Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑΡΑΘΑΛΑΣΣΙΟ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ? ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5.1, ΜΗΝΕΣ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ 1 ΜΗΝΑ? ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΜΙΣΘΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ?

ΣΤΟ Ε9 ΔΗΛΩΘΗΚΑΝ ΤΑ ΤΜ ΤΗΣ ΔΕΗ. ΣΤΟ ΠΕΡΣΥΝΟ Ε2 ΤΑ ΤΜ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ. ΦΕΤΟΣ ΤΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Να κάνω δύο ερωτήσεις σας παρακαλώ:

1)Δήμος ρυμοτομεί μέρος οικοπέδου.Δίνει αποζημίωση 20000 και τόκους υπερημερίας 5000.Ο φορολογούμενος αποδίδει 1000 στην δου ως φόρο τόκων.Τα 20000 στον 781,τα 5000 στον 291 και τα 1000 στον 293?

 

2)Φορολογούμενος απορρίφθηκε από την πρωτοβάθμια επιτροπή για αναπηρία και δικαιώθηκε από την δευτεροβάθμια για αναπηρία 67%.Επειδή η απόφαση γράφει ότι εγκρίθηκε από την δευτεροβάθμια δεν δικαιούται το αυξημένο αφορολόγητο λόγω αναπηρίας?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.

ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ ΒΑΖΩ  ΠΙΝΑΚΑ 7 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 10 ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΑ ΤΜ ΤΟΥ  ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ?

ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΜΠΑΙΝΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Να κάνω δύο ερωτήσεις σας παρακαλώ:

1)Δήμος ρυμοτομεί μέρος οικοπέδου.Δίνει αποζημίωση 20000 και τόκους υπερημερίας 5000.Ο φορολογούμενος αποδίδει 1000 στην δου ως φόρο τόκων.Τα 20000 στον 781,τα 5000 στον 291 και τα 1000 στον 293?

 

2)Φορολογούμενος απορρίφθηκε από την πρωτοβάθμια επιτροπή για αναπηρία και δικαιώθηκε από την δευτεροβάθμια για αναπηρία 67%.Επειδή η απόφαση γράφει ότι εγκρίθηκε από την δευτεροβάθμια δεν δικαιούται το αυξημένο αφορολόγητο λόγω αναπηρίας?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Παναγιώτη ναι σε όλα. Και η δική μου άποψη, συμφωνεί με αυτά που γράφεις.

Να έχεις ένα καλό βράδυ σου εύχομαι.

 

Υ.Γ.

Πηγαίνω τώρα, μήπως προλάβω κι εγώ λίγο τα παιδιά μου και την κερά Μάρω ξύπνιους ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη ναι σε όλα. Και η δική μου άποψη, συμφωνεί με αυτά που γράφεις.

Να έχεις ένα καλό βράδυ σου εύχομαι.

 

Υ.Γ.

Πηγαίνω τώρα, μήπως προλάβω κι εγώ λίγο τα παιδιά μου και την κερά Μάρω ξύπνιους ... :(

Ευχαριστώ κύριε Μπάμπη,

 

Καλό βράδυ και καλή ξεκούραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,

καλο κουραγιο σε ολους μας λογιστεσ και φορολογουμενουσ!

 

θα ηθελα να ρωτησω επιστροφη απο ασφαλεια ζωης λογω διακοπης παει στον 781;;; ή στον 659;;

μετραει ως εισοδημα(για τον υπολογισμο των αποδειξεων);;;

 

ευχαριστω πολυ,

ξερω οτι εχετε δουλεια αλλα οσο χαζο κι αν ειναι παρακαλω απαντηστε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό βράδυ,

 

Όταν δηλώνουμε είσπραξη ενοικίων από αγροτεμάχια , δεν συμπληρώνουμε και Ε2 σελίδα 1. Μου χτυπαέι αριθμος παροχής.Βάζω 999999999 επειδή είναι αγροί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΘΑΛΑΣΣΙΟ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ? ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5.1, ΜΗΝΕΣ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ 1 ΜΗΝΑ? ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΜΙΣΘΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ?

ΣΤΟ Ε9 ΔΗΛΩΘΗΚΑΝ ΤΑ ΤΜ ΤΗΣ ΔΕΗ. ΣΤΟ ΠΕΡΣΥΝΟ Ε2 ΤΑ ΤΜ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ. ΦΕΤΟΣ ΤΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που γραφει οτι πρεπει να παμε τα δικαιολογητικά εντος 15 ημερων στην ΔΟΥ ???

 

πουθενα δεν το ειδα γραμμενο μεχρι τωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που γραφει οτι πρεπει να παμε τα δικαιολογητικά εντος 15 ημερων στην ΔΟΥ ???

 

πουθενα δεν το ειδα γραμμενο μεχρι τωρα .

Έχω παρατηρήσει ότι όταν υπάρχουν παρακρατούμενοι φόροι (ελευθ. επαγγέλματα, εμπορικές επιχειρήσεις κ.α.) ζητάει την προσκόμιση των δικαιολογητικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι όταν υπάρχουν παρακρατούμενοι φόροι (ελευθ. επαγγέλματα, εμπορικές επιχειρήσεις κ.α.) ζητάει την προσκόμιση των δικαιολογητικών.

