Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καποια βοηθεια?

1)Υποθέτω οτι εννοείς αντίγραφο των ενσήμων του απο το ΙΚΑ....αν εννοείς αυτό δεν είναι δύσκολο να βγάλεις τισ καθαρές αποδοχές...σε πάει μόνο του

2)αν είναι γεννημένος μετά την 1/1/1987,σπούδαζε και εδώ και δύο χρόνια το περισσότερο είναι άνεργος ναι...

έτσι όπως το γράφεις όμως δεν νομίζω να είναι τέτοια περίπτωση,δεν το διευκρινίζεις καλύτερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο ε9 πελατη,εχω 10 στρεμματα ελιες απο το 2008.επισης το ιδιο δηλωνε καθε χρονο στο ε1.μεσα στα 10 στρεμματα ειχε περυσι και 1 στρεμα τοματα.πως το βαζω στο ε1; 10 εχει,μη φανει σαν 11 <_< 

Αυτο...δεν το ηξερα ...αυτη απο οτι μου ειπε ,  εως και το 2011 δηλωνε καποιο εισοδημα στο χωριο  απο ελιες...το οποιο της το ειχε δηθεν, νοικιασει ο πεθερος της.

Για το 2012 ομως και αυτο δεν θα  υπαρχει διοτι ο πεθερος(ειναι χηρα) τα κτηματα  τα  εγραψε  στα παιδια του και δεν φροντισε  (δεν το ηξερε ισως?)να ξαναφαινονται νοικιασμενα.απο τους κουνιαδους πλεον, με αποτελεσμα ,φετος να δειχνη μηδεν εισοδημα!!

Λες  να πληρωνη και να την πατηση? αυτη νομιζει οτι επειδη  δειχνει οτι μενει στο χωριο και επειδη εως τωρα δηλωνε  και εισοδημα απο ελιες και επιπροσθετως επειδη πληρωνει  370ευρω το μηνα επι 20 χρονια και συνεχιζει να πληρωνει ,οτι θα παρη σιγουρα συνταξη! εσενα  σου εχει τυχει ? αμαρτια... αν ειναι...να την ενημερωσω να το ψαξη τουλαχιστον...

 

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου ειδικα τετοια... εποχη που ειναι πολυτιμος για ολους μας! :)

 

ωχ συγνωμη !!! λαθος παραθεση στην eyagelia  πηγαινε...δεν βαριεσαι ...δεν ...πειραζει το μυαλο....βλεπεις.. :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο...δεν το ηξερα ...αυτη απο οτι μου ειπε ,  εως και το 2011 δηλωνε καποιο εισοδημα στο χωριο  απο ελιες...το οποιο της το ειχε δηθεν, νοικιασει ο πεθερος της.

Για το 2012 ομως και αυτο δεν θα  υπαρχει διοτι ο πεθερος(ειναι χηρα) τα κτηματα  τα  εγραψε  στα παιδια του και δεν φροντισε  (δεν το ηξερε ισως?)να ξαναφαινονται νοικιασμενα.απο τους κουνιαδους πλεον, με αποτελεσμα ,φετος να δειχνη μηδεν εισοδημα!!

Λες  να πληρωνη και να την πατηση? αυτη νομιζει οτι επειδη  δειχνει οτι μενει στο χωριο και επειδη εως τωρα δηλωνε  και εισοδημα απο ελιες και επιπροσθετως επειδη πληρωνει  370ευρω το μηνα επι 20 χρονια και συνεχιζει να πληρωνει ,οτι θα παρη σιγουρα συνταξη! εσενα  σου εχει τυχει ? αμαρτια... αν ειναι...να την ενημερωσω να το ψαξη τουλαχιστον...

