Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πήγατε στη ΔΟΥ?

Χειρόγραφη δήλωση θανόντος προφανώς. Που πέθανε το 2013. Συμφωνούμε μέχρι εδώ.

Σε αυτό το ρημάδι Ε9 που λέτε ότι το παρέλαβαν κιόλας, τι γράψατε?

 

Μηδενικό Ε9 και στη σημείωση απεβίωσε 06/08/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα εχω ολα αυτα μεταφρασμενα, η βεβαιωση γραφει, ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΙΣΑΧΘΕΝΤΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, αναφερει κ τον εντολεα! δε το δεχεται αυτο η δου?

Είσαι σύγουρος ότι είναι συνταξιοδοτικός φορέας αυτός που στέλνει τα εμβάσματα ?

Στο λέω γιατί 2 περιπτώσεις που έχω η μετάφραση λέει για Σουηδικό κρατικό συνταξιοδοτικό φορέα, στην δική σου περίπτωση ποιός είναι εντολέας ?

Στο λέω γιατί ο νόμος κάπου γράφει ότι αν δεν είναι το έγραφο από αλλοδαπή κρατική αρχή θέλει να έχει σφραγίδα χάγης, ενώ αν είναι από κρατικό φορέα αρκεί η μετάφραση ελληνα δικηγόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ακουσει κανεις για τις τροποποιητικες-συμπληρωματικες οικ.2014 που ηταν να ανοιξουν ηλεκτρονικα?

στις δικες σας ΔΟΥ τις παραλαμβανουν χειρογραφα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ακουσει κανεις για τις τροποποιητικες-συμπληρωματικες οικ.2014 που ηταν να ανοιξουν ηλεκτρονικα?

στις δικες σας ΔΟΥ τις παραλαμβανουν χειρογραφα?

 

Σήμερα άκουσα στη ΝΕΡΙΤ ότι την άλλη  εβδομάδα θα ανοίξει για τροποποιητικές -συμπληρωματικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σας το ζήτησαν ή το κάνατε από μόνη σας?

 

Γιατί υπαρχή διαφορά αν το έκανα από μόνη μου? Πήγα μαζί με Ε1 και το Ε9 στην αρχή μου είπαν ότι δεν χρειάζεται όταν πήγα να πάρω τα αντίγραφα μου είπαν ότι πρέπει να γίνει Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί υπαρχή διαφορά αν το έκανα από μόνη μου? Πήγα μαζί με Ε1 και το Ε9 στην αρχή μου είπαν ότι δεν χρειάζεται όταν πήγα να πάρω τα αντίγραφα μου είπαν ότι πρέπει να γίνει Ε9.

 

Οκ πάσο. Δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε. Μικρή σημασία έχει άλλωστε. Αφού το ζήτησε και η υπάλληλος της ΔΟΥ καλά κάνατε και το φτιάξατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σύγουρος ότι είναι συνταξιοδοτικός φορέας αυτός που στέλνει τα εμβάσματα ?

Στο λέω γιατί 2 περιπτώσεις που έχω η μετάφραση λέει για Σουηδικό κρατικό συνταξιοδοτικό φορέα, στην δική σου περίπτωση ποιός είναι εντολέας ?

Στο λέω γιατί ο νόμος κάπου γράφει ότι αν δεν είναι το έγραφο από αλλοδαπή κρατική αρχή θέλει να έχει σφραγίδα χάγης, ενώ αν είναι από κρατικό φορέα αρκεί η μετάφραση ελληνα δικηγόρου.

φιλε  μου  με αγχωσες πολυ! θα τα ξανακοιταξω! τα εχει μεταφρασει στον ελληνοσουηδικο συλλογο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποβιώνει κάποιος μέσα στο 2014...υπάρχει υποχρέωση για κοινή δήλωση το 2014??

Ο θάνατος έχει δηλωθεί στη ΔΟΥ και δε με αφήνει να υποβάλω κοινή δήλωση για το 2013...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα απο τι στιγμή που έχει διακοπή η έγγαμη συμβίωση διαφορετικές δηλώσεις. είχα το ίδιο θάνατο εντός 2014 που δηλώθηκε αμέσως  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ?? Μισθωτός, πολυ απλη δήλωση, (μισθος μεγαλύτερος από τα τεκμήρια) και παρακρατηση φορου, υπολογίζω το φορο στα 44Ε. το ίδιο μου βγάζει και το λογιστικό μου πρόγραμμα. Κάνω τη δήλωση στο taxis και μου βγάζει φόρο 350Ε!!!! ΔΕΝ γίνεται λέωωωω.  Εκανα εκαθάριση και σε ένα free προγραμμα στο ιντερνετ συμφωνεί μαζί μου. Τι να κάνω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποβιώνει κάποιος μέσα στο 2014...υπάρχει υποχρέωση για κοινή δήλωση το 2014??

