Jump to content

Recommended Posts

γιατί ποσοστό αναπηρίας πρόκειται;κινητική ή απο άλλη πάθηση; διάβασε και την πολ.1149/2013.αν είναι κινητική ή τυφλότητας μην ξεχάσεις τους κωδ. στην πρώτη σελίδα εφόσον είναι πάνω απο 80%.πιστεύω ότι διαβάζοντας την πολ θα βγάλεις άκρη

 

καλησπέρα

το ποσοστό είναι 70 % και η πάθηση αφορά φυσιολογία του σώματος και συγκεκριμένα από επέμβαση .

δεν ξερω αν ειμαι αρκετα σαφης αλλα δυστυχως δεν μπορω να δωσω περισσοτερες λεπτομερειες ... τυπικά δηλαδή δεν εντάσσεται αυτή η περίπτωση στις βαριες αναπηριες αν και το ποσοστο ειναι σεβαστο _ ευχαριστώ , για τους κωδικούς της πρώτης σελίδας το έχω δηλώσει !

 

η απορία μου είναι , στο τελικό στάδιο της υποβολής όπου συμπληρώνεις ΑΦΜ ασφαλιστικού φορέα , ποσό που εισέπραξες κτλ σου δίνει δυνατότητα να επιλέξεις με ποια αιτιολογία το εισέπραξες , πχ τοκοι καταθεσεων {δεν μας αφορά  εδώ, ένα παραδειγμα επιλογης δινω}, λοιπές περιπτώσεις , ή λοιπα εισοδηματα αρθρο 6 κφε

 

επομενως το ποσό λογω αναπηρίας εντάσσεται στην κατηγορία : λοιπές περιπτώσεις εισοδήματος ή στην κατηγορία :λοιπα εισοδηματα αρθρο 6 κφε ???

 

ευχαριστω για την απάντηση!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Φορολογούμενος δήλωνε κάθε χρόνο την μητέρα του ως προστατευόμενο μέλος. Η οποία έχει άνω του 67% αναπηρία και εισόδημα κατω των 6.000 ευρω.

Τον Σεπτέμβριο του 2012 η μητέρα του πέθανε.

Μπορεί να την βάλει και φέτος στην δηλωσή του ως προστατευόμενο μέλος (μιας και είχε αναπηρία άνω του 67% και εισόδημα κάτω των 6.000 ευρω) για να αυξήσει το αφορολογητό του κατα 2.000 ευρώ ή πρεπει να της κάνει δήλωση δική της μιας και ειναι και κληρονόμος και κατα συνεπεια να μην την βαλει ως προστατευομενο μελος???

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα

το ποσοστό είναι 70 % και η πάθηση αφορά φυσιολογία του σώματος και συγκεκριμένα από επέμβαση .

δεν ξερω αν ειμαι αρκετα σαφης αλλα δυστυχως δεν μπορω να δωσω περισσοτερες λεπτομερειες ... τυπικά δηλαδή δεν εντάσσεται αυτή η περίπτωση στις βαριες αναπηριες αν και το ποσοστο ειναι σεβαστο _ ευχαριστώ , για τους κωδικούς της πρώτης σελίδας το έχω δηλώσει !

 

η απορία μου είναι , στο τελικό στάδιο της υποβολής όπου συμπληρώνεις ΑΦΜ ασφαλιστικού φορέα , ποσό που εισέπραξες κτλ σου δίνει δυνατότητα να επιλέξεις με ποια αιτιολογία το εισέπραξες , πχ τοκοι καταθεσεων {δεν μας αφορά  εδώ, ένα παραδειγμα επιλογης δινω}, λοιπές περιπτώσεις , ή λοιπα εισοδηματα αρθρο 6 κφε

 

επομενως το ποσό λογω αναπηρίας εντάσσεται στην κατηγορία : λοιπές περιπτώσεις εισοδήματος ή στην κατηγορία :λοιπα εισοδηματα αρθρο 6 κφε ???

