Προς το περιεχόμενο
  • 0

οικειωθελής αποχωρηση και ταμειο ανεργίας


echo2011

Ερώτηση

Καλησπέρα, ειμαι οικονομολογος και εργαζομαι σε φροντιστηριο. Ο λογιστης αντι να συμπληρωσει εντυπο ληξης συμβασης συμπληρωσε εντυπο οικοιοθελούς αποχώρησης. Το εντυπο λεει πως η συμβαση είναι ορισμένου χρονου και φαινεται πως "αποχωρησα" τη μερα λήξης της συμβασης. Μπορώ να διεκδικησω επίδομα ανεργειας με αυτο το χαρτί αν τους εξηγησω οτι εγινε λάθος; εξαλλου δεν ειναι λογικο να παραιτηθηκα τη μερα που εληξε η συμβαση μου (δεν εχω υπογράψει τίποτα), ειναι φανερο πως απλά εληξε, φαινεται και απο την αναγγελια προσληψης που εχω καταθεσει στον ΟΑΕΔ κατα την εναρξη της συμβασης. Αν αυτό το χαρτί δε γινει δεκτό μπορεί να κανει καποια διορθωτική ενεργεια ο λογιστής; θα καθυστερήσει αυτό; (οσο καθυστερω την αιτηση χανω ημερήσια επιδόματα). ευχαριστώ πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Με την χειρόγραφη υποβολή εντύπων μπορούσε ο εργοδότης να ανακαλέσει το έντυπο οικειοθελούς και να συμπλρώσει την βεβαίωση λήξης σύμβασης ορισμένου χρόνου ή έργου.Με αυτό το έντυπο δικαιούταν ο εργαζόμενος αποζημίωση εφόσον πληρούσε τις προϋποθέσεις. όμως τώρα αυτά τα έντυπα υποβάλλονται ηλεκτρονικά.Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την χειρόγραφη υποβολή εντύπων μπορούσε ο εργοδότης να ανακαλέσει το έντυπο οικειοθελούς και να συμπλρώσει την βεβαίωση λήξης σύμβασης ορισμένου χρόνου ή έργου.Με αυτό το έντυπο δικαιούταν ο εργαζόμενος αποζημίωση εφόσον πληρούσε τις προϋποθέσεις. όμως τώρα αυτά τα έντυπα υποβάλλονται ηλεκτρονικά.Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.

 

Δεν τιθεται θεμα αποζημείωσης, ειτε με οικοιοθελή αποχωρηση ειτε με λήξη συμβασης δε δικαιούμαι καμια αποζημείωση απο τον εργοδοτη. Το θεμα μου είναι καθαρα το ταμείο ανεργίας.. Το πιθανότερο είναι να μη δεχτούν το χαρτί αυτο παρόλο που φαινεται πως η αποχωρηση είναι τη μέρα λήξης της συμβασης, και να μου πουν πως δε δικαιούμαι επίδομα ανεργίας αφού παραιτήθηκα.. Εγώ όμως δε παραιτήθηκα, ο λογιστης είναι καινούριος και εκανε λαθος στο εντυπο. Ο εργοδοτης ειτε το ενα χαρτι εδινε ειτε το άλλο δεν ειχε να επωφεληθεί απο κατι.. Δηλαδη τωρα που γινεται η υποβολή ηλεκτρονικά δε μπορεί να γινει ανακληση και να διορθωνονται τα λάθη; εγω σαν υπαλληλος δε μπορώ να κάνω κάτι για να μη χασω το επιδομα ανεργίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Δεν τιθεται θεμα αποζημείωσης, ειτε με οικοιοθελή αποχωρηση ειτε με λήξη συμβασης δε δικαιούμαι καμια αποζημείωση απο τον εργοδοτη. Το θεμα μου είναι καθαρα το ταμείο ανεργίας.. Το πιθανότερο είναι να μη δεχτούν το χαρτί αυτο παρόλο που φαινεται πως η αποχωρηση είναι τη μέρα λήξης της συμβασης, και να μου πουν πως δε δικαιούμαι επίδομα ανεργίας αφού παραιτήθηκα.. Εγώ όμως δε παραιτήθηκα, ο λογιστης είναι καινούριος και εκανε λαθος στο εντυπο. Ο εργοδοτης ειτε το ενα χαρτι εδινε ειτε το άλλο δεν ειχε να επωφεληθεί απο κατι.. Δηλαδη τωρα που γινεται η υποβολή ηλεκτρονικά δε μπορεί να γινει ανακληση και να διορθωνονται τα λάθη; εγω σαν υπαλληλος δε μπορώ να κάνω κάτι για να μη χασω το επιδομα ανεργίας;

αν εχεις υπογραψει δεν γινεται τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το καλύτερο πιστεύω πως είναι να απευθυνθείς κατ'ευθείαν στον ΟΑΕΔ για αυτή τη λεπτομέρεια.. κρίμα είναι να χάσεις το ανεργίας από χαζομάρα του λογιστή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το επόμενο που μπορεί να γίνει είναι να σου κάνει μια πρόσληψη για μια βδομάδα, να σε απολύσει και να έχεις το σωστό χαρτί αφού αποδεχθεί ότι ήταν δικό του λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το καλύτερο πιστεύω πως είναι να απευθυνθείς κατ'ευθείαν στον ΟΑΕΔ για αυτή τη λεπτομέρεια.. κρίμα είναι να χάσεις το ανεργίας από χαζομάρα του λογιστή..