 

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου ειδικα τετοια... εποχη που ειναι πολυτιμος για ολους μας! :)

 

ωχ συγνωμη !!! λαθος παραθεση στην eyagelia  πηγαινε...δεν βαριεσαι ...δεν ...πειραζει το μυαλο....βλεπεις.. :D :D

Kαλησπέρα Νίκο,

 

Σε εμένα συνέβη σε μία περίπτωση όπου γυναίκα πλήρωνε εισφορές στον ΟΓΑ χωρίς να φαίνεται από πουθενά ότι παραδίδει αγροτικά εμπορεύματα.Κάναμε τροποποιητικές δηλώσεις για τεκμαρτό εισόδημα από αγροτικά (έχουν χωράφια αλλά φαίνονταν ότι τα νοικιάζουν).Δεν το δέχτηκαν από τον ΟΓΑ και για τα τελευταία μάλιστα χρόνια ζητούσαν και παραστατικά ότι παρέδιδαν αγροτικά προϊόντα.Τώρα προσπαθούν δικαστικά να δικαιωθούν.Από όσο ξέρω αυτά ίσχυαν πάντα αλλά έχουν ενεργοποιηθεί και τα εξετάζουν εδώ και κάνα δύο χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και κατι αλλο διοτι ειμαι σε..διλημα  μια και σας...βρηκα? :D

Αν καποιος  δειχνει οτι φιλοξενειται  απο τον πεθερο του  στο χωριο ( το κανει για συνταξη ογα) και δεν εχει κανενα....αλλο εισοδημα,ουτε ακινητο μια κενη δηλωση δηλαδη . στην ουσια βεβαια μενει εδω και εργαζεται....κατα.... τα.... γνωστα ...ποια η γνωμη σας πρεπει να δηλωση τις εισφορες και μονο?ή  υποχρεουται ετσι και αλλιως?

 

παλι ευχαριστω

Καλησπερα,

 

Χωρις να δηλωσει αγροτικα εισοδηματα και να εχει τιμολογια  για την πωληση αγροτικων προιοντων --- χλωμη  η συνταξη--- τζαμπα θα πανε οι εισφορες----χαμενη υποθεση και προσπαθεια.

Χρειαζεται αγροτικα ακινητα Ιδιοκτητα η μισθωμενα για καλλιεργεια...κλπ

Τωρα,,, δηλωσεις η δεν δηλωσεις τις εισφορες.....???

Ξερεις.......ανευ ουσιας οπως το περιγραφεις πιο πανω   πλην τεκμηριων βεβαια...!

 

Καλο βραδυ..

 

Φιλικα

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα Νίκο,

 

Σε εμένα συνέβη σε μία περίπτωση όπου γυναίκα πλήρωνε εισφορές στον ΟΓΑ χωρίς να φαίνεται από πουθενά ότι παραδίδει αγροτικά εμπορεύματα.Κάναμε τροποποιητικές δηλώσεις για τεκμαρτό εισόδημα από αγροτικά (έχουν χωράφια αλλά φαίνονταν ότι τα νοικιάζουν).Δεν το δέχτηκαν από τον ΟΓΑ και για τα τελευταία μάλιστα χρόνια ζητούσαν και παραστατικά ότι παρέδιδαν αγροτικά προϊόντα.Τώρα προσπαθούν δικαστικά να δικαιωθούν.Από όσο ξέρω αυτά ίσχυαν πάντα αλλά έχουν ενεργοποιηθεί και τα εξετάζουν εδώ και κάνα δύο χρόνια.

Παναγιωτη  Καλησπερα,

 

Ζητησε καλυτερα επιστροφη εισφορων...

Το πετυχα  μετα απο 2 ετη,,,,εχεις ακομα και προβλημα για εξαπατηση του φορεα...!!

 

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιωτη  Καλησπερα,

 

Ζητησε καλυτερα επιστροφη εισφορων...

Το πετυχα  μετα απο 2 ετη,,,,εχεις ακομα και προβλημα για εξαπατηση του φορεα...!!

 

Γιαν + 5

Καλησπέρα Γιάννη,

 

Θέλησαν να το πάνε δικαστικά για να πάρουν την σύνταξη και από ότι μου είπαν πάνω σε αυτό που λες θα πατήσουν στην εξαπάτηση.

