Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σύζυγος παραχωρεί ένα σπίτι στην σύζυγο για επαγγελματική στέγη, το τεκμαρτό ενοίκιο το εμφανίζει η σύζυγος στα βιβλία της και ο σύζυγος κάνοντας Ε2 το εμφανίζει στο Ε1 στον κωδ 105 ή 145 που το δήλωνε μέχρι πέρυσι. Και χρειάζεται να το αναφέρει και στον κωδ 175;

Επίσης οι τόκοι μπαίνουν αν συνολικά ο κοινός λογ έχει τόκους πάνω από 250 ευρώ και όχι ανά συνδικαιούχο; και είναι στην διακριτική ευχέρεια αν θα τους δηλώσει ο πρώτος ή όλοι οι που αναφέρονται στο λογ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δες ΠΟΛ 1155/26.6.2013 επιτελους το ξεκαθαριζει

 

Προσωπικα δε βλεπω να ξεκαθαριζει κατι με σαφηνεια!

 

Λεει: "Στις περιπτώσεις κοινών λογαριασμών σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (κάθε μορφής στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) υπάρχει υποχρέωση δήλωσης των ποσών των τόκων καταθέσεων που αναλογούν στους πραγματικούς δικαιούχους οι οποίοι καθορίζονται με βάση τις πραγματικές περιστάσεις."

 

Εγω θεωρω πραγματικο το γεγονος οτι σε κοινο λογαριασμο που δουλευει μονο ο συζυγος, το ποσο ανηκει και στη συζυγο! (ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ...)

Επομενως, και οι τοκοι μπορουν να καταχωρηθουν και στους δυο απο 50%.

Και ο λογαριασμος ειναι πραγματικος και η συζυγος ειναι πραγματικη (ΔΥΣΤΥΧΩΣ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφοι εχω ξανακανει το ιδιο ερωτημα αλλα δεν μπορω

να βρω λυση ουτε απο εφορια ουτε απο taxis.

 

 

ατομικη επιχειρηση παροχης υπηρεσιων χωρις σχεδον δαπανες

εχει μεγαλυτερο καθαρο κερδος απ οτι τα ακαθαριστα

και εξηγω πως εγινε αυτο

υπαρχει ενα πιστωτικο δαπανων της προηγουμενης χρονιας

που δημιουργει αρνητικο προσημο στα γενικα εξοδα

 

μου βγαζει μηνυμα ο κωδικος401 ειναι μεγαλυτερος του 425

 

η δαπανη εγινε το 2010 και αφορα υπηρεσια

το πιστωτικο εκδοθηκε το 2012 γιατι δεν εκτελεστηκε η συμβαση του εργου

για την υπηρεσια που εκδοθηκε το τιμολογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

συμφωνητικό μίσθωσης ΓΕΩΤΡΗΣΗΣ!!!!!!   :blink:

 

ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΠΑΕΙ????????????  :(

 

 

ΘΕΛΕΙ ΜΗΠΩΣ Ε2??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορειτε να μου απαντησετε? κανείς?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΑ,

 

ΚΑΤΑ  ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ,  ΕΑΝ  ΤΟ  ΠΑΙΔΙ  ΕΙΝΑΙ  ΠΑΝΩ   ΑΠΟ 18,  ΚΛΠ....,  ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ  ΔΗΛΩΣΗ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ  ΓΙΑ  ΤΟ ΠΡΟΝΟΙΑΚΟ  ΕΠΙΔΟΜΑ,   ΚΑΙ  ΘΑ  ΜΠΕΙ  ΚΑΙ   ΣΤΟΝ  ΠΑΤΕΡΑ  ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ....                  ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

κάποιος συνάδελφος από την Κάτω Αχαία?????  .... να με διαφωτίσει πού πάει το συμφωνητικό μίσθωσης γεώτρησης?????

