Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν ποσο της προικοδοτησης  α. δεν θεωρειται εισοδημα (δεν δηλωνεται πουθενα)  η  β. θεωρειται  εισοδημα απαλλασσομενο  ( 657 κωδ. )   τοτε  ειναι  προστ/νο  (εννοειται  ουτε ενα  ευρω απο τεκμηρια , αλλοιως  επιπλεον και τα 3000  - 16  1  θ  -   τοτε δικη του δηλ  και οχι προστ.)

 

γ. αν  η προικοδ.  θεωρειται εισοδ.  (  αυτοτελως η με ειδικο τροπο  .....)  δηλ.  κωδ.  659 , δηλ  πραγμ.  εισοδ., ( οπως π.χ. τοκοι...) ,  τοτε αφου  >  2900   οχι

 

προστατ.  και εννοειται  θα πληρωσει  εισφ. αλληλ.  Αυτο νομιζω ειναι  το  γενικο σκεπτικο  η  οχι  ??    .

 

να συμπληρωσω ,  στην περ.  (α) ,  για το ποθεν  εσχες  ,για να εχουμε κεφαλαιο και θελουμε και μπορουμε , να το βαλουμε  στον  781   .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή G.E.S. δηλώνω την προικοδότηση στον 657 σε δική του δήλωση (φοιτητής) και βάζω και τον φοιτητή προστατευόμενο στη δήλωση του πατέρα του διότι αν δεν κάνω δήλωση στο φοιτητή δεν μπορώ να έχω το ποσό της προικοδότησης για δήλωση πόθεν έσχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι έχω την εξής περίπτωση.

Φοιτητής PHD 29 ετών (συγκατοικεί με γονείς) με ακίνητο 290 τμ στον Αγιο Στέφανο μπορεί να δηλώσει φιλοξενούμενος σε ξάδερφό του στην Καλλιθέα που είναι κοντά στη σχολή του για να αποφύγει το τεκμήριο?

Το δικό του ακίνητο μπορεί να το δηλώσει δωρεάν παραχώρηση στον γονέα που καλύπτει λόγω εισοδήματος το τεκμήριο?

Γίνεται κάτι τέτοιο κ αν ναι που θα τον δηλώσει ο ξάδερφος στο  Ε1?

Εννοείται πως θα συμπληρωθούν Ε2 κ κωδ 129 στο Ε1 με τεκμαρτά ποσά για τα 90 τ.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση: αντρας εχει τη ψιλη κυριοτητα σε σπιτι στο χωριο το 2011 εχει κανει διακοπη ρευματος στο σπιτι στο χωριο, αυτος πρεπει να το δηλωσει στο Ε2 ως κενο και να βαλει τον αριθμο της παροχης που ειχε;

 

ρωτω για το Ε2 επειδη εχει τη ψιλη κυριοτητα, εχω την εντυπωση οτι πρεπει να κανει! αλλα δεν ειμαι σιγουρος. κανω λαθος;

Όποιος έχει την επικαρπία -χρήση κάνει ε2 και κατ επέκταση ε1 αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις αποθηκες πως της αντιμετωπίζεται , σας λενε οτι εχουν πχ ξυλα μεσα , βαζεται τεκμαρτο  εισοδημα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή G.E.S. δηλώνω την προικοδότηση στον 657 σε δική του δήλωση (φοιτητής) και βάζω και τον φοιτητή προστατευόμενο στη δήλωση του πατέρα του διότι αν δεν κάνω δήλωση στο φοιτητή δεν μπορώ να έχω το ποσό της προικοδότησης για δήλωση πόθεν έσχες.

Απλά πρόσεξε, γιατί αν έχει έστω και 1 ευρώ πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα, τότε θα ισχύσει το 3χίλιαρο ελάχιστο τεκμήριο και δε θα μπορεί να θεωρηθεί προστατευόμενο μέλος. 

Αν πράγματι δεν έχει κανένα εισόδημα, τότε το 3χίλιαρο δεν ενεργοποιείται και μπορεί ταυτόχρονα να κάνει δική του δήλωση και να είναι και προστατευόμενο μέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΣΠΟΥΔΑΣΤΗΣ ΣΕ ΣΧΟΛΗ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΩΝ ΠΑΙΡΝΕΙ 200 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ε1? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Δεν δίνεις αρκετά στοιχεία. Αν το πραγματικό ή τεκμαρτό του εισόδημα είναι κάτω από 2.900, τότε δεν χρειάζεται να κάνει δήλωση και μπαίνει προστατευόμενο μέλος στους γονείς του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα,καλό μας μήνα !!!!

Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάποια Πολ ή εκγκύκλιο του 13 που να λέει ξεκάθαρα για τους τόκους των συνδικαιούχων ..κρατάμε  την Αρ. Πρωτ. 1105231/Α0012/22.7.2011:?

 

Σε όποιον μπορεί να αποδείξει την " προέλευσης των κατατιθεμένων κεφαλαίων στην τράπεζα "

 

Μετάφραση = σε όποιον επιθυμούμε/συμφέρει/θέλει δηλώνονται εντέλει?
 

Κι όμως θυμαμαι προς το τέλος Ιουνίου ότι είχε βγει μια εγκυκλιος για τους τόκους που το ξεκαθάριζε,κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ.

 

Φορολογούμενος έφερε εξοφλητική αποδείξη πρόσθετης πράξης εξαγοράς και ρευστοποίησης λογαριασμού επένδυσης ασφαλιστηρίου συμβολαίου ζωής (επίτηδες το γράφω έτσι, για να βρεθεί σε μελλοντική αναζήτηση). Εκείνος έφερε υπολογισμούς υπεραξίας (αφαίρεσε από το καταβληθέν ποσό, το ποσό που είχε καταβάλει για την αγορά τους, πράγμα για το οποίο έχω επιφύλαξη, για να μην πω αντίρρηση).

Η ορθή καταχώρηση των ποσών αυτών (ολόκληρου του καταβληθέντος ποσού), πιστεύω οτι πρέπει να γίνει στον κωδικό 781-782 (έχει και ο ίδιος και η γυναίκα του από κοινού αυτά τα συμβόλαια).

 

Κάθε άποψη επί του ανωτέρου δεκτή.

 

Καλημέρα σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις αποθηκες πως της αντιμετωπίζεται , σας λενε οτι εχουν πχ ξυλα μεσα , βαζεται τεκμαρτο  εισοδημα ???

 

????

up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το παρακάτω μήνυμα στο taxis το έχει βγάλει σε κάποιον άλλο; Εχω αποθηκεύσει την δήλωση στο taxis κανονικά με τους κωδικούς και τώρα που πάω να μπω για να την στείλω οριστικά όταν πάω να μπω με τους κωδικούς μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

 

Error 403--Forbidden From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1: 10.4.4 403 Forbidden

The server understood the request, but is refusing to fulfill it. Authorization will not help and the request SHOULD NOT be repeated. If the request method was not HEAD and the server wishes to make public why the request has not been fulfilled, it SHOULD describe the reason for the refusal in the entity. This status code is commonly used when the server does not wish to reveal exactly why the request has been refused, or when no other response is applicable.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίδομα προνοιας που το 2012 ήταν 6153,00 σε ενηλικο μέλος με αναπηρια 67% θα πρεπει να κανει μόνος του δήλωση? ή να μην το λαβω υποψη και να τον συνεχισω ως προστατευομενο μέλος?

εχω μπερδευτει ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ.

 

Φορολογούμενος έφερε εξοφλητική αποδείξη πρόσθετης πράξης εξαγοράς και ρευστοποίησης λογαριασμού επένδυσης ασφαλιστηρίου συμβολαίου ζωής (επίτηδες το γράφω έτσι, για να βρεθεί σε μελλοντική αναζήτηση). Εκείνος έφερε υπολογισμούς υπεραξίας (αφαίρεσε από το καταβληθέν ποσό, το ποσό που είχε καταβάλει για την αγορά τους, πράγμα για το οποίο έχω επιφύλαξη, για να μην πω αντίρρηση).

Η ορθή καταχώρηση των ποσών αυτών (ολόκληρου του καταβληθέντος ποσού), πιστεύω οτι πρέπει να γίνει στον κωδικό 781-782 (έχει και ο ίδιος και η γυναίκα του από κοινού αυτά τα συμβόλαια).

 

Κάθε άποψη επί του ανωτέρου δεκτή.

