Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω ότι το πιό σωστό είναι αυτό. Ευχαριστώ για τις γνώμες

 

Αγαπητέ συνάδελφε , πριν κάνετε οτιδήποτε  συμβουλευτείτε τις αποφάσεις που υπάρχουν για αυτό το θέμα.

 

Θα δείτε ότι  δεν γίνεται λόγος ( τουλάχιστον δεν το έχω βρει εγώ - επιφυλάσσομαι εάν το δείτε κάπου γραμμένο να το ξαναδούμε το θέμα )  ότι εάν δεν γίνει η εκχώρηση πριν την δήλωση,τα ενοίκια πρέπει να δηλωθούν αρχικά στο Ε2  και κατόπιν να γίνει τροποποιητική δήλωση με την εκχώρηση.

Και επειδή το έχω κάνει και  στην πράξη  σας γνωρίζω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

 

Τροποποιητική μετά την λήξη , πρόστιμο έχει.

Η επιλογή είναι δική σας .

 

Καλή δύναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα διαφωνήσω λίγο... Η εκχώρηση μπορεί μεν να γίνει μέχρι 31/12/2014, αλλά όσο η αίτηση δεν έχει υποβληθεί μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της φορολ.δήλωσεις τα ενοίκια δεν μπορούν να θεωρηθούν ως εκχωρημένα και να μην δηλωθούν στο Ε2. Οπότε, υποβάλλουμε την αρχική συμπεριλαμβάνοντας κανονικά τα ενοίκια και μετά την εκχώρηση υποβάλλουμε τροποποιητική χωρίς πρόστιμο.

 

Καλημέρα!

 

Καλημέρα συναδέλφισσα και σε εσάς ,

 

Θα διαφωνήσω κι εγώ λιγάκι... :rolleyes:

Δεν προκύπτει αυτή η αντιμετώπιση από κάποια απόφαση σχετική με την εκχώρηση.

Το έχω κάνει και στην πράξη  και σας  βεβαιώνω ότι δεν ισχύει.

Και επίσης φυσικά θα έχει πρόστιμο η τροποποιητική μετά την λήξη της .

Αν πάλι το έχετε δει  γραμμένο σε κάποια  απόφαση που μου διαφεύγει , θα το εκτιμούσα αν το αναφέρατε για να το ξαναδούμε.

 

Καλή δύναμη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου , δεν προκύπτει  κάτι τέτοιο διαβάζοντας την συγκεκριμένη ΠΟΛ.

Το έχω κάνει και στην πράξη βέβαια , μετά την υποβολή της δήλωσης δηλαδή.

 

Αν πάλι το έχετε δει κάπου αλλού γραμμένο,  θα εκτιμούσα αν το αναφέρατε για να το βλέπαμε.

 

 

Αγαπητέ συνάδελφε , πριν κάνετε οτιδήποτε  συμβουλευτείτε τις αποφάσεις που υπάρχουν για αυτό το θέμα.

 

Θα δείτε ότι  δεν γίνεται λόγος ( τουλάχιστον δεν το έχω βρει εγώ - επιφυλάσσομαι εάν το δείτε κάπου γραμμένο να το ξαναδούμε το θέμα )  ότι εάν δεν γίνει η εκχώρηση πριν την δήλωση,τα ενοίκια πρέπει να δηλωθούν αρχικά στο Ε2  και κατόπιν να γίνει τροποποιητική δήλωση με την εκχώρηση.

Και επειδή το έχω κάνει και  στην πράξη  σας γνωρίζω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

 

Τροποποιητική μετά την λήξη , πρόστιμο έχει.

Η επιλογή είναι δική σας .

 

Καλή δύναμη

 

 

Καλημέρα συναδέλφισσα και σε εσάς ,

 

Θα διαφωνήσω κι εγώ λιγάκι... :rolleyes:

Δεν προκύπτει αυτή η αντιμετώπιση από κάποια απόφαση σχετική με την εκχώρηση.

Το έχω κάνει και στην πράξη  και σας  βεβαιώνω ότι δεν ισχύει.

Και επίσης φυσικά θα έχει πρόστιμο η τροποποιητική μετά την λήξη της .

Αν πάλι το έχετε δει  γραμμένο σε κάποια  απόφαση που μου διαφεύγει , θα το εκτιμούσα αν το αναφέρατε για να το ξαναδούμε.

