Προς το περιεχόμενο

τηρηση βιβλιων σε λογιστικο γραφειο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συναδέλφισες, συνάδελφοι,

Το θέμα δεν είναι να μην κάνουμε λάθη, όπως έγραψε ο Λένιν. Ολοι κάνουμε λάθη. Το θέμα είναι να μην κάνουμε ουσιαστικά λάθη και να μπορούμε να τα επανορθώσουμε γρήγορα και εύκολα.

Γιατί ένα λάθος γίνεται σφάλμα, μόνο όταν προτιμήσουμε να μη το διορθώσουμε (Τζων Κέννεντυ).

 

  Για τον λόγο αυτό οφείλω μια επανόρθωση και εξηγώ:

 

Είχα γράψει την 17/5 (#20), απαντώντας ότι:

Συνάδελφε, αυτό που αναφέρεις συμβαίνει και εδώ. Το θέμα είναι τι βιβλία θα ζητήσουν. Μέχρι πέρυσι ζήταγαν το μονοσέλιδο θεωρημένο "μηνιαία κατάσταση" για τα Β΄και όσα θεωρημένα των Γ΄υπήρχαν, για τον τελευταίο προ της ημέρας ελέγχου, μήνα. Είναι κάπως αόριστη η διάταξη του ΚΦΑΣ και ως προς το περιεχόμενο της εκτύπωσης και ως προς το διάστημα που αφορά αυτή. Εξέφρασα μια άποψη, χωρίς να ισχυρίζομαι ότι έχω το αλάθητο και κατηγορήθηκα ότι πρέπει να είμαι τρελός για να γράφω έτσι. 

 

 Και πράγματι, όπως είχε παρατηρήσει η Klary την 15/5 (#3)

συναδελφε αν καταλαβαινω σωστα το αρθρο 9 αναφερει

Με γνωστοποίηση (όχι έγκριση) στην αρμόδια Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία της έδρας μπορεί τα βιβλία να ενημερώνονται και να βρίσκονται σε οποιοδήποτε άλλο τόπο εκτός της επαγγελματικής εγκατάστασης που αφορούν με την προϋπόθεση ότι τα δεδομένα τους επιδεικνύονται στη φορολογική αρχή στην προθεσμία που τίθεται σε αυτές ή μετά την ενημέρωσή τους τα συμπληρωμένα έντυπα επιστρέφονται στην εγκατάσταση που αφορούν.

επομενως γιατι δεν μπορει να τηρουνται στο γραφειο μας και π.χ. το σδοε να ζητα την επιδειξη τους και να οριζει προθεσμια ευλογη προσκομισης.

 

 Και έτσι είναι. Δεν μπορεί ο έλεγχος την 14/7 να σου ζητήσει απλογραφικά βιβλία Απριλίου-Μαϊου,  γιατί δεν θα έχει παρέλθει η προθεσμία υποβολής ΦΠΑ Β΄ Τριμήνου. Μπορεί να σου ζητήσει  ασφαλώς,  διπλογραφικά βιβλία Μαϊου. Συνεπώς, πολύ σωστά ο Αχιλλέας έγραψε:  (#17)  Τόπος τήρησης η έδρα, τα τυπώνω, τα αφήνω στην επιχείρηση, βάζω και σε μια ζελατίνα την περιοδική ΦΠΑ, και κανείς δεν με ξυπνάει Κυριακή χαράματα..

 

  Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ, όπως είχα γράψει (#2)  Και αφού τα πρωτογενή στοιχεία (Τιμολόγια. Α.Τ.Μ. Α.Π.Υ.) πρέπει να επιστρέφουν στην έδρα τους μετά την καταχώρηση, δεν συμφέρει να αναφέρουμε σαν τόπο τήρησης το γραφείο μας ή αλλού, απλά μόνο σαν τόπο ενημέρωσης.

 

  Ισως η διασπορά των ερωταποκρίσεων και  μια δική μου λαθεμένη τοποθέτηση, οδήγησαν σε μια κατάσταση παρανόησης, αλλά όχι και να κατηγορηθώ ότι πρέπει να είμαι τρελός για να γράφω έτσι. 

