Προς το περιεχόμενο

τοκοι καταθεσεων φορολογικης δηλωσης οικον. 2013


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ....

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ  ΠΟΥ  ΕΡΧΟΝΤΑΙ  ΠΕΛΑΤΕΣ  ΣΤΟ  ΓΡΑΦΕΙΟ  ΜΟΥ,  ΝΑ  ΡΩΤΗΣΟΥΝ  ΤΙ  ΧΑΡΤΙΑ  ΝΑ  ΜΑΖΕΨΟΥΝ  ΓΙΑ  ΤΗ  ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ  ΤΟΥΣ  ΔΗΛΩΣΗ  ΚΑΙ  ΕΓΩ  ΔΕΝ  ΞΕΡΩ  ΤΙ  ΝΑ  ΤΟΥΣ  ΠΩ  ΣΧΕΤΙΚΑ  ΜΕ  ΤΟΥΣ  ΤΟΚΟΥΣ! 

ΟΛΟΙ  ΞΕΡΟΥΝ  ΑΠΟ  ΤΗΝ  ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ  ΤΟ  ΟΡΙΟ  ΤΩΝ  250Ε,  ΕΓΩ  ΠΕΙΡΑΖΕΙ  ΠΟΥ  ΔΕΝ  ΤΟ  ΞΕΡΩ  ΕΠΙΣΗΜΑ  ΚΑΙ  ΘΕΛΩ  ΝΑ  ΕΙΜΑΙ  ΣΙΓΟΥΡΗ  ΟΤΑΝ  ΣΥΜΦΩΝΩ  ΜΑΖΙ  ΤΟΥΣ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ....

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ  ΠΟΥ  ΕΡΧΟΝΤΑΙ  ΠΕΛΑΤΕΣ  ΣΤΟ  ΓΡΑΦΕΙΟ  ΜΟΥ,  ΝΑ  ΡΩΤΗΣΟΥΝ  ΤΙ  ΧΑΡΤΙΑ  ΝΑ  ΜΑΖΕΨΟΥΝ  ΓΙΑ  ΤΗ  ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ  ΤΟΥΣ  ΔΗΛΩΣΗ  ΚΑΙ  ΕΓΩ  ΔΕΝ  ΞΕΡΩ  ΤΙ  ΝΑ  ΤΟΥΣ  ΠΩ  ΣΧΕΤΙΚΑ  ΜΕ  ΤΟΥΣ  ΤΟΚΟΥΣ! 

ΟΛΟΙ  ΞΕΡΟΥΝ  ΑΠΟ  ΤΗΝ  ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ  ΤΟ  ΟΡΙΟ  ΤΩΝ  250Ε,  ΕΓΩ  ΠΕΙΡΑΖΕΙ  ΠΟΥ  ΔΕΝ  ΤΟ  ΞΕΡΩ  ΕΠΙΣΗΜΑ  ΚΑΙ  ΘΕΛΩ  ΝΑ  ΕΙΜΑΙ  ΣΙΓΟΥΡΗ  ΟΤΑΝ  ΣΥΜΦΩΝΩ  ΜΑΖΙ  ΤΟΥΣ???????

Ερχόμαστε σε δύσκολη θέση απο χαζομάρες άλλων...εγώ τους λέω πάντως οτι μέχρι στιγμής δεν έχει βγεί κάποιο όριο και αν θέλουν να περιμένουν λίγο για να μην ταλαιπωρούνται στις τράπεζες...βέβαια όλοι νομίζουν οτι είναι 250 επειδή το είπε η τηλεόραση...και άμα τύχεις και σε κανέναν περίεργο  θέλει πολύ υπομονή..η κατάσταση είναι επικύνδυνη ως προς το να βρεθούμε εκτεθειμένοι σε πελάτες χωρίς να φταίμε.για αυτό προς όλους τους συναδέλφους προσοχή, όχι βιασύνη,καλό κουράγιο και πολύ υπομονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε επιτέλους θα αποφασιστεί το όριο των τόκων? Στις 29/6...???

 

Ή μήπως πρέπει να κάνουμε follow τον Θεοχάρη στο twitter για να μάθουμε :blink: ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΝ ΦΟΡΟΣ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ?

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΩ ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΗΓΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 250 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΞΕΔΙΔΕ ΤΗΝ  ΒΕΒΑΙΩΣΗ Η ΤΡΑΠΕΖΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΝ ΦΟΡΟΣ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ?

