Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιδομα παιδιών και εντυπο Α21 με υποβολή με το Ε1?


sofiabad

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους.... Έχει ακούσει κανείς για το έντυπο Α21 που είναι για το επίδομα παιδιών? Η υποβολή θα γίνεται μαζί με το Ε1 που θα καταθέσουμε τώρα?? Διαβασα ότι θέλει και ένα κάρο δικαιολογητικά να μαζέψουν.. ισχύει όντως κάτι τέτοιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα σε όλους.... Έχει ακούσει κανείς για το έντυπο Α21 που είναι για το επίδομα παιδιών? Η υποβολή θα γίνεται μαζί με το Ε1 που θα καταθέσουμε τώρα?? Διαβασα ότι θέλει και ένα κάρο δικαιολογητικά να μαζέψουν.. ισχύει όντως κάτι τέτοιο??

υπερβολες..δεν ειναι και τοσα πολλα. μια χαρα θα περασουμε το καλοκαιρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπερβολες..δεν ειναι και τοσα πολλα. μια χαρα θα περασουμε το καλοκαιρι!

Το σχετικό άρθρο το διάβασα, αλλά δεν μπορώ να δω και να βρω :wacko:  στο taxis, που πάμε για την υποβολή του..... Μήπως κανείς ξέρει να μας διαφωτίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεκίνησα να κάνω δηλώσεις... Και πουθενά δε έχω δει το εντυπο Α21. Δεν υποτίθεται πως θα ξεκίναγαν οι αιτήσεις μαζί με το Ε1;

Ξέρει κανείς τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το σχετικό άρθρο το διάβασα, αλλά δεν μπορώ να δω και να βρω :wacko:  στο taxis, που πάμε για την υποβολή του..... Μήπως κανείς ξέρει να μας διαφωτίσει?

 

 

Ξεκίνησα να κάνω δηλώσεις... Και πουθενά δε έχω δει το εντυπο Α21. Δεν υποτίθεται πως θα ξεκίναγαν οι αιτήσεις μαζί με το Ε1;

Ξέρει κανείς τίποτα;

 

 

Α21  λεγεται ή μηπως Ε21? ;)

 

Θα πρέπει να υποβάλλουμε πρώτα τη δήλωση εισοδήματος και έπειτα την Α21 (και όχι Ε21), εφαρμογή η οποία, δεν έχει ανοίξει ακόμη ( και να δούμε πότε ... ).

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php/topic/91286-εντυπο-για-την-καταβολη-επιδοματοσ-παιδιων/?p=552132

 

Καλησπέρα

 

Υ.Γ.

Καλησπέρα Νικόλααααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο το fpress

....Το «Ε21», θα υποβάλλεται ηλεκτρονικά όπως ηλεκτρονικά θα πρέπει να υποβληθεί η φορολογική δήλωση και από όλους τους γονείς που θέλουν να εισπράξουν το επίδομα.

 

απο το innews

....Περίπου 2,5 εκατομμύρια φορολογούμενοι με προστατευόμενα τέκνα θα κληθούν εντός των προσεχών εβδομάδων να υποβάλουν ηλεκτρονικά, μαζί με τις δηλώσεις φορολογίας των εισοδημάτων του 2012, και ένα νέο έντυπο που θα φέρει τον κωδικό Ε21.

απο τοxrima

.........Για πρώτη φορά ταυτόχρονα με τη φορολογική δήλωση,  2.500.000  φορολογούμενοι με προστατευόμενα τέκνα θα πρέπει να συμπληρώσουν ένα ακόμη έντυπο, το περίφημο Ε 21 για να δικαιούνται τα επιδόματα τεκνών. Το «Ε21», είναι κάτι σαν μια Υπεύθυνη Δήλωση. Υποβάλλεται ηλεκτρονικά μέσω του taxinet από όλους τους γονείς που δικαιούνται να εισπράξουν  τα νέα οικογενειακά επιδόματα.

 

θελεις και αλλα? εεεεεεεεεε

Μπαμπηηηηηηη που εισαι? :wub: πως λοιπον να ξεκολλησω...τωρα εγω λεμεεεεεεεε .............οταν διαβαζω, τοιουτα εδω και ...τοιαυτα εκει? εεεεεεεεεεεε τελικα αραγε.... ειναι ΑΛΦΑ ή...ΕΨΙΛΟΝ? ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου ζητάει εργαζόμενος τη βεβαίωση.

Αφού άλλαξε η διαδικασία, και θα δηλώνει υποτίθεται ο ίδιος το Α21

πρέπει εγώ να δώσω βεβαιώσεις για τη μη καταβολή επιδόματος τέκνων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου ζητάει εργαζόμενος τη βεβαίωση.

Αφού άλλαξε η διαδικασία, και θα δηλώνει υποτίθεται ο ίδιος το Α21

πρέπει εγώ να δώσω βεβαιώσεις για τη μη καταβολή επιδόματος τέκνων ?

Ότι ακριβώς κάναμε με τις βεβαιώσεις ΟΑΕΔ περί μη καταβολής επιδόματος τέκνων.