   Όπως αναφέρω και στην αρχή ένα λάθος γίνεται σφάλμα, μόνο όταν προτιμήσουμε να μη το διορθώσουμε… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδέλφισες, συνάδελφοι,

Το θέμα δεν είναι να μην κάνουμε λάθη, όπως έγραψε ο Λένιν. Ολοι κάνουμε λάθη. Το θέμα είναι να μην κάνουμε ουσιαστικά λάθη και να μπορούμε να τα επανορθώσουμε γρήγορα και εύκολα.

Γιατί ένα λάθος γίνεται σφάλμα, μόνο όταν προτιμήσουμε να μη το διορθώσουμε (Τζων Κέννεντυ).

 

  Για τον λόγο αυτό οφείλω μια επανόρθωση και εξηγώ:

 

Είχα γράψει την 17/5 (#20), απαντώντας ότι:

Συνάδελφε, αυτό που αναφέρεις συμβαίνει και εδώ. Το θέμα είναι τι βιβλία θα ζητήσουν. Μέχρι πέρυσι ζήταγαν το μονοσέλιδο θεωρημένο "μηνιαία κατάσταση" για τα Β΄και όσα θεωρημένα των Γ΄υπήρχαν, για τον τελευταίο προ της ημέρας ελέγχου, μήνα. Είναι κάπως αόριστη η διάταξη του ΚΦΑΣ και ως προς το περιεχόμενο της εκτύπωσης και ως προς το διάστημα που αφορά αυτή. Εξέφρασα μια άποψη, χωρίς να ισχυρίζομαι ότι έχω το αλάθητο και κατηγορήθηκα ότι πρέπει να είμαι τρελός για να γράφω έτσι. 

 

 Και πράγματι, όπως είχε παρατηρήσει η Klary την 15/5 (#3)

συναδελφε αν καταλαβαινω σωστα το αρθρο 9 αναφερει

Με γνωστοποίηση (όχι έγκριση) στην αρμόδια Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία της έδρας μπορεί τα βιβλία να ενημερώνονται και να βρίσκονται σε οποιοδήποτε άλλο τόπο εκτός της επαγγελματικής εγκατάστασης που αφορούν με την προϋπόθεση ότι τα δεδομένα τους επιδεικνύονται στη φορολογική αρχή στην προθεσμία που τίθεται σε αυτές ή μετά την ενημέρωσή τους τα συμπληρωμένα έντυπα επιστρέφονται στην εγκατάσταση που αφορούν.

επομενως γιατι δεν μπορει να τηρουνται στο γραφειο μας και π.χ. το σδοε να ζητα την επιδειξη τους και να οριζει προθεσμια ευλογη προσκομισης.

 

 Και έτσι είναι. Δεν μπορεί ο έλεγχος την 14/7 να σου ζητήσει απλογραφικά βιβλία Απριλίου-Μαϊου,  γιατί δεν θα έχει παρέλθει η προθεσμία υποβολής ΦΠΑ Β΄ Τριμήνου. Μπορεί να σου ζητήσει  ασφαλώς,  διπλογραφικά βιβλία Μαϊου. Συνεπώς, πολύ σωστά ο Αχιλλέας έγραψε:  (#17)  Τόπος τήρησης η έδρα, τα τυπώνω, τα αφήνω στην επιχείρηση, βάζω και σε μια ζελατίνα την περιοδική ΦΠΑ, και κανείς δεν με ξυπνάει Κυριακή χαράματα..

 

  Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ, όπως είχα γράψει (#2)  Και αφού τα πρωτογενή στοιχεία (Τιμολόγια. Α.Τ.Μ. Α.Π.Υ.) πρέπει να επιστρέφουν στην έδρα τους μετά την καταχώρηση, δεν συμφέρει να αναφέρουμε σαν τόπο τήρησης το γραφείο μας ή αλλού, απλά μόνο σαν τόπο ενημέρωσης.

 

  Ισως η διασπορά των ερωταποκρίσεων και  μια δική μου λαθεμένη τοποθέτηση, οδήγησαν σε μια κατάσταση παρανόησης, αλλά όχι και να κατηγορηθώ ότι πρέπει να είμαι τρελός για να γράφω έτσι. 

