Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχετε παρατηρησει ότι σε καποιες δηλωσεις του 2013 που ειχαν αναλωση κεφαλαιου δεν υπαρχει η δυνατοτητα να εκτυπωθεί το εκκαθαριστικο και εμφανίζεται το μηνυμα ότι η δηλωση προκειται να εκκαθαρισθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους και καλή δύναμη!!

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Οι τόκοι απο ανοιχτό δάνειο πολιτικού μηχανικού μπαίνουν στην φορολογική δήλωση?(Αν ναι σε ποιόν κωδικό του Ε1? ή μπαίνει στο Ε3?)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ξέρει και αφιερώσει χρόνο να μου απαντήσει!!

Καλό υπόλοιπο ημέρας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΕΙ ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΤΙΣ 13/11/13. ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΞΟΦΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΓΕΝΑΡΗ 2014. Ο ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΣ ΦΟΡΟΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Η ΕΞΟΦΛΗΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ? ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δήλωση φσικου προσωπου δεν μου εμφανιζει τα στοιχεια στον πινακα5 ενος σκαφου που εχει στην κατοχη του ...

 

Η αδεια γραφει  "AΔΕΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΠΛΟΩΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ"

 

ΟΛΙΚΟ ΜΗΚΟΣ 3,6Μ

 

ΤΥΠΟΣ ΣΚΑΦΟΥΣ : Α/Ψ ΒΑΡΚΑ

 

ΜΕΣΟ ΠΡΟΩΣΗΣ: ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ

 

ΤΥΠΟΣ -ΕΙΔΟΣ ΜΗΧΑΝΗΣ : ΕΞΟΛ. Β/Κ

 

ΜΕΓΙΣΤΗ ΣΥΝΕΧΗΣ ΙΣΧΥΣ ΣΕ ΗΡ :  05ΗP

 

TAXYΠΛΟΟ  : ΟΧΙ ...

 

 

Μηπως δεν πρεπει να το δηλωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δήλωση φσικου προσωπου δεν μου εμφανιζει τα στοιχεια στον πινακα5 ενος σκαφου που εχει στην κατοχη του ...

 

Η αδεια γραφει  "AΔΕΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΠΛΟΩΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ"

 

ΟΛΙΚΟ ΜΗΚΟΣ 3,6Μ

 

ΤΥΠΟΣ ΣΚΑΦΟΥΣ : Α/Ψ ΒΑΡΚΑ

 

ΜΕΣΟ ΠΡΟΩΣΗΣ: ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟ

 

ΤΥΠΟΣ -ΕΙΔΟΣ ΜΗΧΑΝΗΣ : ΕΞΟΛ. Β/Κ

 

ΜΕΓΙΣΤΗ ΣΥΝΕΧΗΣ ΙΣΧΥΣ ΣΕ ΗΡ :  05ΗP

 

TAXYΠΛΟΟ  : ΟΧΙ ...

 

 

Μηπως δεν πρεπει να το δηλωσω?

τα σκαφη τα καταχωρουμε παντοτε εμεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σκαφη τα καταχωρουμε παντοτε εμεις

Σευχαριστώ,αρα περναω κανονικα τα στοιχεια...

 

Δεν σημαινει οτι επειδη δεν μου τα εμφανισε το στυστημα εχει απαλλαγη τεκμηριου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστώ,αρα περναω κανονικα τα στοιχεια...

 

Δεν σημαινει οτι επειδη δεν μου τα εμφανισε το στυστημα εχει απαλλαγη τεκμηριου?

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=96611&p=638240

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αχ πολλα ευχαριστώ...

 

Με μπερδεψε κ εκεινος γιατι μου ελεγε οτι δεν εχει τεκμηριο(που το ειπαν ολοι οι υπολοιποι που δεν εχουν  :wub: )

 

Ειδα κ γω οτι δεν το εμφανιζει το συστημα :ph34r:

 

Πατατια παω να του κανω του ανθρωπου σκεφτηκα.....

 

Καλημερα!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστώ,αρα περναω κανονικα τα στοιχεια...

 

Δεν σημαινει οτι επειδη δεν μου τα εμφανισε το στυστημα εχει απαλλαγη τεκμηριου?

ΝΟ, ΝΟ................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΕΙ ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΤΙΣ 13/11/13. ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΞΟΦΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΓΕΝΑΡΗ 2014. Ο ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΣ ΦΟΡΟΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Η ΕΞΟΦΛΗΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ? ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Γνωριζει κανεις τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις τι να κανω?

