Jump to content

Recommended Posts

Πειράζει που τα παρατάω για σήμερα και πάω κρασί?

Κι εγώ Γιάννηηηηηη.

Καλό βράδυυυυυυυυυ :)

Εγώ πάω για καμιά μπύρα όμως. Δεν πειράζει έτσι ; :P:)

Σε ζηλεύω. :rolleyes:

Να είσαι καλά. :)  Κι εσύ, χαιρετισμούς και φιλία ξέρεις εσύ.

Ναι συνάδελφε, με την εμπρόθεσμη είτε αρχική, είτε συμπληρωματική. Όχι όμως για την περίπτωση σας, που δεν θεωρείται εμπρόθεσμη. Συμφωνώ κι εγώ. Γιάννη ξανα δές το.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ (ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ) ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ( ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΕ ΦΠΑ. ΣΤΟ Ε3 ΓΡΑΦΩ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΓΡΑΦΩ ΚΑΤΙ; ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ Ε3 ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΌΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΧΘΕΙ ΣΑΝ ΜΗΔΕΝΙΚΗ. ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ :)

Mια επιβεβαίωση θα ήθελα...

είχα διαβάσει πριν μέρες ότι στον 657 δηλώνεται και η πρόωρη συνταξιοδότηση (βεβαιωση απο ΑΤΕ)..Ισχύει?Δε μπορώ να θυμηθώ ποθυ το είχα διαβάσει...

Κι όμως...Στο Μελά τελικά αναφέρει ότι δηλώνεται εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσίες  με βάση την ΠΟΛ 1271/96

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

H νομιμοποίηση  αυθαίρετης κατασκευής έγινε το 2012 (είναι υπέρβαση κτισίματος σε τετραγωνικά, κλείσιμο βεραντών και αλλαγή σχεδίου στην αρχική άδεια και όχι κλείσιμο ημιυπαίθριου) θα δηλωθεί και στο Ε9 αλλά και στο Ε1 το 2014 με τα συνολικά τετραγωνικά του;

Ρε παιδιά ας με βοηθήσει κάποιος γιατί έχω μπερδευτεί .

Χρηση αυτοκινητου με τιμολογιακή αξία ανω των 15000 ευρω , η οποία όμως λόγω παλαιοτητας τελικά γίνεται περίπου 14000 , χρειάζεται να δηλωθεί τεκμαρτό εισόδημα το 25 % αυτού ;

Η επειδή το τελικό ποσό είναι κάτω των 15000 δεν μπαίνει;;;;

Καμια βοήθεια;

Καλησπέρα.Εγώ καταλαβαίνω πως δεν χρειάζεται να υπολογίσετε εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες.

2. Με την παράγραφο 2 του άρθρου αυτού προστέθηκε στην παρ. 1 του άρθρου 45 του ΚΦΕ νέα περίπτωση με την οποία προβλέπεται, ότιστελέχη (πρόεδρος ή μέλος του διοικητικού συμβουλίου, διευθύνοντας ή εντεταλμένος σύμβουλος, διαχειριστής, διευθυντής, προϊστάμενος κ.λπ. στελέχη) στα οποία παρέχεται η χρήση αυτοκινήτου από τις επιχειρήσεις στις οποίες απασχολούνται, ανεξάρτητα από το αν τα αυτοκίνητα αυτά ανήκουν στην επιχείρηση ή είναι μισθωμένα με οποιονδήποτε τρόπο, φορολογούνται επιπλέον για ένα ποσοστό της Εργοστασιακής Τιμολογιακής Αξίας του έτους πρώτης κυκλοφορίας, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, καθόσον πρόκειται για υπηρεσία που παρέχουν οι επιχειρήσεις προς τα εν λόγω στελέχη ως πρόσθετη αμοιβή έναντι των υπηρεσιών που παρέχουν στην επιχείρηση (εισηγητική έκθεση). Λόγω της μη διακρίσεως του νόμου, τα ανωτέρω ισχύουν για τα στελέχη όλων των επιχειρήσεων, ανεξάρτητα από τη νομική μορφή που λειτουργούν. Το επιπλέον αυτό ετήσιο εισόδημα υπολογίζεται ως ποσοστό της Εργοστασιακής Τιμολογιακής Αξίας (ΕΤΑ) του έτους πρώτης κυκλοφορίας των αυτοκινήτων ως εξής:

α) για εργοστασιακή τιμολογιακή αξία από 15.000-22.000 ευρώ με ποσοστό 15%, 
β) για εργοστασιακή τιμολογιακή αξία από 22.001-30.000 ευρώ με ποσοστό 25% και 
γ) για εργοστασιακή τιμολογιακή αξία πλέον των 30.000 ευρώ με ποσοστό 30%.

