Προς το περιεχόμενο

ΝΕΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΙΟΥΝΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμπρός λοιπόν συνάδελφοι 

 

ας μην χάσουμε ευκαιρία 

 

ας κάνουμε για μια ακόμα φορά την επαναστατική μας γυμναστική 

 

και μετά , ΄όπως πάντα , ας σκύψουμε πάνω στα χοντρά λογιστικά μας βιβλία ή στα πληκτρολόγια 

 

θάχουμε ήσυχη την συνείδησή μας ότι το καθήκον μας το κάναμε 

 

ΥΓ ξέρω τι θα ακολουθήσει , αλλά ρε φιλενάδα , έχω βαρεθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι Γιαννη η δικη μας επαναστατικη γυμναστικη δεν ειχε αποτελεσμα.

 

μπορεις να προτεινεις αλλου ειδους γυμναστικη, εκτος κι αν πρεπει να το βουλωνουμε και να σκυψουμε μια και καλη

 

μαλλον οχι...

 

καλυτερα κανε τις προτασεις στο συλλογο σου και απο κει στην ΠΟΦΕΕ και αυτη με τη σειρα της ας κανει αυτα που πρεπει, για να μην γυμναζομαστε κατ ιδιαν και αδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ρε κλωτσιές ,αλλά με μυτερά παπούτσια και σε αυτούς που τα πρότειναν και σε αυτούς που 

τα αναμεταδίδουν,ενδέχεται να είναι όλοι μαζί και να τρώνε από την ίδια πίτα ,αλλά κυρίως τις

οι περισσότερες τις θέλουν όλοι αυτοί που πρέπει να αντιδράσουν και δεν αντιδρούν.

Στο τέλος το λούκι εμείς θα το φάμε,αλλά χωρίς βέβαια να συμμετέχουμε πουθενά,απλά γιατί

κανείς δεν μας υπολογίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι Γιαννη η δικη μας επαναστατικη γυμναστικη δεν ειχε αποτελεσμα.

 

μπορεις να προτεινεις αλλου ειδους γυμναστικη, εκτος κι αν πρεπει να το βουλωνουμε και να σκυψουμε μια και καλη

 

μαλλον οχι...

 

καλυτερα κανε τις προτασεις στο συλλογο σου και απο κει στην ΠΟΦΕΕ και αυτη με τη σειρα της ας κανει αυτα που πρεπει, για να μην γυμναζομαστε κατ ιδιαν και αδικα

 

 

προφανώς κάνεις πλάκα 

τα έχουμε πει μυριάδες φορές 

 

αυτή η ΠΟΦΕΕ δεν θα κάνει τίποτα 

 

και γιαυτήν την ΠΟΦΕΕ όλοι μας έχουμε ευθύνη 

 

τον δρόμο τον έχω (προς θεού, όχι μόνο εγώ) δείξει πολλές φορές 

 

μαζικοποίηση των συλλόγων σε πρώτη φάση 

 

αλλά αλήθεια ποιων συλλόγων ?

 

έντονα φάνηκε το πρόβλημα σε διάφορα ποστ τελευταία 

 

των συλλόγων των επιστημόνων ?

ή της πλέμπας 

 

ΤΕΙ , ΙΕΚ , λύκειο , γυμνάσιο κλπ κλπ 

 

γιαυτό λέω (ο ποιητής δηλαδή) 

 

δειλοί μοιραίοι και άβουλοι αντάμα 

 

προσμένουμε ίσως κάποιο θάμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση και πραγματικα δεν θελω καμμια συνεχεια μετα γιατι κι εγω βαριεμαι αφανταστα πλεον...

 

εσυ δεχεσαι τη μοιρα σου κι ας εισαι η μικρη μειοψηφια, επειδη οι πολλοι δεν κανουν αυτο που πρεπει?

η ΠΟΦΕΕ για σας τους λιγους δεν εχει υποχρεωση να κανει κατι ?

 

δεν μπορει θα μου πεις γιατι δεν εχει εκπροσωπιση μεγαλη κ.λ.π. αρα δεν εχει και ρολο , αρα ας διαλυθει να ησυχαζουμε ....

 

αν παλι εχει τα κοτσια, ας βγει αυριο , ας βγει μπροστα και ας μας καλεσει σε αντισταση.

Αν το κανει αυτο μια φορα και δεν εχει ανταποκριση , εγω δεν προκειται να ξαναμιλησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα , για να το τελειώνουμε (αν και χιλιοειπωμένα)

Εγώ δεν έχω δεχτεί την μοίρα μου και δεν θα το κάνω ποτέ

Άλλοι είναι αυτοί που και με την  αποχή τους αφήνουν την ΠΟΦΕΕ , το ΔΣ της δηλαδή να κάνει αυτά που (δεν) κάνει

Και δεν πρόκειται να βγει μπροστά ποτέ

Συμπέρασμα , σε σενα , σε μένα, σε μας όλους  πέφτει ο κλήρος  να αναγκάσουμε την ΠΟΦΕΕ να κινηθεί διαφορετικά.

