Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΟΙ ΖΗΜΙΕΣ ΠΑΛΑΙΩΝ ΕΤΩΝ ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΟΙ ΖΗΜΙΕΣ ΠΑΛΑΙΩΝ ΕΤΩΝ ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ?

ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΗΜΙΑ, ΑΦΑΙΡΕΙΤΕ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΡΥΘΜΟ ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΑΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΗ .

 

ΣΤΟ Ε1 ΤΟΥ ΟΜΟΡΡΥΘΜΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ, ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ?

 

ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΡΥΘΜΟ ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΑΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΗ .

 

ΣΤΟ Ε1 ΤΟΥ ΟΜΟΡΡΥΘΜΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ, ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ?

 

ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?

 

Τα καθαρά κέρδη που του αναλογούν με βάση στο ποσοστό του στον κωδ.431

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους  "μπλοκάκηδες" που θέλουν να φορολογηθούν ως μισθωτοί,  Συμπληρώνουμε κανονικά το Ε3?? Στο Ε1 μεταφέρουμε το τζίρο τους?? 

Ενώ στο Ε3 συμπληρώνω τον κωδ. 348  και στο Ε1 Μόνο τον κωδ. 307, δεν μπροώ να στείλω την δήλωση. Μου βγάζει συνεχώς μηνύματα ασυμφωνίας δηλωθέντων στο Ε 3 και στο Ε1.

Τι στο καλό πρέπει να κάνουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τυπωσω τη βεβαιωση συνταξης του δημοσιου παω στις συνταξεις-μισθοι και προσ.πληροφορηση;;;

Γιατι μου βγαζει αυτο το μηνυμα;;;

 

Not Found

The requested URL /logout was not found.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους  "μπλοκάκηδες" που θέλουν να φορολογηθούν ως μισθωτοί,  Συμπληρώνουμε κανονικά το Ε3?? Στο Ε1 μεταφέρουμε το τζίρο τους?? 

Ενώ στο Ε3 συμπληρώνω τον κωδ. 348  και στο Ε1 Μόνο τον κωδ. 307, δεν μπροώ να στείλω την δήλωση. Μου βγάζει συνεχώς μηνύματα ασυμφωνίας δηλωθέντων στο Ε 3 και στο Ε1.

Τι στο καλό πρέπει να κάνουμε??

 

Στο Ε3 τσεκάρεις τον κωδικό 591 στην πρώτη σελίδα... και για να μη σου βγούν τα μάτια, είναι δίπλα στην επιλογή κατηγορίας βιβλίων... Στο Ε1 δεν μεταφέρεις τον τζίρο, παρά μόνο το ποσό του 348 στον 307....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προστατευομενο μελος που ειναι  αναπηρος ανω 67% και ηλικια 28 χρονων, μπορει να κανει και ξεχωριστη δηλωση αν θελει?? δεν εχει  εισοδηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζευγάρι συνταξιούχων έχει και ένα εισόδημα από ενοίκια, μόνο ο υπόχρεως!!Δικαιούνται μείωση λόγο αποδείξεων από γιατρούς και φαρμακεία ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προστατευομενο μελος που ειναι  αναπηρος ανω 67% και ηλικια 28 χρονων, μπορει να κανει και ξεχωριστη δηλωση αν θελει?? δεν εχει  εισοδηματα...

Και γιατί να κάνει ξεχωριστά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ΕΡΏΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ....

 

-Α) ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ  ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ ΟΙΚ.2013 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΑΥΤΗΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΚ/ΛΗ ΦΟΡΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΥΤΗΣ Η ΦΕΤΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΙΚ.2014 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΑΦΩΣ ΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΦΕΤΙΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ, Η ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΡΟΚ/ΛΗ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΨΗΦΙΣΤΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ "ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ" ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΗΣ ΦΕΤΙΝΗΣ? ΘΑ ΤΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ ΚΑΙ 2ο ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΟΙΚ.2014 ΟΤΑΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ Η ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΟΙΚ.2013 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚ.2014??? ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

 

-Β) ΟΤΑΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ 5% ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΜΙΣΘΟΥΣ-ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΛΠ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΖΥΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ,ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Ο ΦΟΡΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ? ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

εχω μια βεβαιωση ολικης εξαγορας ασφαλιστηριου ζωης

μπαινει στο ε1 στο κωδ 659?