Καλησπέρα,

 

Και εγώ με δήμους που είχα να κάνω τις βεβαιώσεις τις δίνανε κατά το έτος πληρωμής.

Τότε τα περνούσαμε και στην δήλωση.Τώρα βέβαια αν κατα την υποβολή επόμενης δήλωσης που μπορεί να μην υπάρχουν εισοδήματα αλλά μόνο οι παρακρατήσεις αν θα την παίρνει είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ΜΕΛΑΣ γιατι γραφει στο ΔΗΛΩΣΤΕ ΕΞΥΠΝΑ ( 101 σελ)  οτι τα στοιχεια εμφανιζονται με βαση τα αρχεια  απ το Υπουργειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ΜΕΛΑΣ γιατι γραφει στο ΔΗΛΩΣΤΕ ΕΞΥΠΝΑ ( 101 σελ)  οτι τα στοιχεια εμφανιζονται με βαση τα αρχεια  απ το Υπουργειο?

 

Ο κατά τ' άλλα αξιαγάπητος κ.Μελάς μπορεί να γράφει ό,τι θέλει.

Στις δηλώσεις που έστειλα εγώ τουλάχιστον, δεν εμφανίστηκε καμιά βάρκα κι ας ήταν καταχωρημένη από προηγούμενο έτος... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κατά τ' άλλα αξιαγάπητος κ.Μελάς μπορεί να γράφει ό,τι θέλει.

Στις δηλώσεις που έστειλα εγώ τουλάχιστον, δεν εμφανίστηκε καμιά βάρκα κι ας ήταν καταχωρημένη από προηγούμενο έτος... :)

 

 

Τελεια ...Δ το ψαχνω παραπανω...απ το πρωι αν εχει τεκμηριο  μια βαρκα...ουφ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαίωση αποδοχών απο Εργοσημο ΟΓΑ, ποιος εκδίδει την βεβαίωση, ο ΟΓΑ  η εγώ ??

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΟ ΕΡΓΟΣΗΜΟ ΤΟΥ ΟΓΑ

ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε παρατηρησει ότι σε καποιες δηλωσεις του 2013 που ειχαν αναλωση κεφαλαιου δεν υπαρχει η δυνατοτητα να εκτυπωθεί το εκκαθαριστικο και εμφανίζεται το μηνυμα ότι η δηλωση προκειται να εκκαθαρισθει

 

Αφού προσκομίσουμε πίνακα ανάλωση κεφαλαίου ,και αντίγραφα όλων των Ε1 που κάνουμε αναφορά στο πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΟ ΕΡΓΟΣΗΜΟ ΤΟΥ ΟΓΑ

ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ

 

ναι ωραια εγω  πηρα αποδοχες , 50.000 ευρώ απο εργοσημο πως θα το αποδείξω ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ...ΟΙ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΥ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ-ΟΙΚΟ ΕΥΓΗΡΙΑΣ ΚΛΠ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΞΗ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΒΡΟΝΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ, ΣΩΣΤΑ? ΑΝ ΕΙΧΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΕΡΝΑΓΕ ΤΟ 50% ΤΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ?

????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ωραια εγω  πηρα αποδοχες , 50.000 ευρώ απο εργοσημο πως θα το αποδείξω ??

Δ εχεις κρατησει αντιγραφα απο το εργοσημο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα βαζω τα αποκοματα, η τα ενταλματα της τραπεζας ?

Το συνολικο ποσο,ναι ...Το καθαρο δηλώνεις(αφαιρεις τις εισφορες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνολικο ποσο,ναι ...Το καθαρο δηλώνεις(αφαιρεις τις εισφορες )

 

ναι το καθαρο ενοειτε, απλα αμα παω για ελέγχο , θα παρω μαζι μου τα αποκοματα που με πλήρωσε η τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ειμαι νέα στο επάγγελμα και θα ήθελα να μου απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις:

Αρχικά έχω έναν ελαιοχρωματιστή που είχε πάρει λόγω επαγγέλματος απαλλαγή από ΟΑΕΕ διότι πλήρωνε ασφαλιστικές εισφορές στον ΟΓΑ.Το καθαρό εισόδημα απο γεωργικ'ες επιχειρήσεις είναι 117,22 ευρω. Απο εμπορικές επιχειρήσεις χωρίς να υπολογίσω στο Ε3 τις ασφαλιστικές εισφορές είναι ακαθάριστα έσοδα 2660 και καθαρα 2197,36.Θέλω να ρωτήσω επειδή έχει πάρει απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ-αλλα πληρώνει ογα-  θα βάλω ή δεν θα βάλω στον κωδικό του Ε3 τισ ασφαλιστικές εισφορές 'ωστε να μειωθούν τα καθαρά κέρδη?Θα πάει αναλογικά με τα ακαθάριστα έσοδα (γεωργικά VS επιχείρηση)Επιπλέον δεν κρατά βιβλία απο τις αγροτικές δραστηριοτητες.Αν μπορείτε  με νόμο για να δώ τι ισχύει...αλλά και την άποψή σας...

