Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γινεται στην περιπτωση οταν ο υποχρεος το 2012 δουλεψε τους πρωτους δυο μηνες, μετα απολυθηκε ενω δεν του δωθηκαν οι αναλογουντες μισθοι (υποτιθεται θα τα βρισκανε) των δυο μηνων,  μπηκε επειτα ταμειο ανεργιας γα το υπολοιπο του 2012 και δεν εχει στα χερια του βεβαιωση αποδοχων ουτε προκειται να παρει γιατι λογιστης και εταιρεια ειναι αφαντοι ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ερωτηση: αντρας εχει τη ψιλη κυριοτητα σε σπιτι στο χωριο το 2011 εχει κανει διακοπη ρευματος στο σπιτι στο χωριο, αυτος πρεπει να το δηλωσει στο Ε2 ως κενο και να βαλει τον αριθμο της παροχης που ειχε;

 

ρωτω για το Ε2 επειδη εχει τη ψιλη κυριοτητα, εχω την εντυπωση οτι πρεπει να κανει! αλλα δεν ειμαι σιγουρος. κανω λαθος;

Ο επικαρπωτης θα το δηλωση  ΚΕΝΟ στο Ε2.Υποψιν , ΑΝ το ρολοϊ υπαρχει ασχετως αν εχει παροχη ή οχι το Χαρατσι θα το πληρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

 

Α21

 

ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΤΕΚΝΟ ΟΡΦΑΝΟ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ !

 

ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ??

 

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

 

 

μονο ο επικαρπωτης

 

Ο επικαρπωτής έχει υποχρέωση να κάνει Α21 ; :o:P:D

 

Καλησπέρα Τάσοοοοοοο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ο επικαρπωτής έχει δικαίωμα στην διάθεση ,την εκμετάλευση,παίρνει τα νοίκια ,το διαθέτει όπως και όπου θέλει ακόμη και δωρεάν ,το χρησιμοποιεί ο ίδιοςείναι υπόλογος απέναντι στη ΔΟΥ για τα εισοδήματα που παίρνει ( αν παίρνει)και μόλις αποδημήσει εις κύριον ( το δικαίωμα δεν μεταβιβάζεται) τότε αυτόματα όλα αυτά περνάνε στον <ψιλό κύριο>
Ο <ψιλός κύριος> μπορεί να πουλήσει το ακίνητο ανά πάσα στιγμή , να το βάλει υποθήκη και έχει όλα τα δικαιώματα που έχει ένας ιδιοκτήτης .
Με τη διαφορά ότι όσο ζεί ο επικαρπωτής ,
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να του στερήσει τα όσα γράφονται παραπάνω

 

εψαξα βρηκα το παραπανω, κ με τη βοηθεια σας μου λυθηκε η απορια! να ειστε καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γινεται στην περιπτωση οταν ο υποχρεος το 2012 δουλεψε τους πρωτους δυο μηνες, μετα απολυθηκε ενω δεν του δωθηκαν οι αναλογουντες μισθοι (υποτιθεται θα τα βρισκανε) των δυο μηνων,  μπηκε επειτα ταμειο ανεργιας γα το υπολοιπο του 2012 και δεν εχει στα χερια του βεβαιωση αποδοχων ουτε προκειται να παρει γιατι λογιστης και εταιρεια ειναι αφαντοι ??

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=86713

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επικαρπωτής έχει υποχρέωση να κάνει Α21 ; :o:P:D

 

Καλησπέρα Τάσοοοοοοο :)

Καλησπερα Μπαμπηηηη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιώσεις για το ύψος των προνοιακών επιδομάτων που θα δηλώσουμε, απο που θα προμηθευτούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Τα κατωθι μπαινουν στις γενικες δαπανες

α)Διδακτρα Νηπιαωγειου-Δημοτικου

β)Διδακτρα Γυμνασιου-Λυκειου

δ)Διδακτρα φροντηστηριων ξενων γλωσσων Γιατί τα φροντιστήρια στις γενικές δαπάνες βρε Νίκο??

 

2)Ενω η Δαπανη  λεει ,για ιδιωτικα σχολεια αποτελει  τεκμηριο και μπαινει στον 769.

 

Βλεπουμε  πιο πανω μιλαει μονο για περιπτωσεις προσχολικης(νηπιαγωγειο ) και σχολικης εκπευδευσης ,και ο  παιδικος σταθμος γενικα δεν συμπεριλαμβανεται σε καμια απο τις ανωτερω ενοτητες.

