Προς το περιεχόμενο

Υποβολή Ε1 ΟΙΚ 2013-Εντυπώσεις, προβλήματα κ.α


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ Υ=ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ

Για να κάνουμε τη δουλειά που δεν αξιώθηκαν να κάνουν αυτοί που έπρεπε να την κάνουν...! :angry: :angry: :angry:

(μέχρι και απογραφή είχαμε κάνει, πρόπερσι νομίζω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδία τι θα γίνει με τις βεβαιώσεις των συνταξιούχων του δημοσίου??Ενώ στα τρίμηνα τους έχουν κρατήσει εισφορά αλληλεγύης στην συγκεντρωτική βεβαίωση δεν το αναφέρει πουθενά.Εμείς τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση??Μπορούμε να τις προσθέσουμε απο τα τρίμηνα και να τα βάλουμε στην δήλωση ή θα έχουμε κανα θέμα??Προσπαθώ 2 μέρες να πάρω τηλέφωνο στο γενικό λογιστήριο του κράτους και δεν τους βρίσκω.Καμιά ιδέα κανείς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε.. άλλο ειδική εισφορά αλληλεγγύης και άλλο αλληλεγγύης 2%..

 

ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ

ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΜΙΣΘΟΣ 1.509,00 ΤΕΚΝΩΝ 70,00 ΑΝΘΥΓΙΕΙΝΟ 150,00
 
ΦΟΡΟΣ 128,36
ΔΗΜΟΣΙΟΥ 89,89
ΜΤΠΥ 68,19
ΤΕΑΔΥ 43,22
ΤΠΔΥ 48,28
ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ 39,71
ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ 13,88
ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ 2% 34,58
ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΤΠΔΥ 1% 17,29
 
 

ΣΥΛΛΟΓΟΙ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την επισήμανση συνάδελφε..μας έχουν τρελάνει...αλλά πως γίνεται οι συνταξιούχοι του δημοσίου που έχουν πάνω απο 12000 εισόδημα να μην τους έχουν κρατήσει εισφ.αλληλλεγυης??Πρέπει να ελέγχουμε και τα τρίμηνα τώρα να δούμε αν η βεβαίωση αποδοχών είναι σωστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει ακόμη βεβαίωση συνταξιούχου.. 

Αλλά αν ακολουθούν την λογική των προηγουμένων ετών ..

δηλαδή ..

 

ΙΚΑ συνταξη 11999,00  εισφορά 0,00

ΤΕΑΜ            3000,00 εισφορά 0,00

 

μάλλον την κάτσανε οι συνταξιούχοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείται οτι αυτή η λογική των προηγούμενων ετών συνεχίζεται.Πάντως θα προκύψει θέμα με τις λάθος βεβαιώσεις για τους συνταξιούχους του Δημοσίου.Του ΙΚΑ που έχω δεί είναι εντάξει και αναφέρει κανονικά την εισφορά αλλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαινει ¨δεν αντιστοιχεί¨?. Απο αυτον δεν παιρνεις ρευμα ? Αυτον θα γραψεις.

Σε μια πολυκατοικία με 30 διαμερίσματα και μια παροχή ηλεκτρικού ρευματος που αφορά όλο το κτιριο και οι 30 ενοικιαστές θα δηλώσουν τον ίδιο αριθμό παροχής?

 

Είναι βέβαιο αυτό η΄απλά δηλώνεται το 9ψηφιο 999999999?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει ακόμη βεβαίωση συνταξιούχου.. 

Αλλά αν ακολουθούν την λογική των προηγουμένων ετών ..

δηλαδή ..

 

ΙΚΑ συνταξη 11999,00  εισφορά 0,00

ΤΕΑΜ            3000,00 εισφορά 0,00

 

μάλλον την κάτσανε οι συνταξιούχοι..

 

Είδα εγώ, έτσι ακριβώς είναι...

 

Τη κάτσανε δεν θα πει τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει ακόμη βεβαίωση συνταξιούχου.. 

Αλλά αν ακολουθούν την λογική των προηγουμένων ετών ..

δηλαδή ..

 

ΙΚΑ συνταξη 11999,00  εισφορά 0,00

ΤΕΑΜ            3000,00 εισφορά 0,00

 

μάλλον την κάτσανε οι συνταξιούχοι..

 

Είδα εγώ, έτσι ακριβώς είναι...

 

Τη κάτσανε δεν θα πει τίποτα..

 

Είναι σωστό να μην γίνεται παρακράτηση της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης του ν.3986/11, στις συντάξεις που χορηγούν τα επικουρικά ταμεία κλπ, βάσει της παρ. 6 της ΠΟΛ 1246/2011 :

 

 

ν. Δεν διενεργείται παρακράτηση έναντι της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης του άρθρου 29 του ν. 3986/2011 στις ακόλουθες περιπτώσεις:

• Στα εισοδήματα της παρ.1 του άρθρου 14 του ΚΦΕ (αποζημιώσεις απολυομένων).

• Στους μισθούς, συντάξεις και πάγια αντιμισθία που χορηγούνται σε πρόσωπα που είναι ολικώς τυφλοί, καθώς και σε πρόσωπα που παρουσιάζουν βαριές κινητικές αναπηρίες σε ποσοστό από ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω.

