Jump to content
  • 0
jmaz

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ,Β.ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ & ΜΠΑΡΜΑΝ

Question

ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ. ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ. ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΘΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Η ΙΣΧΥΟΥΣΑ  Ε.Γ.Σ.Σ.Ε ή ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ??ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΈΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΙ

ΚΛΑΣΗ 12

ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 40,45 €

 

Ασφαλίζονται στην 12η κλάση.

 

Φορολογούνται γι' αυτή την αμοιβή;;

 

Καλημέρα,

 

Ποια είναι τα τεκμαρτά ημερομίσθια για το 2014?

 

ευχαριστώ.

 

 

Στην πρόσληψη , για 4ωρη απασχόληση βάζω στις μικτές αποδοχές 40,45/2=20,23?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στο site του IKA γράφει σχετικά:

Αμειβόμενοι με κυμαινόμενες αποδοχές (δηλαδή είτε εξ ολοκλήρου είτε εν μέρει με ποσοστά, κατ' αποκοπή, με προμήθειες, με φιλοδωρήματα κλπ). Ασφάλιση βάσει τεκμαρτών ημερομισθίων
  Κατ' εξαίρεση οι εισφορές δεν υπολογίζονται επί των πραγματικών αποδοχών για ορισμένες κατηγορίες μισθωτών που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές (π.χ. σερβιτόροι, κουρείς, κομμωτές, οδηγοί ταξί, πλασιέ κλπ). Οι μισθωτοί αυτοί κατατάσσονται κάθε χρόνο σε ασφαλιστικές κλάσεις με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και οι εισφορές υπολογίζονται επί των τεκμαρτών αποδοχών των κλάσεων της κατάταξης, όπως αυτές διαμορφώνονται κάθε φορά.
  Η κατάταξη αυτή δεν ισχύει για τους εν λόγω μισθωτούς στην περίπτωση που:

  • Αμείβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενικής και Ειδικής) για κανονική απασχόληση.
  • Αμείβονται με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κλπ και οι σταθερές αποδοχές υπερβαίνουν τις τεκμαρτές αποδοχές της κλάσης κατάταξής τους. Σε αυτή την περίπτωση ασφαλίζονται επί σταθερών αποδοχών (άρθρο 18 παρ. 6 του Κ.Α. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ).

 

Δηλαδή, μπορούμε να ασφαλίσουμε σερβιτόρους κτλ με βάση τον κατώτατο μισθό, μιας και οι συμβάσεις έχουν καταργηθεί, και εφόσον αυτός αμοίβεται με σταθερό μισθό. Άρα δεν είναι υποχρεωτική η τεκμαρτή ασφάλιση.

Μιλάω σωστά ή δεν κατάλαβα κάτι;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στο site του IKA γράφει σχετικά:

Αμειβόμενοι με κυμαινόμενες αποδοχές (δηλαδή είτε εξ ολοκλήρου είτε εν μέρει με ποσοστά, κατ' αποκοπή, με προμήθειες, με φιλοδωρήματα κλπ). Ασφάλιση βάσει τεκμαρτών ημερομισθίων

  Κατ' εξαίρεση οι εισφορές δεν υπολογίζονται επί των πραγματικών αποδοχών για ορισμένες κατηγορίες μισθωτών που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές (π.χ. σερβιτόροι, κουρείς, κομμωτές, οδηγοί ταξί, πλασιέ κλπ). Οι μισθωτοί αυτοί κατατάσσονται κάθε χρόνο σε ασφαλιστικές κλάσεις με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και οι εισφορές υπολογίζονται επί των τεκμαρτών αποδοχών των κλάσεων της κατάταξης, όπως αυτές διαμορφώνονται κάθε φορά.

