Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τα Τιτιβίσματα του αγαπητού κου Θεοχάρη Το (αν)επίσημο ΦΕΚ


ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

Ερώτηση

Καλοί μου συνάδελφοι

Είναι γεγονός ότι  το τελευταίο διάστημα οι αποφάσεις δεν δημοσιεύονται έγκαιρα στις ηλεκτρονικές σελίδες του Υπ Οικονομικών, ούτε  στο ΦΕΚ,

Αλλά επειδή αυτή η κυβέρνηση φροντίζει πριν από μας για μας, έχει αναθέσει στον κο Θεοχάρη να αναγγέλλει τι ΘΑ ισχύσει στα πεζά φορολογικά μας προβλήματα (παρατάσεις, αποφάσεις που ΘΑ ληφθούν κλπ κλπ

Γιαυτό ανοίγω το θέμα αυτό έτσι όσοι παρακολουθούν τα ως άνω τιτιβίσματα να ενημερώνουν και τους υπολοίπους για το τι ΘΑ αποφασίσει ο κος Θεοχάρης και κατ επέκταση  η κυβέρνηση. Σα μια μόνιμη σύνδεση με τον κο Λεφάκη να πούμε ή την κα Λίτσα Πατέρα αλλά με προγνώσεις εγγυημένες εκατό στα εκατό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 326
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

τσυριε ζενικε?????????  ρε α στο δ@@λο που θα τον πουμε και κυριο

 

 

και ελεος πρεπει να ζητησουν αυτοι αν τους πετυχουμε σε κανα δρομο

 

Αγαπητέ Τασο έχεις δίκιο ,

 

την επόμενη φορά θα του γράψω :

 

Ρε @#$%^ γ@#$%% που γ&$%^&*^ όλη μέρα αντε γ@#$%^ ρε

 

απλά εχω τρία ανήλικα να μεγαλώσω και το σκέφτομαι λιγάκι ,

 

κοντά είμαι όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Απόλυτη Ξεφτίλα  μιλάμε .......Εδώ στη Κέρκυρα υπάρχει και ο απόλυτος χαρακτηρισμός για τον εν λόγω τύπο........"Νιοράντες". Αλλά γουστάρω τη γραβάτα του....(Ελπίζω να μη λογοκριθώ και φάω spam ,έτσι και αλλοιώς δεν είπα και τίποτε κακό)!!!!! Και εγώ ανήλικα έχω φίλε DAS..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κυριε Γενικέ κατανοώ ότι ΟΛΑ εσείς τα ακούτε, αλλά ιδού η ανακοίνωση για 2011 και 2012 http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14283 

 

 >> έχω άλλη δυνατότητα αναμονής. Το 2011 είναι ανοικτό περίπου 20 μήνες στην εφαρμογή.

 

 

 

«Εχω άλλη δυνατότητα αναμονής»?

Τι εννοεί ο ...ποιητής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

«Εχω άλλη δυνατότητα αναμονής»?

Τι εννοεί ο ...ποιητής;

 

KIMON DANAS @KIMONDANAS

@htheoharis @Avgustianakis Μα κύριε Γενικέ , ο μισός περίπου πληθυσμός δεν είχε καν κωδικους πρόσβασης καθώς και ενημέρωση για την εφαρμογή

 

KIMON DANAS @KIMONDANAS

@htheoharis @Avgustianakis Ηταν τόσο δύσκολο η ΓΓΠΣ να αποστείλει κωδικούς σε όλους και να ενημερώσει για την υποχρέωση της εφαρμογής ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιος μισός πληθυσμός καλέ; Δεν λες σχεδόν όλος;

 

Πήγα σήμερα να παραλάβω δύο κλειδάριθμους στη ΔΟΥ Ηλιουπόλεως-Αργυρουπόλεως, κλειστή εδώ και τρεις μέρες λόγω ένταξης στο νέο Taxisnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
@htheoharis Δεν είχε δοθεί τέτοια εντολή. Δεν ξέρω αν έγινε λάθος από την ΓΓΠΣ και κατανοώ το πρόβλημα αν έγινε, αλλά δεν >> έχω άλλη δυνατότητα αναμονής. Το 2011 είναι ανοικτό περίπου 20 μήνες στην εφαρμογή.

