Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βεβαίωση συντάξεων από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους


nicklog

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κανείς γιατί στις βεβαιώσεις των συντάξεων (δημοσίου) δεν αναγράφεται το ποσό της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μάλλον δεν έχουν κάνει. Και σε μένα όσοι ήρθαν του Δημοσίου δεν έχουν παρακράτηση για ειδική εισφορά αλληλεγγύης. Δημόσιο ειναι ότι θέλει κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προς πληροφόρησή σας, επειδή το ίδιο πρόβλημα είχα και γω με εκκαθαριστικό του ΔΗΜΟΣΙΟΥ και ειδικά εκκαθαριστικό μισθοδοσίας από ΔΗΜΟ , έστειλα τον φορολογούμενο , μου έφερε μηνιαίες εκκαθαρίσεις,έχει γίνει κράτηση για εισφ.αλληλ., πήγε στο λογιστήριο του Δήμου και επέστρεψε με το φύλλο της Κυβερνήσεως που του δώσανε και μου είπε ότι εγώ σας Λογιστής δεν γνωρίζω να ερμηνεύω. Αυτά. Αντε τώρα τι να τους πείς.Αφού το έχαψε ο φορολογούμενος και θα επιβαρυνθή από την τσέπη του ενώ του τα έχουν κρατήσει, καλά να πάθει. Εγώ δεν ξαναλέω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Μίλησα στο τλφ πριν λίγο με το Γενικό Λογιστήριο (2103329125-2103329737-2103329736) και μου είπαν τα εξής:

 

"Η  εισφορά  η οποία αναγράφεται στο 3μηνιαίο ενημερωτικό σημείωμα αφορά κρατήσεις και όχι εισφορά αλληλεγγύης, βάσει και του Ν.3865/2010

Η εισφορά αλληλεγγύης   στους συνταξιούχους του δημοσίου άρχισε να παρακρατείται από 04/2013 βάσει και του Ν.3986/2011"

 

Οπότε την καταβάλουν και για φέτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

3986/2011


 


Άρθρο 29


Ειδική εισφορά αλληλεγγύης στα φυσικά πρόσωπα


1. Επιβάλλεται ειδική εισφορά αλληλεγγύης στα εισοδήματα άνω των δώδεκα χιλιάδων (12.000) ευρώ των φυσικών προσώπων, που προέκυψαν κατά τις διαχειριστικές χρήσεις 2010 έως και 2014 και δηλώνονται με τις δηλώσεις των αντίστοιχων οικονομικών ετών 2011 -2015.


2. Για την επιβολή της εισφοράς, λαμβάνεται υπόψη το ετήσιο συνολικό καθαρό ατομικό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο του φυσικού προσώπου ή σχολάζουσας κληρονομιάς. Το τεκμαρτό εισόδημα λαμβάνεται υπόψη πριν από τις μειώσεις του άρθρου 19 του Κ.Φ.Ε.. Εξαιρούνται και δεν προσμετρώνται τα εισοδήματα της περίπτωσης θ' της παραγράφου 5 του άρθρου 6, της παραγράφου 1 του άρθρου 14 και της περίπτωσης γ' της παραγράφου 4 του άρθρου 45 του Κ.Φ.Ε.. Επίσης, εξαιρούνται από την υποχρέωση καταβολής ειδικής εισφοράς οι μακροχρόνια άνεργοι που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ, καθώς και όσοι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας από τον εν λόγω οργανισμό, εφόσον κατά το χρόνο της βεβαίωσης δεν έχουν πραγματικά εισοδήματα.


 


Που αναφέρεται ότι θα παρακρατείται από τον Απρίλιο;


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η εισφορα αλληλεγγυης παρακρατειται απο το 2012 και μετα...στα τριμηνα εκκαθαριστικα την εχει ως εισφορα αλληλεγγυης...υπαρχει και αλλη εισφορα που φαινεται στην ετησια εκκαθαριση...εχω δει αποδοχες 12700 που δεν την ειχαν αλλα εχω δει και αποδοχες που την περιελαμβαναν μεσα..νομιζω,δεν το εχω προχειρο μπροστα μου,αναφερεται ρητα ως 3986/11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο ποια  διεύθυνση  του  ΓΕΝΙΚΟΥ  ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ  ΤΟΥ  ΚΡΑΤΟΥΣ   ΒΡΙΣΚΩ  ΓΙΑ  ΝΑ  ΠΑΡΩ  ΤΗΝ   ΒΕΒΑΙΩΣΗ  ΣΥΝΤΑΞΗΣ  ΓΙΑΤΙ  ΧΑΘΗΚΕ  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο ποια  διεύθυνση  του  ΓΕΝΙΚΟΥ  ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ  ΤΟΥ  ΚΡΑΤΟΥΣ   ΒΡΙΣΚΩ  ΓΙΑ  ΝΑ  ΠΑΡΩ  ΤΗΝ   ΒΕΒΑΙΩΣΗ  ΣΥΝΤΑΞΗΣ  ΓΙΑΤΙ  ΧΑΘΗΚΕ  ;

Κάνιγγος 29, Αθήνα

Απλά νομίζω εξυπηρετούν από 2 μέρες τη βδομάδα (Τρίτη - Πέμπτη, αν θυμάμαι καλά) για κάποιες πρωινές ώρες.

Πάρε τους τηλέφωνο πρώτα, μήπως και είσαι η τυχερή ημερίσια γραμμή που θα σηκώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Oi συνταξεις του υπουργειου οικονομικων τυπωνονται απο καποιο σαιτ η πρεπει να πανε να την παρουν αυτοπροσωπως.μεχρι σημερα δεν εχει ερθει ταχυδρομικως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Oi συνταξεις του υπουργειου οικονομικων τυπωνονται απο καποιο σαιτ η πρεπει να πανε να την παρουν αυτοπροσωπως.μεχρι σημερα δεν εχει ερθει ταχυδρομικως

αφορα υπαλληλο που εργαζοταν σε δημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...