Αλλά εμείς είπαμε, την επαναστατική μας γυμναστική και μετά …… στον καναπέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα , για να το τελειώνουμε (αν και χιλιοειπωμένα)

Εγώ δεν έχω δεχτεί την μοίρα μου και δεν θα το κάνω ποτέ

Άλλοι είναι αυτοί που και με την  αποχή τους αφήνουν την ΠΟΦΕΕ , το ΔΣ της δηλαδή να κάνει αυτά που (δεν) κάνει

Και δεν πρόκειται να βγει μπροστά ποτέ

Συμπέρασμα , σε σενα , σε μένα, σε μας όλους  πέφτει ο κλήρος  να αναγκάσουμε την ΠΟΦΕΕ να κινηθεί διαφορετικά.

Αλλά εμείς είπαμε, την επαναστατική μας γυμναστική και μετά …… στον καναπέ 

Πατριώτη και συνονόματε,συμφωνώ απόλυτα,ειδικά ,να αναγκάσουμε την ΠΟΦΕΕ να κινηθεί διαφορετικά.Και αυτό εξαρτάται 

μόνο απο μάς ,απο τον καθένα μας να αναλάβουμε τις ευθύνες μας,να κάνουμε κάτι τέλος πάντων εκτός απο το ανα σχολιάζουμε το τι θα πεί

ο άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλη ταφόπλακα ???

 

Αυτός δεν είναι ταφος .

 

αυτό είναι ........ΜΑΥΣΩΛΕΙΟ, Kίμωνα. Και αυτά συνήθως τα βρίσκουν σήμερα άδεια, γιατί έχουν εξαφανισθεί αυτοί που ήταν χωμένοι  μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση και πραγματικα δεν θελω καμμια συνεχεια μετα γιατι κι εγω βαριεμαι αφανταστα πλεον...

 

εσυ δεχεσαι τη μοιρα σου κι ας εισαι η μικρη μειοψηφια, επειδη οι πολλοι δεν κανουν αυτο που πρεπει?

η ΠΟΦΕΕ για σας τους λιγους δεν εχει υποχρεωση να κανει κατι ?

 

δεν μπορει θα μου πεις γιατι δεν εχει εκπροσωπιση μεγαλη κ.λ.π. αρα δεν εχει και ρολο , αρα ας διαλυθει να ησυχαζουμε ....

 

αν παλι εχει τα κοτσια, ας βγει αυριο , ας βγει μπροστα και ας μας καλεσει σε αντισταση.

Αν το κανει αυτο μια φορα και δεν εχει ανταποκριση , εγω δεν προκειται να ξαναμιλησω.

Θα δώσω συνέχεια Χρύσα και ζητώ συγνώμη. Μεταφέρω αυτούσιο το σχόλιο που έκανα κάτω από την επιστολή της ΠΟΦΕΕ και δεν με ενδιαφέρει αν κατηγορηθώ (ξανά) :

Μήπως θα έπρεπε να αναζητήσει η Ομοσπονδία τον λόγο που έμεινε έξω από την "διαβούλευση" η ίδια και για το τι θα γίνει για την κατοχύρωση των δικαιωμάτων, όσων ήδη ασκούν το επάγγελμα νόμιμα και με άδεια; Και να ασκήσει πίεση για να τεθούν οι βάσεις για το τι θα γίνει από εδώ και πέρα, για τους νέους που ήδη σπουδάζουν και αύριο θα μπουν σε μια αγορά "κλειστή" πλέον σε ένα "ανοιχτό" επάγγελμα, όπως το δικό μας; Ερωτήματα θέτω, αν απαντήσει κάποιος από την ηγεσία μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι ειναι ξεφτιλες, εμεις ειμαστε ομως αχρηστοι, και αξιοι της μοιρας μας

Ετσι είναι και ακόμα χειρότερα. Το είχαμε πεί από πρόπερσι......θα καταντήσουμε μπάτσοι της τρόικας αν δεν αντιδράσουμε αξιοπρεπώς. Θυμάσαι ασχολήθηκε μαζί μας ένα κομμάτι των ΜΜΕ. Και όταν το περιβάλλον Παπακωνσταντίνου μας "απείλησε" σταματήσαμε.

Να είμαστε όμως σίγουροι ότι σε κανα δυο χρόνια δεν θα χρειάζονται τις "πολύτιμες υπηρεσίες μας" διότι θα λειτουργεί άψογα ο big brother του τραπεζικού συστήματος και οι ταρίφες των χαρατσιών. Αντε το πολύ πολύ να λειτουργούμε σαν "μη κερδοσκοπικά" ΚΕΠ για φραγκοδίφραγκα. Ο καθένας τελικά δίνει τη μάχη που μπορεί μόνος του από το γραφείο του, με όποιον τρόπο μπορεί μέχρι νεωτέρων κοινωνικών και πολιτικών εξελίξεων που θα μας συμπαρασύρουν ελπίζω. πχ. λέμε στους ανήμπορους πελάτες μας..ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ από το στέρημα σας, ΜΗΝ ΡΥΘΜΙΖΕΤΕ ΟΦΕΙΛΕΣ που δεν μπορείτε να πληρώσετε, μην αφήνετε τα παιδιά σας νηστικά για να πληρώνετε χαράτσια. Μην δέχεστε το σκλαβοπάζαρο με τις επιταγές και τα πεντάμηνα των 2400,00€, του χρόνου θα είναι "νόμιμο" και μόνιμο καθεστώς απασχόλησης. Οτι μπορούμε κάνουμε αρκεί να είμαστε μαζί με τον κόσμο, εξάλλου και μείς υποφέρουμε εξίσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατριώτη και συνονόματε,συμφωνώ απόλυτα,ειδικά ,να αναγκάσουμε την ΠΟΦΕΕ να κινηθεί διαφορετικά.Και αυτό εξαρτάται 

μόνο απο μάς ,απο τον καθένα μας να αναλάβουμε τις ευθύνες μας,να κάνουμε κάτι τέλος πάντων εκτός απο το ανα σχολιάζουμε το τι θα πεί

ο άλλος.

 

έτσι είναι Γιάννη μου 

αλλά βλέπεις τι τελικά κάνουμε 

αμπελοφιλοσοφούμε   καταθέτοντας προτάσεις στον αέρα, σε ένα όργανο που καν δεν είμαστε μέλη του και το καλούμε να κάνει εκείνο ή τούτο 

και (κάνουνε πως) δεν καταλαβαίνουμε ότι αν εμείς δεν σηκωθούμε από τον καναπέ μας και αν εμείς δεν υποχρεώσουμε την ΠΟΦΕΕ να αλλάξει τακτική δεν θα γίνει τίποτα 

θα γυρίσουμε πλευρό όμως ικανοποιημένοι ότι εμείς προτείναμε αλλά η ΠΟΦΕΕ δεν μας άκουσε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εξακολουθειτε να μιλατε για τον καναπε των αλλων....

 

επειδη ειναι καποιος γραμμενος σε ενα συλλογο δεν πα να πει οτι ξεκουνηθηκε κιολας......

 

αν ειστε εσεις ικανοποιημενοι  στον συμβιβασμο και στο τιποτα μη ζητατε συνενοχους.

 

Εδω μεσα ειδαμε προσπαθειες απο συλλογους αξιολογες, αν θυμαμαι καλα της Κερκυρας της Σαντορινης κ.λ.π , κανενας δεν πηρε μια προσπαθεια να την παει λιγο παρακατω. Ολοι θελετε την αυθεντια.Εκατο χρονια οι ιδιοι ανθρωποι , τα ιδια μυαλα . Η ΠΟΦΕΕ σας εχει γραμμενους .

 

Οταν εσεις οι συνειδητοποιημενοι και αγωνιστες συννενοηθειτε, φωναξτε και μας .

Μεχρι τοτε εχουμε κι αλλους τομεις και αλλες επαλξεις να κανουμε την αντισταση μας και να νιωθουμε αξιοπρεπεις.

 

ο εχρθος δεν ειναι αναμεσα μας, δεν ειναι καν αναμεσα σε αυτους που ειναι ακομα στον καναπε τους, αλλαξτε προσανατολισμο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εξακολουθειτε να μιλατε για τον καναπε των αλλων....

 

επειδη ειναι καποιος γραμμενος σε ενα συλλογο δεν πα να πει οτι ξεκουνηθηκε κιολας......

 

αν ειστε εσεις ικανοποιημενοι  στον συμβιβασμο και στο τιποτα μη ζητατε συνενοχους.

 

Εδω μεσα ειδαμε προσπαθειες απο συλλογους αξιολογες, αν θυμαμαι καλα της Κερκυρας της Σαντορινης κ.λ.π , κανενας δεν πηρε μια προσπαθεια να την παει λιγο παρακατω. Ολοι θελετε την αυθεντια.Εκατο χρονια οι ιδιοι ανθρωποι , τα ιδια μυαλα . Η ΠΟΦΕΕ σας εχει γραμμενους .