 

Mάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η κάνω κάτι λάθος η δεν μου απαντά ποτέ

και δεν θα φαω σήμερα

 

Κίμωνα

 

το δεύτερο είναι !!!  :angry:

 

Δεν έχει ωραίο φαγητό σήμερα εεεεεε ???  :P

 

... και βρήκες δικαιολογία τον αγαπητό Θ.Θ. !?!?!?!?  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως εξακολουθώ όποτε βρω ευκαιρία να υπενθυμίζω το άρθρο 62 παρ.1 του ΚΦΕ και του έγραψα ότι η Διευθύντρια είπε στους Λογιστές στη συνάντηση ότι βάσει νόμου δεν μπορεί να δωθεί άλλη παράταση ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΑΘΟΣ βεβαιώσεις από Υπουργεία, ΟΡΘΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ και τροποποιητικές, ΤΟΚΟΙ που αναμένουμε, το ΤAXIS που υπολειτουργεί ,ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ που δεν "έρχονται" κι αντί να κάνουμε προσφυγή ομαδικά που το σύστημα δεν ήταν έτοιμο για την υποβολή και η παράταση δεν είναι η νόμιμη έχουμε πάθει ομαδική υστερία, δεν κοιμόμαστε και παραμιλάμε.Ά ξέχασα και το ΦΠΑ καθώς και το Α21. Η Ευρώπη και οι εκσυγχρονισμοί μας μάραναν.Χωρίς σχέδιο, όλα στο "πόδι". Πιο Ουγκάντα δεν γινόταν.

 

Φήμες που κυκλοφορούν για την Ουγκάντα είναι ψέματα.

 

Είναι πιο οργανωμένο κράτος από το δικό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙΣ ΕΝΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ. ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ, ΚΑΘΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΩ ΕΝΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ, ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ( ΜΕ Ο,ΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ) ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΩ, ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ? ΓΙΑΤΙ, ΑΝ ΧΑΣΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΟΥ.........ΠΑΕΙ..........

 

 

Δεδομένου ότι την περίοδο των δηλώσεων κακά τα ψέματα κάτι εισπράττουμε, έστω ότι έχουμε τη δυνατότητα να προσλάβουμε κάποιον.

 

Αυτός ο κάποιος θα ξέρει το πως γίνονται οι δηλώσεις;

Όχι (λογικά).

Άρα πρέπει να εκπαιδευθεί στο πως συμπληρώνονται οι δηλώσεις, στο πως λειτουργεί το πρόγραμμα των δηλώσεων, και να καταλαβαίνει τι του λέω για τον Χ και τον Ψ πελάτη, μιας και θέλω σαν γραφείο οι πελάτες να βλέπουν εμένα, να ασχολούμαι εγώ με τις εκκρεμότητές τους, και να μην βάζω κάποιον άλλο να το κάνει αυτό. Επίσης όλες οι δηλώσεις να κλείνουν από εμένα και όχι από κανέναν άλλο. Οπότε στο ενδιάμεσο κάποιος πρέπει να με βοηθήσει να ετοιμάζονται έστω και σαν προσωρινά αποθηκευμένες πολλές, μα πολλές δηλώσεις.

 

Να μην τα πολυλογώ, αν κάποιος δεν τα πιάνει γρήγορα, δεν μπορεί να βοηθήσει πραγματικά. Αν κάποιος δεν μπορεί να πιάσει τη λογική μου, επίσης δεν μπορεί να βοηθήσει

 

Για παράδειγμα το τελευταίο διάστημα έχουμε 2 καινούρια πρόσωπα στο γραφείο μας. Ο ένας έχει προσαρμοστεί σε χρόνο dt, ασχολείται με Γ' κατηγορίας καταχωρήσεις και δηλώσεις (με πτυχίο μη οικονομικής σχολής και προυπηρεσία σε άλλο αντικείμενο), ενώ ο δεύτερος μετά από μήνες ακόμα δεν μπορεί να περάσει ούτε το 50% των τιμολογίων Β' κατηγορίας σωστά μέσα στο πρόγραμμα.... Και σε τυπικά προσόντα ο δεύτερος υπερισχύει 1000%... Στην πράξη όμως....