 

ευχαριστω για την απάντηση!! :)

δεν το ξεκαθαρίζει αλλα για μένα θα πρέπει να μπει στις λοιπές περιπτώσεις εισοδήματος,γιατί για να είναι στα λοιπά του άρθρου 6 θα πρέπει να είναι σε κατάσταση που απαιτεί συνεχής επίβλεψη (απόλυτος αναπηρία) ή να είναι τυφλός ή βαριά κινητικά ανάπηρος πάνω απο 80%..παρ.ε και θ του άρθρου 6 του κφε

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν το ξεκαθαρίζει αλλα για μένα θα πρέπει να μπει στις λοιπές περιπτώσεις εισοδήματος,γιατί για να είναι στα λοιπά του άρθρου 6 θα πρέπει να είναι σε κατάσταση που απαιτεί συνεχής επίβλεψη (απόλυτος αναπηρία) ή να είναι τυφλός ή βαριά κινητικά ανάπηρος πάνω απο 80%..παρ.ε και θ του άρθρου 6 του κφε

καλημέρα !όχι δεν αναφερομαστε σε απολυτη αναπηρια καθως το ατομο αυτο εργαζεται κανονικά .

οκ , παντως με βοηθησες εστω και με τις ασαφειες της περιπτωσης , ευχαριστω! επιλεγω λοιπον τις λοιπες περιπτωσεις ...

να σαι καλά , καλή συνέχεια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mόνο  ΙΚΑ οικοδομικά ένσημα, όχι βεβαιώσεις εργοδότη, δεν αναφέρομαι σε υπολογισμό ποσών. Πως τα δηλώνουμε; Με τι ΑΦΜ εργοδότη; Εγώ τον έστειλα για βεβαιώσεις εργοδότη, υπάρχει άλλη λύση;

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΧΩ ΓΡΑΜ.ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ "ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΔΙΔΑΚΤΡΑ" ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΠΤΥΧΙΑΚΟ ΦΟΙΤΗΤΗ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΦΟΡ.ΔΗΛΩΣΗ.ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.079 (ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΩΝ ΚΛΠ)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα,

 

γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το ποσό για την τοκοχρεολυτική απόσβεση δανείου πρώτης κατοικίας που μπαίνει στον κωδικό 727 του ε1 αποτελεί τεκμήριο ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

όλες οι δαπάνες του πίνακα 5 αποτελούν τεκμήρια. και ο 727 ασχέτως άν αναφέρεται σε πρώτη κατοικία. απλά μην ξεχάσεις να αναγράψεις τους τόκους του συγκεκριμένου δανείου στην 4 σελίδα στον κωδ. 063

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Τα καταβληθέντα εντός του 2012 πρόστιμα νομιμοποίησης αυθαιρέτων με βάση τους ν.3843/10 & 4014/11, μπαίνουν στους κωδ. 735-736 της Φορολογικής Δήλωσης?

 

Εγώ τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν τα έβαζα, υπάρχει κάποια πολ που να το αναφέρει?

 

Ερωτώ γιατί μου είπαν οτι κάποιοι λογιστές τα βάζουν εκεί. Ισχύει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπερα σας 

τις αμοιβες απο εκπαιδευση εργαζομενου  με παρακρατηση φορου 20% σε ποιο πεδιο τις βαζουμε??

ευχαριστω εκ των προτερων

Share this post


Link to post
Share on other sites

όταν δεν υπάρχει αφμ του εργοδότη τί βαζουμε για να φύγει η δήλωση?????

 

αφορά εισόδημα αποκλειστικής νοσοκόμου

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΕΥΤΗΚΕ ΠΕΡΙΣΥ. ΔΗΛΩΣΑΜΕ ΤΟ ΓΑΜΟ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ, ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΕΝΤΥΠΑ Ε1,2,3 Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ

ΕΧΩ ΗΔΗ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ Ε3 ΤΗΣ ΣΥΖΗΓΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ.

ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΥΖΗΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟ Ε1 (ΚΟΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ) ΒΑΖΩ ΤΟ ΑΦΜ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ, ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΦΜ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣ

 

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΕ ΤΟ Α21 ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΖΥΓΩΝ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΉ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΜΈΛΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ;;ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ Ή ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΉΣΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. ΑΡΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝ ΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ. ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ  ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ; ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΕΥΤΗΚΕ ΠΕΡΙΣΥ. ΔΗΛΩΣΑΜΕ ΤΟ ΓΑΜΟ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ, ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΕΝΤΥΠΑ Ε1,2,3 Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ

ΕΧΩ ΗΔΗ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ Ε3 ΤΗΣ ΣΥΖΗΓΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ.

ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΥΖΗΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟ Ε1 (ΚΟΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ) ΒΑΖΩ ΤΟ ΑΦΜ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ, ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΦΜ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣ

 

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΩ;

 μόνο με τηλέφωνο στο taxis  για να κάνουν την σύνδεση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

όταν δεν υπάρχει αφμ του εργοδότη τί βαζουμε για να φύγει η δήλωση?????

 

αφορά εισόδημα αποκλειστικής νοσοκόμου

στην τελευταία γραμμή δεν ζητάει ΑΦΜ . εγώ έστειλα και έγραψα διάφοροι εργοδότες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

SOS

 

σε ελεύθερο επαγγελματία οι δαπάνες του είναι αρνητικές λόγω πιστωτικού τιμολογίου εξόδου προηγ. χρήσης, οπότε το σύνολο κερδων είναι μεγαλύτερο απο το σύνολο των ακαθαρίστων εσόδων.

Στο TAXIS το Ε3 υποβλήθηκε κανονικά χωρίς πρόβλημα. (το δέχτηκε)

 

Το Ε1 όμως, δεν μπορώ να το υποβάλλω γιατί μου βγάζει μήνυμα λάθους οτι ο κωδ. 501 (κέρδη) είναι μεγαλύτερος του κωδ.517 (έσοδα) και δεν μπορώ να την καταθέσω.

 

Εχει τύχει σε κάποιον και πως το αντιμετώπισε ή κάποια ιδέα ?????                      (προσπαθω να επικοινωνήσω με Ταχις αλλα ΔΕΝ.........)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Καινούρια στο forum! 

 

Συμπληρώνοντας ένα Ε2 μιας ΑΕ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Το σύστημα δεν δέχεται 11,333 μήνες (δηλαδή 11 μήνες και 10 μέρες), με αποτέλεσμα να έχω διαφορά με το ποσό ενοικίου που καταχωρήθηκε στα βιβλία γιατί κάνει μόνο του τον πολλαπλασιασμό του ενοικίου με τον αριθμό των μηνών (*11,33 και όχι 11,333). Το ίδιο συμβαίνει και στην περίπτωση συνιδιοκτησίας 33,333%. Έχετε καμιά λύση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανήλικη χωρίς ΑΜΚΑ , πως την δηλώνω στο Ε1   ( διαζευγμένοι  γονείς , επιμέλεια η μάνα αλλά την μικρή την έχει ο παππούς  της  στην Κύπρο )

Share this post


Link to post
Share on other sites

α

 

Ανήλικη χωρίς ΑΜΚΑ , πως την δηλώνω στο Ε1   ( διαζευγμένοι  γονείς , επιμέλεια η μάνα αλλά την μικρή την έχει ο παππούς  της  στην Κύπρο )

αρθρο  7   # 2       το τεκνο  ειναι  προστ/νο   μονο αν συνοικει  με τον  γονεα  .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

α

 

αρθρο  7   # 2       το τεκνο  ειναι  προστ/νο   μονο αν συνοικει  με τον  γονεα  .....

 

Συγγνώμη, αλλά ποιος θα το βρει αυτό συνάδελφε ;

Νομίζω κανείς.

Το ΑΜΚΑ όμως ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά ποιος θα το βρει αυτό συνάδελφε ;

Νομίζω κανείς.

Το ΑΜΚΑ όμως ;

 

η μητερα δεν μπορει να παρει  ΑΜΚΑ , απο ενα   ΚΕΠ  ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα αν θέλω να δηλώσω τον θάνατο στο μητρώο πρέπει να πάω στο μητρώο της ΔΟΥ που ανήκει ο θανών, η μπορώ και σε άλλη ΔΟΥ?ευχαριστώ!!!(πρόβλημα λόγο απόστασης)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...