Προς το περιεχόμενο

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη , μπαινουμε με τους δικους μας κωδικους στις ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ και βαζουμε τον ΑΦΜ αυτου που δεν μας εχει εξουσιοδοτησει, αλλα μας εχει φερει Υπευθυνη Δηλωση  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαξ και  στείλουμε τη δήλωση με τους δικούς μας κωδικούς θέλει υπεύθυνη δήλωση..

 

έχει δεν έχει κωδικούς ο πελάτης...

 

αυτό καταλαβαίνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θέλει ξεκαθάρισμα. Αλλιώς πρέπει να ανακαλέσουμε τις εξουσιοδοτήσεις που έχουν γίνει για την υποβολή δηλώσεων. Δεν είναι δυνατόν να πάνε όλοι αυτοί στα ΚΕΠ για γνήσιο της υπογραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι  που δεν έχω καταλάβει , εγώ περσυ όλες τις δηλώσεις που έστειλα τις έστειλα με τους κωδικούς των πελατών μου (είμαι καινούρια στο χώρο)δεν είχα κάνει καμία εξουσιοδότηση σε μένα . Έπρεπε να είχα κάνει εξουσιοδότηση σε μένα?

Και αυτό το σημερινό που ακούστηκε δηλαδή θα πρέπει να μας φέρουν όλοι υπεύθυνες δηλώσεις

Σας παρακαλώ μου διευκρινίζει κάποιος σχετικά με τις εξουσιοδοτήσεις πρέπει να μπω στους πελάτες μου και να κάνω εξουσιοδότηση σε μ ένα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι  που δεν έχω καταλάβει , εγώ περσυ όλες τις δηλώσεις που έστειλα τις έστειλα με τους κωδικούς των πελατών μου (είμαι καινούρια στο χώρο)δεν είχα κάνει καμία εξουσιοδότηση σε μένα . Έπρεπε να είχα κάνει εξουσιοδότηση σε μένα?

Και αυτό το σημερινό που ακούστηκε δηλαδή θα πρέπει να μας φέρουν όλοι υπεύθυνες δηλώσεις

Σας παρακαλώ μου διευκρινίζει κάποιος σχετικά με τις εξουσιοδοτήσεις πρέπει να μπω στους πελάτες μου και να κάνω εξουσιοδότηση σε μ ένα ?

ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙ ΑΥΤΟ

ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΩΔΙΚΟΥΣ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ

ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ .......ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ  ΜΕ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ

ΚΑΝΟΥΝ .ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΤΥΠΟ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩς ΣΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΑΝ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥς ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙ ΑΥΤΟ

ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΩΔΙΚΟΥΣ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ

ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ .......ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ  ΜΕ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ

ΚΑΝΟΥΝ .ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΤΥΠΟ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩς ΣΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΑΝ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥς ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ!!!!!!!!!!

ΤΩΡΑ  ΤΟ'ΧΩ,,,   ΠΡΙΝ  ΟΧΙ,,,, :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙ ΑΥΤΟ

ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΩΔΙΚΟΥΣ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ

ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ .......ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ  ΜΕ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ

ΚΑΝΟΥΝ .ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΤΥΠΟ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩς ΣΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΑΝ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥς ΥΠΟΒΑΛΕΙΣ!!!!!!!!!!

Επομενως ,εγω σε οσους εχω ετοιμες εξουσιοδοτησεις για κλειδαριθμο θα παω να παρω. Στους υπολοιπους  μια και η ΔΟΥ εχει μεταφερθει πολυ μακρια ,θα τους στελνω και με υπευθυνη δηλωση και με εξουσιοδοτηση ,θα κανω τη  φετινη με τους δικους μου κωδικους και θα παω για κλειδαριθμο οταν συγκεντρωσω αρκετες εξουσιοδοτησεις για του χρονου ( αμα ζουμε και εχουμε σωας τας φρενας!!! :D  :D  :lol:  :lol::P  :P ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/1986 (άρθο 8 παρ. 4) προς Ιδιώτες (λογιστές) πρώτη φορά ακούω... Με λίγα νομικά που γνωρίζω η Υπεύθυνη Δήλωση απευθύνεται μόνο σε Δημόσιες Υπηρεσίες...Μήπως μας θεωρούν ποια Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία εν τοις πράγμασι :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα εδω ειχαν πει οτι οι συνταξεις του δημοσιου θα ηταν περασμενες στο συστημα μπειτε και αν δειτε καποιο ποσο μεσα περασμενο μεσα τιτιβιστε μου(μια που ειναι και της μοδας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα εδω ειχαν πει οτι οι συνταξεις του δημοσιου θα ηταν περασμενες στο συστημα μπειτε και αν δειτε καποιο ποσο μεσα περασμενο μεσα τιτιβιστε μου(μια που ειναι και της μοδας)

 

