Προς το περιεχόμενο
  • 0

Χειρισμός επιδότησης εθνικού αποθεματικού απροβλέπτων


cyrille

Ερώτηση

Επιχείρηση λιανικου εμπορίου θα λάβει επιδότηση μέσω του εθνικού αποθεματικού απροβλέπτων,

 

το ποσό της επιδότησης θα κοπεί τιμολόγιο επιδοτήσεων αθεώρητο.

 

το τιμολόγιο αυτό θα πρέπει να καταχωρηθεί στα λοιπά έσοδα εμπορίας, σωστά;

 

κωδ. 310 περιοδικής φπα και κωδ. 613 εκκαθαριστικής χωρίς pro rata σωστά;

 

θα πρέπει να περιληφθεί στον κωδ. 681 του ε3;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καμία απάντηση;

 

Να διευκρινήσω οτι η επιδότηση αφορά εξολοκλήρου λειτουργικές δαπάνες και όχι αγορές παγίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω και εγώ την απορία αν φορολογείται στο εισόδημα ή αν πάει αφαιρετικά των δαπανών ? Υπάρχει κάπου στον οδηγό παράγραφος που να αναφέρεται στην φορολογική του αντιμετώπιση? Η α' δοση δόθηκε εντός του 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Ας θυμηθούμε ότι είμαστε λογιστές . Επομένως εκτός από το πρόβλημα που έχουμε πχ με εναν βόθρο ο οποιός είναι σε νεα αγροτεμάχιο που βλέπει σε επαρχιακή οδό ,έχει νομιμοποιηθεί με τον Ν3843 , είναι 501 μέτρα από τον οικισμό , εκτός ΑΠΑΑ , εντός παλαιού οικισμού , που έχει συνολικά κτίσματα τμ 283 (χωρίς το υπόγειο) με περίφραξη ,το μισό βοσκότοπος κ το άλλο μισό με ελιές κτλ κτλ πρέπει να κάνουμε κ λογιστικές εγγραφές . Λογιστικές εγγραφές είναι απεικόνιση ενός λογιστικού γεγονότος σύμφωνα πάντα με το ΕΓΛΣ . Ας ξεκινήσουμε από το ΕΓΛΣ λοιπόν κ όλα τα άλλα είναι εύκολα κ έχουν ήδη απαντηθεί πολλές φορές στο φορουμ .

 Ας θυμηθούμε ότι είμαστε λογιστές γιατί αλλιώς θα μείνουμε με τον πίνακα 2 κ το Ε9 στο χέρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση λιανικου εμπορίου θα λάβει επιδότηση μέσω του εθνικού αποθεματικού απροβλέπτων,

 

το ποσό της επιδότησης θα κοπεί τιμολόγιο επιδοτήσεων αθεώρητο.

 

το τιμολόγιο αυτό θα πρέπει να καταχωρηθεί στα λοιπά έσοδα εμπορίας, σωστά;

 

κωδ. 310 περιοδικής φπα και κωδ. 613 εκκαθαριστικής χωρίς pro rata σωστά;

 

θα πρέπει να περιληφθεί στον κωδ. 681 του ε3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνήθως το πρόγραμμα και η υπογραφή της σύμβασης τα λέει όλα.

Αλλά γενικά άλλο το λογιστικό κομμάτι και άλλο το φορολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόγραμμα δεν αναφέρει κάτι σχετικό και δεν έχει υπογραφεί σύμβαση.

Υπάρχει μόνο εγκριτική απόφαση που δεν αναφέρει και αυτή κάτι σχετικό.

Στό φόρουμ εψάξα και βρήκα αρκετά αλλά κανένα επί του συγκεκριμένου προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ανάμνηση οτι είμαι λογιστής δεν συνδέεται σε καμία περίπτωση αποκλειστικά με τον πίνακα 2 του Ε9.

Έχω πολλά άλλα να θυμάμαι σχετικά με την δουλεία μου, ευτυχώς κάποια καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο και αφου μίλησα με την γενική γραμματεία φορολογικών θεμάτων

καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτί η επιχορήγηση λειτουργικών εξόδων πηγαίνει αφαιρετικά των δαπανών.