 

Καλή δύναμη!!

 

 

Καλημέρα

Δείτε αν θέλετε κι αυτό:

 

1040211/743/Α0012/24.4.2007

Εκχώρηση μισθωμάτων στο Δημόσιο.

Αθήνα, 24 Απριλίου 2007

Αρ. Πρωτ.: 1040211/743/Α0012

ΘΕΜΑ: Εκχώρηση μισθωμάτων στο Δημόσιο.

1. Απαντώντας στην από 19.4.07 αίτησή σας, αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι όπως προκύπτει από τις διατάξεις της παρ.7 του άρθρου 4 του ν. 2238/1994 και την 1036819/642/Α0012/ΠΟΛ.1096/6-4-2001 Απόφαση Υπουργού Οικονομικών, ανείσπρακτα μισθώματα χρήσεως 2006 μπορούν να εκχωρηθούν στο Δημόσιο από 1/1 - 31/12/2007.

2. Η εκχώρηση γίνεται με απλή έγγραφη δήλωση του υπόχρεου.

Μαζί με τη δήλωση αυτή παραδίδονται στον προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. τα αποδεικτικά έγγραφα της εκχωρούμενης απαίτησης και με την ίδια δήλωση ο εκχωρών βεβαιώνει ότι δεν κατέχει κανένα άλλο αποδεικτικό στοιχείο.

3. Αν η δήλωση εκχώρησης υποβληθεί πριν την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος οικον. έτους 2007, τα εκχωρηθέντα μισθώματα δεν θα περιληφθούν σ' αυτή. Αν όμως η δήλωση εκχώρησης υποβληθεί μετά το χρόνο υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος οικ. έτους 2007, θα πρέπει να δηλωθούν τα ανείσπρακτα μισθώματα στην δήλωση σας φορολογίας εισοδήματος, να φορολογηθούν και όταν εκ των υστέρων υποβληθεί η δήλωση εκχώρησης των μισθωμάτων αυτών, θα διενεργηθεί νέα εκκαθάριση φόρου εισοδήματος, προκειμένου να επιστραφεί ο φόρος που αναλογεί επιμεριστικά στα εκχωρηθέντα μισθώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ.1166/20.6.2014
Διευκρινίσεις ως προς τις εξαιρέσεις από την επιβολή της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης οικονομικού έτους 2014

.

.

.

.

Επισημαίνεται ότι, προκειμένου να απαλλαγεί ένας άνεργος από την επιβολή της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης για το οικονομικό έτος 2014, οι προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούνται αθροιστικά, είναι οι εξής:

α) Να λαμβάνει κατά την 31/01/2014 επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ, το Γ.Ε.Ν.Ε. ή το ΕΤΑΠ – ΜΜΕ ή να είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο των ανέργων των παραπάνω οργανισμών για τουλάχιστον δώδεκα (12) συνεχόμενους μήνες, ούτως ώστε να χαρακτηρίζεται μακροχρόνια άνεργος. Στις περιπτώσεις αυτές προσκομίζει βεβαίωση από τον εκάστοτε Οργανισμό.

β) Να δηλώσει υπεύθυνα ότι δεν έχει κατά το φορολογικό έτος 2014 πραγματικά εισοδήματα που προέρχονται από Α΄, Γ, Δ΄, Ε΄ και Ζ΄ πηγή (από ακίνητα, κινητές αξίες, εμπορικές ή γεωργικές επιχειρήσεις, ελευθέριο επάγγελμα) και επιπλέον μέχρι την ημερομηνία της αίτησης ούτε από ΣΤ΄ πηγή (μισθωτές υπηρεσίες). Το γεγονός αυτό θα ελεγχθεί κατά την υποβολή της φορολογικής δήλωσης του φορολογικού έτους 2014 (που θα υποβληθεί κατά το 2015).

 

οταν υπαρχει ''εισοδημα'' 42,00 απο δωρεαν παραχωρηση 100 τμ γης στη συζυγο θα λογιστει ως μια εκπληρωση της παραπανω προυποθεσης οποτε δε θα δικαουται απαλλαγης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συναδέλφισσα και σε εσάς ,

 

Θα διαφωνήσω κι εγώ λιγάκι... :rolleyes:

Δεν προκύπτει αυτή η αντιμετώπιση από κάποια απόφαση σχετική με την εκχώρηση.