από την κάρτα αποδείξεων είναι μέσα κωδ 341 πινακας 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/1986 (άρθο 8 παρ. 4) προς Ιδιώτες (λογιστές) πρώτη φορά ακούω... Με λίγα νομικά που γνωρίζω η Υπεύθυνη Δήλωση απευθύνεται μόνο σε Δημόσιες Υπηρεσίες...Μήπως μας θεωρούν ποια Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία εν τοις πράγμασι :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Εμένα πάντως μου αρέσει , αναβαθμίστηκα ήδη , οργανωθείτε συνάδελφοι , είμαστε κοντά στον στόχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Tελικά ισχύει το 45 η ισχύει το 46 ??? Τα παρακάτω ειναι απο το ταχισνετ

 

45. Μπορώ να υποβάλω την φορολογική μου δήλωση, για το οικονομικό έτος 2013,ηλεκτρονικά αν δεν είμαι χρήστης της υπηρεσίας TAXISnet;

 

Δεν μπορείτε να υποβάλλετε τη φορολογική σας δήλωση, για το οικονομικό έτος 2013, ηλεκτρονικά αν δεν είστε χρήστης της υπηρεσίας TAXISnet. Όσοι φορολογούμενοι υποχρεούνται για πρώτη φορά σε ηλεκτρονική υποβολή και δεν διαθέτουν κωδικούς πρόσβασης πρέπει να εγγραφούν ηλεκτρονικά στις υπηρεσίες πιστοποίησης του TAXISnet, στη συνέχεια να απευθυνθούν στη ΔΟΥ για να παραλάβουν τον κλειδάριθμο τους και να τον ενεργοποιήσουν ώστε να ολοκληρωθεί η πιστοποίηση τους. Οι κωδικοί αυτοί είναι προσωπικοί και πρέπει να φυλάσσονται. Δεν μπορείτε να υποβάλλετε τη φορολογική σας δήλωση, για το οικονομικό έτος 2012, ηλεκτρονικά αν δεν είστε χρήστης της υπηρεσίας TAXISnet. Όσοι φορολογούμενοι υποχρεούνται για πρώτη φορά σε ηλεκτρονική υποβολή και δεν διαθέτουν κωδικούς πρόσβασης ή δεν έχουν κάνει αίτηση λήψης κωδικών θά λάβουν συστημένη επιστολή από την Γ.Γ.Π.Σ. με κωδικούς πρόσβασης, κλειδάριθμο και οδηγίες για την ενεργοποίηση του λογαριασμού σας.

 

 

 

46. Πώς υποβάλλει εξουσιοδοτημένος λογιστής - φοροτεχνικός τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος για λογαριασμό τρίτου ο οποίος δεν είναι εγγεγραμμένος στο Taxisnet;

 

Θα συνδεθεί στη σελίδα www.gsis.gr, on line υπηρεσίες, υπηρεσίες προς πολίτες, λογαριασμός μου, είσοδος με τους προσωπικούς του κωδικούς πρόσβασης, εφαρμογές , δηλώσεις φόρου εισοδήματος Ε1,Ε2,Ε3, https://www.gsis.gr/faq/imageE1.pdf         

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα πρέπει να είσαγετε τον αριθμό ειδοποίησης της αρχικής εκκαθάρισης και όχι της τροποποιητικής (εφόσον υπάρχει τροποποιητική).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεύθυνη δήλωση μόνο για αυτούς που δεν έχουν κωδικούς Taxis.

Απάντησε στο Twitter ο Θεοχάρης

 

Είναι καλύτερο ο κύριος Θεοχάρης να αναρτά τις απαντήσεις του σε ερωτήματα ΜΌΝΟ στο taxis για να τις βλέπουμε όλοι εκεί άμεσα. Διαφορετικά θα είναι ο No 1 (σε δημοσιότητα) λογαριασμός twitter παγκοσμίως στο επόμενο διάστημα ! Αυτό θέλει να πετύχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη , μπαινουμε με τους δικους μας κωδικους στις ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ και βαζουμε τον ΑΦΜ αυτου που δεν μας εχει εξουσιοδοτησει

Δηλαδή, μπαίνουμε με τους δικούς μας κωδικούς και στον πίνακα ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ καθαρίζουμε όλα τα πεδία και βάζουμε το ΑΦΜ του συνταξιούχου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεύθυνη δήλωση μόνο για αυτούς που δεν έχουν κωδικούς Taxis.

