό, της είπα. Θα “χεις ανάγκη από χρήματα και συ ν

Μία φοιτήτρια στο Μεσολόγγι μπαίνει σε ταξί. Ρωτάει ο ταξιτζής: - Που να σε πάω; - Στην Αθήνα και γρήγορα γιατί δύο απουσίες ακόμα και χάνω το εξάμηνο. Ξεκινάει ο ταξιτζής και αυτή του λέει: - Έτσι π

Για όλους τους φορολογούμενους ναι στον 051 του Ε1. Εξαιρετικά για τους λογιστές καταχωρίζεται στα βιβλία τους ως καθαρή "παραγωγική δαπάνη" και επομένως εκπιπτόμενη 100% από τον τιμολογημένο τζίρο

Posted Images

βγάζει μεγαλύτερη ετήσια αντικειμενική δαπάνη σε σχέση με τα δηλωθέντα, αυτό είναι το πρόβλημά μου. . . και από εκεί που θα είχε επιστροφή, βγαίνει να πληρώσει. Ξέρω βλακεία μου, αλλά πάνω στον πανικό μου στις 5 η ώρα το πρωί δεν ήξερα το πάταγα...

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο από τη δυστυχώς χειρόγραφη τροποποιητική στη ΔΟΥ.. 

Αβάπτιστο

Θα προσθέσει και το γένος (αγόρι-κορίτσι)

Αρκεί να το γέννησε εντός του 2012!

Εννοείς όχι το 2013, προφανώς...

Γιατί αν το γέννησε πριν το 12 υποχρεούται να το έχει βαφτίσει ???

Χι χι , όχι ασφαλώς !  :)  :)

Θα προσθέσει και το γένος (αγόρι-κορίτσι)

Εννοείς όχι το 2013, προφανώς...

Χι χι , όχι ασφαλώς !  :)  :)

Συνάδελφοι, είναι φανερό πως διαθέτετε γνωσεις, η ειρωνεία στη βοήθεια, μπορεί να λείπει μέσα στην τόση πίεση που έχουμε!!!!

Συνάδελφοι, είναι φανερό πως διαθέτετε γνωσεις, η ειρωνεία στη βοήθεια, μπορεί να λείπει μέσα στην τόση πίεση που έχουμε!!!!

Ποια ειρωνεία ???

Πολλά νεύρα, πάρα πολλά (και μιλώ/γράφω χωρίς καμιά διάθεση να ειρωνευτώ κανέναν.-)

Που είδες την ειρωνεία , αγαπητή συναδέλφισα; Δεν πρέπει να βάλεις το γένος και να ξεκαθαρίσεις το έτος γέννησης; Και τον αστεϊσμό στην επίσης χιουμοριστική θέση της ΜΚ τον θεωρείς ειρωνεία; Εντάξει , συγνώμη και δεν επανέρχομαι, αλλά μια συμβουλή : Γέλα λίγο, το γέλιο μακραίνει τη ζωή και είναι πολύ λίγη , δυστυχώς. Ρώτησέ με...

Που είδες την ειρωνεία , αγαπητή συναδέλφισα; Δεν πρέπει να βάλεις το γένος και να ξεκαθαρίσεις το έτος γέννησης; Και τον αστεϊσμό στην επίσης χιουμοριστική θέση της ΜΚ τον θεωρείς ειρωνεία; Εντάξει , συγνώμη και δεν επανέρχομαι, αλλά μια συμβουλή : Γέλα λίγο, το γέλιο μακραίνει τη ζωή και είναι πολύ λίγη , δυστυχώς. Ρώτησέ με..

Εχεις άσπρα μαλλιά ,αλλά μην το δείχνεις και μας παίρνει και μας μπόρα,κάνε και κάνα μπάνιο.

Καλησπέρα Γιάννη.

Δεν σταματάς να γελάς επειδή γερνάς.

Όμως γερνάς όταν σταματάς να γελάς.

602899_514932255204118_760918683_n.jpg

Υ.Γ.