Το έχω κάνει και στην πράξη  και σας  βεβαιώνω ότι δεν ισχύει.

Και επίσης φυσικά θα έχει πρόστιμο η τροποποιητική μετά την λήξη της .

Αν πάλι το έχετε δει  γραμμένο σε κάποια  απόφαση που μου διαφεύγει , θα το εκτιμούσα αν το αναφέρατε για να το ξαναδούμε.

 

Καλή δύναμη!!

 

Δυστυχώς γραμμένο δεν το έχω πουθενά, αλλά ο κύριος Μπάμπης μας για ακόμα μια φορά έδωσε λύση.

Προσωπικά, σε κάποια πραγματάκια λειτουργώ βάσει λογικής, χωρίς να χρειάζεται να το δω κάπου γραμμένο. Η τάξη των πραγμάτων απαιτεί δήλωση των ενοικίων, από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο αποδεικτικό (αρ.πρωτ. εκχώρησης) που να δικαιολογεί την μη αναγραφή τους. Σκέψου το άλλο... άντε και δεν τα δήλωσες χωρίς να έχει προηγηθεί εκχώρηση... και κάτι έγινε, έσπασε κάποιο ποδάρι ο διάολος και δεν προχωράς στην εκχώρηση μέχρι 31/12... πες μου τί γίνεται τότε?

Και τέλος, η τροποποιητική λόγω εκχώρησης δεν έχει 100% πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης υπάρχει και αυτό:

 

Αρ.Πρωτ . : 1112157/2187/Α0012

Αθήνα, 20 Δεκεμβρίου 2007

 

ΣΧΕΤ: Το 27321/19.11.2007 έγγραφό σας.

 

Απαντώντας στο πιο πάνω σχετικό, αναφορικά με το υπόψη θέμα, σας πληροφορούμε τα ακόλουθα:

1. Από τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 20 και της παραγράφου 7 του άρθρου 4 του Ν.2238/1994προκύπτει ότι τα μισθώματα των ακινήτων, που ο ιδιοκτήτης απόκτησε δικαίωμα είσπραξης (ανεξάρτητα από την είσπραξή τους ή μη), έχει υποχρέωση να τα δηλώσει και να φορολογηθεί κατά το οικον. έτος που προκύπτουν ή να εκχωρήσει το δικαίωμα είσπραξής τους στο Δημόσιο κατά το οικον. έτος φορολόγησής τους και να μη φορολογηθεί.

2. Ειδικότερα, με την 1036819/642/ΠΟΛ.1096/Α0012/6.4.2001 απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, η οποία εκδόθηκε κατ’ εξουσιοδότηση των διατάξεων της παραγ. 7 του άρθρου 4 του Ν.2238/1994, έγινε δεκτό ότι η εκχώρηση διενεργείται με τη συμπλήρωση και την υποβολή του εντύπου της δήλωσης εκχώρησης, από τον εκχωρητή, στον αρμόδιο για τη φορολογία του εισοδήματος του προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, μέσα στο οικον. έτος που τα εισοδήματα αυτά υπόκεινται σε φόρο.

3. Με τη δήλωση εκχώρησης δηλώνεται η μη είσπραξη των οφειλόμενων μισθωμάτων και αποδεικνύεται με τη συνυποβολή των αποδεικτικών στοιχείων της εκχωρούμενης απαίτησης, που υπάρχουν κατά περίπτωση. Μεταξύ των αποδεικτικών στοιχείων περιλαμβάνονται:

α) Το συμφωνητικό μίσθωσης του ακινήτου.

β) Η εξώδικη καταγγελία της μίσθωσης ή πρόσκληση καταβολής μισθωμάτων.

γ) Η αγωγή απόδοσης του μισθίου ή μη καταβολής μισθωμάτων.

δ) Η δικαστική απόφαση απόδοσης του μισθίου και καταβολής μισθωμάτων.

Για να γίνει δεκτή η δήλωση εκχώρησης μισθωμάτων δεν απαιτείται σε κάθε περίπτωση να συνυποβάλονται όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά, αλλά όσα εξ αυτών υπάρχουν, με εξαίρεση την υπεύθυνη δήλωση του N. 1599/1986 που συνυποβάλλεται σε κάθε περίπτωση. Εκτός από τα παραπάνω αποδεικτικά έγγραφα, μπορεί, επιπλέον, να επισυνάπτεται στη δήλωση εκχώρησης και οποιοδήποτε άλλο στοιχείο που αποδεικνύει τη μη καταβολή των οφειλόμενων μισθωμάτων.