Διευκρινίζεται ότι, με βάση το άρθρο 126 του ν.2960/2001 (ΦΕΚ 265Α) (τελωνειακός κώδικας),  η τιμή χονδρικής πώλησης του επιβατικού αυτοκινήτου του έτους πρώτης κυκλοφορίας, μειώνεται  λόγω παλαιότητας με βάση την κλίμακα που αναφέρεται στην παράγραφο 1 του άρθρου αυτού. Συνεπώς, με βάση τις προαναφερθείσες διατάξεις του τελωνειακού κώδικα, θα πρέπει για την εφαρμογή του κοινοποιούμενων διατάξεων του άρθρου αυτού, η εργοστασιακή αξία του έτους πρώτης κυκλοφορίας του αυτοκινήτου, να μειώνεται λόγω παλαιότητας με βάση την κλίμακα της παραγράφου 1 του άρθρου 126 του τελωνειακού κώδικα που είναι η εξής:

Καλό μεσημέρι,

Τι ισχύει με τα φιλοξενούμενα μέλη όταν ζουν στο ίδιο σπίτη με τους γονείς.Στο πρόγραμμα της Epsilon βαζω όλα τα δεδομένα δωρεάν παραχωρημένη ναι, τ.μ. ποσοστό συνιδιοκτησίας, μήνες ιδιοκατοίκησης συμπληρώνο πίνακα 7 με όλα τα δεδομένα του ατόμου που τους φιλοξενεί   κλπ και μου υπολογίζει τεκμήριο. Δεν ισχύει ότι ποσοστό συνιδιοκτησίας δεν πρέπει να συμπληρώνεται στην περίπτωση αυτή? Ρωτάω γιατι η δήλωση δεν φεύγει αν δεν συπληρωθούν όλα τα πεδία. Τελικά υπολογίζει τεκμήριο το taxis ή όχι στην φιλοξενία?

Καλό μεσημέρι,

Τι ισχύει με τα φιλοξενούμενα μέλη όταν ζουν στο ίδιο σπίτη με τους γονείς.Στο πρόγραμμα της Epsilon βαζω όλα τα δεδομένα δωρεάν παραχωρημένη ναι, τ.μ. ποσοστό συνιδιοκτησίας, μήνες ιδιοκατοίκησης συμπληρώνο πίνακα 7 με όλα τα δεδομένα του ατόμου που τους φιλοξενεί   κλπ και μου υπολογίζει τεκμήριο. Δεν ισχύει ότι ποσοστό συνιδιοκτησίας δεν πρέπει να συμπληρώνεται στην περίπτωση αυτή? Ρωτάω γιατι η δήλωση δεν φεύγει αν δεν συπληρωθούν όλα τα πεδία. Τελικά υπολογίζει τεκμήριο το taxis ή όχι στην φιλοξενία?

Στη ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τεκμήριο.

Στη ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ τεκμήριο.

Το πρόγραμμα της Epsilonnet, όπως και όλα τα υπόλοιπα της αγοράς, αλλά και το Taxisnet υπολογίζουν τεκμήριο όταν τους "πεις" ότι υπάρχει λόγος να υπολογίσουν.

(Με απλά λόγια, ξαναδές τις έννοιες "φιλοξενεία" και "δωρέαν παραχώρηση", επειδή το λάθος δεν είναι από το πρόγραμμα)

