Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ ΜΕ ΑΦΜ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΧΡΗΣΙΜΗ ΕΙΧΑΝ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ,ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΜΕ ΤΟ ΑΦΜ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ (ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ Κ ΜΗ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ.

ΣΕ ΕΠΟΙΚΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ TAXIS ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΝΟΙΞΕΙ ΠΟΤΕ!!

ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΕΓΩ Ο ΑΦΕΛΗΣ..1)ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ (ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ) ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΑ-ΠΑΡΤΙΔΑ ΑΚΟΜΑ?

2)οταν παω σε ενα καταστημα και μου δωσει αποδειξη δεν γραφει επανω ΑΦΜ ΔΟΥ ΚΤΛ ΚΤΛ?

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΩΜΕΝΩΝ?

 

ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΣΤΟ TAXIS να το ξαναδουν ..ηταν πολυ χρησιμο κ ευχρηστο εργαλειο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα πιο χρήσιμα εργαλεία που έφτιαξαν ποτέ πάνε να το καταργήσουν.

Σκεφτείτε από πόσο κόπο και λάθη μπορεί να γλιτώσει κάποιον κατά την καταχώρηση

πελατών προμηθευτών σε ένα λογιστικό πρόγραμμα που το έχει ενσωματώσει, ή

από κάποιον απατεώνα με εικονική εταιρία κλπ...

 

Κάπου είχα δει ότι κλείδωσαν το web service γιατί κάποια εταιρία έφτιαξε client,

που κάνει αναζήτηση με επωνυμία και όχι με ΑΦΜ όπως προβλέπεται από την εφαρμογή.

Δεν ξέρω αν ισχύει.

 

Αν θέλουν μπορούν να βρουν δικλείδες ασφαλείας για την εφαρμογή, να την σχεδιάσουν και να τη δώσουν

για χρήση. Νομίζω πως δεν θέλουν  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα πιο χρήσιμα εργαλεία που έφτιαξαν ποτέ πάνε να το καταργήσουν.

Σκεφτείτε από πόσο κόπο και λάθη μπορεί να γλιτώσει κάποιον κατά την καταχώρηση

πελατών προμηθευτών σε ένα λογιστικό πρόγραμμα που το έχει ενσωματώσει, ή

από κάποιον απατεώνα με εικονική εταιρία κλπ...

 

Κάπου είχα δει ότι κλείδωσαν το web service γιατί κάποια εταιρία έφτιαξε client,

που κάνει αναζήτηση με επωνυμία και όχι με ΑΦΜ όπως προβλέπεται από την εφαρμογή.

Δεν ξέρω αν ισχύει.

 

Αν θέλουν μπορούν να βρουν δικλείδες ασφαλείας για την εφαρμογή, να την σχεδιάσουν και να τη δώσουν

για χρήση. Νομίζω πως δεν θέλουν  :(

μα γιατι να μην θελουν??ειναι εντελως χαζο να κλεινουν μια τετοια εφαρμογη τοσο χρησιμη !!

εγω παλι νομιζω οτι δεν μπορουν!!ειναι θεμα ανικανοτητας να περασουν εστω κ αυτες τις δικλειδες ασφαλειας

εδω ενα Ε1 Κ Ε9 παλευουν 4 μηνες και ακομα να το ανεβασουν!!!

ας μου λεγε καποιος απο που τους καναν μεταγραφη αφτους τους τεχνικους στην ΓΓΠΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν φταίνε οι τεχνικοί ή οι πολιτικοί από πάνω τους. Πέρυσι φαντάζομαι οι ίδιο τεχνικοί ήταν και τα πράγματα ρόλαραν καλύτερα.

 

ας μου λεγε καποιος απο που τους καναν μεταγραφη αφτους τους τεχνικους στην ΓΓΠΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πολύ χρήσιμο εργαλείο.

Το τελευταίο περιστατικό που μου συνέβη ήταν στις 01/03/2013 όταν πήγε κάποιος σε επιχείρηση ανταλλακτικών μοτό, αγόρασε αυτό που ήθελε και ζήτησε τιμολόγιο.