δεν εχει παρακρατηθει φορος απο την εταιρεια η τουλαχιστον δεν φαινεται στη βεβαιωση

θα βαλω τι αιτιολογια στη συνεχεια υποβολης? υπεραποδοση επενδυσεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

εχω μια βεβαιωση ολικης εξαγορας ασφαλιστηριου ζωης

μπαινει στο ε1 στο κωδ 659?

δεν εχει παρακρατηθει φορος απο την εταιρεια η τουλαχιστον δεν φαινεται στη βεβαιωση

θα βαλω τι αιτιολογια στη συνεχεια υποβολης? υπεραποδοση επενδυσεων?

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΝΑΙ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟΝ 659 ΣΤΙΣ ΛΟΙΠΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ. ΠΕΡΣΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ,ΦΕΤΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΒΛΕΠΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

εχω μια βεβαιωση ολικης εξαγορας ασφαλιστηριου ζωης

μπαινει στο ε1 στο κωδ 659?

δεν εχει παρακρατηθει φορος απο την εταιρεια η τουλαχιστον δεν φαινεται στη βεβαιωση

θα βαλω τι αιτιολογια στη συνεχεια υποβολης? υπεραποδοση επενδυσεων?

Μήπως δεν έχει υπεραπόδοση αφού δεν κράτησαν φόρο? Δεν μπορείτε να το βάλετε όλο πάντως στο Ε1

Δείτε εδώ:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/9815

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον κωδικό 661 το επίδομα του ΟΑΕΔ θεωρείται εισόδημα;

τι εννοεις,φορολογητέο ή γενικά? καλύπτει τεκμήρια, δεν τρώει εισφορά αλληλεγγύης νομίζω και ούτε φόρο βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις,φορολογητέο ή γενικά? καλύπτει τεκμήρια, δεν τρώει εισφορά αλληλεγγύης νομίζω και ούτε φόρο βέβαια

Υπολογίζεται ως εισόδημα για αποδείξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ΕΡΏΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ....

 

-Α) ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ  ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ ΟΙΚ.2013 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΑΥΤΗΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΚ/ΛΗ ΦΟΡΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΥΤΗΣ Η ΦΕΤΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΙΚ.2014 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΑΦΩΣ ΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΦΕΤΙΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ, Η ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΡΟΚ/ΛΗ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΨΗΦΙΣΤΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ "ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ" ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΗΣ ΦΕΤΙΝΗΣ? ΘΑ ΤΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ ΚΑΙ 2ο ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΟΙΚ.2014 ΟΤΑΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ Η ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΟΙΚ.2013 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚ.2014??? ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

 

-Β) ΟΤΑΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ 5% ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΜΙΣΘΟΥΣ-ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΛΠ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΖΥΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ,ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Ο ΦΟΡΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ? ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?

Καλησπέρα,

 

Στην συμπληρωματική δήλωση δεν θα υπολογιστεί προκαταβολή.

Όταν δεν υπάρχει π.χ.στον σύζυγο εισόδημα οι αποδείξεις γιατρών,φαρμακείων χάνονται και δεν μεταφέρεται ποσό για έκπτωση στην σύζυγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια κοπελα εργαζεται ως καθαριστρια σε μια πολυκατοικια! εργοδοτης ειναι η πολυκατοικια, η μισθοδοσια της δε φαινεται στο ταξις τωρα τι πρεπει να γινει; να της πω να ενημερωσει το διαχειριστη να τα στειλει στο ταξις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...