Προς το περιεχόμενο

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι να ρωτήσω....όσα προστατευόμενα μέλη  (τέκνα ανήλικα)  δέν έχουν ΑΦΜ   πρέπει να τα στείλουμε να βγάλουν?  Η  αρκεί μόνο το ΑΜΚΑ?

 

Απ' ότι πληροφορήθηκα χωρίς ΑΜΚΑ  δεν προχωράει το Ε1     χωρίς ΑΦΜ  τέκων  τι γίνεται?

 

Και σε όλα τα εκμισθωμένα ακίνητα παροχή ΔΕΗ .........

Μόνο εάν είναι άνω των 18 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι άνω των 18 υποχρεωτικά ΑΦΜ. Ειδάλλως δε προχωράει. Για το ΑΜΚΑ το ίδιο.

 

7. Θέλω να δηλώσω προστατευόμενα μέλη. Ποιον πίνακα συμπληρώνω;


Θα πρέπει να συμπληρώσετε τον πίνακα 9 με τα στοιχεία των προστατευόμενων μελών που σας βαρύνουν και αυτόματα θα συμπληρωθεί ο πίνακας 3 με τον αριθμό των τέκνων. Συμπληρώστε υποχρεωτικά τον ΑΜΚΑ για όλα τα τέκνα σας και επιπλέον τον ΑΦΜ για τα ενήλικα μέλη.

 

49. Ο γιος μου συμπλήρωσε τα 18 έτη και είναι προστατευόμενο μέλος μου. Πρέπει να αποκτήσει δικό του ΑΦΜ;

Τα ενήλικα τέκνα θα πρέπει να διαθέτουν προσωπικό ΑΦΜ προκειμένου να τα συμπεριλάβετε ως προστατευόμενα μέλη στη δήλωση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαξ και  στείλουμε τη δήλωση με τους δικούς μας κωδικούς θέλει υπεύθυνη δήλωση..

 

έχει δεν έχει κωδικούς ο πελάτης...

 

αυτό καταλαβαίνω..

καλημερα ,σαν γνησιος αργοστροφος γνωστος πια σε ολους θελω να ρωτησω :

1.αν δεν εχει κωδικους ο πελατης ,πως θα του στειλουμε την δηλωση με τους δικους μας κωδικους ?

αφου για να μας εξουσιοδοτηση σαν λογιστες πρεπει να εχει κωδικους να μπει στο λογαριασμο του και να μας κανει εξουσιοδοτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεύθυνη δήλωση μόνο για αυτούς που δεν έχουν κωδικούς Taxis.

Απάντησε στο Twitter ο θεοχάρης

Συγνώμη, αλλά φαίνεται ότι έχω χάσει επεισόδια ! Για ποια υπεύθυνη δήλωση μιλάμε και γιατί σε μας; Τι νόημα έχει το έντυπο, αν δεν είναι θεωρημένο για το γνήσιο της υπογραφής; Και αν αφορά την λίστα με τα δικαιολογητικά που μας φέρνει για την δήλωση, η τον φάκελο των αποδείξεων (αν είναι κλειστός) αρκεί μια επιβεβαίωση , με υπογραφή...

  Και αν αφορά τους κωδικούς, αν δεν έχει καθόλου, πάει εφορία , βγάζει κλειδάριθμο, μας δίνει εξουσιοδότηση, βγάζουμε τους κωδικούς και προχωράμε. Αν έχει ήδη κωδικούς δεν αλλάζει τίποτα αφού ισχύουν ακόμα οι παλιοί. Που κάνω λάθος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ,σαν γνησιος αργοστροφος γνωστος πια σε ολους θελω να ρωτησω :

1.αν δεν εχει κωδικους ο πελατης ,πως θα του στειλουμε την δηλωση με τους δικους μας κωδικους ?

αφου για να μας εξουσιοδοτηση σαν λογιστες πρεπει να εχει κωδικους να μπει στο λογαριασμο του και να μας κανει εξουσιοδοτηση ?

 

αφου εχεις κανει πιστοποιηση λογιστη,

 

και πατησεις για δηλωση  , σου βγαζει ενα αλλο μενου

 

οπως αυτο

 

%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαξ και  στείλουμε τη δήλωση με τους δικούς μας κωδικούς θέλει υπεύθυνη δήλωση..