 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΑ,

 

ΚΑΤΑ  ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ,  ΕΑΝ  ΤΟ  ΠΑΙΔΙ  ΕΙΝΑΙ  ΠΑΝΩ   ΑΠΟ 18,  ΚΛΠ....,  ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ  ΔΗΛΩΣΗ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ  ΓΙΑ  ΤΟ ΠΡΟΝΟΙΑΚΟ  ΕΠΙΔΟΜΑ,   ΚΑΙ  ΘΑ  ΜΠΕΙ  ΚΑΙ   ΣΤΟΝ  ΠΑΤΕΡΑ  ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ....                  ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ :)

ναι να του κανω ξεχωριστη δηλωση αλλα σε ποιο κωδικό να το βάλω? θα έλεγα ίσως στον κωδικο που απαλάσσεται απο εκτακτη εισφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή G.E.S. δηλώνω την προικοδότηση στον 657 σε δική του δήλωση (φοιτητής) και βάζω και τον φοιτητή προστατευόμενο στη δήλωση του πατέρα του διότι αν δεν κάνω δήλωση στο φοιτητή δεν μπορώ να έχω το ποσό της προικοδότησης για δήλωση πόθεν έσχες.

 

προτεινω , 781 .  Στον  657  οτι γραφουμε , ανεξαρτητα αν ειναι απαλλασσομενα  (  φορου εισοδ- εισφ . αλληλ. , )  επειδη θεωρουνται  πραγματ. εισοδηματα   του ενεργοποιουν  το 3000  και δεν θα μπει προστ. μελος 

 

του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Πέλατης ο οποιος είναι κατώτερο πλήρωμα εμπ.ναυτικου μου έφερε βεβαίωση που αφορά εισόδημα που προήλθε απο συμετοχή του σε πρόγραμμα που απευθύνεται αποκλειστικά σε ανέργους ναυτικούς η οποία έχει καθαρό ποσό ,παρακράτηση 20%,κρατήσεις ΟΓΑ και χαρτόσημο. Το ερώτημα είναι :το καθαρό ποσό θα πάει στον 657 και ο και ο φόρος 20% στον 433?.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες ΠΟΛ 1155/26.6.2013 επιτελους το ξεκαθαριζει

Να σαι καλά συνάδελφε...καλη συνέχεια!!!!

 

Καλώς την είχα τη σιγουρία λοιπόν...σευχαριστώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δε βλεπω να ξεκαθαριζει κατι με σαφηνεια!

 

Λεει: "Στις περιπτώσεις κοινών λογαριασμών σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (κάθε μορφής στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) υπάρχει υποχρέωση δήλωσης των ποσών των τόκων καταθέσεων που αναλογούν στους πραγματικούς δικαιούχους οι οποίοι καθορίζονται με βάση τις πραγματικές περιστάσεις."

 

Εγω θεωρω πραγματικο το γεγονος οτι σε κοινο λογαριασμο που δουλευει μονο ο συζυγος, το ποσο ανηκει και στη συζυγο! (ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ...)

Επομενως, και οι τοκοι μπορουν να καταχωρηθουν και στους δυο απο 50%.

Και ο λογαριασμος ειναι πραγματικος και η συζυγος ειναι πραγματικη (ΔΥΣΤΥΧΩΣ).

Εφόσον ο συζυγος είναι ανοιχτοχέρης και φυσικά τα χρήματα ανήκουν κ στη σύζυγο(ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΜΥΣΤΙΚΟ)

Και θεωρώ οτι δεν είναι λάθος να δηλωθούν οι τόκοι κ στους 2...

 

Δυστυχώς  "Ο Προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. έχει, σε κάθε περίπτωση, την διακριτική ευχέρεια να κρίνει διαφορετικά." και μπορεί να μην είναι της λογικής   : τα λεφτά ΜΟΥ ,λεφτά ΜΑς....

