Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα καινούργιο μύνημα που μου βγάζει το πρόγραμμα πριν την εκκαθάριση ειναι οτι

Η διαφορά μεταξύ αναλογούντος και παρακρατηθέντος φόρου πρέπει να ανέρχεται στο 1.5%

 

ΚΩΔ 313 : 1.710,58

ΚΩΔ 314: 1.684,90            Αρα 313-314= 25,68 Η αφαίρεση επαληθεύει την πράξη 1710,58 Χ 1,5%= 25,68

 

Αρα υπολογίζω με βάση το πρόγραμμα και το σωστό είναι 1710,58 Χ 1.5%= 25,65 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Δλδ θα γίνει εκκαθάριση και θα του επιστρέψουν 0,03 ??? :wacko:

 

Εγω λεω να την  στείλω ετσι ... τι λέτε ?

 

 

Ενημερωτικά ....

Την στέλνω κανονικά χωρίς πρόβλημα όπως με ενημέρωσαν και οι συν παθόντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ.

 

ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ , ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 2013 ΔΗΛΩΣΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΩΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ.

 

ΤΟ 2013 ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΑΞΙΔΕΨΕ , ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 22 ΕΤΩΝ.

ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΟΤΙ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ , ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι άλλο.. 3 ιδιώτες-αδέρφια μου έφεραν από 55 διαφορετικά βιβλιάρια τόκους καταθέσεων ύψους 50000 ευρώ συνολικά τα οποία προκύπτουν νομιμότατα από τις δουλειές τους, αλλά και από κληρονομιά των γονέων τους που απεβίωσαν προ εικοσαετίας όπου ήταν και τα 3 εν λόγω αδέρφια συνδικαιούχοι των λογαριασμών των γονέων. πριν 20 χρόνια που απεβίωσαν οι γονείς όμως στην δήλωση φόρου κληρονομιάς δεν κατέγραψαν τα μετρητά των καταθέσεων των γονέων που κληρονόμησαν. Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει παραγραφή του δικαιώματος του κράτους για απόδοση φόρου κληρονομιάς?

 

1. ΚΑΝΕ ΕΣΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ

ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ (?) ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ, ΑΝ ΤΟ ΒΡΟΥΝ (?)

 

2. ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΘΕΣΕΙ ΧΘΕΣ.

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ Ε1, ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 601.

 

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ 611?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριος απεβιωσε το οκτωβριου του 13, ειχε εισοδημα απο ενοικια, το νοεμβρη κ το δεκεμβρη τα εσοδα απο τα ενοικια ποιος τα δηλωνει; αυτα το καρπωνονταν ο ενας γιος εν γνωση του αλλου, συμφωνησαν ολοι να τα δηλωσει αυτος που τα καρπωνονταν αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι σωστο φορολογικα! μπορειται να βοηθησετε;

υποψιν οτι αυτος που θα τα δηλωσει πληρωνει φορο βαρυ! απλος επειδη τα πηρε να πληρωσει κ το φορο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το Ε2.

Υπάρχει ένα ακίνητο οπού έχει την κυριότητα ο γιος και την επικαρπία οι γονείς του.

Εκείνος θέλει να κάνει παραχώρηση στο παιδί του. Την παραχώρηση ποιος πρέπει να την κάνει?

Αυτός που έχει την επικαρπία ή αυτός που έχει την κυριότητα? Ή δεν έχει σημασία ποιος θα την κάνει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριος απεβιωσε το οκτωβριου του 13, ειχε εισοδημα απο ενοικια, το νοεμβρη κ το δεκεμβρη τα εσοδα απο τα ενοικια ποιος τα δηλωνει; αυτα το καρπωνονταν ο ενας γιος εν γνωση του αλλου, συμφωνησαν ολοι να τα δηλωσει αυτος που τα καρπωνονταν αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι σωστο φορολογικα! μπορειται να βοηθησετε;

υποψιν οτι αυτος που θα τα δηλωσει πληρωνει φορο βαρυ! απλος επειδη τα πηρε να πληρωσει κ το φορο!

 

Το ενοίκιο δηλώνεται βάσει της νόμιμης μοίρας από όλους τους κληρονόμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το Ε2.

Υπάρχει ένα ακίνητο οπού έχει την κυριότητα ο γιος και την επικαρπία οι γονείς του.

Εκείνος θέλει να κάνει παραχώρηση στο παιδί του. Την παραχώρηση ποιος πρέπει να την κάνει?