Το τιμολόγιο είναι χειρόγραφο. Μετά από μερικές μέρες κατά τον έλεγχο στην καταχώριση μου εμφάνισε το μήνυμα "οτι έχει κάνει διακοπή στις 07/2011"!!!!!

Στείλαμε τον μικρό στην διεύθυνση που μας είχε δώσει για να πάρει το τιμολόγιο. Ήταν κλειστές οι πόρτες αλλά μάστορας δούλευε κανονικά.

Μας είπε μάλιστα επί λέξη: "Τυχεροί είστε, συνήθως δεν τα κρατώ καθόλου και τα πετάω. Δεν μου το έχει πει κάποιος άλλος". 

Για την ιστορία ακυρώσαμε το τιμολόγιο και δεν εκδόσαμε απόδειξη. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα ηταν ενα εργαλειο χρησιμοτατο στα χερια μας και ναι περυσι ηταν οι ιδιοι τεχνικοι αλλα με αλλους προϊσταμενους.Και αν τελικα το θέμα εινα η δημοσοιοποιηση των προσωπικων στοιχειων των επιχειρησεων ας κατεβασουν και την εφαρμογη με τα δικα μας στοιχεια,

Αν και κατα την αποψη μου δεν ειναι εκει το προβλημα αλλα στην ανικανοτητα να κανουν το ποιο απλο..φετος δεν ειναι τυχαιο που 17 Μαϊου δεν εχει ακομα ανοιξει το συστημα των δηλωσεων.Αν υποθεσουμε οτι ανοιγε συμφωνα με τον νομο δλδ 01/02/2013 αυτη τη στιγμη το υπουργειο θα ειχε πολαπλασια ληξιπροθεσμα χρεη οποτε αυτη η δηθεν αναβαθμιση δεν θα ερχοταν με τοση ευκολια.Ολα λειτουργουν και δεν λειτουργουν για καποιο λογο απλα η συγκεκριμενη εφαρμογη δεν επηρεαζε σε κατι ουτε τα δημοσια εσοδα ουτε το χρεος..ας τους φωτισει ο θεος να την ξανανοιξουν και ας δωσει και σε μας δυναμη να τους παλευουμε

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα ηταν ενα εργαλειο χρησιμοτατο στα χερια μας και ναι περυσι ηταν οι ιδιοι τεχνικοι αλλα με αλλους προϊσταμενους.Και αν τελικα το θέμα εινα η δημοσοιοποιηση των προσωπικων στοιχειων των επιχειρησεων ας κατεβασουν και την εφαρμογη με τα δικα μας στοιχεια,

Αν και κατα την αποψη μου δεν ειναι εκει το προβλημα αλλα στην ανικανοτητα να κανουν το ποιο απλο..φετος δεν ειναι τυχαιο που 17 Μαϊου δεν εχει ακομα ανοιξει το συστημα των δηλωσεων.Αν υποθεσουμε οτι ανοιγε συμφωνα με τον νομο δλδ 01/02/2013 αυτη τη στιγμη το υπουργειο θα ειχε πολαπλασια ληξιπροθεσμα χρεη οποτε αυτη η δηθεν αναβαθμιση δεν θα ερχοταν με τοση ευκολια.Ολα λειτουργουν και δεν λειτουργουν για καποιο λογο απλα η συγκεκριμενη εφαρμογη δεν επηρεαζε σε κατι ουτε τα δημοσια εσοδα ουτε το χρεος..ας τους φωτισει ο θεος να την ξανανοιξουν και ας δωσει και σε μας δυναμη να τους παλευουμε

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!

 

Εγώ πάλι έμαθα ότι κόστιζε και υπήρξε στάση πληρωμών γι αυτό και έκλεισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι πολύ χρήσιμο αλλά ......

