Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,μια ερώτηση σχετικά με το Ε2: τα ημιτελή δηλώνονται ως κενά και μη ηλεκτροδοτούμενα στην πρώτη σελίδα, και ταυτόχρονα στον πίνακα ΙΙ των συμπληρωματικών στοιχείων ακινήτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Την άδεια περιπτέρου την νοικιάζει. Είναι συνταξιούχος ειρηνικής περιόδου και λένε ότι αυτά δεν φορολογούνται. Δεν τα βάζουμε στο Ε2? μου είπαν ότι μπαίνουν στον Ε1 στον κωδικό 507. Αν τα βάλω εκεί τα βάλω και στο Ε2 τότε η δήλωση δεν συμφωνεί. Η εφορία δεν γνωρίζει Τι να κάνω?

 

Πολύ φοβάμαι οτι φορολογείται το εισόδημα αυτό κανονικά σαν εισόδημα απο εμπορικές, αρα και βιβλία?

 

 ν.3842/2010 -πολ.1135/04-10-2010

Κατάργηση και τροποποίηση φοροαπαλλαγών

1. Με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού καταργήθηκε η περίπτωση β΄ της παραγράφου 4 του άρθρου 6 του Κ.Φ.Ε. με την οποία χορηγείτο  απαλλαγή από το φόρο εισοδήματος στα κέρδη από τη λιανική πώληση καπνού ή από την άσκηση του επαγγέλματος του μικροπωλητή ή από την εκμετάλλευση περιπτέρου ή από την εκμετάλλευση καφενείου, κυλικείου, κουρείου κ.λπ. μέσα στα κτίρια και καταστήματα στα οποία στεγάζονται δημόσιες γενικά υπηρεσίες ή δημοτικές ή κοινοτικές και εκκλησιαστικές υπηρεσίες ή υπηρεσίες νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, τα οποία (κέρδη) πραγματοποιούνται από ανάπηρους και θύματα πολέμου στους οποίους χορηγήθηκε σχετική άδεια, εφόσον η εκμετάλλευση αυτών ενεργείται από τους ίδιους. Επίσης,  καταργήθηκε η απαλλαγή του δικαιώματος που παίρνουν τα πρόσωπα αυτά από την παραχώρηση της εκμετάλλευσης του περιπτέρου, καφενείου κ.λπ. σε τρίτους. Τα παραπάνω εισοδήματα  φορολογούνται πλέον με βάση τις γενικές διατάξεις του Κ.Φ.Ε. (ενιαία κλίμακα άρθρου 9), συναθροιζόμενα με τυχόν άλλα εισοδήματα του δικαιούχου. Τα ανωτέρω ισχύουν, σύμφωνα με την περίπτωση α΄ του άρθρου 92 του ν. 3842/2010, για τα εισοδήματα που αποκτώνται από την 1η Ιανουαρίου 2010 και μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim1970, on 10 Jul 2013 - 10:28 AM, said:snapback.png

 

ΑΘΗΝΑ, on 10 Jul 2013 - 09:37 AM, said:snapback.png

 Την άδεια περιπτέρου την νοικιάζει. Είναι συνταξιούχος ειρηνικής περιόδου και λένε ότι αυτά δεν φορολογούνται ποιοι το λένε? ν.3842 αρθ.4 παρ.1.. Δεν τα βάζουμε στο Ε2? μου είπαν ότι μπαίνουν στον Ε1 στον κωδικό 507. Αν τα βάλω εκεί τα βάλω και στο Ε2 τότε η δήλωση δεν συμφωνεί. Η εφορία δεν γνωρίζει Τι να κάνω?

 

και το πιο ωραιο    ???......     ειναι εισοδημα   απο  Δ  πηγη  .....ΔΗΛ.       Ε3  ,  ΤΠΥ   ΚΛΠ..ΚΛΠ..  και οχι απο  εισοδημα απο ακινητα  ..   χαος  λεμεεεεεεεεεεεεεεε  ????