Το θέμα είναι κάποια στιγμή χωρίς καμιά δική τους ενέργεια τους επιστράφηκε ένα ποσό (10000,00).Τώρα αυτό δεν ξέρω αν είναι ή όχι καλό για αυτό που θέλουν να πετύχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα Νίκο,

 

Σε εμένα συνέβη σε μία περίπτωση όπου γυναίκα πλήρωνε εισφορές στον ΟΓΑ χωρίς να φαίνεται από πουθενά ότι παραδίδει αγροτικά εμπορεύματα.Κάναμε τροποποιητικές δηλώσεις για τεκμαρτό εισόδημα από αγροτικά (έχουν χωράφια αλλά φαίνονταν ότι τα νοικιάζουν).Δεν το δέχτηκαν από τον ΟΓΑ και για τα τελευταία μάλιστα χρόνια ζητούσαν και παραστατικά ότι παρέδιδαν αγροτικά προϊόντα.Τώρα προσπαθούν δικαστικά να δικαιωθούν.Από όσο ξέρω αυτά ίσχυαν πάντα αλλά έχουν ενεργοποιηθεί και τα εξετάζουν εδώ και κάνα δύο χρόνια.

Γεια σου Παναγιωτηη!!!!! και καλη δυναμη :);)

Καλα που μου το ειπες τουλαχιστον να της το πω...διοτι  εργαζεται  χωρις ενσημα  επειδη νομιζει οτι θα παρη συνταξη απο ΟΓΑ! αν και τωρα...μαλλον αργα  για οτι αλλο ,ειναι διοτι ειναι 58 ετων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Παναγιωτηη!!!!! και καλη δυναμη :);)

Καλα που μου το ειπες τουλαχιστον να της το πω...διοτι  εργαζεται  χωρις ενσημα  επειδη νομιζει οτι θα παρη συνταξη απο ΟΓΑ! αν και τωρα...μαλλον αργα  για οτι αλλο ,ειναι διοτι ειναι 58 ετων!!!

Σίγουρα θα απαντήσουν άλλοι συνάδελφοι καλύτερα για τα αγροτικά.Απλά λέω μήπως μπορεί να σωθεί η κατάσταση δείχνοντας ότι παραδίδει αγροτικά προϊόντα τα τελευταία χρόνια πριν να συνταξιοδοτηθεί. Ίσως αν μιλούσε με τον ανταποκριτή του ογα στο χωρίο της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Χωρις να δηλωσει αγροτικα εισοδηματα και να εχει τιμολογια  για την πωληση αγροτικων προιοντων --- χλωμη  η συνταξη--- τζαμπα θα πανε οι εισφορες----χαμενη υποθεση και προσπαθεια.

Χρειαζεται αγροτικα ακινητα Ιδιοκτητα η μισθωμενα για καλλιεργεια...κλπ

Τωρα,,, δηλωσεις η δεν δηλωσεις τις εισφορες.....???

Ξερεις.......ανευ ουσιας οπως το περιγραφεις πιο πανω   πλην τεκμηριων βεβαια...!

 

Καλο βραδυ..

 

Φιλικα

Γιαν + 5

Κλησπερα και σε σενα Γιαννη :)

Δηλαδη θες να μου πεις οτι καποιος (διοτι εχω και αλλη περιπτωση δικουμου) και αγροτικα εισοδηματα να δηλωνη αν δεν κοβει παραστατικα  αγροτικων δεν παιρνει συνταξη ΟΓΑ? καηκαμε!!!

να σου πω και κατι αλλο... για λυσε μου την απορια .. ο Πατερας μου και η Μαννα μου πως πηραν αγροτικη συνταξη χωρις παραστατικα,παρα μονο δουλευοντας τα δικα τους κτηματα? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη τι λες και εσύ?

Aν θυμαμαι  καλα  εγινε ελεγχος 5ετιας προ συνταξεως και λογω μη εγκυροτητας στοιχειων και Ε1 ακυρωθηκαν οι εισφορες .

Επισης νομιζω και με καθε επιφυλαξη χαθηκαν τα ιατρικα.....αν θελετε να βρω τον πελατη για να θυμηθω με ακριβια...

 

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλησπερα και σε σενα Γιαννη :)

Δηλαδη θες να μου πεις οτι καποιος (διοτι εχω και αλλη περιπτωση δικουμου) και αγροτικα εισοδηματα να δηλωνη αν δεν κοβει παραστατικα  αγροτικων δεν παιρνει συνταξη ΟΓΑ? καηκαμε!!!

να σου πω και κατι αλλο... για λυσε μου την απορια .. ο Πατερας μου και η Μαννα μου πως πηραν αγροτικη συνταξη χωρις παραστατικα,παρα μονο δουλευοντας τα δικα τους κτηματα? ;)

Νικο,

 

Αλλες εποχες ηταν αυτες ........για τους πατεραδες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θυμαμαι  καλα  εγινε ελεγχος 5ετιας προ συνταξεως και λογω μη εγκυροτητας στοιχειων και Ε1 ακυρωθηκαν οι εισφορες .