Που τις έχω. Που τις έχω!

Που τις έχω βάλει γμτ ; :angry:

Όχι τις σοκολάτες βρε Μαρία.

Αυτές δεν "δραπετεύουν" απ' τη σκέψη μου ... :(

Εχεις άσπρα μαλλιά ,αλλά μην το δείχνεις και μας παίρνει και μας μπόρα,κάνε και κάνα μπάνιο.

Καλησπέρα Γιάννη.

Καλημέρα Γιάννη, μερικοί λένε ότι τα βάφω , δεν είναι αλήθεια,,, Οσο για μπάνιο, ναι, κάνω κάθε πρωϊ στην μπανιέρα κρύο ντους για να μπορώ να συνεχίσω. Και μην απελπίζεσαι , έχεις πολλά χρόνια ακόμα μπροστά σου, φίλε μου...

Υ.Γ.

Μας έσκασες , Μπάμπη μου ! Αν δεν είναι οι διακοπές, οι αποδείξεις της ΔΕΗ, οι σοκολάτες , τότε τι είναι ;;;

Μας έσκασες , Μπάμπη μου ! Αν δεν είναι οι διακοπές, οι αποδείξεις της ΔΕΗ, οι σοκολάτες , τότε τι είναι ;;;

ή τις βιταμινες,  ή τις υπολοιπες μερες  για την συγκεντρωση του ταξχεβεν

Δεν με βοηθάτε συνάδελφοι.

Δεν με βοηθάτε.

Εσείς αστειεύεστε κι εγώ ψάχνω ακόμη. :(

Σίγουρα δεν τις έχει "πάρει" κανενός το μάτι ;

Ή έστω το χέρι ;

:(

Για να μαθαίνουμε

Ο πρώτος αριθμός του αριθμού παροχής της ΔΕΗ δηλώνει την περιφέρεια.

Οι περιφέρειες δεν έχουν “διάφορους” αριθμούς αριθμούς που αρχίζουν αλλά συγκεκριμένους.

Στην περίπτωση μας στην Αθηνά οι αριθμοί παροχής αρχίζουν από τους εξής αριθμούς 1 - 6 - 7

Στην Νότια Ελλάδα παράδειγμα που περιλαμβάνει Κρήτη Νησιά νοτίου Αιγαίου αρχίζουν από 5 κλπ

602899_514932255204118_760918683_n.jpg

Υ.Γ.

Τις ... υποχρεώσεις μήπως ???????  :huh:

Καλημέρα σε όλους!

Οι γονείς πέθαναν και τα παιδιά (μεγάλα σε ηλικία) κληρονόμησαν ένα σπίτι (το οποίο είναι και η κύρια κατοικία που έμεναν όλοι μαζί).

Το σπίτι θα ανήκει πλέον 50% στον καθένα.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς ούτε Ε9. Εκκρεμμεί ακόμη το θέμα.

Παρόλο που δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς, μπορώ να βάλω το σπίτι στο Ε1 ως κύρια κατοικίας τους για το 2012?

Ευχαριστώ

Καλημέρα σε όλους!

Οι γονείς πέθαναν και τα παιδιά (μεγάλα σε ηλικία) κληρονόμησαν ένα σπίτι (το οποίο είναι και η κύρια κατοικία που έμεναν όλοι μαζί).

Το σπίτι θα ανήκει πλέον 50% στον καθένα.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς ούτε Ε9. Εκκρεμμεί ακόμη το θέμα.

Παρόλο που δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς, μπορώ να βάλω το σπίτι στο Ε1 ως κύρια κατοικίας τους για το 2012?

Ευχαριστώ

να το πάρω αλλιώς 

αν το σπίτι ήταν νοικιασμένο και αναλογούσε στον  καθ ένα πχ από 1.000 € τον μήνα , δεν θα τα έβαζαν στην τσέπη ? δεν θα έπρεπε να φορολογηθούν γι αυτά ?