 

ναι αυτο ρωταω που το γραφει , σε καμία δεν μου γραφει να παω δικαιολογητικά κι λενε μονο οτι θα ειδοποιήσουν αν θα τα παω η οχι

 

μηπως παίζει ρολο κι σε πια ΔΟΥ ειναι ο καθενας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΣΤΟ Ε9 ΔΗΛΩΘΗΚΑΝ ΤΑ ΤΜ ΤΗΣ ΔΕΗ. ΣΤΟ ΠΕΡΣΥΝΟ Ε2 ΤΑ ΤΜ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ. ΦΕΤΟΣ ΤΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ?

 

Και στο ε9 και στο ε2 τα πραγματικά μέτρα λέει ..

8. Σε περίπτωση που τα τετραγωνικά μέτρα κτίσματος υπερβαίνουν αυτά που αναγράφονται στο συμβόλαιο ή την οικοδομική άδεια, ο υπόχρεος, για τις ανάγκες συμπλήρωσης του εντύπου, πρέπει να αναγράψει το πραγματικό γεγονός και όχι ό,τι αναφέρεται στον τίτλο κτήσης ή την οικοδομική άδεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο ρωταω που το γραφει , σε καμία δεν μου γραφει να παω δικαιολογητικά κι λενε μονο οτι θα ειδοποιήσουν αν θα τα παω η οχι

 

μηπως παίζει ρολο κι σε πια ΔΟΥ ειναι ο καθενας ?

Προφανώς παίζει ρόλο το ποσό των φόρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο ρωταω που το γραφει , σε καμία δεν μου γραφει να παω δικαιολογητικά κι λενε μονο οτι θα ειδοποιήσουν αν θα τα παω η οχι

 

μηπως παίζει ρολο κι σε πια ΔΟΥ ειναι ο καθενας ?

Οπως συνήθως αν μπαίνει μεγάλο ποσό για οαεε κλπ,επειδη φαίνεται το 90 % δεν πληρώνει,σου

λέει έλα να σε δώ απο κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό βράδυ,

 

Όταν δηλώνουμε είσπραξη ενοικίων από αγροτεμάχια , δεν συμπληρώνουμε και Ε2 σελίδα 1. Μου χτυπαέι αριθμος παροχής.Βάζω 999999999 επειδή είναι αγροί?

Τι άλλο να βάλεις αμα δεν έχει ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,

καλο κουραγιο σε ολους μας λογιστεσ και φορολογουμενουσ!

 

θα ηθελα να ρωτησω επιστροφη απο ασφαλεια ζωης λογω διακοπης παει στον 781;;; ή στον 659;;

μετραει ως εισοδημα(για τον υπολογισμο των αποδειξεων);;;

 

ευχαριστω πολυ,

ξερω οτι εχετε δουλεια αλλα οσο χαζο κι αν ειναι παρακαλω απαντηστε μου!

1084127/1635/Α0012/4.10.2007

Φορολογική μεταχείριση ποσών που επιστρέφουν οι εταιρείες στους δικαιούχους σε περίπτωση διακοπής ασφαλιστηρίων συμβολαίων.

Αθήνα, 4 Οκτωβρίου 2007

Αριθμ. Πρωτ.: 1084127/1635/Α0012

ΘΕΜΑ: Φορολογική μεταχείριση ποσών που επιστρέφουν οι εταιρείες στους δικαιούχους σε περίπτωση διακοπής ασφαλιστηρίων συμβολαίων.

Απαντώντας στην αίτησή σας και κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας, σας πληροφορούμε τα εξής:

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης στ' της παραγράφου 1 του άρθρου 24 του ν.2238/1994 και της παραγράφου 2 του άρθρου 54 του ίδιου νόμου εισόδημα από κινητές αξίες είναι αυτό που αποκτάται κάθε οικονομικό έτος από κάθε δικαιούχο κινητών αξιών το οποίο προκύπτει μεταξύ άλλων από την υπεραπόδοση επενδύσεων των μαθηματικών αποθεμάτων, που σχηματίζονται με τις διατάξεις του ν.δ.400/1970 (ΦΕΚ 22Α) για ασφαλίσεις ζωής. Για το προηγούμενο εισόδημα παρακρατείται φόρος με συντελεστή δέκα πέντε (15%), εξαντλούμενης της φορολογικής υποχρέωσης του δικαιούχου για τα εισοδήματα αυτά. Με την αυτοτελή αυτή φορολόγηση της υπεραπόδοσης επενδύσεων μαθηματικών αποθεμάτων, εξαντλείται η φορολογική υποχρέωση των δικαιούχων και δεν υπάρχει άλλη φορολογική επιβάρυνση του ποσού που θα λάβουν, είτε αυτό καταβληθεί εφάπαξ, είτε με τη μορφή περιοδικών παροχών (συντάξεων). Η παρακράτηση ενεργείται κατά την καταβολή ή την εγγραφή τους σε πίστωση του δικαιούχου ή την εγγραφή αυτών στον οικείο λογαριασμό των βιβλίων της ασφαλιστικής εταιρίας, (παρ.5 περ.β' αρ. 54 Κ.Φ.Ε.).