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΩ ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΗΓΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 250 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΞΕΔΙΔΕ ΤΗΝ  ΒΕΒΑΙΩΣΗ Η ΤΡΑΠΕΖΑ.

 

συνάδελφε συγνώμη 

πέρα από το ότι δεν κατάλαβα την σχέση της εκλογικής αποζημίωσης με τους τόκους .............  αυτό το ¨ο παρακρατηθέν φόρος¨  βγάζει μάτια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KANTE KAMIA ΔΕΗΣΗ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ, ΠΟΛ, Ή ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ  ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΟΥΝ.  ΤΟΚΟΙ ΚΑΙ  ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ  ΕΠΙΣΗΜΑ  ΠΑΡΑΤΑΣΗ  ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο (σήμερα θα βγει η απόφαση)

Σε αυτό αναφέρεσαι, φίλτατε  GUS : 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/13808

 

Η σε αυτό; 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/13802

 

Για την παράκρουση, τι θεραπεία υπάρχει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΛΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ,ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΚΩΝ ΚΑΙ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ? ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 250 ΕΥΡΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΜΕΝΟΥΝ ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΝΑ ΤΕΛΕΩΝΟΥΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...Σε ό,τι αφορά το διαχωρισμό όταν υπάρχει συνδικαιούχος σε τραπεζικό λογαριασμό, ο κ. Θεοχάρης διευκρίνισε ότι θα αποφασίζουν οι ίδιοι οι φορολογούμενοι ποιος από τους συνδικαιούχους θα δηλώσει τους τόκους..."

 

καλά το άτομο είναι εκτός πραγματικότητας, τι θα πεί θα αποφασίζουν οι φορολογούμενοι ποιος από τους συνδικαιούχους θα δηλώσει τους τόκους, αν δηλαδή έχουμε πχ. ενα λογ/μο με συνδικαιούχος πατέρα/γιο και

τα λεφτα ανήκουν στον γιο, τότε ο πατέρας μπορεί να δηλώσει το ποσό των τόκων στην δήλωση του, γιατι ξέρει οτι το παραπάνω ποσό δεν θα του επιφέρει περισσότερη έκτακτη εισφορά παρά αν δηλωνόταν απο τον γιο....

με άλλα λόγια ο Θεοχάρης βγαίνει και λέει "παρανομήστε ελεύθερα" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σκεφτει κανεις τι θα γινει αν οι τοκοι σε κοινο λογαριασμο πχ πατερας και υιος δηλωθουν απο αυτον που δεν του ανηκουν στη πραγματικοτητα και στη συνεχεια σε ελεγχο πως ηρθαν τα χρηματα στη κατοχη του για να εχει αυτους τους τοκους θα πρεπει να του ζητηθει φορος δωρεας 10%...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σκεφτει κανεις τι θα γινει αν οι τοκοι σε κοινο λογαριασμο πχ πατερας και υιος δηλωθουν απο αυτον που δεν του ανηκουν στη πραγματικοτητα και στη συνεχεια σε ελεγχο πως ηρθαν τα χρηματα στη κατοχη του για να εχει αυτους τους τοκους θα πρεπει να του ζητηθει φορος δωρεας 10%...............

 

Βάσει του παρακάτω εγγράφου (που κάνει αναφορά στο τελευταίο εδάφιο της ΠΟΛ 1124/04) δεν τίθεται θέμα φόρου δωρεάς ή γονικής παροχής.

 

Εγγ. Υ.Ο. Α.Π. Δ12Α1105231/22.7.2011

  Απαντώντας στη σχετική αίτησή σας, αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

1. Με τα αρ. πρωτ. 1025717/557/Α0012/06.05.1996, 1080362/1634/Α0012/30.06.1996, 1052802/895/Α0012/04.06.1999, 1075223/147Β/Α0012/07.08.2009 έγγραφά μας, έχει γίνει δεκτό ότι σε περίπτωση τραπεζικού λογαριασμού κατάθεσης μετρητών σε ονόματα καταθετών περισσότερα του ενός, το ποσό των τόκων μετά την αφαίρεση του φόρου, καταρχήν μερίζεται ισομερώς μεταξύ των καταθετών και του κοινού λογαριασμού. Ο προϊστάμενος της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. έχει την εξελεγκτική εξουσία να ερευνά τα πραγματικά περιστατικά και να προσδιορίζει με άλλη βάση το ποσό των τόκων που αναλογεί σε κάθε συνδικαιούχο του κοινού λογαριασμού.