• Στα εισοδήματα της περ.γ' της παρ.4 του άρθρου 45 του ΚΦΕ (παροχή που καταβάλλεται εφάπαξ από τα ταμεία προνοίας και τους άλλους ασφαλιστικούς οργανισμούς, εφάπαξ δημοσίων υπαλλήλων κλπ.).

• Στους αμειβόμενους με ημερομίσθιο, οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίες ορισμένου χρόνου αλλά διάρκειας μικρότερης από ένα έτος.

• Στα εισοδήματα που καταβάλλονται αναδρομικά όπως αυτά αναφέρονται στο άρθρο 46 του ΚΦΕ.

• Στο καθαρό ποσό των συντάξεων ή άλλων παροχών παρόμοιας φύσης, που καταβάλλονται από ταμεία επικουρικά, μετοχικά, αρωγής ή αλληλοβοήθειας.

 

Έτσι οι φορολογούμενοι αυτών των περιπτώσεων, θα καλεστούν με το εκκαθαριστικό τους σημείωμα να πληρώσουν ολόκληρη την αναλογούσα εισφορά.

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει το ότι στην επιβεβαίωση στοιχείων στο Ε1 αν αφήσεις τικαρισμενο το κουτάκι για το εκκαθαριστικό δεν θα το στείλουν παρά μόνο θα ενημερωθείς ηλεκτρονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ο κωδ. 027 τσεκαρε μόνο από αυτούς που ασκούν ατομική επιχείρηση και οχι απο τους ελεύθερους επαγγελματιες ανεξάρτητα αν έχουν γεννηθεί πριν τις 31/12/1950

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια πολυκατοικία με 30 διαμερίσματα και μια παροχή ηλεκτρικού ρευματος που αφορά όλο το κτιριο και οι 30 ενοικιαστές θα δηλώσουν τον ίδιο αριθμό παροχής?

 

Είναι βέβαιο αυτό η΄απλά δηλώνεται το 9ψηφιο 999999999?

καλημέρα και καλό μήνα. τριάντα διαμερίσματα έχουν ένα ρολόι ? και πώς πληρώνουν το λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! Δυο ερωτησεις

:

1.καποιος ειχε χαρτι για 67% αναπηρια αλλα περασε απο επιτροπη και του το εκοψαν τον Μαιο το 2012.Μπορει να μπει σαν προστατευομενο μελος στη δηλωση του πατερα? Ή πρεπει να εχει το χαρτι για ολο το ετος 2012 και οχι για 5 μηνες μονο?

 

2.για να μπορεις να εισαι προστατευομενο μελος μεχρι τα 27 πρεπει να εισαι γραμμενος στον οαεδ συνεχομενα για δυο χρονια(απο τα 25 μεχρι τα 27)? Αν βγαλεις δηλαδη καρτα ανεργιας τον οκτωβριο του 2012 δεν μπορει να σε βαλει ο πατερας στη δηλωση του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! Δυο ερωτησεις

:

1.καποιος ειχε χαρτι για 67% αναπηρια αλλα περασε απο επιτροπη και του το εκοψαν τον Μαιο το 2012.Μπορει να μπει σαν προστατευομενο μελος στη δηλωση του πατερα? Ή πρεπει να εχει το χαρτι για ολο το ετος 2012 και οχι για 5 μηνες μονο?

 

2.για να μπορεις να εισαι προστατευομενο μελος μεχρι τα 27 πρεπει να εισαι γραμμενος στον οαεδ συνεχομενα για δυο χρονια(απο τα 25 μεχρι τα 27)? Αν βγαλεις δηλαδη καρτα ανεργιας τον οκτωβριο του 2012 δεν μπορει να σε βαλει ο πατερας στη δηλωση του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

EΝΟΩ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ  ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ??? ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ  ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ.

ΝΑ   ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ??? : ΠΩΣ  ΓΙΝΕΤΑΙ (ΦΕΤΟΣ) ΔΗΛΩΣΗ  ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ?? ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ "ΚΛΙΚΑΡΟΥΜΕ" ΣΤΟ ΣΥΓΚ.ΠΕΔΙΟ  ΚΑΙ ΜΕΤΑ??????

ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΗ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.

ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακόμα καινούριο φέτος, για να μην βρεθείτε να ψάχνεστε λίγο πριν την οριστική υποβολή του Ε1

 

Σε πώληση ακινήτου ζητάει τον ΑΦΜ του αγοραστή και τον ΑΤΑΚ του ακινήτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακόμα καινούριο φέτος, για να μην βρεθείτε να ψάχνεστε λίγο πριν την οριστική υποβολή του Ε1

 

Σε πώληση ακινήτου ζητάει τον ΑΦΜ του αγοραστή και τον ΑΤΑΚ του ακινήτου

πλακα κανεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς Μαρινάκι δεν κάνω καθόλου πλάκα

δωσε μου ΤΩΡΑ το τηλ του συναδερφου που φτιαχνει Ε9 & Ε1 με 15 ευρω!! ΤΩΡΑ ομως!! Θα του κανω μεγαλο σεφτε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δωσει ακομα Ε1 με παρακρατησεις 605-606

 

Αληθεύει ότι θέλει ένα ένα τα ΑΦΜ???

 

Μαρίνααααα πολύ σεφτέ θα του κάνουμε! :P  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δωσει ακομα Ε1 με παρακρατησεις 605-606

 

Αληθεύει ότι θέλει ένα ένα τα ΑΦΜ???

 

Μαρίνααααα πολύ σεφτέ θα του κάνουμε! :P  :D

αληθευει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...