 

Οπότε τι να πεις, εν μέσω δηλώσεων, το να βρεις άτομο που να μπορεί να σε βοηθήσει πραγματικά είναι πολύ δύσκολο. Δεν το ρισκάρεις και τρώς την πίκρα όλη δικιά σου...

 

Και φέτος τολμώ να πω ότι αν το υπουργείο ήταν έτοιμο στην ώρα του, θα ήμουν έτοιμος και εγώ...

 

Και αντί για αυτό πάλι με βλέπω από το πρωί μέχρι το βράδυ (και σύντομα και πολύ αργά το βράδυ) στο γραφείο, κάνοντας 1001 πράγματα και μέσα σε αυτά και κάμποσες εκατοντάδες δηλώσεις. Προφανώς θα μπορούσα να έχω καλύτερο σύστημα οργάνωσης, αλλά ας μου πει κάποιος πόσες υποχρώσεις έχουμε μέχρι τις 20/07 και μετά να δούμε αν το καλύτερο γραφείο με πάρα πολύ και καλό προσωπικό μπορεί να πει ότι τα καταφέρνει εύκολα (Ε7, προσωρινές ΦΜΥ, δηλώσεις, ΙΚΑ, ΦΠΑ και δεν ξέρω τι άλλο).

 

Προς το παρόν βρίσκομαι σε κάτι λιγότερο από το 30% (ποσοστό ολοκληρωμένων δηλώσεων), αλλά δεν είμαι και φοβερά αισιόδοξος, ακόμα και με την καθυστέρηση πίστευα ότι 05/08 θα έχω τελειώσει τα πάντα, αλλά τώρα δεν το πιστεύω.... (Λογικά θα συνεχίσω μετά την τεράστια εβδομάδα διακοπών μου, για την οποία δεν έχω κλείσει τίποτα γιατί το φοβάμαι...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απλά προσθέτω ότι 20 Αυγούστου έχουμε τον ΦΠΑ Γ Κατηγορίας ,

 

δηλαδή αν (λέμε τώρα,αν τελείωνε ) κάποιος πολύ ικανότερος εμού , τις δηλώσεις κατα τις 10 Αυγούστου  , φεύγει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τον φετινό Σεπτέμβριο μιλάς συνάδελφε ; :P:D

 

 

Ναι ..... Αλλά πάντα για το 1-2 ΑΦΜ , τα αλλά ακόμη δεν έχω προσδιορίσει ....... :P  :D  :D

 

Ευελπιστούμε στη συνάντηση να έχουμε πολλά χέρια ...... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι ..... Αλλά πάντα για το 1-2 ΑΦΜ , τα αλλά ακόμη δεν έχω προσδιορίσει ....... :P  :D 

 

Ευελπιστούμε στη συνάντηση να έχουμε πολλά χέρια ...... B)

 

Στη συνάντηση ; :o

Δεν σας ενημέρωσαν ; :o

Η συνάντηση αναβάλετε για μετά το τέλος της υποβολής των δηλώσεων !!! :P

Δηλαδή μετά τον Δεκέμβρη ! :P

 

Δεν λέω ποιανού έτους ... :P:D

 

Καλησπέρα στην Πρέβεζα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  1. @htheoharis ηλικιωμένη χωρίς εισοδήματα που κατοικεί με τη κόρη της πρέπει να κάνει μόνη της δήλωση ή μπορεί να μπει στους ανιόντες?

     
  2. @tzoulia70 νομίζω ναι. Αλλος βοήθεια;

     
  3. @htheoharis το νομίζω ποιό ερώτημα απαντά?

     
  4. @tzoulia70 στην ηλικιωμένη.

     
    (?????????????)
     
  5. @htheoharis ενήλικο άγαμο τέκνο με 67% αναπηρία εισπράτει επίδομα 3500 ευρώ.μπορεί να κάνει δήλωση μόνο του και να μπει και προστατευόμενο?

     
  6. @tzoulia70 ή το ένα ή το άλλο

     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

  1. @htheoharis ηλικιωμένη χωρίς εισοδήματα που κατοικεί με τη κόρη της πρέπει να κάνει μόνη της δήλωση ή μπορεί να μπει στους ανιόντες?