Αποψη μου  και μονο ειναι ,οτι επειδη  ο παιδικος και ο βρεφονιπηπιακος σταθμος, δεν προσφερει προσχολικη και γενικα  εκπαιδευση και αγωγη, αλλα σκοπος του ειναι κυριως η  φυλαξη των παιδιων,δεν εμπιπτει στην ενοια  του σχολειου που εκπεδευει , στην  οποια  εμπιπτουν ολα τα υπολοιπα ξεκινωντας απο το Νηπιαγωγειο.

αρα μαλλον ,....η δαπανη του πρεπει να συμπεριλαμβανεται στις γενικες δαπανες  του 049.

Εδω ας πει και καποιος αλλος συναδελφος την γνωμη του διοτι στο 049 ειναι απλη δαπανη ,ενω, αν μπη στον 769 ειναι τεκμηριο για αυτο, θελει λιγη προσοχη πριν το βαλεις, ειδικα αν δεν εχει να το καλυψη..

Οσο για τους τοκους, <κοντος ψαλμος αλληλουϊα > Την παρασκευη ειπαν, θα μπουν?...  στα Ε1 των φορολογουμενων αστα να δουμε πρωτα ,πως ...θα τα βαλουν και μετα τα ξαναλεμε.

 

 

Καλημέρα... ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να καταχωρίσω το ενοίκιο στο Ε3 πίνακα Ε βγάζει ένα πινακάκι " Εισαγωγή ενοικίων" το συμπληρώνω πατάω την επιλογή " μεταφορά στην δήλωση" και δεν κάνει τίποτα :angry:

Έχει κολλήσει;  :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skylaki-gataki-agalia-agapimena-370x290.

 

 

:):wub:

 

 

Καλησπερα Μπαμπηηηηηηηηηηηηηηηηηη

 

 

Καλησπέρα Νίκοοοοοοοοοοοοοο :):wub:

 

_ce_95_ce_9d_ce_9f_ce_a1_ce_93_ce_91_ce_

 

:rolleyes::)

 

 

Καλησπερα Μπαμπηηηη!!!

τι μου θυμίσατε !!!!!!!!!Καληνύχτα πατέρα!!!Καληνύχτα μητέρα!!!! Καληνύχτα Τζο! Καληνύχτα Σου Έλεν!!! Καληνύχτα Λώρα!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιώσεις για το ύψος των προνοιακών επιδομάτων που θα δηλώσουμε, απο που θα προμηθευτούμε;

 

Απο τον αρμόδιο Δήμοτικό κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα.Την βοήθειά σας παρακαλώ!

Φορολογούμενος άνω των 30 ετών με μισθό για το 2012 μόνο 130 €  , παρακράτηση 7 € και επίδομα ανεργίας 2900 €.

Από τεκμήρια ένα αυτοκίνητο 4480 €.

Κατά την εκκαθάριση και στο taxisnet και στο πρόγραμμα της epsilon net μου βγάζει επιστροφή 7 € και δεν μου υπολογίζει καθόλου την ελάχιστη αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης.

Σας έτυχε κάτι παρόμοιο ή μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος/α;

Ευχαριστώ και καλή δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα.Την βοήθειά σας παρακαλώ!

Φορολογούμενος άνω των 30 ετών με μισθό για το 2012 μόνο 130 €  , παρακράτηση 7 € και επίδομα ανεργίας 2900 €.

Από τεκμήρια ένα αυτοκίνητο 4480 €.

Κατά την εκκαθάριση και στο taxisnet και στο πρόγραμμα της epsilon net μου βγάζει επιστροφή 7 € και δεν μου υπολογίζει καθόλου την ελάχιστη αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης.

Σας έτυχε κάτι παρόμοιο ή μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος/α;

Ευχαριστώ και καλή δύναμη!

Είναι σίγουρα σωστό το τεκμήριο του αυτοκινήτου; Αν ναι τι να πω, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά! Δεδομένου όμως ότι είναι υπέρ του πελάτη σου η διαφορά, εγώ δε θα έσκαγα. Απλά βάλε του τις αποδείξεις που πρέπει για το συνολικό τεκμαρτό του εισόδημα για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων σε περίπτωση που έχει γίνει λάθος και το βρει η ΔΟΥ, και πες του πελάτη ότι "κανονικά θα πλήρωνες φόρο Χ, αλλά το σύστημα μάλλον από λάθος σου βγαίνει επιστροφή 7 ευρώ, πάρτα και κάνε το χαζό αλλά αν σου έρθει μετά ο φόρος μην παραξενευτείς και με κυνηγάς".

Έτσι κι αλλιώς επειδή είναι άνεργος μπορεί να κάνει αμφισβήτηση του τεκμηρίου, τώρα αν το κάνει αυτόματα το taxis και γι' αυτό βγάζει επιστροφή δεν ξέρω!!