 

Καλημέρα σε όλους.

Καλησπέρα,

 

Εχω και εγώ μία ίδια περίπτωση όπου έγινε εξαγορά και το αναφέρει ως ασφάλισμα λόγω πρόωρης εξαγοράς του υπ΄αρίθμ. τάδε ασφαλιστηρίου συνταξιοδοτικών παροχών.

Στο τέλος αναφέρει ότι στο ασφάλισμα δεν περιλαμβάνονται ποσά που αποτελούν υπεραπόδοση.

Σύμφωνα με τις δύο αποφάσεις που βρήκα σε άλλη συζήτηση:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/9815

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7276/hl/1084127

κατάλαβα ότι δεν θα δηλωθούν καθόλου τα ποσά αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίδομα προνοιας που το 2012 ήταν 6153,00 σε ενηλικο μέλος με αναπηρια 67% θα πρεπει να κανει μόνος του δήλωση? ή να μην το λαβω υποψη και να τον συνεχισω ως προστατευομενο μέλος?

εχω μπερδευτει ευχαριστω

 

Θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο:

...

ε) Τα τέκνα που είναι άγαμα ή διαζευγμένα ή τελούν σε κατάσταση χηρείας, εφόσον παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω

 

Τα πρόσωπα, που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' έως η' της προηγούμενης παραγράφου, θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο εφόσον συνοικούν με αυτόν και το ετήσιο φορολογούμενο και απαλλασσόμενο εισόδημα τους δεν υπερβαίνει το ποσό των δύο χιλιάδων εννιακοσίων (2.900,00) Ευρώ ή το ποσό των έξι χιλιάδων  (6.000,00) Ευρώ αν αυτά παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω.

 

Για την εφαρμογή των διατάξεων του πρώτου εδαφίου αυτής της παραγράφου στο όριο του εισοδήματος δεν λαμβάνονται υπόψη τα εισοδήματα που αποκτώνται από το δικαιούχο: α) το τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά ή από την παραχώρηση της χρήσης ακινήτου χωρίς αντάλλαγμα σε πρόσωπα που είναι συγγενείς με αυτόν μέχρι το δεύτερο βαθμό εξ αίματος, β) τα εισοδήματα των ανήλικων τέκνων, που κατά τις διατάξεις του άρθρου 5 προστίθενται στο συνολικό εισόδημα του γονέα,  γ) έσοδα από διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο με δικαστική απόφαση ή ύστερα από συμφωνία που καταρτίστηκε με συμβολαιογραφικό έγγραφο και δ) το εξωιδρυματικό επίδομα της περίπτωσης ε΄ της παραγράφου 5 του άρθρου 6 του Κ.Φ.Ε. και τα προνοιακά επιδόματα που χορηγούνται σε άτομα με διάφορες αναπηρίες.

 

Με βάση τα παραπάνω (απόσπασμα από το άρθρο 7 του ΚΦΕ) μπαίνει κανονικά προστατευόμενο μέλος στους γονείς του, εφόσον βέβαια τα υπόλοιπα εισοδήματά του είναι κάτω από 6.000 και εφόσον συνοικεί με τους γονείς του και είναι άγαμος ή διαζευγμένος ή σε χηρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μεσημέρι έχω την εξής περίπτωση

 

Φορολογούμενος αποβιώσας το 4ο 2012 έχει στην κατοχή του 50% ακινήτου.

1. Πρέπει να καταθέσει Ε2 Πίνακας 2 και εαν ναι στη στήλη ΤΙΤΛΟΣ ΚΤΗΣΗΣ πρέπει να αναγραφεί κάτι?

2. Η σύζυγος που έκανε αποδοχή κληρονομιάς και το 7ο του 2012 το πούλησε στη στήλη ΤΙΤΛΟ ΚΤΗΣΗΣ θα αναγράψει το συμβόλαιο της ΔΙΑΘΗΚΗΣ ή το συμβόλαιο ΠΩΛΗΣΗΣ?

3. Μήπως δεν πρέπει να καταθέσει Ε2 η σύζυγος επειδή το πήρε και το πούλησε μέσα στο ίδιο έτος (ξέρω ότι αυτό ισχύει για το Ε9)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε2 απαιτείται σε κάθε περίπτωση μόνο εφόσον το ακίνητο ΔΕΝ ιδιοκατοικείτο από την οικογένεια.