2. Επίσης με την 109465/1132/80012/ΠΟΛ.1124/25.11.2004 διαταγή μας, έγινε δεκτό ότι σε περίπτωση κοινού λογαριασμού, το ποσό καταρχήν επιμερίζεται μεταξύ των συνδικαιούχων, ακόμη και των ανηλίκων, χωρίς να εξετάζεται αν υπάρχει θέμα γονικής παροχής ή δωρεάς.

3. Περαιτέρω, σύμφωνα με τις διαταγές 1088561/1377/Α0012/24.09.1999 και 1022721/29/Α0012/12.03.2002, σε περίπτωση που από πρόσθετα στοιχεία που προσκομιστούν προκύπτει ότι το ποσό της κατάθεσης των συνδικαιούχων προέρχεται από εισοδήματα του ενός εξ’ αυτών, τότε μπορεί να χρησιμοποιήσει το εισόδημα μόνο ο ίδιος.

4. Μετά από όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, προκύπτει ότι ο φορολογούμενος φέρει το βάρος της απόδειξης της προέλευσης των κατατιθεμένων κεφαλαίων στην τράπεζα και ο έλεγχος των πραγματικών περιστατικών ανάγεται στην εξελεγκτική εξουσία της αρμόδιας Δ.Ο.Υ.

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΔΟΥ των Αθηνων αρνηθηκαν να μου παραλαβουν τροποποιητικες δηλωσεις 10 περιπου ετων για τοκους καταθεσεων ανω των 200χιλ. ευρω σε ανεργο συνδικαιουχο σε λογαριασμο του πατερα του με τη δικαιολογια οτι για τα ποσα αυτα και εφοσον ο ιδιος ειναι ανεργος και δεν μπορει να δικαιολογησει τοσο μεγαλες καταθεσεις θα επρεπε να ειχε γινει δωρεα χρηματων απο τον πατερα στο γιο και να εχει πληρωθει ο αντιστοιχος φορος.

 

Τα ποσα αυτα θα χρησιμοποιουσα στη φετινη δηλωση για καλυψη τεκμηριου κοντα στις 60χιλ ευρω.

 

Εγω δε βρισκω κανενα νομο, νομολογια, ΠΟΛ ή εστω αποφαση υπουργου που να απαγορευει την τροποποιητικη δηλωση για τοκους καταθεσεων.

 

Εν ολιγοις ο καθε ασχετος εφοριακος κανει και λεει ο,τι γουσταρει.

 

Εμεις πως μπορουμε να αντιδρασουμε;

 

Μηπως λεω εγω αντι το ΟΕΕ να παιρνει τα ωραια μας λεφτα και να μην κανει τιποτα να φτιαξει μια επιτροπη νομικων, οικονομολογων και φοροτεχνικων που θα ασχολουνται με τετοια θεματα και θα βρισκει λυσεις εγκαιρα και εγκυρα;;;

 

Ζηταω πολλα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγ. Υ.Ο. Α.Π. Δ12Α1105231/22.7.2011

  Απαντώντας στη σχετική αίτησή σας, αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

1. Με τα αρ. πρωτ. 1025717/557/Α0012/06.05.1996, 1080362/1634/Α0012/30.06.1996, 1052802/895/Α0012/04.06.1999, 1075223/147Β/Α0012/07.08.2009 έγγραφά μας, έχει γίνει δεκτό ότι σε περίπτωση τραπεζικού λογαριασμού κατάθεσης μετρητών σε ονόματα καταθετών περισσότερα του ενός, το ποσό των τόκων μετά την αφαίρεση του φόρου, καταρχήν μερίζεται ισομερώς μεταξύ των καταθετών και του κοινού λογαριασμού. Ο προϊστάμενος της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. έχει την εξελεγκτική εξουσία να ερευνά τα πραγματικά περιστατικά και να προσδιορίζει με άλλη βάση το ποσό των τόκων που αναλογεί σε κάθε συνδικαιούχο του κοινού λογαριασμού.

2. Επίσης με την 109465/1132/80012/ΠΟΛ.1124/25.11.2004 διαταγή μας, έγινε δεκτό ότι σε περίπτωση κοινού λογαριασμού, το ποσό καταρχήν επιμερίζεται μεταξύ των συνδικαιούχων, ακόμη και των ανηλίκων, χωρίς να εξετάζεται αν υπάρχει θέμα γονικής παροχής ή δωρεάς.