Επισης νομιζω και με καθε επιφυλαξη χαθηκαν τα ιατρικα.....αν θελετε να βρω τον πελατη για να θυμηθω με ακριβια...

 

Γιαν + 5

Για...προσπαθησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αν σωθει η κατασταση με την απαντηση ειναι ενα αλλο θεμα..... :blink:

 

 

Γιαν + 5

Ενταξει ....τουλαχιστον ...να ενημερωσουμε ωστε να κινητοποιηθουν μην εχουν ψευτικες ελπιδες....

Να ρωτησω και κατι  αν δεν σας ζαλιζω...ετσι να περναει και η ωρα διοτι για υπνο...δεν με βλεπω... :D :D εισοδηματα πρεπει να δηλωνη ολα τα ετη ή τα τελευταια πεντε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ 

 

θα ήθελα να ρωτήσω η αποζημίωση από ασφάλεια ζωής που εισπράχθηκε μέσα στο 2012 λόγω διακοπής της συγκεκριμένης ασφάλειας έχει φόρο αλληλεγγύης δηλ κωδ.659??

 

ή ειναι κάτι  σαν την αποζημίωση απόλυσης ?

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ 

 

θα ήθελα να ρωτήσω η αποζημίωση από ασφάλεια ζωής που εισπράχθηκε μέσα στο 2012 λόγω διακοπής της συγκεκριμένης ασφάλειας έχει φόρο αλληλεγγύης δηλ κωδ.659??

 

ή ειναι κάτι  σαν την αποζημίωση απόλυσης ?

 

Ευχαριστώ!!

 

Καλησπέρα ,

 

αντιγράφω από το βιβλιαράκι οδηγιών ,

 

Êùäéêïß 659-660. Γράψτε τα χρηματικά ποσά ή τα πραγματικά έσοδα που αποκτήσατε το 2012, τα οποία

απαλλάσσονται από το φόρο όπως εισόδημα από πράξεις RΕΡ0S, το εξωιδρυματικό

επίδομα και το ποσό με το οποίο προσαυξάνεται η σύνταξη τυφλών (όχι ολικά τυφλών) και

33

προσώπων με απόλυτη αναπηρία (όχι με κινητική αναπηρία άνω του 80%), συντάξεις αλλο-

δαπής προέλευσης που φορολογούνται μόνο στην αλλοδαπή, σύνταξη και επιδόματα

πολύτεκνης μητέρας, κέρδη από πώληση μετοχών εισηγμένων στο Χ.Α.Α. και μη εισηγμέ-

νων στο Χ.Α.Α., ειδικά επιδόματα επικίνδυνης εργασίας, μερίσματα ημεδαπών και αλλο-

δαπών ναυτιλιακών εταιριών που απαλλάσονται από το φόρο κτλ.Γράψτε τα χρηματικά

ποσά ή τα έσοδα που αποκτήσατε το 2012, τα οποία φορολογούνται με ειδικό τρόπο (π.χ.

τόκοι καταθέσεων τραπεζών ημεδαπής ή αλλοδαπής προέλευσης, τόκοι έντοκων γραμ-

ματίων του Δημοσίου, τόκοι ομολόγων του Δημοσίου, τόκοι από ομολογίες που εκδίδονται

από εταιρίες ή επιχειρήσεις που εδρεύουν στην Ελλάδα, τόκοι ομολογιακών δανείων που

εκδίδονται στην αλλοδαπή, αμοιβές και μισθοί μελών Δ.Σ. ανώνυμης εταιρίας που έγινε

παρακράτηση φόρου 35%, ωφέλεια από πώληση εταιρικού μεριδίου, μερίσματα ημεδαπών

Α.Ε., κέρδη που διανέμουν ημεδαπές ΕΠΕ και συνεταιρισμοί, κλπ.), όπως αυτά

προκύπτουν μετά την αφαίρεση του φόρου εισοδήματος που τα βαρύνει καθώς και τα

μερίσματα από αλλοδαπές ανώνυμες εταιρίες, αλλοδαπές Ε.Π.Ε. κ.λ.π.. Επισημαίνεται ότι