 

έχει δεν έχει κωδικούς ο πελάτης...

 

αυτό καταλαβαίνω..

Τζίμη, καλησπέρα, για να καταλάβω κι εγώ, πέρυσι στέλναμε τις δηλώσεις των πελατών μπαίνοντας στο σύστημα με τους κωδικούς που είχαν, είτε οι ίδιοι , είτε με τον δικό μας , σαν εξουσιοδοτημένοι, όπως λέει παραπάνω ο συνάδελφος με το παράδειγμα που δίνει. 

 Η υπεύθυνη δήλωση, τι ρόλο βαράει και πότε και που  υποβάλλεται ;; Αν μπορείς λύσε μου την απορία, γιατί κοντεύω να ξεχάσω και αυτά που ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που καταλαβα εγω ειναι ,

 

αν δεν εχει κωδικους ο  πελατης, κι μπουμε με τους κωδικους μας τοτε θα μας κανει ΥΔ ο πελατης προς εμας κι απλα θα υπαρχει στο φακελο για παν ενδεχομενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που καταλαβα εγω ειναι ,

 

αν δεν εχει κωδικους ο  πελατης, κι μπουμε με τους κωδικους μας τοτε θα μας κανει ΥΔ ο πελατης προς εμας κι απλα θα υπαρχει στο φακελο για παν ενδεχομενο

αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι τ'ι θα λεει η υπευθυνη δηλωση." δηλωνω υπευθυνα οτι δεν εχω κωδικους και εξουσιοδοτω τον ταδε λογιστη να καταθεσει τη δηλωση μου και της συζυγου μου???" τοτε γιατι δεν κανουν εξουσιοδοτηση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

καλημερα ,σαν γνησιος αργοστροφος γνωστος πια σε ολους θελω να ρωτησω :

1.αν δεν εχει κωδικους ο πελατης ,πως θα του στειλουμε την δηλωση με τους δικους μας κωδικους ?

αφου για να μας εξουσιοδοτηση σαν λογιστες πρεπει να εχει κωδικους να μπει στο λογαριασμο του και να μας κανει εξουσιοδοτηση ?

με το  εκκαθαριστικο του 2012 μπροστα και την υποβαλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Παρακαλώ εισάγετε το ΑΦΜ του φορολογούμενου που σας έχει εξουσιοδοτήσει
ή το δικό σας για προσωπική χρήση

Για φορολογούμενο που δεν σας έχει εξουσιοδοτήσει εισάγετε το Α.Φ.Μ του , τον Αριθμό ειδοποίησης που αναγράφεται στο Εκκαθαριστικό του προηγούμενου έτους καθώς και τον Αριθμό ταυτότητας του υποχρέου

Α.Φ.Μ : Αρ. Ειδοπ : Αρ. Ταυτοτ. :    
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να το καταλάβω και εγώ η υπεύθυνη δήλωση χρειάζεται όταν ο πελάτης δεν έχει κωδικού? Τότε καλά λέει πιο πάνω ο συνάδελφος αντί για ΥΔ ας φέρει εξουσιοδότηση να του πάρουμε κωδικούς  τι να την κάνουμε την ΥΔ.Έτσι δεν είναι?Τι λέτε εσείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι τ'ι θα λεει η υπευθυνη δηλωση." δηλωνω υπευθυνα οτι δεν εχω κωδικους και εξουσιοδοτω τον ταδε λογιστη να καταθεσει τη δηλωση μου και της συζυγου μου???" τοτε γιατι δεν κανουν εξουσιοδοτηση ??

 

 

εξουσιοδότηση είναι προς τριτους

 

τωρα το κειμενο θα δουμε στιν πορεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εχεις κανει πιστοποιηση λογιστη,

 

και πατησεις για δηλωση  , σου βγαζει ενα αλλο μενου

 

οπως αυτο

 

%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%

εμένα δε μου βγάζει κάτι....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα δε μου βγάζει κάτι....

 

 

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για Πιστοποίηση Λογιστών

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_pistipoihsh_logistes.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για Πιστοποίηση Λογιστών

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_pistipoihsh_logistes.html

 

Δεν έχω στείλει ακόμα ΥΔ αλλά η προθεσμία είναι 29/5/13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω στείλει ακόμα ΥΔ αλλά η προθεσμία είναι 29/5/13

1. Να έχουν λάβει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού ή άδεια λειτουργίας

λογιστικού γραφείου από το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος, το αρχείο του οποίου παρέχεται

εβδομαδιαία στη Γ.Γ.Π.Σ. με ηλεκτρονικό τρόπο.