3. Περαιτέρω, σύμφωνα με τις διαταγές 1088561/1377/Α0012/24.09.1999 και 1022721/29/Α0012/12.03.2002, σε περίπτωση που από πρόσθετα στοιχεία που προσκομιστούν προκύπτει ότι το ποσό της κατάθεσης των συνδικαιούχων προέρχεται από εισοδήματα του ενός εξ’ αυτών, τότε μπορεί να χρησιμοποιήσει το εισόδημα μόνο ο ίδιος.

4. Μετά από όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, προκύπτει ότι ο φορολογούμενος φέρει το βάρος της απόδειξης της προέλευσης των κατατιθεμένων κεφαλαίων στην τράπεζα και ο έλεγχος των πραγματικών περιστατικών ανάγεται στην εξελεγκτική εξουσία της αρμόδιας Δ.Ο.Υ.

 

Στο 3 ομως λεει οτι: σε περίπτωση που από πρόσθετα στοιχεία που προσκομιστούν προκύπτει ότι το ποσό της κατάθεσης των συνδικαιούχων προέρχεται από εισοδήματα του ενός εξ’ αυτών, τότε μπορεί να χρησιμοποιήσει το εισόδημα μόνο ο ίδιος.

Αρα τι συμπερασμα βγαίνει οτι υπαρχει δωρεα που επιβαλεται φορος.

Αποψη μου βεβαια αλλα ετσι το βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Υπόχρεος αποβιώσας 13/04/2012 πρώτος δικαιούχος σε λογαριασμό με δύο ακόμα.Η δήλωση πάει χειρόγραφα.Θα βάλω το 1/3 των τόκων και το ποσό που προκύπτει για 3 μήνες, ή καλύτερα να μην βάλω τίποτα και να τα δηλώσει όλα η σύζυγος

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

659..δεν γράφει ισοτιμία η βεβαίωση?

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

659..δεν γράφει ισοτιμία η βεβαίωση?

 

καλημέρα..

 

jim1970 Ευχαριστώ για την απάντηση σου

δεν αναφέρει πουθενά ισοτιμία... εκτός και αν τα ποσά που αναφέρει ως τόκους είναι σε ευρώ (αν και δεν το αναγράφει πουθενά)

η τράπεζα είναι το ΤΤ.

υποθέτω οτι οι τόκοι και ο φόρος είναι σε ευρώ αλλά δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος.

 

Μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία με την τράπεζα, με ενημέρωσαν οτι οι τόκοι είναι σε ξένο νόμισμα...

Άρα κάνω μετατροπή με ισοτιμία 31/12/2012http://www.bankofgreece.gr/BogIsotimiespdf/2012/20121231.01.250.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

μια ακόμα κουτή ερώτηση... Στους τόκους βάζουμε το καθαρό ποσό μετά την αφαίρεση του φόρου, σωστά;

Στον 659 και τον φόρο που παρακράτησαν στον 433

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι, μια ερωτησούλα...Τόκοι που έχουν φορολογηθεί στην Κύπρο και παραμένουν στο νησί, είχε υποχρέωση ο φορολογούμενος να αποδώσει το 10% στην Ελλάδα ένα μήνα μετά την πιστωσή τους στον λογαριασμό του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον 659 και τον φόρο που παρακράτησαν στον 433

 

Ευχαριστώ συνάδελφε για την άμεση απάντηση.

 

Καλημέρα συνάδελφοι, μια ερωτησούλα...Τόκοι που έχουν φορολογηθεί στην Κύπρο και παραμένουν στο νησί, είχε υποχρέωση ο φορολογούμενος να αποδώσει το 10% στην Ελλάδα ένα μήνα μετά την πιστωσή τους στον λογαριασμό του?

 

Απ' όσο γνωρίζω εφόσον έχει την φορολογική του κατοικία στην Ελλάδα ναι, στον επόμενο μήνα από την απόδοση των τόκων αφαιρώντας το ποσό της φορολογίας που επιβλήθηκε στην Κύπρο.

Επίσης δεν υπάρχει υποχρέωση προσκόμισης μετάφρασης (σε περίπτωση άλλης χώρας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα σήμερα ότι η δήλωση τόκων εξωτερικού πρέπει να γίνει μέχρι τις 31/1 του επόμενου έτους από την πίστωσή τους, τι ισχύει τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...