 

( οπως θα ελεγε και ο δασκαλος    -  HARYK  )     :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία μονοκατοικία έχει γίνει υπέρβαση δόμησης ( κλείσιμο βεραντών κλπ) έκανε νομιμοποίηση το 2012. Θα το εμφανίσει φέτος με τις αλλαγές των τετραγωνικών στο Ε1 και στο Ε9 ή στο 2014;

καμμιά απάντηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΣΕ Νόμοι,  Διατάγματα, Υπουργικές Αποφάσεις, ΠΟΛ., Διοικητικές Πράξεις και Λύσεις κ.α.),?????????????????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας

Το ΤΣΜΕΔΕ επέστρεψε μέσα στο 2012 σε ασφαλισμενο του πόσο περίπου 4000 ευρώ διότι εκ παραδρομής τα προηγούμενα χρόνια του χρέωνε παραπάνω εισφορές. Του έδωσε και μια βεβαίωση για φορολογική χρήση. Σε ποιο κωδικό του Ε1 πρεπει να μπει;

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΑΦΜ ΤΗΣ ΑΤΕΒΑΝΚ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΠΡΟΩΡΗ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ?

Φέτος που η ΑΤΕ εγινε ΠΕΙΡΑΙΩΣ εβαλα το 094014298 το οποιο το βρηκα απο τη σφραγιδα που ειχε πανω η βεβαιωση γιατι εκει που εχει τα στοιχεια της ΑΤΕ (πανω ψιλα στην βεβαιωση ) δεν εχει  ΑΦΜ ΑΤΕ...

 

Για επαληθευση σε ποιον κωδικο το δήλωσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας

Το ΤΣΜΕΔΕ επέστρεψε μέσα στο 2012 σε ασφαλισμενο του πόσο περίπου 4000 ευρώ διότι εκ παραδρομής τα προηγούμενα χρόνια του χρέωνε παραπάνω εισφορές. Του έδωσε και μια βεβαίωση για φορολογική χρήση. Σε ποιο κωδικό του Ε1 πρεπει να μπει;

Σας ευχαριστώ

Καλημέρα,

 

Εγώ θα το έβαζα στον 781.Είναι επιστροφή από προηγούμενες καταβολές και όχι εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακαδημαϊκή απορία:

 

Η μεταγενέστερη μείωση των ασφαλιστικών εισφορών δεν αυξάνει το φορολογητέο στο χρόνο που έγιναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα συναδελφοι,

 

θα ηθελα λίγο την βοήθεια σας στο εξής θεμα αν και λίγο ασχετο με τις δηλωσεις. Ενήλικο προστατευόμενο τέκνο λόγω του ότι περυσι ήταν φαντάρος θέλει να βγάλει κάρτα ανεργίας. Του λένε στον οαεδ να κάνει δηλωση.

Εγω λέω να πανε στην εφορία να παρουν χαρτι περι μη υποχρεωσης υποβολής δηλωσης και η εφορία του λέει πως αρκει μια υπευθυνη δηλωση στα ΚΕΠ και να πάει στον οαεδ. Ο οαέδ  δεν το δεχεται και λεει πως πρεπει να κανει

δηλωση. Τι να κανω γιατί φαινομαι εκτεθιμένος. Νομίζει ο πελάτης ότι κακως δεν εκανα δηλωση στον γιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

αντιμετωπιζω προβλημα με την κυρια κατοικια στο Ε1,

ενω εχω δηλωσει στον πινακα 7 το ΑΦΜ του εκμισθωτη και το ποσο ενοικιου,δεν μου δινει την επιλογη στον πινακα 5 να τσεκαρω μισθωμενη κατοικια.

Βασικα μου το κανει μερες τωρα,αλλα σε ολες τις περιπτωσεις ηταν δωρεαν παραχωρηση και δεν με πολυενοιαζε...τωρα ομως που ειναι ενοικιο θελω την την εκπτωση του 100σταρικου.

 

Σας εχει συμβει κατι αντιστοιχο και πως το λυσατε?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ 303 ΚΩΔΙΚΟ

 με βάση την ΠΟΛ1271/96 :

 

 

η χορηγούμενη στους δικαιούχους αγρότες αποζημίωση πρέπει ως εισόδημα να υπαχθεί στην κατηγορία εισοδήματος από μισθωτές υπηρεσίες (ΣT` πηγή) και ως τέτοιο να αντιμετωπίζεται φορολογικά.  δηλ κωδ.507?

 

Επίσης ο Μελας ,Δηλώστε έξυπνα σελ 66:

 

"Αποτελεί εισόδημα από μισθωτές..." δηλ κ.301?

 

Πέρσι η προηγ.λογίστρια το είχε δηλώσει στον 321...

 

Κ ένας συνάδελφος εδω ειχε αναφέρει οτι δηλώνεται στον 659 ....

 

Εγώ το έβαλα 321.....

 

μπερδεύτηκα τώρα...

