Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ,Β.ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ & ΜΠΑΡΜΑΝ


jmaz

Ερώτηση

ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ. ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ. ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΘΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Η ΙΣΧΥΟΥΣΑ  Ε.Γ.Σ.Σ.Ε ή ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ??ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΈΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

για τους σερβιτορους ισχυει ο ν2224 αρθρο 54

για τους μπαρμαν ισχυει καποιο συγκεκριμμενο ποσοστο?

οι ντισκ τζοκευ αμειβονται και αυτοι με ποσοστα αν ναι με τι ποσοστο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΟΣΑ ΤΟΥ 2013

Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΦΟΥ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΟΣΑ ΤΟΥ 2013

Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΦΟΥ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΙΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΑΝ?

ΕΧΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ  ΜΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ.ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά διαβάστε προσεκτικά τα προηγούμενα θέματα. Είναι κουραστικό να γίνονται συνεχώς οι ίδιες ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗ ΣΕ ΚΑΦΕ ΜΕ ΕΓΣΣΕ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ?

ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΠΑΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΠΑΡΜΑΝ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Αν είναι μπουφετζής η ειδικότητα του είμαι ΜΠΟΥΦΕΤΖΗΣ και αν η αμοιβή είναι σταθερή η ασφάλιση σου του θα γίνει σύμφωνα με τον σταθερό μισθό του για την μερική απασχόληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Αν είναι μπουφετζής η ειδικότητα του είμαι ΜΠΟΥΦΕΤΖΗΣ και αν η αμοιβή είναι σταθερή η ασφάλιση σου του θα γίνει σύμφωνα με τον σταθερό μισθό του για την μερική απασχόληση

ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΟΜΩΣ ΤΩΝ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ.

ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗΔΕΣ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ?

ΡΩΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΝ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ 4ΩΡΟ Ή ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ 8ΩΡΟ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΙΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με ποσοστά λέει ο νόμος...

 

10% Στο σερβιτορο & 3% στο β.σερβιτορου αν ο ιδιοκτητης ειναι σερβιτορος ο Β.ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥ ΠΟΣΟ %

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΟΜΩΣ ΤΩΝ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗΣ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ.

ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗΔΕΣ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ?

ΡΩΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΝ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ 4ΩΡΟ Ή ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ 8ΩΡΟ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΙΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ.

 

 

Ο Μπουφετζής δεν έχει τεκμαρτά...

Ασφαλίζεται στο ποσό της σύμβασης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι καλησπερα και καλη δυναμη σε ολους εύχομαι αυτόν τον καιρό


 


μια ερώτηση θα ήθελα να κανω? έχω μια πρόσληψη σερβιτόρου και επειδή μου τυχαίνει πρώτη φορά θέλω μια επιβεβαιωση στη σκέψη μου γιατι έχω κάψει λαμπάκια τέτοια ώρα


τον προσλαμβάνω με τεκμαρτό ημερομίσθιο  για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.


υπολογιζω λοιπον : (στην 10 η κλαση που ανήκει) 34,69 * 25 ημερες=867,25


 


μπαίνει στο 101 πακετο κάλυψης οπότε κάνω κρατήσεις (εργοδότη και εργαζομένου) στο ποσό των 867,25 ευρώ


 


κάνω κάτι λάθος σε αυτό?


 


 


εν τω μεταξύ έχω και το άλλο θέμα: μπαίνει μέσω προγράμματος οαεδ που μου επιδοτεί το 80% των εισφορων εργαζομένου-εργοδότη αλλά στα 751 ευρώ.....οπότε να καταλάβω ότι τα υπόλοιπα τα πληρώνω εγώ ? στην Απδ θέλω να δω πως θα εμφανίζεται αυτό το κουβαρομπέρδεμα.....