 

Οταν εσεις οι συνειδητοποιημενοι και αγωνιστες συννενοηθειτε, φωναξτε και μας .

Μεχρι τοτε εχουμε κι αλλους τομεις και αλλες επαλξεις να κανουμε την αντισταση μας και να νιωθουμε αξιοπρεπεις.

 

ο εχρθος δεν ειναι αναμεσα μας, δεν ειναι καν αναμεσα σε αυτους που ειναι ακομα στον καναπε τους, αλλαξτε προσανατολισμο .....

μάλιστα 

αυτό κατάλαβες δηλαδή 

ότι είμαι ικανοποιημένος και συμβιβασμένος και ζητώ συνένοχους 

 

Χρύσα 

έγραψες πάρα πάνω ότι ζητάς από την ΠΟΦΕΕ να ξεσηκώσει τους συναδέλφους 

και σου απάντησα ότι αυτό δεν θα το κάνει ποτέ αυτή η ΠΟΦΕΕ 

αυτό πρέπει να την υποχρεώσουμε εμείς να το κάνει 

 

και η απάντησή σου είναι τα περί αυθεντίας και εκατό χρόνια τα ίδια μυαλά 

 

είναι που δεν έχεις καταλάβει ότι η  ΠΟΦΕΕ γραμμένους έχει όλους τους συναδέλφους λογιστές 

και μένα αλλά και σένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εξακολουθειτε να μιλατε για τον καναπε των αλλων....

 

επειδη ειναι καποιος γραμμενος σε ενα συλλογο δεν πα να πει οτι ξεκουνηθηκε κιολας......

 

αν ειστε εσεις ικανοποιημενοι  στον συμβιβασμο και στο τιποτα μη ζητατε συνενοχους.

 

Εδω μεσα ειδαμε προσπαθειες απο συλλογους αξιολογες, αν θυμαμαι καλα της Κερκυρας της Σαντορινης κ.λ.π , κανενας δεν πηρε μια προσπαθεια να την παει λιγο παρακατω. Ολοι θελετε την αυθεντια.Εκατο χρονια οι ιδιοι ανθρωποι , τα ιδια μυαλα . Η ΠΟΦΕΕ σας εχει γραμμενους .

 

Οταν εσεις οι συνειδητοποιημενοι και αγωνιστες συννενοηθειτε, φωναξτε και μας .

Μεχρι τοτε εχουμε κι αλλους τομεις και αλλες επαλξεις να κανουμε την αντισταση μας και να νιωθουμε αξιοπρεπεις.

 

ο εχρθος δεν ειναι αναμεσα μας, δεν ειναι καν αναμεσα σε αυτους που ειναι ακομα στον καναπε τους, αλλαξτε προσανατολισμο .....

Χρύσα καλημέρα, Υπογραμμίζω και υπερθεματίζω όσα έγραψες για την ΠΟΦΕΕ, όπως και άλλος συνάδελφος παραπάνω συμφωνεί , αν δεν κάνω λάθος μαζί σου. Θέλω να επαναλάβω τα ερωτήματα που έβαλα : Μήπως θα έπρεπε να αναζητήσει η Ομοσπονδία τον λόγο που έμεινε έξω από την "διαβούλευση" η ίδια και για το τι θα γίνει για την κατοχύρωση των δικαιωμάτων, όσων ήδη ασκούν το επάγγελμα νόμιμα και με άδεια; Και να ασκήσει πίεση για να τεθούν οι βάσεις για το τι θα γίνει από εδώ και πέρα, για τους νέους που ήδη σπουδάζουν και αύριο θα μπουν σε μια αγορά "κλειστή" πλέον σε ένα "ανοιχτό" επάγγελμα, όπως το δικό μας; Ερωτήματα θέτω, αν απαντήσει κάποιος από την ηγεσία μας.

  Δηλαδή εμείς ατομικά ή σαν Σύλλογος - μη μέλος, δεν μπορούμε να ρωτήσουμε τι θα γίνει στο μέλλον, ποιες θα είναι οι ενέργειες της ομοσπονδίας, ή πρέπει να μη μιλάμε "από τον καναπέ" ; Τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή; Να πάμε μόνοι μας στο ΥΠΟΙΚ, αφού δεν μας καλεί η ΠΟΦΕΕ, για να διαμαρτυρηθούμε ή να πάμε στην Ιουλιανού και να τα κάνουμε λαμπόγιαλο; Και τι έκαναν όσοι είναι ενταγμένοι στην ΠΟΦΕΕ, εκτός από κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις;; Απλά ρωτάω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...