Από κει και πέρα

 

1. Για το θανόντα θα γίνει κανονικά Ε2, χωρίς όμως να συμπληρωθεί ο πίνακας 2

2-3. Η σύζυγος θα κάνει κανονικά Ε2 για τους μήνες που είχε το ακίνητο στην ιδιοκτησία της. Στον πίνακα 2 θα μπει το συμβόλαιο ΚΤΗΣΗΣ, το οποίο φυσικά και είναι το συμβόλαιο της αποδοχής κληρονομιάς και όχι αυτό της πώλησης.

 

Επίσης πρέπει να συμπληρωθεί ο πίνακας 1 του Ε2 με τους συνιδιοκτήτες του ακινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Εχω και εγώ μία ίδια περίπτωση όπου έγινε εξαγορά και το αναφέρει ως ασφάλισμα λόγω πρόωρης εξαγοράς του υπ΄αρίθμ. τάδε ασφαλιστηρίου συνταξιοδοτικών παροχών.

Στο τέλος αναφέρει ότι στο ασφάλισμα δεν περιλαμβάνονται ποσά που αποτελούν υπεραπόδοση.

Σύμφωνα με τις δύο αποφάσεις που βρήκα σε άλλη συζήτηση:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/9815

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7276/hl/1084127

κατάλαβα ότι δεν θα δηλωθούν καθόλου τα ποσά αυτά.

 

Ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντησή σου και τις αποφάσεις που παρέθεσες.

 

Από μια πρώτη ματίά που έριξα στην 1054583/1035/Α0012/2.6.2008, είδα οτι αναφέρεται σε παρακράτηση φόρου της τάξεως του 15% επί της υπεραπόδοσης επενδύσεων των μαθηματικών αποθεμάτων, ωστόσο στην απόδειξη δεν γίνεται μνεία για παρακράτηση φόρου, πιο συγκεκριμένα, στον λογαριασμό επενδύσεως γίνεται ανάλυση της εξαγοράς ενώ ακριβώς από κάτω, στην ασφάλιση ζωής γίνεται απλά παρακράτηση χαρτοσήμου 2,4% επί των συσσωρευμένων μερισμάτων (μάλλον επιστρέφονται ασφάλιστρα, μεταξύ άλλων, ίδωμεν).

Νομίζω οτι η αναφορά στην μη αναγραφή στο Ε1 του ποσού, αφορά την επιστροφή των καταβληθέντων ασφαλίστρων. Μάλλον πρέπει να επικοινωνήσω με την ασφαλιστικής για περαιτέρω διευκρινίσεις.

 

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου και επιφυλάσσομαι να επανέλθω μόλις λάβω διευκρινίσεις, προς ενημέρωση όλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο:

...

ε) Τα τέκνα που είναι άγαμα ή διαζευγμένα ή τελούν σε κατάσταση χηρείας, εφόσον παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω

 

Τα πρόσωπα, που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' έως η' της προηγούμενης παραγράφου, θεωρείται ότι βαρύνουν το φορολογούμενο εφόσον συνοικούν με αυτόν και το ετήσιο φορολογούμενο και απαλλασσόμενο εισόδημα τους δεν υπερβαίνει το ποσό των δύο χιλιάδων εννιακοσίων (2.900,00) Ευρώ ή το ποσό των έξι χιλιάδων  (6.000,00) Ευρώ αν αυτά παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω.

 

Για την εφαρμογή των διατάξεων του πρώτου εδαφίου αυτής της παραγράφου στο όριο του εισοδήματος δεν λαμβάνονται υπόψη τα εισοδήματα που αποκτώνται από το δικαιούχο: α) το τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά ή από την παραχώρηση της χρήσης ακινήτου χωρίς αντάλλαγμα σε πρόσωπα που είναι συγγενείς με αυτόν μέχρι το δεύτερο βαθμό εξ αίματος, β) τα εισοδήματα των ανήλικων τέκνων, που κατά τις διατάξεις του άρθρου 5 προστίθενται στο συνολικό εισόδημα του γονέα,  γ) έσοδα από διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο με δικαστική απόφαση ή ύστερα από συμφωνία που καταρτίστηκε με συμβολαιογραφικό έγγραφο και δ) το εξωιδρυματικό επίδομα της περίπτωσης ε΄ της παραγράφου 5 του άρθρου 6 του Κ.Φ.Ε. και τα προνοιακά επιδόματα που χορηγούνται σε άτομα με διάφορες αναπηρίες.