 


σας είπα τον πόνο μου βραδιάτικα, όποιος έχει καποια γνώμη για τα παραπάνω θα χαρώ να την ακούσω και να την συζητήσω


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι καλησπερα και καλη δυναμη σε ολους εύχομαι αυτόν τον καιρό

 

μια ερώτηση θα ήθελα να κανω? έχω μια πρόσληψη σερβιτόρου και επειδή μου τυχαίνει πρώτη φορά θέλω μια επιβεβαιωση στη σκέψη μου γιατι έχω κάψει λαμπάκια τέτοια ώρα

τον προσλαμβάνω με τεκμαρτό ημερομίσθιο  για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

υπολογιζω λοιπον : (στην 10 η κλαση που ανήκει) 34,69 * 25 ημερες=867,25

 

μπαίνει στο 101 πακετο κάλυψης οπότε κάνω κρατήσεις (εργοδότη και εργαζομένου) στο ποσό των 867,25 ευρώ

 

κάνω κάτι λάθος σε αυτό?

 

 

εν τω μεταξύ έχω και το άλλο θέμα: μπαίνει μέσω προγράμματος οαεδ που μου επιδοτεί το 80% των εισφορων εργαζομένου-εργοδότη αλλά στα 751 ευρώ.....οπότε να καταλάβω ότι τα υπόλοιπα τα πληρώνω εγώ ? στην Απδ θέλω να δω πως θα εμφανίζεται αυτό το κουβαρομπέρδεμα.....

 

σας είπα τον πόνο μου βραδιάτικα, όποιος έχει καποια γνώμη για τα παραπάνω θα χαρώ να την ακούσω και να την συζητήσω

 

Νομίζω ότι πρέπει να μελετήσετε πάρα πολύ καλά την περίπτωση των σερβιτόρων διότι είναι πολύ δύσκολη και μπερδεμένη. Κάντε μια αναζήτηση σε προηγούμενα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ γιατί η συγκεκριμένη περίπτωση είναι μπέρδεμα. Μέχρι τότε άκου μία γνώμη.

 

Ο σερβιτόρος σε τι επιχείρηση θα εργάζεται; Ξενοδοχείο; Καφενείο; Εστιατόριο;

 

Το Π.Κ. 101 από που προκύπτει; Είναι σερβιτόρος ή βοηθός σερβιτόρου;

Αυτό το έχεις υπ'όψιν; http://www.ika.gr/gr/infopages/yphr/searchOsyk1.cfm Βάλε ΚΑΔ ΙΚΑ και ειδικότητα εργαζόμενου να σου βγάλει το Π.Κ αυτόματα, ώστε να είσαι ήσυχη.

Δες μήπως θέλει Π.Κ. 105...

 

Για την ασφάλιση τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Όπως τα λες. Για την αμοιβή είναι λίγο μπέρδεμα...

το λίγο χρονικό διάστημα που ασχολούμαι με τα λογιστικά δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη με αυτό το θέμα...

 

Κάποιες σκέψεις...

 

Αν η αμοιβή του είναι πχ 1000 ευρώ θα ασφαλίζεται για αυτά. Το ΙΚΑ δεν έχει πρόβλημα με αυτό. Ούτε ο εργαζόμενος υποθέτω.

 

Αν η αμοιβή του είναι πχ 600 ευρώ και τον ασφαλίσεις για 867,25, το ΙΚΑ πάλι δεν έχει πρόβλημα. Τι θα πεις όμως στον εργαζόμενο

αν κάποια στιγμή σου πει "Καλά ρε φίλε μου έδινες τόσο καιρό 600 ευρώ και μου κρατούσες εισφορές ασφαλισμένου για 867,25. Φέρτα πίσω"

 

Αν η αμοιβή του είναι με ποσοστά, όπως λέει ο νόμος πώς θα ελέγχεις ότι τα παίρνει; Και αν τον ένα μήνα βγαίνει κάτω από 867,25 και τον άλλο παραπάνω

τι γίνεται;

 

ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ ΚΑΝΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ...

 

Δεν νομίζω λοιπόν να είναι πρόβλημα να τον αμοίβεις και να τον ασφαλίζεις με 867,25, αν υπογράφει τις αποδείξεις πληρωμών.

 

Για όλα τα παραπάνω δεν είμαι απόλυτος.

Πραγματικά θα ήθελα και γνώμες άλλων συναδέλφων αν και από ότι φαίνεται από τα άλλα σχετικά θέματα του φόρουμ δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε όλοι.