 

Σκέψου το ενδεχόμενο η δική του γυναίκα να τον έχει ξεζουμίσει..... :D    .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πυροσβεστης μου εφερε μια συμπληρωματικη βεβαιωση αποδοχων, απο δικαστικη και εκλογικη αποζημιωση μπαινει στο κωδικους 301 κ οι φοροι 313,315? λοφω αυτου;

 

Αθήνα, 18 Φεβρουαρίου 2008
Αριθ. πρωτ.: 1016003/251/Α0012
ΘΕΜΑ: Φορολογική μεταχείριση του εκλογικού επιδόματος του άρθρου 131 του ττ.δ.96/2007.
1. Σύμφωνα με τις διατάξεις του πρώτου εδαφίου της παραγ.1 του άρθρου 45 του ν.2238/1994 εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες είναι το εισόδημα που προκύπτει κάθε ένα οικονομικό έτος από μισθούς, ημερομίσθια, επιδόματα και γενικά από κάθε παροχή που χορηγείται περιοδικά, με οποιαδήποτε μορφή και για οποιαδήποτε άλλη αιτία το οποίο αποκτάται γενικά από μισθωτούς.
2. Με τις διατάξεις της περίπτωσης β' της παραγράφου 4 του άρθρου 45 του ν.2238/1994 ορίζεται ότι δεν είναι εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες οι δαπάνες που καταβάλλονται από πρόσωπα που μετακινούνται με εντολή του δημοσίου των Ο.Τ.Α. Α' και Β' βαθμού και των λοιπών Ν.Π.Δ.Δ. όπως ορίζονται με τις διατάξεις του ν.2685/1999 (ΦΕΚ 35 Α') και του π.δ.200/1993 (ΦΕΚ 75 Α').
3. Με τις διατάξεις του άρθρου 31 του π.δ.96/2007 (ΦΕΚ 116 Α΄/5.6.07), (άρθρο 131 π.δ.351/2003) ορίζεται ότι για την αντιμετώπιση των έκτακτων αναγκών κατά την προπαρασκευή και διεξαγωγή των βουλευτικών εκλογών, τη συγκέντρωση μετάδοση και έκδοση των αποτελεσμάτων είναι δυνατό με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης να συγκροτούνται ειδικά συνεργεία από υπαλλήλους της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, του Εθνικού Τυπογραφείου και από υπαλλήλους αρμοδιότητας του πρώην Υπουργείου Εσωτερικών, που υπηρετούν στις Περιφέρειες και στις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις και από τον απολύτως αναγκαίο αριθμό υπαλλήλων ή των οικείων, κατά περίπτωση δικαστηρίων και δήμων και κοινοτήτων με καταβολή ειδικής αποζημίωσης που καθορίζεται με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης και Οικονομικών. Η αποζημίωση αυτή καταβάλλεται εφόσον βεβαιώνεται προσφορά πραγματικής εργασίας.
4. Επίσης με τις διατάξεις της παραγράφου 6 του ίδιου άρθρου και προεδρικού διατάγματος ορίζεται ότι οι αποζημιώσεις του άρθρου αυτού, πλην αυτών που καταβάλλονται σε ιδιώτες, θεωρούνται ως έξοδα κίνησης.
5. Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι το ποσό της ειδικής εκλογικής αποζημίωσης που καταβάλλεται στους συμμετέχοντες στα ειδικά συνεργεία που συγκροτούνται από υπαλλήλους για την προσφορά πραγματικής εργασίας και σε αντάλλαγμα αυτής, αποτελεί εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες και φορολογείται στο σύνολό του. Κατά την καταβολή του στους δικαιούχους πρέπει να διενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή 20% σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παρ. 1 του άρθρου 57 του Κ.Φ.Ε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πυροσβεστης μου εφερε μια συμπληρωματικη βεβαιωση αποδοχων, απο δικαστικη και εκλογικη αποζημιωση μπαινει στο κωδικους 301 κ οι φοροι 313,315? λοφω αυτου;

 

Αθήνα, 18 Φεβρουαρίου 2008

Αριθ. πρωτ.: 1016003/251/Α0012

ΘΕΜΑ: Φορολογική μεταχείριση του εκλογικού επιδόματος του άρθρου 131 του ττ.δ.96/2007.