Αυτός που έχει την επικαρπία ή αυτός που έχει την κυριότητα? Ή δεν έχει σημασία ποιος θα την κάνει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Την παραχώρηση την κάνει ο επικαρπωτής. Προσοχή σ' αυτό το "δωρεάν" από παππούδες σε εγγόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να υπάρχει φέτος κωδικός στο Ε1 για να αφαιρεθούν οι εισφορές που πληρώνει μηχανικός στο ΤΣΜΕΔΕ ως μέτοχος σε τεχνική εταιρεία, (ποσοστό μεγαλύτερο του 5% και μέλος Δ.Σ). Σημειώστε δεν είναι ελ. επαγγελματίας για να περάσουν οι εισφορές μέσω καταγραφής στο βιβλίο εσόδων-εξόδων είναι συνταξιούχος δημοσίου.Αυτές οι εισφορές πάνε χαμένες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να υπάρχει φέτος κωδικός στο Ε1 για να αφαιρεθούν οι εισφορές που πληρώνει μηχανικός στο ΤΣΜΕΔΕ ως μέτοχος σε τεχνική εταιρεία, (ποσοστό μεγαλύτερο του 5% και μέλος Δ.Σ). Σημειώστε δεν είναι ελ. επαγγελματίας για να περάσουν οι εισφορές μέσω καταγραφής στο βιβλίο εσόδων-εξόδων είναι συνταξιούχος δημοσίου.Αυτές οι εισφορές πάνε χαμένες?

 

 

Ναι πάνε χαμένες...

 

Συνάδελφοι πως πάτε με τις δηλώσεις;

 

Εμείς είμαστε στο 30% (κάτω από τον πανελλαδικό μέσο όρο), και δεν έχουμε ασχοληθεί με τις συγκεντρωτικές καθόλου - πηγαίνοντας οριακά στα τρέχοντα θέματα του γραφείου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ ΠΟΛΛΕΣ!!!

ΚΥΡΙΕ ΓΡΙΒΑ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ 40% ΣΤΙΣ ΜΥΦ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ 85% ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΕΧΟΝΤΑ ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

σε περίπτωση παρακράτησης 3% από τον ίδιο τον εργολάβο για ιδιωτικό έργο πως θα εμφανίσουμε το ποσό της παρακράτησης στη φορολογική?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζευγάρι και οι δύο μέλη εταιρίας 0.Ε.

Η Ο.Ε εμφανίσε ζημιές και πλήρωσε μόνο το τέλος επιτηδεύματος...

Στο ε1 θα φορολογηθούν με 26% πάνω στα τεκμήρια ή σα μισθωτοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζευγάρι και οι δύο μέλη εταιρίας 0.Ε.

Η Ο.Ε εμφανίσε ζημιές και πλήρωσε μόνο το τέλος επιτηδεύματος...

Στο ε1 θα φορολογηθούν με 26% πάνω στα τεκμήρια ή σα μισθωτοί?

Απλά δε θα περάσουν ποσά στον 431-434.

 

Αν δεν έχουν εισόδημα από άλλη πηγή, τότε μισθωτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Εχω δήλωση με 80% αναπηρία. Οι προσυμπλωμένοι κωδικοί αναπηρικής σύνταξης ειναι οκ.

 

Ειναι αναγκαίο να μεταφέρω το μεικτό ποσο της σύνταξης και στον κωδικό 657 ? ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα σε δημοσιευμα

οτι

Οι δαπάνες για ενοίκια κύριας- φοιτητικής κατοικίας, ασφάλιστρα ζωής, φροντιστήρια- δίδακτρα, τόκους στεγαστικών δανείων αποτελούν πλέον τεκμήριο και όχι φοροαπαλλαγές


ισχυει μπαινουν τα φροντηστηρια και τα ασφαλιστρα στα τεκμηρια
και σε ποιο κωδικο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα θέμα που έχω με την Ε1
α) Έσοδα από εκπαιδευτικά σεμινάρια του ΟΑΕΔ
Β) από voucher και οι αντίστοιχες παρακρατήσεις φόρου σε ποιο κωδικό μπαίνουν στο Ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα θέμα που έχω με την Ε1

α) Έσοδα από εκπαιδευτικά σεμινάρια του ΟΑΕΔ

Β) από voucher και οι αντίστοιχες παρακρατήσεις φόρου σε ποιο κωδικό μπαίνst

στον 507 λογικα οι παρακρατησεις βγαινουν μονες τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

διαβασα σε δημοσιευμα

οτι

Οι δαπάνες για ενοίκια κύριας- φοιτητικής κατοικίας, ασφάλιστρα ζωής, φροντιστήρια- δίδακτρα, τόκους στεγαστικών δανείων αποτελούν πλέον τεκμήριο και όχι φοροαπαλλαγές

ισχυει μπαινουν τα φροντηστηρια και τα ασφαλιστρα στα τεκμηρια

και σε ποιο κωδικο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βοήθεια σας για τί έχω μια φιλική "διαμάχη" με έναν συνάδελφο.

 

Ομόρρυθμη (κάβα), έναρξη Οκτ.2013 έχει ζημιές.

 

Που και αν δηλώνονται στα ατομικά Ε1 των μελών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βοήθεια σας για τί έχω μια φιλική "διαμάχη" με έναν συνάδελφο.

 

Ομόρρυθμη (κάβα), έναρξη Οκτ.2013 έχει ζημιές.

 

Που και αν δηλώνονται στα ατομικά Ε1 των μελών ?

οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...