Αλλοδαπός   οικοδόμος   ήρθε να   του   φτιάξω  τη  δήλωση.    Παντρεμένος , ενοίκιο,  αυτοκίνητο .   Το  χαρτί  από  το  ΙΚΑ   έδειχνε  εισόδημα  4.500,00€. Του  λέω  θα πληρώσεις  φόρο  για  τα  τεκμήρια.  Μου  λέει  βάλε  εσύ  ένα  χαρτί    να  τα  καλύψω.       Τι  χαρτί  να βάλω ,   ρωτάω ,  και  μου  λέει  τα  παρακάτω  .   Οι  άλλοι  ( αλλοδαποί  φίλοι  του )  πάνε  όλοι   σε  ένα  λογιστή  που  έχει  έτοιμα  χαρτιά  βεβαιώσεων , συμπληρώνει  τα  στοιχεία  του  αλλοδαπού  και  τα  βάζει  μέσα  στη  δήλωση .   Φίλε  του  λέω  αυτό  είναι  πλαστογραφία,  και  ο  υπεύθυνος  είσαι  εσύ  ή  φίλος  σου.    Του  έδωσα  πίσω  τα  χαρτιά,   λέγοντας   ότι   εγώ   δεν   έχω   τέτοια  χαρτιά  να  του  βάλω  στη  δήλωσή,  και  να  προσέξει  το  θέμα  της  πλαστογραφίας.    Η  απάντηση  του  ήταν  ,   …..   γιατί  θα  τα  ελέγξει  κανείς ?

Στη ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τεκμήριο.

Στη ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ τεκμήριο.

Το πρόγραμμα της Epsilonnet, όπως και όλα τα υπόλοιπα της αγοράς, αλλά και το Taxisnet υπολογίζουν τεκμήριο όταν τους "πεις" ότι υπάρχει λόγος να υπολογίσουν.

(Με απλά λόγια, ξαναδές τις έννοιες "φιλοξενεία" και "δωρέαν παραχώρηση", επειδή το λάθος δεν είναι από το πρόγραμμα)

Σε ευχαριστώ,

Εννοώ την περίπτωση που κατοικεί στο ίδιο ακίνητο με τους γονείς του  τότε δεν συμπληρώνεται καθόλου ο πίνακας 5? Μόνο τα στοιχεία του πατέρα στον πινακα 7?

Αλλοδαπός   οικοδόμος   ήρθε να   του   φτιάξω  τη  δήλωση.    Παντρεμένος , ενοίκιο,  αυτοκίνητο .   Το  χαρτί  από  το  ΙΚΑ   έδειχνε  εισόδημα  4.500,00€. Του  λέω  θα πληρώσεις  φόρο  για  τα  τεκμήρια.  Μου  λέει  βάλε  εσύ  ένα  χαρτί    να  τα  καλύψω.       Τι  χαρτί  να βάλω ,   ρωτάω ,  και  μου  λέει  τα  παρακάτω  .   Οι  άλλοι  ( αλλοδαποί  φίλοι  του )  πάνε  όλοι   σε  ένα  λογιστή  που  έχει  έτοιμα  χαρτιά  βεβαιώσεων , συμπληρώνει  τα  στοιχεία  του  αλλοδαπού  και  τα  βάζει  μέσα  στη  δήλωση .   Φίλε  του  λέω  αυτό  είναι  πλαστογραφία,  και  ο  υπεύθυνος  είσαι  εσύ  ή  φίλος  σου.    Του  έδωσα  πίσω  τα  χαρτιά,   λέγοντας   ότι   εγώ   δεν   έχω   τέτοια  χαρτιά  να  του  βάλω  στη  δήλωσή,  και  να  προσέξει  το  θέμα  της  πλαστογραφίας.    Η  απάντηση  του  ήταν  ,   …..   γιατί  θα  τα  ελέγξει  κανείς ?

Όλοι ελπίζουμε ΝΑΙ. Κάποια στιγμή να τα ελέγξει ΚΑΠΟΙΟΣ!!

Σε ευχαριστώ,

Εννοώ την περίπτωση που κατοικεί στο ίδιο ακίνητο με τους γονείς του  τότε δεν συμπληρώνεται καθόλου ο πίνακας 5? Μόνο τα στοιχεία του πατέρα στον πινακα 7?

ΣΩΣΤΑ

βγήκε η πρώτη εκκαθάριση δήλωσης.....βεβαίωση φόρου και πληρωμή ανα δίμηνο, αρχίζοντας απο 31/7/2013
με τις υγείες του!!!

Λοιπόν..Φορορογουμενος μοναδικά εσοδα το 2012 ειχε 1) Αμοιβες Μελους ΔΣ 150000 με παρακρατηση 50000 (στο περιπου) 2) Τοκους καταθεσεων 25000 με παρακρατηση 2500 .

Η σωστη αντιμετωπιση ειναι σε 659 το ποσο των 175000 και στον 433 το ποσό των 52500 .... ετσι δεν ειναι ???

Η Εισφορα Αλληλεγγυης ειναι μεγαλη..... αλλα τι να κανουμε του λεω ...αυτο ειναι το ορθον .