 

Με βάση τα παραπάνω (απόσπασμα από το άρθρο 7 του ΚΦΕ) μπαίνει κανονικά προστατευόμενο μέλος στους γονείς του, εφόσον βέβαια τα υπόλοιπα εισοδήματά του είναι κάτω από 6.000 και εφόσον συνοικεί με τους γονείς του και είναι άγαμος ή διαζευγμένος ή σε χηρεία.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου πες όμως αυτό το επίδομα το αναφέρω στην μερίδα του πατέρα που τον έχει προστατευόμενο γιατί εάν εχω καταλάβει σωστά πρέπει να αναγράφονται και τα επιδόματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα,καλό μας μήνα !!!!

Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάποια Πολ ή εκγκύκλιο του 13 που να λέει ξεκάθαρα για τους τόκους των συνδικαιούχων ..κρατάμε  την Αρ. Πρωτ. 1105231/Α0012/22.7.2011:?

 

Σε όποιον μπορεί να αποδείξει την " προέλευσης των κατατιθεμένων κεφαλαίων στην τράπεζα "

 

Μετάφραση = σε όποιον επιθυμούμε/συμφέρει/θέλει δηλώνονται εντέλει?

 

Κι όμως θυμαμαι προς το τέλος Ιουνίου ότι είχε βγει μια εγκυκλιος για τους τόκους που το ξεκαθάριζε,κάνω λάθος?

δες ΠΟΛ 1155/26.6.2013 επιτελους το ξεκαθαριζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντησή σου και τις αποφάσεις που παρέθεσες.

 

Από μια πρώτη ματίά που έριξα στην 1054583/1035/Α0012/2.6.2008, είδα οτι αναφέρεται σε παρακράτηση φόρου της τάξεως του 15% επί της υπεραπόδοσης επενδύσεων των μαθηματικών αποθεμάτων, ωστόσο στην απόδειξη δεν γίνεται μνεία για παρακράτηση φόρου, πιο συγκεκριμένα, στον λογαριασμό επενδύσεως γίνεται ανάλυση της εξαγοράς ενώ ακριβώς από κάτω, στην ασφάλιση ζωής γίνεται απλά παρακράτηση χαρτοσήμου 2,4% επί των συσσωρευμένων μερισμάτων (μάλλον επιστρέφονται ασφάλιστρα, μεταξύ άλλων, ίδωμεν).

Νομίζω οτι η αναφορά στην μη αναγραφή στο Ε1 του ποσού, αφορά την επιστροφή των καταβληθέντων ασφαλίστρων. Μάλλον πρέπει να επικοινωνήσω με την ασφαλιστικής για περαιτέρω διευκρινίσεις.

 

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου και επιφυλάσσομαι να επανέλθω μόλις λάβω διευκρινίσεις, προς ενημέρωση όλων.

Από αυτά που κατάλαβα εφόσον δεν υπάρχει υπεραπόδοση τότε δεν θα αναγραφεί στην δήλωση γιατί θεωρείται επιστροφή κεφαλαίου.

Για αυτό διευκρύνησα ότι στην βεβαίωση που έχω στα χέρια μου το γράφει ρητά ότι στο ασφάλισμα δεν περιλαβάνεται ποσά που θεωρούνται υπεραπόδοση.

Αν τώρα υπήρχε υπεραπόδοση θεωρώ ότι μόνο αυτή θα έμπαινε στο Ε1.

Αλλά σας ξαναλέω αυτό είναι που κατάλαβα χωρίς να σημαίνει ότι είναι και το σωστό.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου πες όμως αυτό το επίδομα το αναφέρω στην μερίδα του πατέρα που τον έχει προστατευόμενο γιατί εάν εχω καταλάβει σωστά πρέπει να αναγράφονται και τα επιδόματα

 

μπορειτε να μου απαντησετε? κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...