 

2. Στο Υποσύστημα ΜΗΤΡΩΟΥ TAXIS να έχουν Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) που

εμπίπτει στο εύρος των λογιστικών δραστηριοτήτων.

 

Δέν θέλει ΥΔ.Έναρξη στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Να έχουν λάβει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού ή άδεια λειτουργίας

λογιστικού γραφείου από το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος, το αρχείο του οποίου παρέχεται

εβδομαδιαία στη Γ.Γ.Π.Σ. με ηλεκτρονικό τρόπο.

 

2. Στο Υποσύστημα ΜΗΤΡΩΟΥ TAXIS να έχουν Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) που

εμπίπτει στο εύρος των λογιστικών δραστηριοτήτων.

 

Δέν θέλει ΥΔ.Έναρξη στην εφορία.

E τώρα πλάκα κάνουμε συνάδελφε... :huh:

φυσικά και έχω ΚΑΔ που συμπεριλαμβάνεται.... :D

στην εφαρμογή που πατάς το ΑΦΜ του λογιστή με βρίσκω!!! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά ανόητη ερώτηση ,τι θα γίνει δηλαδή αν δεν έχουμε την υ/δ του πελάτη και μας φέρει τα χαρτιά 

του και του κάνουμε με τους δικούς μας κωδικούς την δήλωση?γιατί δεν θα έρθει ο Νιάρχος με 

χωρίς κωδικούς ,αλλά ένας απλός συνταξιούχος ,έλεος θα πρέπει έτσι να γεμίσουμε με υ/δ απο

όλους ,τι μας φέρνουν ,τι παίρνουμε ,δεν οδηγεί πουθενά αυτό.

Το ζόρι είναι αλλού ,τι να χρεώσουμε για μια δήλωση και τι να μας δώσουν αφού δεν θα έχουν,πάλι τα

φέσια θα λειτουργήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά ανόητη ερώτηση ,τι θα γίνει δηλαδή αν δεν έχουμε την υ/δ του πελάτη και μας φέρει τα χαρτιά 

του και του κάνουμε με τους δικούς μας κωδικούς την δήλωση?γιατί δεν θα έρθει ο Νιάρχος με 

χωρίς κωδικούς ,αλλά ένας απλός συνταξιούχος ,έλεος θα πρέπει έτσι να γεμίσουμε με υ/δ απο

όλους ,τι μας φέρνουν ,τι παίρνουμε ,δεν οδηγεί πουθενά αυτό.

Το ζόρι είναι αλλού ,τι να χρεώσουμε για μια δήλωση και τι να μας δώσουν αφού δεν θα έχουν,πάλι τα

φέσια θα λειτουργήσουν.

Γιάννη, σήμερα στις ειδήσεις του Μεγάλου Καναλιού, με πολύ μεγάλο πόνο η παρουσιάστρια τόνισε ότι με την υποχρεωτική υποβολή των ηλεκτρονικών δηλώσεων, οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι θα πρέπει να πάνε σε λογιστές και θα επιβαρυνθούν με 40 ευρώ! Ερώτημα : καθορίστηκε η τιμή των δηλώσεων;;;

Υ.Γ. Βέβαια τόνισε ότι μπορούν να εξυπηρετηθούν από τα ΚΕΠ και αν παρ΄ όλα αυτά δεν είναι "τεχνικά" δυνατόν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά την δήλωση , να πάνε στον Εφορο για να την παραλάβει χειρόγραφα, δηλαδή θα την συμπληρώσουν οι ίδιοι ή ο έφορος;  Ερώτημα: τι σημαίνει ¨τεχνική αδυναμία";;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για Πιστοποίηση Λογιστών

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_pistipoihsh_logistes.html

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ ΤΑΧΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΔΕΙΑΣ ,ΑΥΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ ΜΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ,

ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ ΤΑΧΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΔΕΙΑΣ ,ΑΥΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ ΜΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ,

ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ...

Επιμένω οτι θέλει εναρξη στην εφορια.Στο ΤΑΧΙΣ με το ΑΦΜ μας έχει όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...