4. Επίσης, με τη δήλωση αυτή ο εκχωρών βεβαιώνει εγγράφως ότι, εκτός από τα υποβληθέντα, δεν έχει στην κατοχή του άλλα αποδεικτικά στοιχεία της εκχωρούμενης απαίτησης.

Αν η δήλωση εκχώρησης δεν περιλαμβάνει τη βεβαίωση αυτή, δεν παράγει έννομα αποτελέσματα (σχετ. το 1051739/953πε/Α0012/26.3.992 έγγραφό μας).

5. Επιπρόσθετα διευκρινίζεται ότι η δήλωση εκχώρησης μη εισπραχθέντων μισθωμάτων ακολουθεί διαφορετική διαδικασία υποβολής από τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος και δεν είναι δυνατή η ενσωμάτωσή τους.

Δεδομένου ότι απαραίτητη προϋπόθεση για την αποδοχή της εκχώρησης είναι η εμπρόθεσμη υποβολή της οικείας δήλωσης, η οποία είναι δυνατόν να συμπίπτει χρονικά με την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, για την αποφυγή τυχόν καταστρατηγήσεων, η εμπρόθεσμη αυτή υποβολή επιβεβαιώνεται με ειδική θεώρηση του Τμήματος φορολογίας εισοδήματος στο σώμα της δήλωσης εκχώρησης ή με την καταχώρησή της στο γενικό πρωτόκολλο της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. (σχετ. το 1033687/600/Α0012/18.4.2001 έγγραφό μας).

6. Η φορολογική αρχή προβαίνει στον έλεγχο των στοιχείων που υποβλήθηκαν, προκειμένου να εξακριβώσει κατά πόσο πραγματικά δεν έχουν εισπραχθεί από τον εκχωρητή τα εισοδήματα που εκχωρούνται.

Αν διαπιστωθεί ότι δεν εισπράχθηκαν τα μισθώματα, ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. προβαίνει σε βεβαίωση των εισοδημάτων που εκχωρούνται στο όνομα του οφειλέτη (μισθωτή) και συγχρόνως προβαίνει στην έκπτωση του φόρου των μη εισπραχθέντων μισθωμάτων, εφόσον η δήλωση εκχώρησης υποβληθεί μετά την υποβολή της δήλωσης φορολογίας αυτών των εισοδημάτων.

Αν όμως η δήλωση εκχώρησης υποβληθεί συγχρόνως με τη δήλωση φορολογίας αυτών των εισοδημάτων, αντί για έκπτωση του φόρου των μη εισπραχθέντων μισθωμάτων, διενεργείται αρχική εκκαθάριση φόρου, χωρίς να συνυπολογίζονται τα εισοδήματα αυτά.

Η βεβαίωση των εκχωρηθέντων εισοδημάτων στο όνομα του οφειλέτη γίνεται θεωρουμένων των αποδεικτικών εγγράφων της οφειλής ως νόμιμου τίτλου και καταβάλλονται εφάπαξ ως δημόσιο έσοδο στον Κ.Α.Ε. 3919.

7. Αν μεταγενέστερα διαπιστωθεί αιτιολογημένα ότι οι εκχωρούμενες απαιτήσεις δεν υπήρχαν, η εκχώρηση ματαιώνεται. Στην περίπτωση αυτή τα μη συνυπολογισθέντα - εκχωρηθέντα εισοδήματα προστίθενται στο συνολικό εισόδημα του εκχωρητή κατά το χρόνο φορολογίας του, προκειμένου να υπολογισθεί ο συνολικός φόρος, κοινοποιώντας σ? αυτόν σχετική ειδοποίηση ή φύλλο ελέγχου, κατά περίπτωση.