 

Υ.Γ. Υποθέτω δεν είναι παντρεμένος, έτσι; Γιατί αν είναι παντρεμένος, τα τεκμήρια υπολογίζονται από κοινού με τη σύζυγο οπότε ίσως τα καλύπτει εκείνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα.Την βοήθειά σας παρακαλώ!

Φορολογούμενος άνω των 30 ετών με μισθό για το 2012 μόνο 130 €  , παρακράτηση 7 € και επίδομα ανεργίας 2900 €.

Από τεκμήρια ένα αυτοκίνητο 4480 €.

Κατά την εκκαθάριση και στο taxisnet και στο πρόγραμμα της epsilon net μου βγάζει επιστροφή 7 € και δεν μου υπολογίζει καθόλου την ελάχιστη αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης.

Σας έτυχε κάτι παρόμοιο ή μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος/α;

Ευχαριστώ και καλή δύναμη!

 

Εντελώς μπακαλίστικα είδα οτι το επίδομα μειώνει το τεκμήριο... δλδ το τεκμίριο που υπολογίζει είναι 4.480 (τεκμ. αυτοκ.) + 3000 (τεκμ. διαβ.) - 2.900 (επίδομα ΟΑΕΔ) = 4.580

Τώρα γιατί και πως... δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα.Την βοήθειά σας παρακαλώ!

Φορολογούμενος άνω των 30 ετών με μισθό για το 2012 μόνο 130 €  , παρακράτηση 7 € και επίδομα ανεργίας 2900 €.

Από τεκμήρια ένα αυτοκίνητο 4480 €.

Κατά την εκκαθάριση και στο taxisnet και στο πρόγραμμα της epsilon net μου βγάζει επιστροφή 7 € και δεν μου υπολογίζει καθόλου την ελάχιστη αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης.

Σας έτυχε κάτι παρόμοιο ή μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος/α;

Ευχαριστώ και καλή δύναμη!

Καλησπέρα,

 

Νομίζω ότι είναι σωστό.Γιατί μένει φορολογητέο εισόδημα 4580 δηλαδή αφορολόγητο.Οπότε θα πάρει πίσω τα 7 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρα σωστό το τεκμήριο του αυτοκινήτου; Αν ναι τι να πω, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά! Δεδομένου όμως ότι είναι υπέρ του πελάτη σου η διαφορά, εγώ δε θα έσκαγα. Απλά βάλε του τις αποδείξεις που πρέπει για το συνολικό τεκμαρτό του εισόδημα για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων σε περίπτωση που έχει γίνει λάθος και το βρει η ΔΟΥ, και πες του πελάτη ότι "κανονικά θα πλήρωνες φόρο Χ, αλλά το σύστημα μάλλον από λάθος σου βγαίνει επιστροφή 7 ευρώ, πάρτα και κάνε το χαζό αλλά αν σου έρθει μετά ο φόρος μην παραξενευτείς και με κυνηγάς".

Έτσι κι αλλιώς επειδή είναι άνεργος μπορεί να κάνει αμφισβήτηση του τεκμηρίου, τώρα αν το κάνει αυτόματα το taxis και γι' αυτό βγάζει επιστροφή δεν ξέρω!!

 

Υ.Γ. Υποθέτω δεν είναι παντρεμένος, έτσι; Γιατί αν είναι παντρεμένος, τα τεκμήρια υπολογίζονται από κοινού με τη σύζυγο οπότε ίσως τα καλύπτει εκείνη.

Ευχαριστώ. Ναι το τεκμήριο είναι σωστό και δεν είναι έγγαμος, απλά αν είναι να φορολογηθεί με τα τεκμήρια θα του έκανα ανάλωση κεφαλαίου.Μήπως παίζει κάνα ρόλο το επίδομα ανεργίας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα.Την βοήθειά σας παρακαλώ!

Φορολογούμενος άνω των 30 ετών με μισθό για το 2012 μόνο 130 €  , παρακράτηση 7 € και επίδομα ανεργίας 2900 €.

Από τεκμήρια ένα αυτοκίνητο 4480 €.

Κατά την εκκαθάριση και στο taxisnet και στο πρόγραμμα της epsilon net μου βγάζει επιστροφή 7 € και δεν μου υπολογίζει καθόλου την ελάχιστη αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης.

Σας έτυχε κάτι παρόμοιο ή μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος/α;

Ευχαριστώ και καλή δύναμη!

3000+4480=7480 και 7480-2900=4580<5000 που ειναι το αφορολογητο.οποτε ενταξει θεωρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Ανεξόφλητες αποδοχές λόγω αφερεγγυότητας του εργοδότη απο τον ΟΑΕΔ που θα τις δηλωσουμε???

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...