Ο θάνατος έχει δηλωθεί στη ΔΟΥ και δε με αφήνει να υποβάλω κοινή δήλωση για το 2013...

 

Και ούτε πρόκειται. Ξεχωριστές και για το 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει το taxisnet δίκιο...

Για ανέβασε ποσά ..

πολυ ευχαριστως!

301: 15694,77

302: 5676,14

313: 1330,34

315: 1310,38

333: 137,04

433: 21,38

667: 121,11

434: 108,46

668: 614,75

851: 6160,00

854: 2800,00

και φιλοξενουνται απο τους γονεις...

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ευχαριστως!

301: 15694,77

302: 5676,14

313: 1330,34

315: 1310,38

333: 137,04

433: 21,38

667: 121,11

434: 108,46

668: 614,75

851: 6160,00

854: 2800,00

και φιλοξενουνται απο τους γονεις...

 

 

ευχαριστω

049?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε απολυτο δικιο.... 049 εχω βαλει

ΑΛΛΑ δεν υπολογισα οτι το αυτκινητο ειναι1975 κυβικα και εχει φορο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση ΟΛΟΥΣ!!!

 

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειρόγραφη δήλωση μόνο για τον σύζυγο για τους μήνες που ζούσε και ηλεκτρονική δήλωση για την σύζυγο για όλο το έτος...

Aκριβώς.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλιστικός Σύμβουλος με ετήσια εκκαθάριση προμηθειών ( ΠΟΛ 176 / 23-6-77) από την Εθνικη Ασφαλιστική μπορεί να φορολογηθεί σαν μισθωτός (αρθρο 45 ) ή σαν επαγγελματίας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλιστικός Σύμβουλος με ετήσια εκκαθάριση προμηθειών ( ΠΟΛ 176 / 23-6-77) από την Εθνικη Ασφαλιστική μπορεί να φορολογηθεί σαν μισθωτός (αρθρο 45 ) ή σαν επαγγελματίας??

Αντιγράφω από email ασφαλιστικής εταιρείας προς τους ασφαλιστές της και συμφωνώ ότι δεν θεωρείται εισόδημα του αρ.45

"Σχετικά με τα εισοδήματα του 2013 τα οποία δηλώνονται αυτές τις ημέρες η βασική προσέγγιση ως προς την φορολόγηση των προμηθειών ασφαλιστικών συμβούλων, πρακτόρων κλπ που λαμβάνουν αμοιβές προμηθειών διαμεσολάβησης ασφαλιστηρίων συμβολαίων είναι ότι αυτά τα εισοδήματα είναι από εμπορικές επιχειρήσεις (Δ πηγής σύμφωνα με τον ισχύοντα Ν2238/1994). Εξ αυτού του λόγου δεν είχε εφαρμογή το άρθρο 45 του ιδίου νόμου που αναφέρει τις προϋποθέσεις για να θεωρηθεί κάποιο εισόδημα από ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ως εισόδημα από μισθωτή υπηρεσία.

Δηλαδή το βασικό κριτήριο είναι ότι το εισόδημα από προμήθειες διαμεσολάβησης ασφαλιστικών συμβολαίων είναι εισόδημα από ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ και συνεπώς δεν εξετάζεται καθόλου η περίπτωση του άρθρου 45 για να δούμε αν θα φορολογηθεί ως εισόδημα από μισθωτή εργασία. Επίσης έτσι έχει δηλωθεί και από τις ασφαλιστικές εταιρίες το εισόδημά τους αυτό."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους...

 

ερωτηση:

 

Ελ. επαγγελματιας με εναν μόνο εργοδοτη και μονο εξοδο τις εισφορες ΟΑΕΕ φορολογειται ως μισθωτος.

Υποβαλλουμε κανονικα Ε3 σωστα???

Και βαζω τα ποσα στο Ε3 και υποβαλλω, και μετα κλικαρω στο Ε1 κωδικο 020 και βαζω τα καθαρα στο 308 και τα βαζω και στον πινακα Δ αφου αφορουν ελ. επαγγελματια...

Μηπως ενα απο τα δυο δεν πρεπει να το κανω???Μηπως δεν υποβαλλουμε καθολου Ε3 και το βαζουμε απλα σαν μισθο αφου αφαιρεσω τις εισφορες??

Ολο μνμ μου βγαζει και καταληγω εκει!!

Εναν αλλον λογιστη που ρωτησα μου λεει δεν μου εχει τυχει ακομα τι να σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...