Συμφωνώ ,

αλλά θεωρώ οτι είναι προτιμότερο να απευθυνθεί ο εργοδότης , και όχι ο εργαζόμενος , γραπτώς και με παράθεση όλων των στοιχείων και εγγράφων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ ,

αλλά θεωρώ οτι είναι προτιμότερο να απευθυνθεί ο εργοδότης , και όχι ο εργαζόμενος , γραπτώς και με παράθεση όλων των στοιχείων και εγγράφων 

Σωστό και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την χειρόγραφη υποβολή εντύπων μπορούσε ο εργοδότης να ανακαλέσει το έντυπο οικειοθελούς και να συμπλρώσει την βεβαίωση λήξης σύμβασης ορισμένου χρόνου ή έργου.Με αυτό το έντυπο δικαιούταν ο εργαζόμενος αποζημίωση εφόσον πληρούσε τις προϋποθέσεις. όμως τώρα αυτά τα έντυπα υποβάλλονται ηλεκτρονικά.Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.

Ορθή επανάληψη.Με αυτό το έντυπο δικαιούταν ο εργαζόμενος αποζημίωση  επίδομα ανεργίας εφόσον πληρούσε τις προϋποθέσεις. Το έχω κάνει εγώ για αυτό στο λέω όμως όλα ήταν χειρόγραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το προβλημα μου ευτυχως λύθηκε επειδή ειχα αλλη μια συμβαση που εληξε 3 μερες μετα από αυτη, και στον ΟΑΕΔ κοιτανε μονο την τελευταία. Αν η οικοιοθελής αποχωρηση ήταν η τελευταια, δε θα επαιρνα επιδομα μου ειπαν και θα επρεπε να στειλει διορθωση ο λογιστής. Μπορεί να στείλει διορθωση στον ΟΑΕΔ αλλά πληρωνει καποιο πρόστιμο, ετσι μου είπαν.. Οπότε προσοχή για να μην εχει το ιδιο προβλημα αλλος συναδελφος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΓΙΑ 1 ΑΠΟΛΥΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΑΥΡΙΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΩ? ΑΥΡΙΟ Η ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΓΙΑ 1 ΑΠΟΛΥΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΑΥΡΙΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΩ? ΑΥΡΙΟ Η ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Καλησπέρα,

 

Απόλυση με αυριανή ημερομηνία έχετε 8 ημέρες για να την ανεβάσετε στο site τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα! θα ηθελα μια διευκρινηση. υπαλληλος μεσω προγραμματος αποφοιτων ΤΕΙ του ΟΑΕΔ δηλωσε οικοιοθελη αποχωρηση την Παρασκευη. εργαζοταν σην επιχειρηση απο 01-11-2012. εκτος απο την μισθοδοσια μαϊου πρεπει να του καταβληθει τα 5/6 του επιδοματος αδειας και τα 5/12 του δωρου Χριστουγεννων προσαυξημενα κατα 4,1666%??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα! θα ηθελα μια διευκρινηση. υπαλληλος μεσω προγραμματος αποφοιτων ΤΕΙ του ΟΑΕΔ δηλωσε οικοιοθελη αποχωρηση την Παρασκευη. εργαζοταν σην επιχειρηση απο 01-11-2012. εκτος απο την μισθοδοσια μαϊου πρεπει να του καταβληθει τα 5/6 του επιδοματος αδειας και τα 5/12 του δωρου Χριστουγεννων προσαυξημενα κατα 4,1666%??????

 

Πρακτική ΤΕΙ ήταν; Δεν κατάλαβα ποιο πρόγραμμα είναι με απόφοιτους ΤΕΙ στον ΟΑΕΔ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ηταν πρακτικη ηταν το προγραμμα για απασχοληση πτυχιουχων ΤΕΙ απο τον ΟΑΕΔ. και προσεληφθη για 625€ μηνιαιως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρακτική ΤΕΙ ήταν; Δεν κατάλαβα ποιο πρόγραμμα είναι με απόφοιτους ΤΕΙ στον ΟΑΕΔ. 

Δημητρη μαλλον...ειναι αυτο( το 2ο)και  δεν το εχω διαβασει και δεν ξερω...τι δικαιωματα εχουν οι εργαζομενοι

 

 

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=630&Itemid=764&lang=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ηταν πρακτικη ηταν το προγραμμα για απασχοληση πτυχιουχων ΤΕΙ απο τον ΟΑΕΔ. και προσεληφθη για 625€ μηνιαιως. 

KAPOIA APANTHSH????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα,

ηθελα να ρωτησω το εξης: Εργαζόμενος κανει οικειοθελη αποχωρηση οποτε δεν δικαιουται επιδομα ανεργιας (ενω πληροι τις προϋποθέσεις ). Υπαρχει καποιο μινιμουμ ημερων που θα πρεπει να δουλεψει σε αλλον εργοδοτη ετσι ωστε να παρει επιδομα ανεργιας? πχ. με 1 μηνα ημιαπασχοληση μπορει ?

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...