 

(Βέβαια δεν υποβάλλεται στον ΟΑΕΔ φέτος και δεν έχω υπόψιν για σχετικό έντυπο βεβαιώσεως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όσον αφορά τα δικαιολογητικά στην τέταρτη σελίδα του α21, πρέπει να συμπληρωθούν όσα περισσότερα μπορεί να υποβάλλει ο δικαιούχος?????

 

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κ εγώ με την σειρά μου κάτι επί του πρακτικού μέρους της υπόθεσης???

Από πότε θα αρχίσει να καταβάλλεται (μέσω τραπέζης) σε μας τους δικαιούχους το συγκεκριμένο επίδομα???

(Εννοείται ότι έχει υποβληθεί επιτυχώς η ΥΔ Α21)...

Και με τι συχνότητα (δλδ ανά 3μηνο πχ)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κ εγώ με την σειρά μου κάτι επί του πρακτικού μέρους της υπόθεσης???

Από πότε θα αρχίσει να καταβάλλεται (μέσω τραπέζης) σε μας τους δικαιούχους το συγκεκριμένο επίδομα???

(Εννοείται ότι έχει υποβληθεί επιτυχώς η ΥΔ Α21)...

Και με τι συχνότητα (δλδ ανά 3μηνο πχ)???

καθε τριμηνο διαβασα θα πιστωνεται στο λογαριασμο.για τα 2 πρωτα τριμηνα θα καταβληθει ή τελος του μηνα ή τον ιουλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδι χωρισμενων γονιων που πηρε την επιμελεια η μητερα και εχει ξαναπαντρευτει και εκανα νεο παιδι και ανηκει σε νεα οικογενειακη μεριδα ο αντρας αυτη και το νεο παιδι. Πως θα δηλωθει το Α21για το παιδι απο τον προηγουμενο γαμο;; με αυτο το πιστοποιητικο καταστασης που εχει τωρα ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμφανίζεται πουθενά η λίστα με την τύχη των Α21 που υπεβλήθησαν.

Αν δηλαδή ενεκρίθησαν ή απερρίφθησαν. Αφού βεβαίως έχει εκκαθαριστεί πρώτα η Ε1???

Ξέρει κάτι κανείς ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε παιδια μου ειπαν οτι το επιδομα των πολυτεκνων ληγει στις 31/07/2013? ισχυει; πριν λιγη ωρα με πηραν τηλ!

oxi den isxuei!! 31.12 ligei!!

 

erwtisi: gia to epidoma triteknwn prepei aplws i oikogeneia na exei 3 paidia, i prepei na einai kai ta 3 prostateuomena meli?

exw periptwsi opou ta teleutaia 9 xronia exei 3 prostateuomena, alla fetos to 1 paidi eixe eisodimata 5000 eyrw opote kai ekane dilwsi mono tou ara 2 ta prostateuomena gia fetos..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε παιδια μου ειπαν οτι το επιδομα των πολυτεκνων ληγει στις 31/07/2013? ισχυει; πριν λιγη ωρα με πηραν τηλ!

Σήμερα στον Αντ1 η Γενική Γραμματέας της Πρόνοιας είπε ότι η προθεσμία για υποβολή του Α21 λήγει στις 31/12/13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα στον Αντ1 η Γενική Γραμματέας της Πρόνοιας είπε ότι η προθεσμία για υποβολή του Α21 λήγει στις 31/12/13.

 

Από το άρθρο 2 της ΚΥΑ Δ27/2013 :

 

...

4. Σε περίπτωση που δεν υποβληθεί Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος μέχρι τις 31.12 τρέχοντος έτους, ο υπόχρεος καθίσταται μη δικαιούχος. Τα εισοδήματα που λαμβάνονται υπόψη είναι αυτά που έχουν δηλωθεί στις εκκαθαρισμένες αρχικές ή τροποποιητικές δηλώσεις έως την ως άνω ημερομηνία

...

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερωτηση..σε ενα απο τα πολλα Α21 εντυπα που συμπληρωσα απο κεκτημενη ταχυτητα,αντι να βαλω το σωστο επιθετο του τεκνου,εβαλα το επιθετο της χωρισμενης μητερας που ειχει το τεκνο προστατευομενο..μπορω καπως να υποβαλλω τροποποιητικη??αν και νομιζω οτι το λαθος ειναι μικρο και απο τον αριθμο ΑΜΚΑ μπορουνε να δουν οτι προκειται για το σωστο τεκνο..απλα λεω μην υπαρχει κανεναν προβλημα..βασικα χρειαζεται τροποποιητικη?ευχαριστω..

καλη συνεχειααα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΙΣ 25/07 ΕΙΠΑΝ-ΤΑΧΙΣ  ΟΤΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΝΑΙΡΕΣΗ Η ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ...ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ..? ΑΝ ΝΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να απευθυνθώ για περιπτώσεις μη καταβολής (ακόμα) του παραπάνω επιδόματος στην πλειοψηφία των πελατών μου ? ? ?

σημ - τις περισσότερες αιτήσεις τις έκανα μέσα Ιουνίου . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...