8. Από τα έγγραφα που επισυνάπτονται στο πιο πάνω σχετικό και από την τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε με την Υπηρεσία σας, προκύπτει ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση η κ.........ιδιοκτήτρια του ακινήτου που εκμισθώνεται στους κ.κ...............υπέβαλε στις 16.4.2007 δήλωση φορολογίας εισοδήματος οικ. έτους 2007. Συσχετισμένες με τη δήλωση αυτή υποβλήθηκαν δύο δηλώσεις εκχώρησης με ημερομηνία 4.4.2007 μη εισπραχθέντων μισθωμάτων από 1.1.-31.8.2006 και μοναδικό συνυποβαλλόμενο δικαιολογητικό το από 1.9.2005 συμφωνητικό μίσθωσης.

Τα μισθώματα αυτά βεβαιώθηκαν στον πρώτο από τους πιο πάνω μισθωτές στις 24.10.2007 και στον άλλο στις 19.11.2007. Στις 2.11.2007 καλέσατε την κ........να υποβάλει τις υπεύθυνες δηλώσεις του N. 1599/1986 ότι δεν εισέπραξε τα μισθώματα, οι οποίες έπρεπε να έχουν συνυποβληθεί με τις δηλώσεις εκχώρησης. Με την αριθμ. πρωτ. 27321/14.11.07 αίτηση, που υπέβαλε στην Υπηρεσία σας ο κ..........επισυνάφθηκαν φωτοαντίγραφα των από 28.4.2006 και 27.6.2006 εξώδικων προσκλήσεων δηλώσεων και καταγγελιών των δύο μισθωτών, καθώς και των από 15.5.2006 και 27.6.2006 αποδεικτικών επίδοσης τους στην κ........., αντίστοιχα.

9. Δεδομένου ότι οι οικείες δηλώσεις εκχώρησης των μισθωμάτων υποβλήθηκαν ως συνημμένα έντυπα με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος οικον. έτους 2007 στις 16.4.2007, όπου η εκχωρήτρια βεβαιώνει ότι εκτός από τα έγγραφα που υπέβαλε, δεν έχει στην κατοχή της άλλα αποδεικτικά στοιχεία και εκ των υστέρων.

α) στις 2.11.2007 υπέβαλε παράτυπα τις υπεύθυνες δηλώσεις του N. 1599/1986 και β) προσκομίστηκαν από το μισθωτή οι από 28.4.2006 και 27.6.2006 εξώδικες προσκλήσεις δηλώσεις και καταγγελίες των μισθωτών προς την εκμισθώτρια για τα εκχωρηθέντα μισθώματα, τις οποίες, ενώ η εκμισθώτρια της παρέλαβε στις 15.5.2006 και στις 27.6.2006, αντίστοιχα δεν τις υπέβαλε μαζί με τις υποβληθείσες δηλώσεις εκχώρησης.

Λόγω της πρώτης από τις πιο πάνω παραλήψεις, δεν θα έπρεπε να γίνουν δεκτές από την Υπηρεσία οι εκχωρήσεις αυτές.

Εξάλλου, το γεγονός ότι δεν υποβλήθηκαν από την εκμισθώτρια όλα τα αποδεικτικά έγγραφα που είχε στην κατοχή της, μπορεί να αποτελέσει λόγο ματαίωσης της εκχώρησης και επαναβεβαίωσης των εκχωρηθέντων μισθωμάτων στο όνομα της εκχωρήτριας και όχι αποδεικτικό καταβολής των οικείων μισθωμάτων.

10. Ανεξάρτητα όμως από τα παραπάνω, η διαπίστωση της καταβολής ή μη των μισθωμάτων, της προσκόμισης ή μη όλων των αποδεικτικών στοιχείων της εκχωρούμενης απαίτησης, καθώς και η ματαίωση ή μη της εκχώρησης, αποτελεί θέμα πραγματικό, που ανάγεται στην ελεγκτική εξουσία του αρμόδιου Προϊστάμενου Δ.Ο.Υ. και σε περίπτωση αμφισβήτησης των αρμοδίων Διοικητικών Δικαστηρίων.

 

Καλή συνέχεια σε όλες και όλους. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Δείτε αν θέλετε κι αυτό:

 

Καλημέρα και σε εσάς , 

Ευχαριστώ για την διαφώτιση... :rolleyes:

Αγνοούσα αυτήν την απόφαση και το παράδοξο είναι ότι στην πράξη δεν αντιμετώπισα ποτέ θέμα κάνοντάς την εκχώρηση μετά την δήλωση και μη αναφέροντάς τα ενοίκια αρχικά στο Ε2.