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις του πρώτου εδαφίου της παραγ.1 του άρθρου 45 του ν.2238/1994 εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες είναι το εισόδημα που προκύπτει κάθε ένα οικονομικό έτος από μισθούς, ημερομίσθια, επιδόματα και γενικά από κάθε παροχή που χορηγείται περιοδικά, με οποιαδήποτε μορφή και για οποιαδήποτε άλλη αιτία το οποίο αποκτάται γενικά από μισθωτούς.

2. Με τις διατάξεις της περίπτωσης β' της παραγράφου 4 του άρθρου 45 του ν.2238/1994 ορίζεται ότι δεν είναι εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες οι δαπάνες που καταβάλλονται από πρόσωπα που μετακινούνται με εντολή του δημοσίου των Ο.Τ.Α. Α' και Β' βαθμού και των λοιπών Ν.Π.Δ.Δ. όπως ορίζονται με τις διατάξεις του ν.2685/1999 (ΦΕΚ 35 Α') και του π.δ.200/1993 (ΦΕΚ 75 Α').

3. Με τις διατάξεις του άρθρου 31 του π.δ.96/2007 (ΦΕΚ 116 Α΄/5.6.07), (άρθρο 131 π.δ.351/2003) ορίζεται ότι για την αντιμετώπιση των έκτακτων αναγκών κατά την προπαρασκευή και διεξαγωγή των βουλευτικών εκλογών, τη συγκέντρωση μετάδοση και έκδοση των αποτελεσμάτων είναι δυνατό με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης να συγκροτούνται ειδικά συνεργεία από υπαλλήλους της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, του Εθνικού Τυπογραφείου και από υπαλλήλους αρμοδιότητας του πρώην Υπουργείου Εσωτερικών, που υπηρετούν στις Περιφέρειες και στις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις και από τον απολύτως αναγκαίο αριθμό υπαλλήλων ή των οικείων, κατά περίπτωση δικαστηρίων και δήμων και κοινοτήτων με καταβολή ειδικής αποζημίωσης που καθορίζεται με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης και Οικονομικών. Η αποζημίωση αυτή καταβάλλεται εφόσον βεβαιώνεται προσφορά πραγματικής εργασίας.

4. Επίσης με τις διατάξεις της παραγράφου 6 του ίδιου άρθρου και προεδρικού διατάγματος ορίζεται ότι οι αποζημιώσεις του άρθρου αυτού, πλην αυτών που καταβάλλονται σε ιδιώτες, θεωρούνται ως έξοδα κίνησης.

5. Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι το ποσό της ειδικής εκλογικής αποζημίωσης που καταβάλλεται στους συμμετέχοντες στα ειδικά συνεργεία που συγκροτούνται από υπαλλήλους για την προσφορά πραγματικής εργασίας και σε αντάλλαγμα αυτής, αποτελεί εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες και φορολογείται στο σύνολό του. Κατά την καταβολή του στους δικαιούχους πρέπει να διενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή 20% σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παρ. 1 του άρθρου 57 του Κ.Φ.Ε..

Σε υπάλληλο του Υπ.εσωτερικών ΒΕΒΑΙΩΣΗ  "ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΒΟΗΘΗΜΑΤΟΣ "  το δηλώνω στον 507 εισοδημα που δεν εντάσσεται σε άλλη περιπτωση  του πιν.4 και την παρακράτηση στον 605 ...

 

Αν στην βεβαίωση αναφέρει ότι το ποσο έχει φορολογηθεί ή φορολ.με ειδικό τρόπο το δηλώνω στον 659

 

Ετσι το χειρίζομαι μέχρις στιγμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα τελικά το επίδομα της πρόνοιας σε άτομο που δεν εχει δουλέψει πότε αλλα εχει αναπηρία 67% σε ποιο κωδικό του ε1 το βάζουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφοι εχω ξανακανει το ιδιο ερωτημα αλλα δεν μπορω

να βρω λυση ουτε απο εφορια ουτε απο taxis.