σε περίπτωση που οι τόκοι καταθέσεων αλλοδαπής προέλευσης καθώς και τα μερίσματα

αλλοδαπής προέλευσης, παραμένουν στην αλλοδαπή, ο δικαιούχος πρέπει να αποδίδει ο

ίδιος το φόρο 10% και 25% αντίστοιχα με την υποβολή δήλωσης στη ΔΟΥ στην οποία υπά-

γεται. Περαιτέρω, στους κωδικούς αυτούς θα γραφτούν τα κέρδη φυσικών προσώπων και

πολύ μικρών επιχειρήσεων, που εμπίπτουν στη Σύσταση 2003/361/ΕΚ της Επιτροπής της

6ης Μα_ου 2003, από τη διάθεση παραγόμενης ηλεκτρικής ενέργειας προς την εταιρεία

"Δ.Ε.Η. Α.Ε." ή άλλο προμηθευτή, μετά από την ένταξη τους στο "Ειδικό Πρόγραμμα Ανά-

πτυξης ΦωτοβολταIκων Συστημάτων μέχρι δέκα (10) kw", κατόπιν αποφάσεως των Υπο-

υργών Οικονομίας και Οικονομικών, Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημό-

σιων Έργων, η οποία εκδίδεται σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 14 του ν.

3468/2006 (ΦΕΚ 8 Α`).

 

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι δεν αναγράφονται στον 659

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδή έχει ανοίξει συζήτηση περί δήλωσης....θα ήθελα την απάντηση σας..στον 659 γράφουμε το ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ των τόκων αφοπύ έχει αφαιρεθεί ο φόρος επι των τόκων..επίσης αναγράφουμε το ποσόν της φορολόγησης των τόκων στον κωδικό 433...για τον υπολογισμό της εισφοράς αλληλ. στο εισόδημα θα προστεθούν τα ποσά του κωδικού 659 ????  όμως δείτε οτι αν κάνετε εκκαθάριση θα προστεθεί και το ποσόν του κωδικού 433 και εκεί επάνω θα υπολογιστεί η αλληλεγύη....άρα ποιό νόημα υπάρχει να γραφεί το καθαρό ποσόν των τόκων ?>>> μήπως τελικά υπάρχει κάποιο λάθος στο taxis ???πως γρ'άφουν οι οδηγίες οτι τα ποσά του 433 υπάρχουν μόνο για στατιστικούς λόγους ??? γνωρίζει κανείς κάτι...ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Παναγιωτηη!!!!! και καλη δυναμη :);)

Καλα που μου το ειπες τουλαχιστον να της το πω...διοτι  εργαζεται  χωριά ενσημα  επειδη νομιζει οτι θα παρη συνταξη απο ΟΓΑ! αν και τωρα...μαλλον αργα  για οτι αλλο ,ειναι διοτι ειναι 58 ετων!!!

Να δεις πρώτα στον ογα ως τι είναι γραμμένη ως παραγωγός; μήπως ξεπεραστεί το πρόβλημα αν συνεχίζει και πληρώνει ως αγρεργατρια με εργοσημα που θα τις βάζουν τα κουνιάδια της αν αλλάξει κατηγορία αφού κοντεύει στη σύνταξη. Ψαξτο λίγο προς αυτή την κατεύθυνση. Σύνταξη από ογα δεν παίρνουν μόνο οι αγρότες αλλά και οι εργάτες γης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Λόγω τόκων (ακόμα ο νόμος ισχύει για 0.01 ευρώ) και επίδομα παιδιών(έντυπο Α21) δεν έχω στείλει δηλώσεις Ε1,περιμένω..Εσείς στείλατε καμμιά δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο βραδυ

Οι εισφορεςστον  ΟΓΑ που πληρωνει καποιος αγροτης  για συνταξη αυτες που πρεπει να πληρωσης τουλαχιστον 15 χρονια   (απο οτι ξερω δεν ειναι υποχρεωτικες) σε ποιον κωδ. του Ε1 πανε?

 

ευχαριστω πολυ ολους

Υπάρχει εφαρμογή που τις τυπώνουμε απο το site του ΟΓΑ;

Δεν μπορώ να τη βρω.

Πέρισυ θυμάμαι τις βγάζαμε εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...