Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Ποια η γνωμη σας για το καινουργιο νομοσχεδιο που αφορα τον κλαδο...?

Ποτέ ήταν κλειστό αυτό το επάγγελμα; ... μέχρι και η καφετζού περισσότερες δηλώσεις έκανε από μένα που είμαι λογιστής με πτυχίο και άδεια άσε που η καφετζού παίζει να παίρνε και χρήματα ... ενώ σε έμενα έρχοντε και ζητούν να τους κάνω για να μη πληρώσουν επωδή είμαι γνωστός και φίλος και συγγενής κλπ ...όποτε ενώ ήθελα να ασχοληθώ με το ελεύθερο επάγγελμα αλλά όλα αυτά συν το νομοσχέδιο  δε μου επιτρέπουν να βγάζω ούτε τα έξοδα μου τζάμπα κόπος… θα μου πεις ότι αυτός με τις καλύτερες γνώσεις και τον επαγγελματισμό και όλα αυτά ότι θα επιβιώσει όποιος αξίζει και οι άλλοι θα χαθούν ... αλλά σήμερα κάνεις δεν ενδιαφέρετε για γνώσεις και λοιπά μόνο για αυτό που θα του πάρει λιγότερα χρήματα η ίσως και καθόλου ...για να μη μιλήσω και για τη φορολογία ελεύθερων επαγγελματιών

από κει και περά το θεωρώ αδικία εγώ να σπαταλήσω χρήματα για να σπουδάσω 4 έτη γα να πάρω την άδεια και να παίρνει και ένας απόφοιτος λυκείου την ιδία με έμενα ποια η διάφορα η προϋπηρεσία;

τέλος για να κλείσω θα πω ότι εκτός από άλλα αυτά ότι τους λογιστές έχουν φορτώσει με πολύ δουλεία πολύ διάβασμα και ευθύνες  που κάνεις δεν αναγνωρίζει όλοι σου λεν σιγά τι κάνει αυτός 2 λεπτά να συμπληρώσει 2 έγγραφα και γιατί να του δώσω τόσα χρήματα.

Αυτά από μένα γενικολογώντας και χωρίς να εξετάζω το ζήτημα ειδικά και κατά περίπτωση 

Διαβάζοντας την τροπολογία για την Γ' ειδική κατηγορία, οφείλω να πω ότι δεν είδα κάπου να αναφέρεται η (παρακάτω) 2η περίπτωση (πρώην) Γ' τάξης λογιστή που ''αδικούταν'' από τον ν/σ όπως είχε κατατεθεί...

Έτσι νοιώθω την ανάγκη να σας ανεβάσω, ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΑ, ΤΑ EMAIL, ΤΑ ΚΑΝΩ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΕΠΙΚΟΛΛΗΣΗ... 

Με το ΟΕΕ είχα μόνο τηλεφωνική επικοινωνία και μου είχαν πει ότι είχαν... ενημερώσει τον υπουργό και για αυτή τη περίπτωση!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Καλησπέρα σας, είδα στο taxheaven την ανακοίνωση σας αναφορικά με την μέριμνα για την Γ' ειδική κατηγορία. 

Ουσιαστικά οι 2 κατηγορίες που ''αδικούνται'' από τον νόμο όπως έχει συνταχθεί, είναι η προαναφερόμενη και η κατηγορία Γ' τάξης από ΤΕΙ Λογιστικής με 4 χρόνια προϋπηρεσία που τώρα έπειτα από τα σεμινάρια για γινόταν Β' τάξης και τώρα τους επαναφέρουν στην νέα Β' τάξη και θέλουν επιπλέον 3 χρόνια για να ανέβουν στην νέα Α' τάξη.

Για την δεύτερη κατηγορία δεν υπάρχει κάποια ''ενόχληση'' για να υπάρξει κάποια μέριμνα; 

Θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση;

Παρακαλώ για κάποιου είδους πληροφόρηση.

Ευχαριστώ

προς:  [email protected] ημερομηνία:  11 Ιουλίου 2013 - 1:16 μ.μ.

Η κατηγορία Γ' τάξης από ΤΕΙ Λογιστικής με 4 χρόνια προϋπηρεσία που τώρα έπειτα από τα σεμινάρια για γινόταν Β' τάξης και τώρα τους επαναφέρουν στην νέα Β' τάξη και θέλουν επιπλέον 3 χρόνια για να ανέβουν στην νέα Α' τάξη με τον νόμο που ισχύει αυτή τη στιγμή.

Υπάρχει κάποιο αίτημα για να αλλάξει αυτή η αδικία με το νέο νομοσχέδιο;

προς:  Ένωση Eπαγγελματιών Λογιστών Πρωτευούσης <[email protected]> ημερομηνία:  12 Ιουλίου 2013 - 12:40 μ.μ.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΛΛΟΓΟ!!!!!!! ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕΡΙΜΝΑ ΣΤΟ Ν/Σ!

Υ.Γ. ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΙ Ο 1ος ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΡΑΖΩ, ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ Ο 1ος ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΔΙΚΙΑ