Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα γίνει με ρύθμιση με την ρ2 ΑΊΤΗΣΗ

Μπορουμε τωρα να κανουμε ρυθμιση πριν γινει ληξιπροθεσμο το χρεος?Μεχρι τελος Ιουλιο δηλ μπορουμε να μπουμε κ να κανουμε ρυθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα μου έχει τύχει το εξής απίστευτο: Προσπαθώ να υποβάλλω μια δήλωση που μου είχε μείνει και δεν μπορούσε να υποβληθεί και για διάφορους λόγους νωρίτερα αλλά πάντως ήταν εμπρόθεσμα, φτάνω στην οριστική υποβολή και μου εμφανίζει κωδικό σφάλματος: "Δοκιμάστε σε μερικές μέρες Κωδ:618", επειδή ήταν οι τελευταίες μέρες δεν μπορούσα να βγάλω γραμμή κρατάω printscreen στέλνω μήνυμα στο gsis για να τους ενημερώσω και είμαι και σχετικά ήσυχος ότι θα δοθεί παράταση. Φτάνουμε στην τελευταία μέρα το πρόβλημα επιμένει, γραμμή δεν μπορούσα να βγάλω στο 15515 και την επομένη μου έρχεται μήνυμα ότι θα ανοίξει το σύστημα στις 17 του μηνός και ότι να χρησιμοποιώ συμβατό browser και όχι κάποιο λογιστικό πρόγραμμα. (είχα χρησιμοποιήσει όλους τους browser, είχα μπει με τον δικό μου κωδικό και τον κωδικό του πελάτη αλλά αυτοί το έβγαλαν το συμπέρασμα).


Περιμένω την Δευτέρα δοκιμάζω να ξαναστείλω το ίδιο μήνυμα! Παίρνω τηλέφωνο στο 15515 μου λένε ότι το έστειλαν στο αρμόδιο τμήμα και θα με πάρουν οι ίδιοι τηλέφωνο. Το συμπέρασμα είναι ότι το πρόβλημα επιμένει, τους ξαναπήρα και σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν αλλά εγώ έχω πάρει απίστευτο άγχος και χρόνο να ασχολούμαι με αυτό το θέμα που δεν μπορώ να το κλείσω. Και πάλι καλά που ο άνθρωπος είναι ελαφρά χρεωστικός... Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση... πόσες μέρες χρειάζεται από τη στιγμή που κάνεις την μεταβολή στο μητρώο και είσαι πλέον κάτοικος εξωτερικού για να ενημερωθεί το σύστημα της επιβέβαιωσης του Ε1? 3,4,15,25,555,687,1022????????????;άει στον κόρακα

 

3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπ. πληρ/ση φορολογικός εκπρόσωπος ημερ. εναρξης 30/6 Ημ/νία υποβολής Ε1 3/7 12:46

 

Είχα και άλλους 2  , μήπως δεν έγινε η μεταβολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπ. πληρ/ση φορολογικός εκπρόσωπος ημερ. εναρξης 30/6 Ημ/νία υποβολής Ε1 3/7 12:46

 

Είχα και άλλους 2  , μήπως δεν έγινε η μεταβολή?

έγινε κανονικά,αφού έχω στα χέρια μου την μεταβολή.. Άλλη ερώτηση. Αν υποβάλλω δήλωση ώς κάτοικο εξωτερικού σε κάποιον που δεν έχω κάνει ακόμη την αλλαγή στην κατοίκων εξωτερικού, θα μου την δεχτεί το σύστημα όταν πάω να τσεκάρω τον κωδικό 319 και βάλω τον ΑΦΜ του φορολογικού εκπροσώπου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτού την οριστικοποίηση θα σου βγάλει μήνυμα να βγάλεις το ΑΦΜ. 

Λογικό αυτό σκέφτηκα και εγώ,οκ ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Καλημέρα εκτός τόπου και χρόνου βέβαια απλά έχω ενα θεματάκι κι αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει. 

Ζευγάρι κατοικεί στην Ελλάδα. Η  σύζυγος θέλει να εργαστει  σε κυπριακή εταιρεία κανονικα με πρόσληψη  παρέχοντας τις υπηρεσίες της όμωσ ηλεκτρονικά. Αυτό πως μπορεί να αποδοθεί στο Ε1. Θα πρέπει να φαίνεται σαν κάτοικος εξωτερικού? Ή σαν κάτοικος εσωτερικού και να δηλώσει εισοδήματα αλλοδαπής προέλευσης? Θα υπάρχει διπλή φορολογία ή θα φορολογηθεί μόνο στην Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα εκτός τόπου και χρόνου βέβαια απλά έχω ενα θεματάκι κι αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει. 

Ζευγάρι κατοικεί στην Ελλάδα. Η  σύζυγος θέλει να εργαστει  σε κυπριακή εταιρεία κανονικα με πρόσληψη  παρέχοντας τις υπηρεσίες της όμωσ ηλεκτρονικά. Αυτό πως μπορεί να αποδοθεί στο Ε1. Θα πρέπει να φαίνεται σαν κάτοικος εξωτερικού? Ή σαν κάτοικος εσωτερικού και να δηλώσει εισοδήματα αλλοδαπής προέλευσης? Θα υπάρχει διπλή φορολογία ή θα φορολογηθεί μόνο στην Ελλάδα?

καλημέρα. Από τη στιγμή που θα βρίσκετα στην Ελλάδα δεν τίθεται θέμα περί φορολογικής κατοικίας στο εξωτερικό. Αυτό είναι σαφές. Άρα θα δηλώσει εισοδήματα αλλοδαπής προέλευσης αν είναι κυπριακή εταιρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Ισχύει το παρακάτω : Υπέβαλλα τον περασμένο Ιούλιο μιά δήλωση ενός ζεύγους συνταξιούχων στην οποία υπήρχε στην σύζυγο αναπηρία 67% από ΚΕΠΑ λόγω ψυχιατρικού νοσήματος. Η σύζυγος δεν είχε καθόλου εισοδήματα από συντάξεις ή από άλλες πηγές(μόνο ο σύζυγος είναι συνταξιούχος και δηλώνει εισοδήματα). Όταν υπέβαλλα τη δήλωση ηλεκτρονικά μου έβγαλε το γνωστό μύνημα για κατάθεση της πιστοποίησης αναπηρίας από τα ΚΕΠΑ εντός 15 ημερών για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση από την ΔΗΛΕΔ όπως και έγινε. Η εκκαθάριση χωρίς την μείωση στον φόρο των 200 ευρώ βάσει του κωδικού 002 ήταν επιστροφή 110 ευρώ. Το λογισμικό μου όμως πρόγραμμα το βγάζει επιστροφή 310 ευρώ δηλ. λαμβάνει υπόψιν του την αναπηρία κάτι που η ΔΟΥ δεν το δέχεται γιατί αυτή που έχει την αναπηρία(η σύζυγος δηλ.) δεν έχει εισόδημα..Είναι σωστό αυτό ή λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογισμικό σας έχει λάθος. Το ποσό έκπτωσης των 200,00€ λόγω αναπηρίας συμψηφίζεται με τον τυχόν προκύπτοντα φόρο του άλλου συζύγου. Αν όμως το συνολικό ποσό των μειώσεων υπερβαίνει τον συνολικό φόρο που προκύπτει και για τους δύο συζύγους, η διαφορά δεν επιστρέφεται.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογισμικό σας έχει λάθος. Το ποσό έκπτωσης των 200,00€ λόγω αναπηρίας συμψηφίζεται με τον τυχόν προκύπτοντα φόρο του άλλου συζύγου. Αν όμως το συνολικό ποσό των μειώσεων υπερβαίνει τον συνολικό φόρο που προκύπτει και για τους δύο συζύγους, η διαφορά δεν επιστρέφεται.

Καλημέρα

ναί σωστό είναι αυτό που λέτε . Άλλο ένα που μου κάνει εντύπωση στο εν λόγω εκκαθαριστικό είναι ότι στη σύζυγο δεν γράφει καθόλου στο εκκαθαριστικό στη δεξιά πάνω πλευρά ποσό τεκμαρτού εισοδήματος. Δεν θα έπρεπε να γράφει εκεί το ελάχιστο ποσό των 2500 ευρώ από τη στιγμή που δεν έχει κανένα τεκμήριο εκείνη?Είναι σαν να τον "βλέπει" άγαμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναί σωστό είναι αυτό που λέτε . Άλλο ένα που μου κάνει εντύπωση στο εν λόγω εκκαθαριστικό είναι ότι στη σύζυγο δεν γράφει καθόλου στο εκκαθαριστικό στη δεξιά πάνω πλευρά ποσό τεκμαρτού εισοδήματος. Δεν θα έπρεπε να γράφει εκεί το ελάχιστο ποσό των 2500 ευρώ από τη στιγμή που δεν έχει κανένα τεκμήριο εκείνη?Είναι σαν να τον "βλέπει" άγαμο

 

Αν η σύζυγος δεν έχει άλλα τεκμήρια (σπίτι, ιχ κτλ) το τεκμήριο διαβίωσης δεν ενεργοποιείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η σύζυγος δεν έχει άλλα τεκμήρια (σπίτι, ιχ κτλ) το τεκμήριο διαβίωσης δεν ενεργοποιείται.

οκ. ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η σύζυγος δεν έχει άλλα τεκμήρια (σπίτι, ιχ κτλ) το τεκμήριο διαβίωσης δεν ενεργοποιείται.

αυτό ακριβώς μήπως γνωρίζετε σε ποιό αρθρο ποιανού νόμου  αναφέρεται? στον Ν4172 δεν αναφέρεται. Στον 2238/94 μήπως ή σε ποιόν άλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ακριβώς μήπως γνωρίζετε σε ποιό αρθρο ποιανού νόμου  αναφέρεται?

 

 

στον     4172/13              ΑΡΘΡ    31    1   Θ

 

στον      2238/94            ΑΡΘΡ   16     1     Θ      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτό ακριβώς μήπως γνωρίζετε σε ποιό αρθρο ποιανού νόμου  αναφέρεται?

 

 

στον     4172/13              ΑΡΘΡ    31    1   Θ

 

στον      2238/94            ΑΡΘΡ   16     1     Θ      

 

Σας ευχαριστώ. Συγκεκριμένα το άρθρο 31 παράγραφος θ λέει συγκεκριμένα" εφόσον δηλώνεται πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα. Στη συγκεκριμένη φορολογούμενη υπάρχει εισόδημα στον 660 (550 ευρώ) και παρόλα αυτά δεν ενεργοποίηθηκε το τεκμήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ. Συγκεκριμένα το άρθρο 31 παράγραφος θ λέει συγκεκριμένα" εφόσον δηλώνεται πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα. Στη συγκεκριμένη φορολογούμενη υπάρχει εισόδημα στον 660 (550 ευρώ) και παρόλα αυτά δεν ενεργοποίηθηκε το τεκμήριο

 

 

 

το  2500  αν και ενεργ/κε ως τεκμηριο ,  δεν  φαινεται, αφου καλυφθηκε απο το οικογ/κο εισ/μα

 

αν δεν ειχε καλυφθει  θα το βλεπαμε ως προστ. διαφ . τεκμ. 

 

μολις  εκανα  ενα  π.χ. στη  DATA  COM.

 

αλλη  αποψη  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το  2500  αν και ενεργ/κε ως τεκμηριο ,  δεν  φαινεται, αφου καλυφθηκε απο το οικογ/κο εισ/μα

 

αν δεν ειχε καλυφθει  θα το βλεπαμε ως προστ. διαφ . τεκμ. 

 

μολις  εκανα  ενα  π.χ. στη  DATA  COM.

 

αλλη  αποψη  ?

ναί αλλά γιατί τότε το βγάζει το αντίστοιχο τεκμαρτό στον σύζυγο(και μάλιστα αντί για 2500 του βγάζει 3003 πχ) που ούτως ή άλλως το καλύπτει το τεκμαρτό του εισόδημα από το πραγματικό του εισόδημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2500  -  550  =   1950

 

3003-   1950  =    1053      οποτε ,   νομιζω και ο συζυγος πρεπει να  ειναι ακαλυπτος,   κατα   τα     1053  

 

η  οχι    ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2500  -  550  =   1950

 

3003-   1950  =    1053      οποτε ,   νομιζω και ο συζυγος πρεπει να  ειναι ακαλυπτος,   κατα   τα     1053  

 

η  οχι    ??

όχι όχι ο σύζυγος είναι καλυμμένος από τα πραγματικά του εισοδήματα. Έχει 11000 περίπου από συντάξεις και τεκμαρτό περίπου 3303 ευρώ δηλ.2500+803 από κάτι ποσοστά του σε ιδιοκατοικήσεις και η σύζυγος 584 ευρώ στον 660 κωδικό απαλλασσόμενο και λογικά θα έπρεπε να ενεργοποιηθεί το 2500 του ελάχιστου τεκμηρίου του έγγαμου. Παρ' όλα αυτά δεν ενεργοποιήθηκε βάσει της εκκαθάρισης της ΔΗΛΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ. Συγκεκριμένα το άρθρο 31 παράγραφος θ λέει συγκεκριμένα" εφόσον δηλώνεται πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα. Στη συγκεκριμένη φορολογούμενη υπάρχει εισόδημα στον 660 (550 ευρώ) και παρόλα αυτά δεν ενεργοποίηθηκε το τεκμήριο

 

ν  4261/5-5-2014    που αλλαξε το   αρθρ.    9   1  α   του   2238/94

 

Όταν το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων κατά το οικονομικό έτος 2014 δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ ή το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ και εφόσον αυτοί δεν ασκούν ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα και δεν αποκτούν εισόδημα από ακίνητα, τα εισοδήματά τους αυτά φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών - συνταξιούχων.

 

οποτε γι αυτο δεν  ενεργ/κε   το  2500  της συζυγου

 

αν  δεν ειναι και αυτο ,  παραιτουμαι        

 

και καλουμε εις βοηθειαν τον  κ. Μπαμπη  η  τον   jim    η   ......     . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ν  4261/5-5-2014    που αλλαξε το   αρθρ.    9   1  α   του   2238/94

 

Όταν το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων κατά το οικονομικό έτος 2014 δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ ή το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ και εφόσον αυτοί δεν ασκούν ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα και δεν αποκτούν εισόδημα από ακίνητα, τα εισοδήματά τους αυτά φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών - συνταξιούχων.

 

οποτε γι αυτο δεν  ενεργ/κε   το  2500  της συζυγου

 

αν  δεν ειναι και αυτο ,  παραιτουμαι        

 

και καλουμε εις βοηθειαν τον  κ. Μπαμπη  η  τον   jim    η   ......     . :)

 

Όχι καλό μου. Αυτό αφορούσε τις έκτακτες αμοιβές που λαμβάνουν φυσικά πρόσωπα, τις οποίες δηλώνουμε στου κωδικούς 507-508.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...