   Όπως αναφέρω και στην αρχή ένα λάθος γίνεται σφάλμα, μόνο όταν προτιμήσουμε να μη το διορθώσουμε… 

 

 

Η απάντηση του Χαλκίδεου ήταν :

 

 

δεν έχω καταλάβει πάντως γιατί το όποιο ΣΔΟΕ θα μας κουβαλάει ξημερώματα Κυριακής και μάλιστα πριν την προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων ? 

 

κανέναν χαρακτηρισμό " τρελού " δεν βλέπω...

 

 

απλά παρατηρώ πως ο συνάδελφος Χαλκίδεος έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο να απαντά και να παραθέτει τις γνώσεις του με τρόπο αξιολάτρευτο.

 

δεν σερβίρει μασιμένη τροφή και αυτό είναι που τον κάνει να ξεχωρίζει εδω μέσα

 

αυτό το να σε βάζει ο άλλος στη διαδικασία να σκέφτεσαι είναι προς τιμήν του, όχι να τον κατηγορούμε και απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση του Χαλκίδεου ήταν :

 

 

 

κανέναν χαρακτηρισμό " τρελού " δεν βλέπω...

 

 

απλά παρατηρώ πως ο συνάδελφος Χαλκίδεος έχει έναν ιδιαίτερο τρόπο να απαντά και να παραθέτει τις γνώσεις του με τρόπο αξιολάτρευτο.

 

δεν σερβίρει μασιμένη τροφή και αυτό είναι που τον κάνει να ξεχωρίζει εδω μέσα

 

αυτό το να σε βάζει ο άλλος στη διαδικασία να σκέφτεσαι είναι προς τιμήν του, όχι να τον κατηγορούμε και απο πάνω.

 

φέρε τον έλεγχο να σου βάλω 10 

 

 

:)  :)  :)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
ΥΓ μάλλον μανία καταδίωξης έχεις εκτός αν εννοείς ότι πρέπει να συμφωνούμε μαζί σου  ακόμα και όταν κάνεις λάθος 

 

 

μάλλον κάτι έχεις πάθει , να το κοιτάξεις , μπορει να ειναι κάτι σοβαρό .

 

υπήρχε μια ερώτηση και θε'ωρησα ότι η απάντησή σου είναι λάθος και το έγραψα δικαιολογώντας τα γραφόμενά μου . 

 

τόσο απλά 

 

και σε ότι αφορά το ΥΓ , απάντησα στο δικό σου 

Φίλη talepori, δεν ήθελα να δώσω συνέχεια, αλλά οι απαντήσεις του Χαλκιδέου ήταν οι παραπάνω. Αν κρίνεις ότι δεν με χαρακτηρίζει τρελό, συγνώμη, γιατί θα έχει δίκαιο. Οπωσδήποτε δεν θα συνεχίσω, απλά ας κρίνουν οι συνάδελφοι, αν πάσχω από μανία καταδίωξης...Διόρθωσα την λαθεμένη άποψή μου, τι άλλο θέλετε να κάνω; Να το γράψω 100 φορές στον μαυροπίνακα;;

Θα παρακαλέσω να ξαναδείς αυτό που γράφεις στο τέλος : αυτό το να σε βάζει ο άλλος στη διαδικασία να σκέφτεσαι είναι προς τιμήν του, όχι να τον κατηγορούμε και απο πάνω.

Ο Χαλκιδέος σου έβαλε 10, εγώ όχι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλη talepori, δεν ήθελα να δώσω συνέχεια, αλλά οι απαντήσεις του Χαλκιδέου ήταν οι παραπάνω. Αν κρίνεις ότι δεν με χαρακτηρίζει τρελό, συγνώμη, γιατί θα έχει δίκαιο. Οπωσδήποτε δεν θα συνεχίσω, απλά ας κρίνουν οι συνάδελφοι, αν πάσχω από μανία καταδίωξης...Διόρθωσα την λαθεμένη άποψή μου, τι άλλο θέλετε να κάνω; Να το γράψω 100 φορές στον μαυροπίνακα;;

Θα παρακαλέσω να ξαναδείς αυτό που γράφεις στο τέλος : αυτό το να σε βάζει ο άλλος στη διαδικασία να σκέφτεσαι είναι προς τιμήν του, όχι να τον κατηγορούμε και απο πάνω.

Ο Χαλκιδέος σου έβαλε 10, εγώ όχι...

 

κατ' αρχήν θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι , δεν θέλω τα ευσημα απο κανέναν

 

πάντα στη ζωή μου έμαθα να υποστηρίζω το δίκιο ( όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ )

 

και να λέω αλήθειες , αυτό με έκανε να είμαι μόνη μου ( με πολυ λίγους ανθρώπους τριγύρω μου )

 

όμως το προτιμώ απ΄το να είμαι με παρέα αλλά πάλι να νιώθω μόνη μου απο μέσα μου

 

έτσι σκέφτηκα και εγώ να επιλέξω και μέσα μου και απ' έξω μου "τη μοναξιά"

 

καλημέρα σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μιας και πρέπει να εξηγούμε τι κάθε τι (ακόμα και το καλαμπούρι που κάνουμε) 

 

το φέρε τον έλεγχο να σου βάλω 10 (άριστα είναι το σωστό) είναι ατάκα από την ελληνική ταινία μια ιταλίδα από την κυψέλη (κάπου στο 2,11)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια θυμιζεται ελληνικο κοινοβουλιο (μακρια απο εδω μεσα...........) σταματηστε το, μορφωμενοι ανθρωποι ειστε καλες οι αντιπαραθεσεις αλλα μην το τραβατε ειναι αδικο για το ηθος και την αξιοπρεπεια σας που εχετε δειξει και οι δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως μπορούμε να κάνουμε ανάκληση της γνωστοποίησης τήρησης, δεδομένου ότι πλέον τα βιβλία τα τηρούνται στην έδρα της επιχείρησης και απλά η ενημέρωση θα γίνεται στο γραφείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως μπορούμε να κάνουμε ανάκληση της γνωστοποίησης τήρησης, δεδομένου ότι πλέον τα βιβλία τα τηρούνται στην έδρα της επιχείρησης και απλά η ενημέρωση θα γίνεται στο γραφείο;

Εγώ ήθελα να ρωτήσω και το αντίστροφο.............

Πρέπει να κάνουμε γνωστοποίηση ότι τα βιβλία θα "ενημερώνονται" στο λογιστή ή αυτό καταργήθηκε και είναι χύμα στο κύμα όλα πλέον???? (στην δου που ρώτησα μου είπαν ότι δεν κάνεις γνωστοποίηση για την ενημέρωση.

 

Τώρα όσον αφορά το ερώτημά σου παλιά πάλι που είχα ρωτήσει στην δου μου είχαν πεί ότι κάνοντας ο επόμενος λογιστής γνωστοποίηση κόβεται η προηγούμενη. :blink:  (βέβαια η ταπεινή μου άποψη είναι ότι μου απάντησαν @@@@@@@ αλλά τέλος πάντων.   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως μπορούμε να κάνουμε ανάκληση της γνωστοποίησης τήρησης, δεδομένου ότι πλέον τα βιβλία τα τηρούνται στην έδρα της επιχείρησης και απλά η ενημέρωση θα γίνεται στο γραφείο;

 

Η γνωστοποίηση για την ενημέρωση γίνεται μέσω ιντερνετ.

 

Ο τόπος τήρησης Μ2 ή Μ3 κατά περίπτωση στη ΔΟΥ...

 

Αν έχεις θέμα, με πρόστιμο, αν όχι με σημερινή ημερομηνία free of charge...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε έχουμε υποβάλλει ένα Δ12 ηλεκτρονικά για τόπο τήρησης στο λογιστικό γραφείο (ήθελε και Μ2;;; ), και άλλο Δ12 για τόπο ενημέρωσης στο λογιστικό γραφείο.

Τώρα τον τόπο τήρησης θέλουμε να τον επιστρέψουμε στην έδρα της επιχείρησης, αφού στην πράξη δεν εφαρμόστηκε ποτέ η τήρηση στο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιχειρηση αλλαζει λογιστη απο την αρχη του 2014 , αλλα ακομα ο προηγουμενος λογιστης δεν εχει παραδοσει τα βιβλια γιατι θα υποβαλλει ΦΠΑ για 4ο τριμηνο 2013.και κανονικα και εκκαθαριστικη Φπα , οποτε ο νεος λογιστη ποτε πρεπει να κανει γνωστοποιηση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε έχουμε υποβάλλει ένα Δ12 ηλεκτρονικά για τόπο τήρησης στο λογιστικό γραφείο (ήθελε και Μ2;;; ), και άλλο Δ12 για τόπο ενημέρωσης στο λογιστικό γραφείο.