Καποιος άλλος έχει αποψη επι του θέματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!

Μια ερώτηση.. έχω βεβαίωση απο Ικα ιατρού, είδος αποδοχών: ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΕΑΠ όπου έχει παρακρατηθεί φόρος αλλά δεν γράφει η βεβαίωση  φόρο που αναλογεί..  φυσικά δεν μου το δέχεται το σύστημα.. προσπαθώ να επικοινωνήσω με το ΙΚΑ αλλά είναι αδύνατον! Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει το ίδιο? Είναι λάθος του ΙΚΑ ή μήπως πρέπει να το βάλω στον κωδικό 507 εισόδημα που δεν υπάγεται σε άλλες περιπτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό μεσημέρι. Εχω βεβαίωση αποδοχών από τράπεζα όπου εκτός από αποδοχές, αναδρομικές αποδοχές έχει και

------λοιπές παροχές-συμπ/κή ιατρ./νοσ. περίθαλψη------  αυτό πάει στον 301 μαζί με τις αποδοχές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!

Μια ερώτηση.. έχω βεβαίωση απο Ικα ιατρού, είδος αποδοχών: ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΕΑΠ όπου έχει παρακρατηθεί φόρος αλλά δεν γράφει η βεβαίωση  φόρο που αναλογεί..  φυσικά δεν μου το δέχεται το σύστημα.. προσπαθώ να επικοινωνήσω με το ΙΚΑ αλλά είναι αδύνατον! Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει το ίδιο? Είναι λάθος του ΙΚΑ ή μήπως πρέπει να το βάλω στον κωδικό 507 εισόδημα που δεν υπάγεται σε άλλες περιπτώσεις?

αυτό είναι εισόδημα από απογευματινά ιατρεία με παρακράτηση 20 % γράφεται στον κωδ. 507 και ο φόρος στον κωδ. 605

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω μέρες να μπω στο φόρουμ θέλω να ρωτησω....

έχει δει κανένας σας προσυμπληρωμένους τόκους στη φόρμα υποβολής της δήλωσης;

 

Ακόμα περιμένω και δεν έχω στείλει καμια δήλωση...(πλάκα κάνω)

 

Χωρίς πλάκα που είναι οι τόκοι οεο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Παρακράτηση από δήμο που αφορά τιμολόγιο του 2010 και πληρώθηκε το 2012 που θα δηλωθεί στο ε1?

 

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα,

 

Ρίξτε καμία ιδέα.

 

 

Από την δου μου λένε 341.Τους λέω στο τάξις το 341 είναι άσχετο.Μου λένε πάρε το τάξις.Παίρνω το τάξις μου λένε πάρε στο υπουργείο.Η γραμματεία του υπουργείου μου λέει δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα ελάτε καμιά βόλτα από εδώ.Έτοιμος είμαι :angry: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, υπάρχει κάποιο έγγραφο, βάση του οποίου προσδιορίζεται, ποια ηλικία ζωικού κεφαλαίου  αποφέρει αντικειμενικό γεωργικό εισόδημα για τον πίνακα 4β στο Ε1? 

Ευχαριστώ

Έχω δήλωση Ενιαίας Δήλωσης Εκμετάλλευσης από κτηνοτρόφο και θέλω να ξεχωρίσω τις κατηγορίες των ζώων σύμφωνα με τις ηλικίες τους, για να υπολογίσω αντικειμενικό γεωργικό εισόδημα. Με το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης που μίλησα, μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι σχετικό.........π.χ βοοειδή αρσενικά ή θηλυκά (κρεοπαραγωγής) 2-6 μηνών υπολογίζονται? Υποθέτω πως όχι.......αλλά με υποθέσεις δεν γίνεται...............υπάρχει σχετική εγκύκλιος ή κάτι αντίστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12/07/13 | Αρχική > Ειδησεογραφία > Οικονομικά

Δελτίο τύπου της ΕΦΕΕΑ για ένδειξη του Ε1 που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στους λογιστές

142272.jpg

Η Ε.Φ.Ε.Ε.Α. εξέδωσε Δελτίο Τύπου για προσυμπληρωμένη ένδειξη του εντύπου Ε1 της φορολογικής δήλωσης στον ιστότοπο της ΓΓΠΣ που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στους λογιστές. Δείτε τη συνέχεια στο συνημμένο αρχείο PDF.

12/7/2013

ΠΑΓΙΔΑ-Ε1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...