 

Βέβαια είτε μπεί το έξοδο μειωμένο είτε μπεί ολόκληρο και η επιχορήγηση στα λοιπά έσοδα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ότι και να σου είπε η γενική γραμματεία φορολογικών θεμάτων το σίγουρο είναι ότι θα σου ζητήσει ο ΕΦΕΠΑΕ να φανεί εγγραφή έσοδα από επιδοτήσεις...Επομένως το ποσό στο Φ2->309.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Μιλάμε για απλογραφικά βιβλία.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μεγάλο μέρος των δαπανών έγινε το 2012 και η επιδότηση εισπράχθηκε  το 2013. Επίσης, η επιδότηση αφορά παραπάνω από μια κατηγορία δαπανών (μισθοδοσία, παροχές τρίτων, αμοιβές τρίτων,  αποσβέσεις  κτλ) . Ακόμα και αν το λύσω κάνοντας επιμερισμό της επιδότησης, έχω το πρόβλημα ότι εμφανίζεται κατηγορία δαπανών με αρνητικό πρόσημο καθώς το 2013 δεν έχει καμία δαπάνη αυτού του είδους.

Για αυτό το λόγο και για να μην έχω πρόβλημα με την ΕΦΕΠΑΕ  όπως λέει ο jmaz θα ακολουθήσω  τη λύση του εσόδου ...

 

Δεν μ'αρέσει να ασχολούμαι προσωπικά με κάποιον σ'αυτό εδω το forum αλλά έχω μια απορία: ρε συ CEL το κόμπλεξ σου με ποια μονάδα μέτρησης το μετράς ??? Όχι τίποτα άλλο, για να κατοχυρώσεις το ρεκόρ.... ΛΟΓΙΣΤΑΡΑ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Μιλάμε για απλογραφικά βιβλία.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μεγάλο μέρος των δαπανών έγινε το 2012 και η επιδότηση εισπράχθηκε  το 2013. Επίσης, η επιδότηση αφορά παραπάνω από μια κατηγορία δαπανών (μισθοδοσία, παροχές τρίτων, αμοιβές τρίτων,  αποσβέσεις  κτλ) . Ακόμα και αν το λύσω κάνοντας επιμερισμό της επιδότησης, έχω το πρόβλημα ότι εμφανίζεται κατηγορία δαπανών με αρνητικό πρόσημο καθώς το 2013 δεν έχει καμία δαπάνη αυτού του είδους.

Για αυτό το λόγο και για να μην έχω πρόβλημα με την ΕΦΕΠΑΕ  όπως λέει ο jmaz θα ακολουθήσω  τη λύση του εσόδου ...

 

Δεν μ'αρέσει να ασχολούμαι προσωπικά με κάποιον σ'αυτό εδω το forum αλλά έχω μια απορία: ρε συ CEL το κόμπλεξ σου με ποια μονάδα μέτρησης το μετράς ??? Όχι τίποτα άλλο, για να κατοχυρώσεις το ρεκόρ.... ΛΟΓΙΣΤΑΡΑ!!!!!

Κύριε ντιραστάα σας  εύχομαι ένα όμορφο πρωινό και μια καλή μέρα να έχετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σκέφθηκα, μηπως θα μπορούσαμε να την εντάξουμε όπως τις επιδοτήσεις του ΟΑΕΔ για νέους επαγγελματίες,

οι οποίες  ήταν αφορολόγητες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • 0

Εχω και εγώ την απορία αν φορολογείται στο εισόδημα ή αν πάει αφαιρετικά των δαπανών ? Υπάρχει κάπου στον οδηγό παράγραφος που να αναφέρεται στην φορολογική του αντιμετώπιση? Η α' δοση δόθηκε εντός του 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω και εγώ την απορία αν φορολογείται στο εισόδημα ή αν πάει αφαιρετικά των δαπανών ? Υπάρχει κάπου στον οδηγό παράγραφος που να αναφέρεται στην φορολογική του αντιμετώπιση? Η α' δοση δόθηκε εντός του 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω και εγώ την απορία αν φορολογείται στο εισόδημα ή αν πάει αφαιρετικά των δαπανών ? Υπάρχει κάπου στον οδηγό παράγραφος που να αναφέρεται στην φορολογική του αντιμετώπιση? Η α' δοση δόθηκε εντός του 2013.

 

 

 

Εχω και εγώ την απορία αν φορολογείται στο εισόδημα ή αν πάει αφαιρετικά των δαπανών ? Υπάρχει κάπου στον οδηγό παράγραφος που να αναφέρεται στην φορολογική του αντιμετώπιση? Η α' δοση δόθηκε εντός του 2013.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...