Δεύτερο...Στις 28/02/2013 έκανε διακοπή της εμπορικής επιχείρησης.Βέβαια έχει υπολογιστεί η προκαταβολή φόρου και εγώ με χρήση του κωδικου655 δεν θέλω να υπολογιστεί.Από την ΔΟΥ Αργους μου είπαν οτι πρεπει να κάνω τροποποιητική τον Νοέμβρη :(   σε αυτούς και θα μειωθεί η τελευταία δόση..Γενικά επειδή είδα νόμο παίζει θέμα προστίμου.Ο φόρος ειναι πάρα πολυ υψηλός για την οικογένεια για να αφήσω και την προκαταβολή.Το δεύτερο ζήτημα κυρίως το έγραψα όχι γιατι δεν ξέρω απάντηση απλά γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα.Αφορα τους γονεις μου και κατεβαίνω Αργος για να τα ρυθμίσω γιατι τους λένε οτι να ναι... :ph34r:  :ph34r:  :ph34r: 

Αν μπορείτε πείτε μου για το πρώτο ζήτημα αν και θεωρώ οτι δεν μπαίνει τπτ στο ε3...μακάρι όμως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ειμαι νέα στο επάγγελμα και θα ήθελα να μου απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις:

Αρχικά έχω έναν ελαιοχρωματιστή που είχε πάρει λόγω επαγγέλματος απαλλαγή από ΟΑΕΕ διότι πλήρωνε ασφαλιστικές εισφορές στον ΟΓΑ.Το καθαρό εισόδημα απο γεωργικ'ες επιχειρήσεις είναι 117,22 ευρω. Απο εμπορικές επιχειρήσεις χωρίς να υπολογίσω στο Ε3 τις ασφαλιστικές εισφορές είναι ακαθάριστα έσοδα 2660 και καθαρα 2197,36.Θέλω να ρωτήσω επειδή έχει πάρει απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ-αλλα πληρώνει ογα-  θα βάλω ΝΑΙ ,ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕς ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕ ΣΤΟ ΑΣΦΑ.ΤΑΜΕΙΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑς ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΟΥ,ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΓΑ,ΘΑ ΒΑΛΕΙς ΤΙς ΕΙΣΦΟΡΕς ΟΓΑ..ή δεν θα βάλω στον κωδικό του Ε3 τισ ασφαλιστικές εισφορές 'ωστε να μειωθούν τα καθαρά κέρδη?Θα πάει αναλογικά με τα ακαθάριστα έσοδα (γεωργικά VS επιχείρηση)Επιπλέον δεν κρατά βιβλία απο τις αγροτικές δραστηριοτητες.Αν μπορείτε  με νόμο για να δώ τι ισχύει...αλλά και την άποψή σας...

 

Δεύτερο...Στις 28/02/2013 έκανε διακοπή της εμπορικής επιχείρησης.Βέβαια έχει υπολογιστεί η προκαταβολή φόρου και εγώ με χρήση του κωδικου655 δεν θέλω να υπολογιστεί.Από την ΔΟΥ Αργους μου είπαν οτι πρεπει να κάνω τροποποιητική τον Νοέμβρη :(   σε αυτούς και θα μειωθεί η τελευταία δόση..Γενικά επειδή είδα νόμο παίζει θέμα προστίμου.Ο φόρος ειναι πάρα πολυ υψηλός για την οικογένεια για να αφήσω και την προκαταβολή.Το δεύτερο ζήτημα κυρίως το έγραψα όχι γιατι δεν ξέρω απάντηση απλά γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα.Αφορα τους γονεις μου και κατεβαίνω Αργος για να τα ρυθμίσω γιατι τους λένε οτι να ναι... :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:

Αν μπορείτε πείτε μου για το πρώτο ζήτημα αν και θεωρώ οτι δεν μπαίνει τπτ στο ε3...μακάρι όμως!!!

 

 

Aποψη μου αλλα καλυτερα να παρεις κ αλλες γνωμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...