 

... έχω μια πρόσληψη σερβιτόρου και επειδή μου τυχαίνει πρώτη φορά θέλω μια επιβεβαιωση στη σκέψη μου γιατι έχω κάψει λαμπάκια τέτοια ώρα

τον προσλαμβάνω με τεκμαρτό ημερομίσθιο  για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

υπολογιζω λοιπον : (στην 10 η κλαση που ανήκει) 34,69 * 25 ημερες=867,25

 

μπαίνει στο 101 πακετο κάλυψης οπότε κάνω κρατήσεις (εργοδότη και εργαζομένου) στο ποσό των 867,25 ευρώ

 

κάνω κάτι λάθος σε αυτό?

 

Ποιο πρόγραμμα είναι; Λογικά θα πληρώσεις τη διαφορά 867,25 - 600,80 = 266,45 Χ το ποσοστό του Π.Κ.

 

Αν θες να το δούμε και λίγο φιλοσοφικά το συγκεκριμένο θέμα είναι γελοίο από τη στιγμή που το ΙΚΑ δεν αναγνωρίζει γα την συγκεκριμένη ειδικότητα κάτω από 867,25 και ο ΟΑΕΔ πάνω από 751!!!

 

εν τω μεταξύ έχω και το άλλο θέμα: μπαίνει μέσω προγράμματος οαεδ που μου επιδοτεί το 80% των εισφορων εργαζομένου-εργοδότη αλλά στα 751 ευρώ.....οπότε να καταλάβω ότι τα υπόλοιπα τα πληρώνω εγώ ? στην Απδ θέλω να δω πως θα εμφανίζεται αυτό το κουβαρομπέρδεμα.....

 

σας είπα τον πόνο μου βραδιάτικα, όποιος έχει καποια γνώμη για τα παραπάνω θα χαρώ να την ακούσω και να την συζητήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο οαεδ παει επιδοτηση μεχρι 751,39 επι ασφαλ. επι 80%... ο σερβιτορος αν δουλευει πανω απο τα μισα ενσημα του μηνα σε βραδυνη βαρδια δηλαδη 10-01.00 τοτε παει στο 105 αν οχι τοτε παει ειδικη περιπτωση 21 και ενσημα 101...  επισης καλο ειναι να δεις και ποσα ενσημα εχουν σαν σερβιτοροι γιατι για μερικους με 7500 ενσημα νομιζω δεν ισχυει το παραπανω και πρεπει να πανε 105 υποχρεωτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο οαεδ παει επιδοτηση μεχρι 751,39 επι ασφαλ. επι 80%... ο σερβιτορος αν δουλευει πανω απο τα μισα ενσημα του μηνα σε βραδυνη βαρδια δηλαδη 10-01.00 τοτε παει στο 105 αν οχι τοτε παει ειδικη περιπτωση 21 και ενσημα 101...  επισης καλο ειναι να δεις και ποσα ενσημα εχουν σαν σερβιτοροι γιατι για μερικους με 7500 ενσημα νομιζω δεν ισχυει το παραπανω και πρεπει να πανε 105 υποχρεωτικα...

 

ο οαεδ παει επιδοτηση μεχρι 751,39 επι ασφαλ. επι 80%... ο σερβιτορος αν δουλευει πανω απο τα μισα ενσημα του μηνα σε βραδυνη βαρδια δηλαδη 10-01.00 τοτε παει στο 105 αν οχι τοτε παει ειδικη περιπτωση 21 και ενσημα 101...  επισης καλο ειναι να δεις και ποσα ενσημα εχουν σαν σερβιτοροι γιατι για μερικους με 7500 ενσημα νομιζω δεν ισχυει το παραπανω και πρεπει να πανε 105 υποχρεωτικα...