2. Επίσης, με βάση τις διατάξεις της περίπτωσης α' της παρ.2 του άρθρου 19 του ν.2238/1994 για κάλυψη τεκμηρίου ο φορολογούμενος δύναται να επικαλεσθεί πραγματικά εισοδήματα τα οποία αποκτήθηκαν από τον ίδιο, τη σύζυγό του και τα πρόσωπα που τους βαρύνουν και τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Συνεπώς, το ποσό της υπεραπόδοσης δύναται να καλύψει τεκμήριο.

3. Στο έγγραφό σας ρωτάτε, μεταξύ άλλων, αν ο φορολογούμενος μπορεί να χρησιμοποιήσει ολόκληρο το ποσό της εξαγοράς ασφαλιστηρίου συμβολαίου, προκειμένου να καλύψει τεκμήρια. Σύμφωνα με όσα αναφέρονται στις προηγούμενες παραγράφους, το ποσό που επιστρέφεται κατά τη διακοπή ή λήξη του συμβολαίου διαχωρίζεται στο ποσό της υπεραπόδοσης, αν υπάρχει, και στο υπόλοιπο που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κάλυψη τεκμηρίου, διότι αποτελεί το επενδεδυμένο κεφάλαιο που επιστρέφεται στον δικαιούχο.

4. Όσον αφορά το ερώτημα για το αν τα ποσά που καταβάλλει ο φορολογούμενος για ασφάλιστρα ζωής ή θανάτου κ.λπ. αποτελούν δαπάνες του άρθρου 16 και του άρθρου 17 του ν.2238/1994, η απάντηση είναι αρνητική, καθώς δεν προβλέπεται από τον ανωτέρω νόμο.

5. Τέλος, επειδή τα ερωτήματα που θέτετε δεν αφορούν συγκεκριμένη υπόθεση φορολογουμένου, η Υπηρεσία μας δεν δύναται να απαντήσει περαιτέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα στο μητρώο..

Δημήτρη καλημέρα ,έχω διαπιστώσει οτι αν βγάλεις το κουτάκι που λέει έγγαμος ,σε αφήνει να 

κάνεις δήλωση μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νοικιάζουμε σπίτι (κύρια κατοικία) οπότε στον κωδικό 215 (μήνες ιδιοκατοίκησης) βαζουμε 12 μηνες όσα και τα ενοικια. στο παραθαλασσιο πόσους μηνες θα βαλουμε οταν παμε μερικα σαβ/κα και καμια βδομαδα το καλοκαιρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νοικιάζουμε σπίτι (κύρια κατοικία) οπότε στον κωδικό 215 (μήνες ιδιοκατοίκησης) βαζουμε 12 μηνες όσα και τα ενοικια. στο παραθαλασσιο πόσους μηνες θα βαλουμε οταν παμε μερικα σαβ/κα και καμια βδομαδα το καλοκαιρι?

Κ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ (215 ΚΩΔΙΚΟ) 1 ΜΗΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ 11 ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΩΣ ΚΕΝΟ ΣΤΟ Ε2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα συναδελφοι,

 

οποιος μπορεί να με βοηθήσει στο εξής  υπάρχει τιμή στους πινακες αγροτικού εισοδηματος για αιγοπρόβατα? βρήκα για αιγες βρηκα για πρόβατα αλλά πουθενα για αιγοπροβατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα συναδελφοι,

 

οποιος μπορεί να με βοηθήσει στο εξής  υπάρχει τιμή στους πινακες αγροτικού εισοδηματος για αιγοπρόβατα? βρήκα για αιγες βρηκα για πρόβατα αλλά πουθενα για αιγοπροβατα.

Υπάρχουν τιμές για

 

1) Αίγες( =Αιγες κ τράγοι ),

2) αμνοερίφια πάχυνσης( =αρνία κ ερίφια) 

3) Πρόβατα( =πρόβατα κ κριοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη καλημέρα ,έχω διαπιστώσει οτι αν βγάλεις το κουτάκι που λέει έγγαμος ,σε αφήνει να 

κάνεις δήλωση μόνος.

γεια σου γιάννη..

 

έτσι όπως τα λες είναι..

 

σου βγάζει βέβαια το μήνυμα ότι πρέπει να περάσεις μια βόλτα από τη δου.. :)

 

καλή σου μέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΟΙΚΙΑΚΩΝ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΩΝ ΓΙΑ ΣΤΕΓΗ ΒΑΖΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ: 087?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορολογουμενος υποχρεος της παραγραφου 7 του αρθρου 48 (φορολογηση εισοδηματος σε 4 ετη) πρεπει να δηλωσει φετος εισοδηματα του 09,10,11 και τους αντιστοιχους  φορους των ετων αυτων. Μηπως εχει αντιμετωπισει καποιος συναδελφος το θεμα σχετικα με τα ΑΦΜ του κωδ 605?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...