 

Θα έχω τον νου μου από εδώ και στο εξής...

Ευχαριστώ για την επισήμανση.... :rolleyes:

 

Καλή συνέχεια και σε εσάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς γραμμένο δεν το έχω πουθενά, αλλά ο κύριος Μπάμπης μας για ακόμα μια φορά έδωσε λύση.

Προσωπικά, σε κάποια πραγματάκια λειτουργώ βάσει λογικής, χωρίς να χρειάζεται να το δω κάπου γραμμένο. Η τάξη των πραγμάτων απαιτεί δήλωση των ενοικίων, από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο αποδεικτικό (αρ.πρωτ. εκχώρησης) που να δικαιολογεί την μη αναγραφή τους. Σκέψου το άλλο... άντε και δεν τα δήλωσες χωρίς να έχει προηγηθεί εκχώρηση... και κάτι έγινε, έσπασε κάποιο ποδάρι ο διάολος και δεν προχωράς στην εκχώρηση μέχρι 31/12... πες μου τί γίνεται τότε?

Και τέλος, η τροποποιητική λόγω εκχώρησης δεν έχει 100% πρόστιμο.

 

Ναι , όντως εμφανίσθηκε " ο από μηχανής Θεός.." Κος Μπάμπης.

Αγνοούσα αυτήν την απόφαση.

Και όπως ανέφερα και παραπάνω στην πράξη δεν μου δημιούργησαν θέμα όσες φορές το έκανα μετά την δήλωση.

Προφανώς το αγνοούσαν και οι ίδιοι..??

Πάντως στις δικές μου περιπτώσεις δεν είχα θέμα να μην κατατεθεί η εκχώρησή  τους γιατί υπήρχαν εξώσεις,δικαστήρια κτλ...και ήταν καθαρά θέμα χρόνου κατάθεσης της δήλωσης εκχώρησης στην ΔΟΥ, (έρχονται την τελευταία στιγμή όταν γίνεται η δήλωση και άντε να προλάβουν...)  οπότε ήταν "τακτοποιημένο και δεμένο" το θέμα της εκχώρησης .  Φυσικά κάποιος που δεν έχει δει τα σχετικά αποδεικτικά του πελάτη θα πρέπει να το δει αλλιώς...

Αλλά από την στιγμή που η απόφαση λέει ότι πρέπει να μπουν αρχικά αν δεν είχε προηγηθεί η δήλωση εκχώρησης, δεν τίθεται θέμα , πρέπει να το κάνουμε έτσι.

Να ρωτήσω όμως το εξής: που το βασίζετε ότι η τροποποιητική  ( μετά την λήξη της εννοώ )  λόγω εκχώρησης δεν θα έχει πρόστιμο?

Με ενδιαφέρει να ξέρω για μια φετινή  περίπτωση που έχω.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσαμε να   καλυψουμε ποσο  τεκμηριων με δανειο απο ιδιωτη?

 

Κ πως μπορουμε να το αποδειξουμε?

 

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος για καλυψη τεκμηρίων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , όντως εμφανίσθηκε " ο από μηχανής Θεός.." Κος Μπάμπης.

Αγνοούσα αυτήν την απόφαση.

Και όπως ανέφερα και παραπάνω στην πράξη δεν μου δημιούργησαν θέμα όσες φορές το έκανα μετά την δήλωση.

Προφανώς το αγνοούσαν και οι ίδιοι..??

Πάντως στις δικές μου περιπτώσεις δεν είχα θέμα να μην κατατεθεί η εκχώρησή  τους γιατί υπήρχαν εξώσεις,δικαστήρια κτλ...και ήταν καθαρά θέμα χρόνου κατάθεσης της δήλωσης εκχώρησης στην ΔΟΥ, (έρχονται την τελευταία στιγμή όταν γίνεται η δήλωση και άντε να προλάβουν...)  οπότε ήταν "τακτοποιημένο και δεμένο" το θέμα της εκχώρησης .  Φυσικά κάποιος που δεν έχει δει τα σχετικά αποδεικτικά του πελάτη θα πρέπει να το δει αλλιώς...

Αλλά από την στιγμή που η απόφαση λέει ότι πρέπει να μπουν αρχικά αν δεν είχε προηγηθεί η δήλωση εκχώρησης, δεν τίθεται θέμα , πρέπει να το κάνουμε έτσι.