 

Εγώ το είχα και σε διάφορες εκδόσεις στο iphone που με διευκόλυνε πάρα πολύ αλλά όπως όλα τα καλά βαστούν λίγο πάει μας το κόψανε και αυτό ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Ήταν ένα χρήσιμο εργαλείο διαφάνειας, αλλά μάλλον η διαφάνεια είναι πολυτέλεια στις μέρες μας...ας συνεχίσουμε με το δύσκολο δρόμο...τι είχες Γιάννη μου, τι είχα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα ηταν απο τα καλυτερα που εχει κανει η ΓΓΠΣ
κριμα που δεν παιζει....

ηταν πολυ εξυπηρετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαν θα επαναλειτουργήσει...... Άντε να δούμε <_<

Ήταν όντως πολύ εξυπηρετικό.

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14447

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatResponse.html

 

Λειτουργεί κανονικά για επιτηδευματίες (Φ.Π) και Νομικά Πρόσωπα (τουλάχιστον με 2-3 ΑΦΜ που το τσέκαρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatResponse.html

 

Λειτουργεί κανονικά για επιτηδευματίες (Φ.Π) και Νομικά Πρόσωπα (τουλάχιστον με 2-3 ΑΦΜ που το τσέκαρα)

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatResponse.html

 

Λειτουργεί κανονικά για επιτηδευματίες (Φ.Π) και Νομικά Πρόσωπα (τουλάχιστον με 2-3 ΑΦΜ που το τσέκαρα)

 

Οντως είναι πολύ χρήσιμο site αυτό της Ευρωπαικής Ενωσης.

 

Το χρησιμοποιώ κυρίως για να τσεκάρω ενδοκοινοτικές (ειδικά άν μου έχουν στείλει τίποτε τιμολόγια με fax τα οποία φαίνονται με το ζόρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site της Ε.Ε. κάνει on-line αναζήτηση στη βάση των υπόχρεων VIES (για κάποιο περίεργο λόγο, στην Ελλάδα θεωρούνται όλοι όσοι είναι υπόχρεοι υποβολής δηλώσεων ΦΠΑ, ανεξαρτήτως αν έχουν δηλώσει ότι πραγματοποιούν ενδοκοινοτικές συναλλαγές). Έτσι, π.χ. γιατροί, φροντιστήρια, σωματεία, σύλλογοι κ.λπ. που ΔΕΝ υποβάλλουν δηλώσεις ΦΠΑ, τους βγάζει ως μη υπαρκτούς ΑΦΜ. Φυσικά, το ίδιο συμβαίνει με τους ιδιώτες, αλλά και όσους έχουν κάνει διακοπή εργασιών (οπότε πάλι θεωρούνται ιδιώτες).

Εν αναμονή της επανεργοποίησης της ΔΩΡΕΑΝ υπηρεσίας της ΓΓΠΣ (από όπου έπαιρναν την πληροφορία όλα τα sites), είναι ένας τρόπος για να εξακριβώσουμε ότι τουλάχιστον ο ΑΦΜ είναι υπαρκτός και σε ποιον αφορά (και φυσικά πού βρίσκεται η δηλωθείσα έδρα του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προσωποιημένη πληροφόρηση του υπόχρεου για την σύζυγο γράφει μόνο ΑΦΜ, όνομα κτλ.

1) Αν η σύζυγος έχει οφειλές δεν μπορείς να βγάλεις Ταυτότητα Πληρωμής.... θέλει κωδικούς..... 

 

2) Ξέχασες (ο ηλίθιος) να ρωτήσεις την ημερομηνία γέννησης της συζύγου.... τι κάνεις στην επιβεβαίωση στοιχείων?... τον παίρνεις τηλέφωνο αλλά δεν απαντά (διακοπές)...τον περιμένεις να γυρίσει από διακοπές? και αν το ΑΦΜ του υπόχρεου λήγει π.χ. σε 5 ή 6 και κατά διαόλου σύμπτωση και της συζύγου? τι κάνεις? περιμένεις.... και ο Θεοχάρης σε περιμένει στην γωνία.

 

Δεν θα έπρεπε να βγάλουν και οι γυναίκες κωδικούς άσχετα από τον σύζυγο ή

Εκεί που γράφει στον Υπόχρεο το ΑΦΜ της συζύγου να πατάς και να βλέπεις τα στοιχεία της.