συναδελφοι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. μια χαρά διάβασα τις απόψεις σας, 3 μέρες τώρα έχω διαβάσει πάρα πολλά (ουτε τοσα χρόνια σχολείο ) τόσο διάβασμα και σημειώσεις ...στο τέλος και μετά από το χτεσινό ξενύχτι έβγαλα άκρη μια χαρά.....πήγα σήμερα ικα σεπε και οαεδ και επιβεβαίωσα ότι έμαθα (χαχαχαχαχχαχαχ) και ολα οκ ξεκιναμε την πρόσληψη........ απλα επειδή θέλω να είμαι καλυμμένη όσο μπορώ από παντού ξεχασα να κανω μια ερώτηση στο ικα, σεπε κλπ και θέλω την γνώμη σας, ο εργοδότης έχει μια εταιρεία ΟΕ καφετερια και είναι έταιροι αυτός και ο γιος του, εαν τον εργαζόμενο τον δηλώσω βοηθό σερβιτόρου με το σκεπτικο ότι και οι ίδιοι (γιος και πατερας) δουλευουν εκει και σερβίρουν κανονικα κλπ για να μπει σε χαμηλότερη κλάση ο εργαζόμενος λες να έχω καποιο θέμα.....ή επειδή δεν υπα΄ρχει άλλος εργαζόμενος στο μαγαζί δηλωμένος σαν σερβιτόρος έρθουν μια ωραία πρωία και μου πουν ότι κακός τον έχω δηλώσει σαν βοηθό αυφού κύριος σερβιτόρος δεν υπάρχει....  μια γνώμη θα ήθελα να την ακούσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα θέλω και εγώ να κάνω μια πρόσληψη σε σερβιτόρο και βοηθό σε κέντρο διασκέδασης (ταβέρνα) και ο ίδιος θα ανοίξει και καφετέρια , διάβασα στο forum για σερβιτόρους και βοηθούς και την αμοιβή με τα ποσοστά αλλά πηγαίνοντας στις 2 επιθεωρήσεις που θα ανήκουν  οι επιχ/σεις μου είπαν άμα υπογράψει  ο εργαζόμενος την σύμβαση με την ΕΓΣΣΕ δεν υπάρχει πρόβλημα και ας υπάρχει νομος.τι λέτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα θέλω και εγώ να κάνω μια πρόσληψη σε σερβιτόρο και βοηθό σε κέντρο διασκέδασης (ταβέρνα) και ο ίδιος θα ανοίξει και καφετέρια , διάβασα στο forum για σερβιτόρους και βοηθούς και την αμοιβή με τα ποσοστά αλλά πηγαίνοντας στις 2 επιθεωρήσεις που θα ανήκουν  οι επιχ/σεις μου είπαν άμα υπογράψει  ο εργαζόμενος την σύμβαση με την ΕΓΣΣΕ δεν υπάρχει πρόβλημα και ας υπάρχει νομος.τι λέτε ?

Καλημέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα θέλω και εγώ να κάνω μια πρόσληψη σε σερβιτόρο και βοηθό σε κέντρο διασκέδασης (ταβέρνα) και ο ίδιος θα ανοίξει και καφετέρια , διάβασα στο forum για σερβιτόρους και βοηθούς και την αμοιβή με τα ποσοστά αλλά πηγαίνοντας στις 2 επιθεωρήσεις που θα ανήκουν  οι επιχ/σεις μου είπαν άμα υπογράψει  ο εργαζόμενος την σύμβαση με την ΕΓΣΣΕ δεν υπάρχει πρόβλημα και ας υπάρχει νομος.τι λέτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φιλε πρεπει να τους πληρωνεις με ποσοστα... ασχετα που κανενας "ποτε" δε θα το ψαξει... μονο μετα απο καταγγελια και δικαστηρια για διαφορες στην πληρωμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΙ

ΚΛΑΣΗ 12

ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 40,45 €

 

Ασφαλίζονται στην 12η κλάση.

 

Φορολογούνται γι' αυτή την αμοιβή;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόνος σου το λες...

Ασφαλίζονται στο τεκμαρτό δεν αμοίβονται..

Θα φορολογηθούν γι αυτά που αμοίβονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να το καταλάβω για να μην κάνω λάθη

 

Ασφάλιση με τεκμαρτό είτε δουλέψουν 1 ώρα είτε 8.

Η Αμοιβή τους θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη της ΕΓΣΣΕ.

Άρα έχω την δυνατότητα να φτιάχνω 2 μισθοδοσίες; Μία για αμοιβή και μία για ασφάλιση;

 

Έχω όμως και διαφορά στις μέρες. Το 40,45 € ισχύει σε 8ωρο. Αν ο σερβιτόρος δουλεύει 6ήμερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...