Να ρωτήσω όμως το εξής: που το βασίζετε ότι η τροποποιητική  ( μετά την λήξη της εννοώ )  λόγω εκχώρησης δεν θα έχει πρόστιμο?

Με ενδιαφέρει να ξέρω για μια φετινή  περίπτωση που έχω.

 

Ευχαριστώ

 

Το βασίζω: 1ον στο ότι το έχω κάνει και δεν μας επιβλήθηκε πρόστιμο και 2ον στο ότι αυτή είναι η νόμιμη διαδικασία, οπότε το πρόστιμο θα ήταν παράλογο (πάντα βάσει της φτωχής μου λογικής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείτε τροποποιητική για διαγραφή μισθωμάτων εκχώρησης μετά την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος (στην οποία έχουν ήδη δηλωθεί), πιστεύω ότι δεν υποβάλλεται τέτοια.

 

Αυτό πιστεύω ότι προκύπτει και από το άρθρο 2 της ΠΟΛ.1096/01:

 

4. Η φορολογική αρχή προβαίνει στον έλεγχο των στοιχείων που υποβλήθηκαν, προκειμένου να εξακριβώσει κατά ποσό πραγματικά δεν έχουν εισπραχθεί από τον εκχωρητή τα εισοδήματα που εκχωρούνται.
Αν διαπιστωθεί ότι δεν εισπράχθηκαν τα μισθώματα ή οι τόκοι του δανείου, ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. προβαίνει σε βεβαίωση των εισοδημάτων που εκχωρούνται στο όνομα του οφειλέτη (μισθωτή η δανειολήπτη) και συγχρόνως προβαίνει στην έκπτωση του φόρου των μη εισπραχθέντων μισθωμάτων ή τόκων δανείου, αντίστοιχα, εφόσον η δήλωση εκχώρησης υποβληθεί μετά την υποβολή της δήλωσης φορολογίας αυτών των εισοδημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείτε τροποποιητική για διαγραφή μισθωμάτων εκχώρησης μετά την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος (στην οποία έχουν ήδη δηλωθεί), πιστεύω ότι δεν υποβάλλεται τέτοια.

 

Αυτό πιστεύω ότι προκύπτει και από το άρθρο 2 της ΠΟΛ.1096/01:

 

Σωστός συλλογισμός !!! 

Αυτό προκύπτει και από τα 2 έγγραφα  που παραθέσατε προηγουμένως.

Λένε ότι θα διενεργηθεί νέα εκκαθάριση φόρου εισοδήματος....

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν εξακουλουθεί να ισχύει η ΠΟΛ 1073/1-3-2000 και αφορά στις πισινες ατομικής επιχειρησης ενοικιαζομένων δωματίων? Μέχρι τώρα ο προηγούμενος λογιστης τη δήλωνε κανονικά και πληρωναν φορο πολυτελειας. Αν δεν έχει τεκμήριο δε θα τη δηλωσω καθολου, γιατί αν τη δηλωσω δεν υπαρχει λόγος μη εφαρμογής τεκμηρίου.

 

 

ΠΟΛ 1073/1-3-2000

..................

Επίσης, αν η δεξαμενή κολύμβησης (πισίνα) χρησιμοποιείται από τους ενοίκους επιπλωμένων δωματίων ή ξενοδοχείων, από την εκμετάλλευση των οποίων η επιχείρηση αποκτά εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις (Δ` κατηγορίας), το τεκμήριο χρήσης αυτής δεν βαρύνει τον επιχειρηματία.

..........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός συλλογισμός !!! 

Αυτό προκύπτει και από τα 2 έγγραφα  που παραθέσατε προηγουμένως.

Λένε ότι θα διενεργηθεί νέα εκκαθάριση φόρου εισοδήματος....

 

Ευχαριστώ

 

11. Δύνανται να εκχωρηθούν τα ανείσπρακτα μισθώματα που αποκτήθηκαν το έτος 2013;

Η εκχώρηση γίνεται από 1/1/2014 - 31/12/2014. Εάν η δήλωση εκχώρησης γίνει πριν την υποβολή της δήλωσης δεν δηλώνονται τα εκχωρηθέντα μισθώματα του έτους 2013. Σε διαφορετική περίπτωση θα συμπεριληφθούν στην αρχική δήλωση και μετά την δήλωση εκχώρησης θα γίνει νέα εκκαθάριση.

 

Εγχειρίδιο συνηθέστερων ερωτήσεων - απαντήσεων σε φορολογικά θέματα (Ιούνιος 2014)

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19151

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγχειρίδιο συνηθέστερων ερωτήσεων - απαντήσεων σε φορολογικά θέματα (Ιούνιος 2014)

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19151

 

Διαδικαστικά όμως, για να γίνει νέα εκκαθάριση πρέπει να μειωθεί το ποσό στον κωδικό των ενοικίων... για να το κάνει ο προιστάμενος ζητά να υπάρχει τροποποιητική... Δεν θα επιμείνω ότι έτσι πρέπει να γίνει... Έτσι το αντιμετώπισαν στην ΔΟΥ όπου κάναμε εμείς την εκχώρηση αφού πρώτα είχαν δηλωθεί τα ενοίκια.

 

Την καλησπέρα μου κ.Μπάμπη μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εχω πελάτη με καταθέσεις 0,01 και παρακρατηση φόρου 0,17 !!!!!

Οταν παταω συνέχεια υποβολής μου κοκκινίζει το πεδίο 667 .......

Να διαγράψω τα 0,17 να ξεμπερδεύω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εχω πελάτη με καταθέσεις 0,01 και παρακρατηση φόρου 0,17 !!!!!

Οταν παταω συνέχεια υποβολής μου κοκκινίζει το πεδίο 667 .......

Να διαγράψω τα 0,17 να ξεμπερδεύω ?

 ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Δήλωση ζητήθηκε και στάλθηκε στη ΔΗΛΕΔ για έλεγχο στα τέλη Απριλίου και παραλήφθηκε από ΔΗΛΕΔ στις 21/05/14  και δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμη.

Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία ? , η ΔΗΛΕΔ κάνει η ίδια εκκαθάριση ? , ενημερώνει τον φορολογούμενο για υποβολή τροποποιητικής (αν χρειάζετε) ?

Μπορεί να πάρει κάποιος εκεί να ρωτήσει ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά οποιονδήποτε ξέρει κάτι σχετικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ  303 321 ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΑ ΠΟΣΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ.ΤΩΡΑ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ.ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΣΩΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ  303 321 ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΑ ΠΟΣΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ.ΤΩΡΑ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ.ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΣΩΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ

Δες αν υπάρχουν τα ποσά στην βεβαίωση αποδοχών  του φορολογούμενου κάτω αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΑΡΧΟΥΝ.ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?

Αφού υπάρχουν εκεί και δεν υπάρχουν στη δήλωση , λογικά πρέπει να είναι αναδρομικά . Δες τον τύπο αποδοχών στην βεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Δήλωση ζητήθηκε και στάλθηκε στη ΔΗΛΕΔ για έλεγχο στα τέλη Απριλίου και παραλήφθηκε από ΔΗΛΕΔ στις 21/05/14  και δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμη.

Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία ? , η ΔΗΛΕΔ κάνει η ίδια εκκαθάριση ? , ενημερώνει τον φορολογούμενο για υποβολή τροποποιητικής (αν χρειάζετε) ?

Μπορεί να πάρει κάποιος εκεί να ρωτήσει ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά οποιονδήποτε ξέρει κάτι σχετικά .

Κάποιος σχετικά με το θέμα ? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού υπάρχουν εκεί και δεν υπάρχουν στη δήλωση , λογικά πρέπει να είναι αναδρομικά . Δες τον τύπο αποδοχών στην βεβαίωση.

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ.ΠΡΟΥΠΗΡΧΑΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΒΗΣΤΙΚΑΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ.ΠΡΟΥΠΗΡΧΑΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΒΗΣΤΙΚΑΝ.

Μπορείς να τα βάλεις στον 343 αλλά θα σε στείλει σίγουρα για έλεγχο στην ΔΗΛΕΔ με επιστολή. Αφού όμως υπάρχουν στην βεβαίωση αποδοχών μέσα στο ΤΑΞΙΣ λογικά δεν θα έχεις θέμα.

Δεν μου έχει τύχει ξανά αλλά συμπεραίνω ότι αφού στην αρχή τα είδες και μετά όχι λογικά έχει γίνει μεταβολή αρχείου από το ΙΚΑ με πιθανόν κάποιο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...