  Η κατάταξη αυτή δεν ισχύει για τους εν λόγω μισθωτούς στην περίπτωση που:

  • Αμείβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενικής και Ειδικής) για κανονική απασχόληση.
  • Αμείβονται με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κλπ και οι σταθερές αποδοχές υπερβαίνουν τις τεκμαρτές αποδοχές της κλάσης κατάταξής τους. Σε αυτή την περίπτωση ασφαλίζονται επί σταθερών αποδοχών (άρθρο 18 παρ. 6 του Κ.Α. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ).

 

Δηλαδή, μπορούμε να ασφαλίσουμε σερβιτόρους κτλ με βάση τον κατώτατο μισθό, μιας και οι συμβάσεις έχουν καταργηθεί, και εφόσον αυτός αμοίβεται με σταθερό μισθό. Άρα δεν είναι υποχρεωτική η τεκμαρτή ασφάλιση.

Μιλάω σωστά ή δεν κατάλαβα κάτι;

Τελικά;

Υπάρχει κάποια άλλη άποψη;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά;

Υπάρχει κάποια άλλη άποψη;

 

Αυτό πάντα ίσχυε. Δεν μπορείς όμως να τεκμηριώσεις εύκολα ότι αμείβονται με σταθερές αποδοχές. Σε έλεγχο του ΙΚΑ δεν νομίζω ότι θα περάσει. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μόνος σου το λες...

Ασφαλίζονται στο τεκμαρτό δεν αμοίβονται..

Θα φορολογηθούν γι αυτά που αμοίβονται...

μια διευκρίνηση πρακτική επί του συγκεκριμένου όποιος μπορεί. Ουσιαστικά δηδλαδή είναι σαν να έχουμε 2 μισθοδοσίες? 1 για την ασφάλιση και μια για την αμοιβή του εργαζομενου?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

shit!!! και κάτι τελευταίο οι κρατήσεις εργαζομένου/εγγραφές στα βιβλία θα είναι σύμφωνα με τα πραγματικά ή τα ασφαλιστικά δεδομένα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Χροντρικά στον 60.00 (καταχωρώ καθαρό ποσό+ποσό που πλήρωσα στο ικα για ασφαλιστικές κρατήσεις εργαζομένου)

Στον 60.03 πσοό που έδωσα για ασφαλιστικές κρατήσεις εργοδότη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στο site του IKA γράφει σχετικά:

Αμειβόμενοι με κυμαινόμενες αποδοχές (δηλαδή είτε εξ ολοκλήρου είτε εν μέρει με ποσοστά, κατ' αποκοπή, με προμήθειες, με φιλοδωρήματα κλπ). Ασφάλιση βάσει τεκμαρτών ημερομισθίων

  Κατ' εξαίρεση οι εισφορές δεν υπολογίζονται επί των πραγματικών αποδοχών για ορισμένες κατηγορίες μισθωτών που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές (π.χ. σερβιτόροι, κουρείς, κομμωτές, οδηγοί ταξί, πλασιέ κλπ). Οι μισθωτοί αυτοί κατατάσσονται κάθε χρόνο σε ασφαλιστικές κλάσεις με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και οι εισφορές υπολογίζονται επί των τεκμαρτών αποδοχών των κλάσεων της κατάταξης, όπως αυτές διαμορφώνονται κάθε φορά.

  Η κατάταξη αυτή δεν ισχύει για τους εν λόγω μισθωτούς στην περίπτωση που:

  • Αμείβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενικής και Ειδικής) για κανονική απασχόληση.
  • Αμείβονται με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κλπ και οι σταθερές αποδοχές υπερβαίνουν τις τεκμαρτές αποδοχές της κλάσης κατάταξής τους. Σε αυτή την περίπτωση ασφαλίζονται επί σταθερών αποδοχών (άρθρο 18 παρ. 6 του Κ.Α. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ).

 

Δηλαδή, μπορούμε να ασφαλίσουμε σερβιτόρους κτλ με βάση τον κατώτατο μισθό, μιας και οι συμβάσεις έχουν καταργηθεί, και εφόσον αυτός αμοίβεται με σταθερό μισθό. Άρα δεν είναι υποχρεωτική η τεκμαρτή ασφάλιση.