 

Μπορεί και να είμαι λάθος, αλλά άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε..... (ξέχασα να ρωτήσω την ημερομηνία γέννησης)

 

Το φτιάχνουν που το φτιάχνουν το ρημάδι το TAXIS ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Στην προσωποιημένη πληροφόρηση του υπόχρεου για την σύζυγο γράφει μόνο ΑΦΜ, όνομα κτλ.

1) Αν η σύζυγος έχει οφειλές δεν μπορείς να βγάλεις Ταυτότητα Πληρωμής.... θέλει κωδικούς..... 

 

2) Ξέχασες (ο ηλίθιος) να ρωτήσεις την ημερομηνία γέννησης της συζύγου.... τι κάνεις στην επιβεβαίωση στοιχείων?... τον παίρνεις τηλέφωνο αλλά δεν απαντά (διακοπές)...τον περιμένεις να γυρίσει από διακοπές? και αν το ΑΦΜ του υπόχρεου λήγει π.χ. σε 5 ή 6 και κατά διαόλου σύμπτωση και της συζύγου? τι κάνεις? περιμένεις.... και ο Θεοχάρης σε περιμένει στην γωνία.

 

Δεν θα έπρεπε να βγάλουν και οι γυναίκες κωδικούς άσχετα από τον σύζυγο ή

Εκεί που γράφει στον Υπόχρεο το ΑΦΜ της συζύγου να πατάς και να βλέπεις τα στοιχεία της.

 

Μπορεί και να είμαι λάθος, αλλά άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε..... (ξέχασα να ρωτήσω την ημερομηνία γέννησης)

 

Το φτιάχνουν που το φτιάχνουν το ρημάδι το TAXIS ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ!!!

Για την επομενη φορα που θα χρειαστει !!!

Πενία τέχνας κατεργάζεται

http://www.ypes.gr/services/eea/eeagr/eea.htm

επωνυμο ονομα πατρωνυμο τα εχεις , και το ετος το δοκιμαζεις λογικα μεχρι 5-6 χρονια μετα το ετος γεννησης του συζυγου

Εχοντας ΒΡΕΙ το ετος και το ονομα μητερας ΠΑΣ στο http://www.amka.gr/AMKAGR/ ( εχω αμκα ?) βαζεις τα στοιχεια , το ετος και σου ζηταει αφμ που το εχεις ηδη !!

βουαλα η ημερομηνια γεννησης απο το ΑΜΚΑ

Με ελαχιστη τυχη, εχει αυτην δηλωμενη στο μητρωο

Την πατησα κυριακη βραδυ με ξηρερωματα δευτερας και εληγαν οι προθεσμιες

ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την επομενη φορα που θα χρειαστει !!!

Πενία τέχνας κατεργάζεται

http://www.ypes.gr/services/eea/eeagr/eea.htm

επωνυμο ονομα πατρωνυμο τα εχεις , και το ετος το δοκιμαζεις λογικα μεχρι 5-6 χρονια μετα το ετος γεννησης του συζυγου

Εχοντας ΒΡΕΙ το ετος και το ονομα μητερας ΠΑΣ στο http://www.amka.gr/AMKAGR/ ( εχω αμκα ?) βαζεις τα στοιχεια , το ετος και σου ζηταει αφμ που το εχεις ηδη !!

βουαλα η ημερομηνια γεννησης απο το ΑΜΚΑ

Με ελαχιστη τυχη, εχει αυτην δηλωμενη στο μητρωο

Την πατησα κυριακη βραδυ με ξηρερωματα δευτερας και εληγαν οι προθεσμιες

ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ !!

 

Τι λες τώρα !!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ομόνοια-Σύνταγμα μέσω Θεσσαλονίκης... αλλά τουλάχιστον φτάνεις στον προορισμό σου...

 

Αυτά είναι... (y)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Καλημερα !!

 

Γνωριζει καποιος εαν υπαρχει καποια εφαρμογη στην οποια να μπορω να δω εαν καποιος ειναι στον " Τειρεσια"???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...