Τι καλά γι αυτον που μεχρι προπερσι του βαζαμε 150000+25000-50000-2500 ... οτι βγαινει όλο στον 659 !!!

Λοιπόν..Φορορογουμενος μοναδικά εσοδα το 2012 ειχε 1) Αμοιβες Μελους ΔΣ 150000 με παρακρατηση 50000 (στο περιπου) 2) Τοκους καταθεσεων 25000 με παρακρατηση 2500 .

Η σωστη αντιμετωπιση ειναι σε 659 το ποσο των 175000 και στον 433 το ποσό των 52500 .... ετσι δεν ειναι ???

Η Εισφορα Αλληλεγγυης ειναι μεγαλη..... αλλα τι να κανουμε του λεω ...αυτο ειναι το ορθον .

Τι καλά γι αυτον που μεχρι προπερσι του βαζαμε 150000+25000-50000-2500 ... οτι βγαινει όλο στον 659 !!!

Καλησπέρα,

Εγώ θα έβαζα στον 659 100000+22500 και στον 433 50000+2500 ώστε να μην υπολογιστεί η έκτακτη εισφορά δύο φορές για το ποσό των παρακρατήσεων.

Στον 659 οι καθαρές αμοιβές στον 433 ο φόρος. Στο σύνολο και των δύο (μικτές αμοιβές) υπολογίζεται η έκτακτη εισφορά

Τα δίδακτρα σε μεταλυκειακά κολέγια μπαίνουν μόνο  στον 049 ή μπαίνουν και κάπου αλλού; Γιατί στον 769 αναφέρει μόνο για ιδιωτικά σχολεία στοιχειώδους και μέσης εκπαίδευσης.

Τελικά αν κάνουμε φέτος συμπληρωματική για συντάξεις του έτους 2011 ,μπορούμε να βάλουμε αποδείξεις

η όχι ?εγώ νομίζω ναι αλλά η εφορία λέει άλλα,γιατί μιλάμε για εμπρόθεσμη σε αυτή την περίπτωση,τουλάχιστον δεν 

είναι εκπρόθεσμη,επειδή το ικα την βεβαίωση την έστειλε φέτος.

Πέρυσι που το "κουβεντιάζαμε" δεν μπορούσες να βάλεις αποδείξεις στην συμπληρωματική.

Είχα πέρυσι αρκετούς και υπολόγιζα στο περίπου τι αναδρομικά θα τους έρθουν φέτος και υπολόγιζα και τις αντίστοιχες αποδείξεις.

Είπαμε κάνουμε και τους φακίρηδες. :)

ΧΑΛΑΡΑ   ΠΑΙΔΙΑ  

ΕΤΣΙ  ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.....

1010794_551608671562875_1819264711_n.jpg\

ΦΙΛΙΚΑ   ΚΑΙ   ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΑ....

ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ....

ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ  ΑΝΘΡΩΠΟΙ....

ΔΗΛΩΣΕΙΣ  ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΑΕΙ    ΔΕΝ ΘΑ  ΕΛΘΕΙ  ΞΑΝΑ..... :)

ΓΙΑΝ + 5

ΧΑΛΑΡΑ   ΠΑΙΔΙΑ  

ΕΤΣΙ  ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.....

1010794_551608671562875_1819264711_n.jpg\

ΦΙΛΙΚΑ   ΚΑΙ   ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΑ....

ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ....

ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ  ΑΝΘΡΩΠΟΙ....

ΔΗΛΩΣΕΙΣ  ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΑΕΙ    ΔΕΝ ΘΑ  ΕΛΘΕΙ  ΞΑΝΑ..... :)

ΓΙΑΝ + 5

Πολύ με μπερδεύεις συνάδελφε και είναι μια ώρα δύσκολη.

Πάντα δεν γινόταν αυτό;

Φέτος δεν θα περάσει τόσο εύκολα, αλλά μάλλον και φέτος κάποιοι θα τη γλυτώσουν...

Οι αλλοδαποί που έχουν τέτοιες απαιτήσεις πρέπει να αποφεύγονται.

Φυσικά κάτι τέτοιο έχει συμβεί και σε μένα.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκουμε αυτούς τους "συνάδελφους" και δεν τους "δίνουμε" για να μην μας πούμε χαφιέδες...

Υπερισχύει το "ουδείς αναμάρτητος" νομίζω στο μυαλό μας.... :D