 

 

ατομικη επιχειρηση παροχης υπηρεσιων χωρις σχεδον δαπανες

εχει μεγαλυτερο καθαρο κερδος απ οτι τα ακαθαριστα

και εξηγω πως εγινε αυτο

υπαρχει ενα πιστωτικο δαπανων της προηγουμενης χρονιας

που δημιουργει αρνητικο προσημο στα γενικα εξοδα

 

μου βγαζει μηνυμα ο κωδικος401 ειναι μεγαλυτερος του 425

 

η δαπανη εγινε το 2010 και αφορα υπηρεσια

το πιστωτικο εκδοθηκε το 2012 γιατι δεν εκτελεστηκε η συμβαση του εργου

για την υπηρεσια που εκδοθηκε το τιμολογιο.

Κάποτε μου είχε τύχει. Αύξησα το ποσό των ακαθαρίστων στο ύψος των καθαρών. Ηταν όμως χειρόγραφη υποβολή δηλώσεων. Εκκαθαρίστηκε κανονικά. Δεν ξέρω στην ηλεκτρονικη υποβολή, μη σου χτυπήσει ασυμφωνία ποσών με το Ε3. Δοκίμασέ το, δε χάνεις τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα τελικά το επίδομα της πρόνοιας σε άτομο που δεν εχει δουλέψει πότε αλλα εχει αναπηρία 67% σε ποιο κωδικό του ε1 το βάζουμε? 

ΚΑΠΟΙΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε υπάλληλο του Υπ.εσωτερικών ΒΕΒΑΙΩΣΗ  "ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΒΟΗΘΗΜΑΤΟΣ "  το δηλώνω στον 507 εισοδημα που δεν εντάσσεται σε άλλη περιπτωση  του πιν.4 και την παρακράτηση στον 605 ...

 

Αν στην βεβαίωση αναφέρει ότι το ποσο έχει φορολογηθεί ή φορολ.με ειδικό τρόπο το δηλώνω στον 659

 

Ετσι το χειρίζομαι μέχρις στιγμής...

 το χαρτι γραφει συμπληρωματικη βεβαιωση αποδοχων μεσα σε παρενθεση απο δικαστικη και εκλογικη αποζημιωση  και γραφει απο κατω αποδοχες που φορολογουνται

κ εχει κανονικα τις στηλες που εχει μια βεβαιωση αποδοχων δλδ ειδος αποδοχων, συνολο κρατησεων, καθαρο ποσο, αναλογουν φορος κ παρακρατηθεν φορος. γι αυτο λεω παει στον 301 κωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα τελικά το επίδομα της πρόνοιας σε άτομο που δεν εχει δουλέψει πότε αλλα εχει αναπηρία 67% σε ποιο κωδικό του ε1 το βάζουμε?

ΚΑΠΟΙΟΣ?

 

Άποψή μου είναι ότι δεν αποτελεί εισόδημα και δεν υπάρχει υποχρέωση δήλωσης. Θα μπορούσε βέβαια να δηλωθεί στους κωδικούς 781-782 (λοιπές περιπτώσεις).

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άποψή μου είναι ότι δεν αποτελεί εισόδημα και δεν υπάρχει υποχρέωση δήλωσης. Θα μπορούσε βέβαια να δηλωθεί στους κωδικούς 781-782 (λοιπές περιπτώσεις).

Καλησπέρα

ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το χαρτι γραφει συμπληρωματικη βεβαιωση αποδοχων μεσα σε παρενθεση απο δικαστικη και εκλογικη αποζημιωση  και γραφει απο κατω αποδοχες που φορολογουνται

κ εχει κανονικα τις στηλες που εχει μια βεβαιωση αποδοχων δλδ ειδος αποδοχων, συνολο κρατησεων, καθαρο ποσο, αναλογουν φορος κ παρακρατηθεν φορος. γι αυτο λεω παει στον 301 κωδικο.

Aν είναι έτσι ,κ γω έτσι θα το χειριζόμουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...