Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα  και καλή δύναμη σε όλους.

Φορολογούμενη (επαγγελματίας )που μέσα στην χρήση εκανε διακοπή και επανέναρξη ύποβάλλει 2 Ε3???

Ευχαριστώ όποιον μορέσει και απαντήσει .εκ των προτέρων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

pote egine ayto?simera estila kai lei apla oti i doy mporei na zitisei ta dikaiologitika na ta pame stin eforia,ayto to lei kathe fora

Σε εμένα σε όλες τις πιστωτικές μετά την υποβολή ,μου γραφει πως Θα ενημερωθήτε για την εκκαθάριση της δήλωσης σας μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr

 

Επίσης το ίδιο συμβαίνει και σε ορισμένες χρεωστικές με το ίδιο μήνυμα , δηλαδή δεν βγάζει το ποσό πληρωμής όπως πέρισυ στην πρώτη σελίδα του εντύπου όταν το ανοίγεις για εκτύπωση και ούτε το ενδεικτικό εκκαθαριστικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία Γνώμη;

 Συνάδελφε έχω την άποψη οτι πρέπει να κάνεις τροποποιητική για το 2009 αφαιρώντας το αρνητικό ποσό που έχεις στην τωρινή βεβαίωση με το ποσό των επικουρικών τότε.

δεν μπορώ να σε βοηθήσω 100%, αλλά σε παρόμοια περίπτωση πριν απο 3 χρόνια το είχα χειριστεί έτσι.γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στο εισόδημα να τελειώνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνταξιούχος προσκόμισε βεβαίωση αποδοχών με αρνητικό εισόδημα απο επικουρικές συντάξεις για το έτος 2009. Πως δηλώνεται αυτό στο Ε1 του αντίστοιχου έτους; 

 

ΔΟΥ κι ας κανουν οτι θελουν

 

εγω πήγα συνταξιουχου ικα

 

 καθαρο 150 ευρώ αναλογουν 5800 χαχα , ζημια παθανε , τρελαναν στα τηλέφωνα το ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα σε όλες τις πιστωτικές μετά την υποβολή ,μου γραφει πως Θα ενημερωθήτε για την εκκαθάριση της δήλωσης σας μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr

 

Επίσης το ίδιο συμβαίνει και σε ορισμένες χρεωστικές με το ίδιο μήνυμα , δηλαδή δεν βγάζει το ποσό πληρωμής όπως πέρισυ στην πρώτη σελίδα του εντύπου όταν το ανοίγεις για εκτύπωση και ούτε το ενδεικτικό εκκαθαριστικό .

έχει καταλάβει κανένας σας, ποια είναι τα κριτήρια που έχουν βάλει; ακόμα και σε χρεωστικές αρκετά μεγάλου ποσού και χωρίς καθόλου μέσα φοροαπαλλαγές μου έχει βγάλει αυτο το

    Θα ενημερωθήτε για την εκκαθάριση της δήλωσης σας μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  και καλή δύναμη σε όλους.

Φορολογούμενη (επαγγελματίας )που μέσα στην χρήση εκανε διακοπή και επανέναρξη ύποβάλλει 2 Ε3???

Ευχαριστώ όποιον μπορέσει και απαντήσει .εκ των προτέρων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα  και καλή δύναμη σε όλους.

Φορολογούμενη (επαγγελματίας )που μέσα στην χρήση εκανε διακοπή και επανέναρξη ύποβάλλει 2 Ε3???

Ευχαριστώ όποιον μπορέσει και απαντήσει .εκ των προτέρων .

 

Καλημέρα. Σε επαγγελματία που έκανε διακοπή και έναρξη με το ίδιο αντικείμενο εγώ έκανα 1Ε3 με τα συνολικα ποσά. Νομίζω όμως ότι έτσι και αλλιώς 1 Ε3 κάνεις με τα συνολικά ποσά.Την εκκαθαριστική φπα πώς την κατέθεσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει καταλάβει κανένας σας, ποια είναι τα κριτήρια που έχουν βάλει; ακόμα και σε χρεωστικές αρκετά μεγάλου ποσού και χωρίς καθόλου μέσα φοροαπαλλαγές μου έχει βγάλει αυτο το

    Θα ενημερωθήτε για την εκκαθάριση της δήλωσης σας μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr

Ίσως η διασταύρωση του  ε7 με τον παρακρατούμενο φόρο σε συνδυασμό με την αρχική επιλογή που κάνεις για τι εκκαθαριστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σε επαγγελματία που έκανε διακοπή και έναρξη με το ίδιο αντικείμενο εγώ έκανα 1Ε3 με τα συνολικα ποσά. Νομίζω όμως ότι έτσι και αλλιώς 1 Ε3 κάνεις με τα συνολικά ποσά.Την εκκαθαριστική φπα πώς την κατέθεσες?

ΔΕΝ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΕ Φ.Π.Α(ΚΑΘΗΓ.ΠΑΝΕΠ.) .ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΥΠΟΘΕΤΩ(1Ε3) ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ???? Η ΔΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ....

ΑΥΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

 

μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι θέλει να πει η gsis με αυτό?

 

''Επιθυμώ να ενημερωθώ για την έκδοση του εκκαθαριστικού μου ηλεκτρονικά''

 

βρίσκεται στην επιβεβαίωση των στοιχείων του φορολογούμενου και είναι ήδη τσεκαρισμένο.

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

 

μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι θέλει να πει η gsis με αυτό?

 

''Επιθυμώ να ενημερωθώ για την έκδοση του εκκαθαριστικού μου ηλεκτρονικά''

 

βρίσκεται στην επιβεβαίωση των στοιχείων του φορολογούμενου και είναι ήδη τσεκαρισμένο.

 

Ευχαριστώ!!!

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=91480&page=11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Συνταξιουχος που μενει σε οικο ευγειριας που δηλωνεται οτι μενει????

 

Το ποσο της βεβαιωσης του οικου ευγηριας(που εδωσε ο συνταξιουχος για την διαμονη του) πηγαινει καπου στην δηλωση????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι,

υπάρχει κάποιος που να γνωριζει εάν επιβαλλεται προστιμο σε συμπληρωματική συνταξιούχου ,οικ ετους 2012, λόγω αναδρομικών ετεα?  Επίσης εχω την δυνατότητα να του τα βαλω φετος μειωμένα κατα 20%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι,

υπάρχει κάποιος που να γνωριζει εάν επιβαλλεται προστιμο σε συμπληρωματική συνταξιούχου ,οικ ετους 2012, λόγω αναδρομικών ετεα?  Επίσης εχω την δυνατότητα να του τα βαλω φετος μειωμένα κατα 20%?

 

 

Υπάρχει η ΠΟΛ 1225/ 20-8-98 περί μη επιβολής προστίμου σε εκπρόθεσμες, αποκλειστικά απο μισθωτές, μέχρι του ποσού που δεν προκύπτει φόρος. Το έχω εφαρμόσει πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η ΠΟΛ 1225/ 20-8-98 περί μη επιβολής προστίμου σε εκπρόθεσμες, αποκλειστικά απο μισθωτές, μέχρι του ποσού που δεν προκύπτει φόρος. Το έχω εφαρμόσει πολλές φορές.

Το θέμα είναι οτι προκύπτει φόρος για αυτό ρωτάω αν μπορω να του τα βαλω φετος μειωμένα κατα 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδείξεις από ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς, πάνε στις γενικές δαπάνες, έτσι δεν είναι :mellow: ?  049??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΕ Φ.Π.Α(ΚΑΘΗΓ.ΠΑΝΕΠ.) .ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΥΠΟΘΕΤΩ(1Ε3) ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ???? Η ΔΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ....

ΑΥΤΑ.

Το τέλος επιτηδεύματος ήρθε σωστό, ήταν υπολογισμένοι ακριβως οι μηνες που ειχε επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι προκύπτει φόρος για αυτό ρωτάω αν μπορω να του τα βαλω φετος μειωμένα κατα 20%.

 

Νομιζω οτι το 20% των μειωμενων αναδρομικων για να τα βαλουμε στο τρεχον Ε1 ΔΕΝ αποτελει κανονα αλλα εχει ισχυ αναλογα με το ειδος των αναδρομικων....

 

Και εγω εχω πελατες φετος με αναδρομικα αλλα παρολο που με εξυπηρετει να τα βαλω στο τρεχον(2013) ετος θα τα βαλλω στο ετος που αυτα εγιναν απαιτητα και ας βγαινει παραπανω φορος....

 

Αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το 20% των μειωμενων αναδρομικων για να τα βαλουμε στο τρεχον Ε1 ΔΕΝ αποτελει κανονα αλλα εχει ισχυ αναλογα με το ειδος των αναδρομικων....

 

Και εγω εχω πελατες φετος με αναδρομικα αλλα παρολο που με εξυπηρετει να τα βαλω στο τρεχον(2013) ετος θα τα βαλλω στο ετος που αυτα εγιναν απαιτητα και ας βγαινει παραπανω φορος....

 

Αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με....

 

Καλησπέρα,

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=91667&hl=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Με καλυπτει απολυτα ο Μπαμπης Κ. ακριβως το ιδιο λεω... Οτι δηλαδη δεν ειναι θεμα επιλογης, αλλα αναλογα με το ειδος των αναδρομικων πρατουμε....

 

Καλο σας βραδυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλυπτει απολυτα ο Μπαμπης Κ. ακριβως το ιδιο λεω... Οτι δηλαδη δεν ειναι θεμα επιλογης, αλλα αναλογα με το ειδος των αναδρομικων πρατουμε....

 

Καλο σας βραδυ...

θα συμφωνησω και εγω..αν τα αναδρομικα ειναι λογω δικαστικης αποφασης, συλλογικης συμβασης η νομου τοτε υπαρχει επιλογη φορολογησης στο τρεχων ετος μειωμενα κατα 20%..αλλιως συμπληρωματικη αναγκαστικα στο ετος που αφορουν..αυτο εχω καταλαβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...