Μιλάω σωστά ή δεν κατάλαβα κάτι;

Για τους σερβιτόρους είναι υποχρεωτική η αμοιβή με ποσοστά σύμφωνα με Νόμο(απ οσο γνωρίζω ισχύει ακόμα) εκτός τις περίπτωσης που ο σταθερός μισθός είναι > από τα ποσοστά . Κατά την γνώμη μου η τεκμηρίωση για σταθερό μισθό ή μη βαρύνει τον έλεγχο (για τις λοιπές εκτός σερβιτόρων περιπτώσεις πχ κομμώτριες) .Στην πράξη το βάρος το έχει ο λογιστής  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Χροντρικά στον 60.00 (καταχωρώ καθαρό ποσό+ποσό που πλήρωσα στο ικα για ασφαλιστικές κρατήσεις εργαζομένου)

Στον 60.03 πσοό που έδωσα για ασφαλιστικές κρατήσεις εργοδότη.

από τον εργαζόμενο τί παρακρατείς για ασφαλιστικές εισφορές το κανονικό ή το τεκμαρτό ποσό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι. Οι τεκμαρτές αποδοχές των σερβιτόρων και των βοηθών σερβιτόρων, καταργήθηκαν τελικά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
16 ώρες πριν, moican said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Οι τεκμαρτές αποδοχές των σερβιτόρων και των βοηθών σερβιτόρων, καταργήθηκαν τελικά?

Ισχύουν κανονικά!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

οποτε εξακολουθουν να ασφαλιζονται με τα τεκμαρτα και να πληρωνονται βασει της συμβασης? Σε περιπτωση 4ωρου υπολογιζεται η ασφαλιση βασει της 12της ασφαλιστικης κλασης κατα 50%(επειδη ειναι 4ωρο)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο Ασφαλιστικός νόμος είναι ο 4387/2016. ότι προβλέπεται σε αυτόν μου απάντησαν σε σεμινάριο. Εφόσον λοιπόν δεν αναφέρεται πουθενά περί τεκμαρτής ασφάλισης, από 01.01.2017 δεν ισχύει η τεκμαρτή ασφάλιση.

Υ.Γ. Προσοχή και για την συγγενή ασφάλιση καθώς δεν προβλέπει κάπου ο νόμος την μη υποχρέωση ασφάλισης συγγενών α' βαθμού(παρά μόνο αν το ζητήσουν-επιθυμούν οι ίδιοι).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δυστυχώς με ακρίβεια κανείς δεν μπορεί να αναφερθεί.αλλά επειδή πουθενά στον ν.4387/16 δεν αναφέρει την κατάργηση των τεκμαρτών,σε όσους αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές και επειδή η συγκεκριμένη ασφάλιση προβλεπόταν απο ειδικό νόμο,νομίζω οτι εξακολουθούν να ισχύουν. Κάτι αναλογο είχαμε ζήσει με τον νέο ν.4172/13 και με την υπεραξία των αυτοκινήτων που επειδή ο 4172 ήταν γενικός και ο άλλος που πρόβλεπε την υπεραξία ειδικός ,εξακολουθεί να ισχύει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 29/5/2013 at 10:12 ΜΜ, doctor said:

Από το 2008 μέχρι σήμερα σε τρία δικαστήρια του ΙΚΑ για τεκμαρτά ημερομίσθια σε κομμωτήριο δικαιωθήκαμε διότι αρνηθήκαμε τα τεκμαρτά και με καλό δικηγόρο αποδέχτηκαν ότι οι εργαζόμενοι λάμβαναν μόνο τις συμφωνηθείσες αμοιβές και καθόλου φιλοδωρήματα. Τον Απρίλιο έχουμε και νέο δικαστήριο σε άλλο πελάτη. Πάντα βέβαια υπάρχει ο φόβος να πέσεις πάνω σε καρεκλοκένταυρους και ανεγκέφαλους υπαλλήλους στα διοικητικά

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×