Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προσληψη και αριθμός μητρώου ΙΚΑ


Manolo250

Ερώτηση

Πριν λίγο καιρό προσλάβαμε ένα υπάλληλο ο οποίος εργάζεται πρώτη φορά και δεν διαθέτει αριθμό μητρώου ΙΚΑ. Κάναμε την πρόσληψη όπως προβλέπεται με την προϋπόθεση ότι θα έβγαζε αριθμό μητρώου μετέπειτα.

 

 

 

Ο υπάλληλος αυτός εργάστηκε μια εβδομάδα και μετά εξαφανίστηκε (μέχρι και η μητέρα του τον ψάχνει)… έκανα οικιοθελή αποχώρηση επίσης όπως προβλέπεται, αλλά αριθμό μητρώου ΙΚΑ του εργαζομένου δεν μπορώ να εκδόσω για λογαριασμό του. Κατόπιν επικοινωνίας με το ΙΚΑ ούτε αυτοί μπορούν να εκδώσουν αρ. μητρώου σε εξαφανισμένο ασφαλισμένο.

 

 

 

Αφού τραβήξαμε τα πάνδεινα φοβούμενοι πρόστιμα, υπέβαλα τις εγγραφές που αφορούν τον εξαφανισμένο με συμπληρωματική ΑΠΔ με την τελευταία ευκαιρία που μας δόθηκε αντί αρ μητρώου με μηδενικά.

 

 

Πλέον δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανένα και νομίζω ότι το ΙΚΑ, εφόσον δεν δέχεται ΑΠΔ με μηδενικό αρ μητρώου, θα έπρεπε να τον εκδίδει πριν την πρόσληψη.

 

 

 

Από την άλλη οι υπάλληλοι ζητούν πρόσληψη για να εκδώσουν αρ μητρώου στους εργαζόμενους!!! Πήγε ένας καινούργιος υποψήφιος σήμερα και μου τον έστειλαν πίσω, με ένα χαρτί δικαιολογητικών που ζητά πρόσληψη.

 

 

ΠΑΡΑΝΟΙΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ,ΜΕΤΑ ΠΑΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΒΓΑΖΕΙ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΩΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ.

ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΦΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα νομιζω στο ΙΚΑ σε αυτήν την περίπτωση δεχονται ΑΠΔ με αρθ ασφαλισμενου ΙΚΑ το νουμερο 6969696 απλα τα ενσυμα πανε υπερ αγνωστων. Το εχω αντιμετοπισει μερικες φορες με εργαζομενους που δεν ειχαν αρθμο η τον ειχαν δοσει λαθος και μετα εξαφανιζοταν και παντα το λυναμε το θεμα στο ικα με τον παραπανω τροπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα νομιζω στο ΙΚΑ σε αυτήν την περίπτωση δεχονται ΑΠΔ με αρθ ασφαλισμενου ΙΚΑ το νουμερο 6969696 απλα τα ενσυμα πανε υπερ αγνωστων. Το εχω αντιμετοπισει μερικες φορες με εργαζομενους που δεν ειχαν αρθμο η τον ειχαν δοσει λαθος και μετα εξαφανιζοταν και παντα το λυναμε το θεμα στο ικα με τον παραπανω τροπο

 

 

Έχεις μείνει λίγω πίσω από τις εξελίξεις συναδέλφισσα.. Αυτό που λες ίσχυε μέχρι 31/12/2012.

 

Πλέον δεν παίρνει την ΑΠΔ αλλιώς. Για τις αμέσως προηγούμενες του 2013 το έπαιρνε με μηδενικά και μάλιστα μετά από χαμό διαμαρτυριών...

 

Πρόσφατα πελάτης μου έδωσε βεβαίωση ότι απασχολεί ήδη τον εργαζόμενο για να βγάλει ΑΜΑ, και μετά τον προσλάβαμε, την επόμενη μέρα...

Δε θα μας τρελάνει το ΙΚΑ, θα το τρελάνουμε εμείς.

 

Βεβαίωση ότι θα προσληφθεί δεν πιάνει - τουλάχιστον στο εν λόγω ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόσφατα πελάτης μου έδωσε βεβαίωση ότι απασχολεί ήδη τον εργαζόμενο για να βγάλει ΑΜΑ, και μετά τον προσλάβαμε, την επόμενη μέρα...

Δε θα μας τρελάνει το ΙΚΑ, θα το τρελάνουμε εμείς.

 

Βεβαίωση ότι θα προσληφθεί δεν πιάνει - τουλάχιστον στο εν λόγω ΙΚΑ.

 

δηλαδη παρανομειτε για να μην παρανομησετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδη παρανομειτε για να μην παρανομησετε?

 

Έλα ρε κουμπάρε, η δουλειά να γίνεται. 

Καλά μόνο βεβαίωση ζήτησε εκεί ο ΙΚΑΣ; Εμάς μας ζήτησε αντίγραφο της ηλεκτρονικά υποβληθείσας πρόσληψης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...