Απάντησε στο Twitter ο θεοχάρης

  Αν είναι να στείλουμε τους συνταξιούχους για Υπεύθυνη Δήλωση στα ΚΕΠ   τότε ποιός  ο λόγος να μην μας φέρουν και επικυρωμένο το Πληρεξούσιο για τον κλειδάριθμο?  Και ο κάθε  προιστάμενος  γιατί να δέχεται πιέσεις για Χειρόγραφη υποβολή ?.......Αν είναι για μια ειδική περίπτωση ενος αναπήρου με κινητικά προβλήματα να το δεχτώ...κατά τα άλλα μόνο  σύγχυση θα δημιουργηθεί με αυτή την απόφαση και την διάσταση που παίρνει από τα ΜΜΕ .....γιατί ο κάθε συνταξιούχος θα παρακαλάει τον προιστάμενο να του παρει την δήλωση χειρόγραφα...... ας το ξεκαθαρίσει ο κ. Θεοχάρης που ειναι διορατικός σ' αυτά τα προβλήματα που προκύπτουν και τα λύνει............το θέμα είναι να μην συσσωρεύεται κόσμος άδικα στις ΔΟΥ.........και ταλαιπωρείται χωρίς λόγο.......

 

ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Tελικά ισχύει το 45 η ισχύει το 46 ??? Τα παρακάτω ειναι απο το ταχισνετ

 

45. Μπορώ να υποβάλω την φορολογική μου δήλωση, για το οικονομικό έτος 2013,ηλεκτρονικά αν δεν είμαι χρήστης της υπηρεσίας TAXISnet;

 

Δεν μπορείτε να υποβάλλετε τη φορολογική σας δήλωση, για το οικονομικό έτος 2013, ηλεκτρονικά αν δεν είστε χρήστης της υπηρεσίας TAXISnet. Όσοι φορολογούμενοι υποχρεούνται για πρώτη φορά σε ηλεκτρονική υποβολή και δεν διαθέτουν κωδικούς πρόσβασης πρέπει να εγγραφούν ηλεκτρονικά στις υπηρεσίες πιστοποίησης του TAXISnet, στη συνέχεια να απευθυνθούν στη ΔΟΥ για να παραλάβουν τον κλειδάριθμο τους και να τον ενεργοποιήσουν ώστε να ολοκληρωθεί η πιστοποίηση τους. Οι κωδικοί αυτοί είναι προσωπικοί και πρέπει να φυλάσσονται. Δεν μπορείτε να υποβάλλετε τη φορολογική σας δήλωση, για το οικονομικό έτος 2012, ηλεκτρονικά αν δεν είστε χρήστης της υπηρεσίας TAXISnet. Όσοι φορολογούμενοι υποχρεούνται για πρώτη φορά σε ηλεκτρονική υποβολή και δεν διαθέτουν κωδικούς πρόσβασης ή δεν έχουν κάνει αίτηση λήψης κωδικών θά λάβουν συστημένη επιστολή από την Γ.Γ.Π.Σ. με κωδικούς πρόσβασης, κλειδάριθμο και οδηγίες για την ενεργοποίηση του λογαριασμού σας.

 

 

 

46. Πώς υποβάλλει εξουσιοδοτημένος λογιστής - φοροτεχνικός τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος για λογαριασμό τρίτου ο οποίος δεν είναι εγγεγραμμένος στο Taxisnet;

 

Θα συνδεθεί στη σελίδα www.gsis.gr, on line υπηρεσίες, υπηρεσίες προς πολίτες, λογαριασμός μου, είσοδος με τους προσωπικούς του κωδικούς πρόσβασης, εφαρμογές , δηλώσεις φόρου εισοδήματος Ε1,Ε2,Ε3, https://www.gsis.gr/faq/imageE1.pdf         

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα πρέπει να είσαγετε τον αριθμό ειδοποίησης της αρχικής εκκαθάρισης και όχι της τροποποιητικής (εφόσον υπάρχει τροποποιητική).

 

Συνάδελφε, κατά την άποψή μου ισχύουν και τα δύο.

Ο φορολογούμενος, δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στις υπηρεσίες χωρίς εγγραφή σε αυτές.

Όμως ο λογιστής, μπορεί να στείλει για μη εγγεγραμμένο φορολογούμενο, με τις προϋποθέσεις που προβλέπονται (δικούς του κωδικούς, Υ.Δ. κλπ).

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι να ρωτήσω....όσα προστατευόμενα μέλη  (τέκνα ανήλικα)  δέν έχουν ΑΦΜ   πρέπει να τα στείλουμε να βγάλουν?  Η  αρκεί μόνο το ΑΜΚΑ?

 

Απ' ότι πληροφορήθηκα χωρίς ΑΜΚΑ  δεν προχωράει το Ε1     χωρίς ΑΦΜ  τέκων  τι γίνεται?

 

Και σε όλα τα εκμισθωμένα ακίνητα παροχή ΔΕΗ .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, κατά την άποψή μου ισχύουν και τα δύο.

Ο φορολογούμενος, δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στις υπηρεσίες χωρίς εγγραφή σε αυτές.

Όμως ο λογιστής, μπορεί να στείλει για μη εγγεγραμμένο φορολογούμενο, με τις προϋποθέσεις που προβλέπονται (δικούς του κωδικούς, Υ.Δ. κλπ).

 

Καλημέρα.

 

? <_<:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...