     
  2. @tzoulia70 νομίζω ναι. Αλλος βοήθεια;

     
  3. @htheoharis το νομίζω ποιό ερώτημα απαντά?

     
  4. @tzoulia70 στην ηλικιωμένη.

     
    (?????????????)
     
  5. @htheoharis ενήλικο άγαμο τέκνο με 67% αναπηρία εισπράτει επίδομα 3500 ευρώ.μπορεί να κάνει δήλωση μόνο του και να μπει και προστατευόμενο?

     
  6. @tzoulia70 ή το ένα ή το άλλο

     

 

Η απάντηση ή το ένα ή το άλλο θεωρώ πως είναι λάθος. Το άρθρο 5 μιλάει για το εισοδήμα ανήλικων τέκνων που προστίθεται στο εισόδημα του γονέα. Το άρθρο 7 επίσης για το ποιός θεωρείται προστατευόμενο μέλος. Αντί για το ή το ένα ή το άλλο, εγώ θά τα έκανα και τα δύο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η απάντηση ή το ένα ή το άλλο θεωρώ πως είναι λάθος. Το άρθρο 5 μιλάει για το εισοδήμα ανήλικων τέκνων που προστίθεται στο εισόδημα του γονέα. Το άρθρο 7 επίσης για το ποιός θεωρείται προστατευόμενο μέλος. Αντί για το ή το ένα ή το άλλο, εγώ θά τα έκανα και τα δύο!!!!

και εγώ αυτό θα έκανα πριν απαντήσει ο θεοχάρης. πόσο δύσκολο είναι να βγάλουν μια απόφαση για αυτό το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Θ.Θ. Ταινίες Γέλιου (ή Γελοίου) πρέπει να είναι με διαφορά το πιο χορτάτο TROLL του e-γκουβέρνου του Γιωργάκη...

 

Τόσο τάισμα, ούτε από τις Ηράκλειες στήλες δεν θα μπορεί να περάσει...

 

Δώσε κλάμα Θεοχάρηηηηηη.....

 

  1. @htheoharis ηλικιωμένη χωρίς εισοδήματα που κατοικεί με τη κόρη της πρέπει να κάνει μόνη της δήλωση ή μπορεί να μπει στους ανιόντες?

     
  2. @tzoulia70 νομίζω ναι. Αλλος βοήθεια;

     
  3. @htheoharis το νομίζω ποιό ερώτημα απαντά?

     
  4. @tzoulia70 στην ηλικιωμένη.

     
    (?????????????)
     
    -Το φέτα γράφετε με ωμέγα... όπως το τυρί;;;;
     
    Τ Ι    Δ Ε Ν    Κ Α Τ Α Λ Α Β Α Ι Ν Ε Τ Ε;;;;;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Harry Theoharis ‏@htheoharis

@tripodilalos ράντζα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν πιστευω στα ματια μου!!!ακου ραντζα!!τρωμε το παλουκι μας δουλευει κιολας!!δεν προλαβαινουμε και ας λεει οτι θελει ειμαστε ανθρωποι!!!αισχος!!!κατι πρεπει να κανουμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σιγά μην τους κάνω την χάρη να κοιμάμαι στην δουλειά επειδή ειίναι αυτοί ανίκανοι 

 

Λογιστής Φοροτεχνικός ένας σύγχρονος κερατάς

 

τον προδώσανε όλοι

 

νόμοι

ομοσπονδίες

υπουργεία

πελάτες

υγεία

 

και....φυσικά και η γυναίκα του αφου αυτός κοιμότανε στο γραφείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως εξακολουθώ όποτε βρω ευκαιρία να υπενθυμίζω το άρθρο 62 παρ.1 του ΚΦΕ και του έγραψα ότι η Διευθύντρια είπε στους Λογιστές στη συνάντηση ότι βάσει νόμου δεν μπορεί να δωθεί άλλη παράταση ......

  

Ασε ρε Απόστολε τώρα το άρθρο 62  και τις διάφορες σαχλαμάρες του κ. Γενικού και της διευθύντριάς του. Αν ο νόμος ΔΕΝ έχουν επιλογές , και τις ξέρουν .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...