Τώρα τον τόπο τήρησης θέλουμε να τον επιστρέψουμε στην έδρα της επιχείρησης, αφού στην πράξη δεν εφαρμόστηκε ποτέ η τήρηση στο γραφείο.

Μίλησα με taxis, η ανάκληση της γνωστοποίησης, ή εν πάση περιπτώσει η "επιστροφή" τήρησης στην έδρα, υποβάλλεται μόνο στη ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με taxis, η ανάκληση της γνωστοποίησης μόνο στη ΔΟΥ

Ανάκληση γνωστοποίησης δεν μπορεί να γίνει σύμφωνα με τη ΔΟΥ Α' Περιστερίου.

 

Πήγα πριν μερικές εβδομάδες.

 

Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι στο ενδιάμεσο δεν το γνωρίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάκληση γνωστοποίησης δεν μπορεί να γίνει σύμφωνα με τη ΔΟΥ Α' Περιστερίου.

 

Πήγα πριν μερικές εβδομάδες.

 

Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι στο ενδιάμεσο δεν το γνωρίζω!

 

Ανάκληση γνωστοποίησης = νέα γνωστοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε έχουμε υποβάλλει ένα Δ12 ηλεκτρονικά για τόπο τήρησης στο λογιστικό γραφείο (ήθελε και Μ2;;; ), και άλλο Δ12 για τόπο ενημέρωσης στο λογιστικό γραφείο.

Τώρα τον τόπο τήρησης θέλουμε να τον επιστρέψουμε στην έδρα της επιχείρησης, αφού στην πράξη δεν εφαρμόστηκε ποτέ η τήρηση στο γραφείο.

 

Το πρώτο Δ12 σε πειράζει...

 

Με Μ2 Μ3 στην εφορία.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάκληση γνωστοποίησης = νέα γνωστοποίηση

Ο συνάδελφος μίλησε για ανάκληση γνωστοποίησης κι εγώ απάντησα ως προς αυτό.

Η νέα γνωστοποίηση αναιρεί μεν την προηγούμενη προϋποθέτει όμως να υπάρχει διάθεση από τον καινούργιο συνάδελφο να συμμετέχει.

 

Πελάτης που έχει φύγει από μένα εδώ και ένα χρόνο συνεχίζει να λαμβάνει ειδοποιήσεις από τη ΓΓΠΣ στο δικό μου μέηλ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά...

 

Δεν τίθεται θέμα ανάκλησης...

 

Τροποποίηση θα γίνει, αν θέλει με παλιά ημερομηνία θα κοστίσει, άμα θέλει με το ντελόγο θα του έρθει τσάμπα.....

 

Όπως και να έχει, Μ2 Μ3 σε ΔΟΥ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιχειρηση αλλαζει λογιστη απο την αρχη του 2014 , αλλα ακομα ο προηγουμενος λογιστης δεν εχει παραδοσει τα βιβλια γιατι θα υποβαλλει ΦΠΑ για 4ο τριμηνο 2013.και κανονικα και εκκαθαριστικη Φπα , οποτε ο νεος λογιστη ποτε πρεπει να κανει γνωστοποιηση ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά...

 

Δεν τίθεται θέμα ανάκλησης...

 

Τροποποίηση θα γίνει, αν θέλει με παλιά ημερομηνία θα κοστίσει, άμα θέλει με το ντελόγο θα του έρθει τσάμπα.....

 

Όπως και να έχει, Μ2 Μ3 σε ΔΟΥ.....

Συμφωνούμε απόλυτα.

Θέμα ανάκλησης δεν τίθεται γιατί πολύ απλά δεν προβλέπεται από το νόμο (κακώς)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε απόλυτα.

Θέμα ανάκλησης δεν τίθεται γιατί πολύ απλά δεν προβλέπεται από το νόμο (κακώς)!!!

 

Καλώς δεν προβλέπεται....

 

Τι σημαίνει ανάκληση στον τόπο τήρησης...???

 

Δεν τα τηρούσες εκεί...??? Ωραία, που τότε..???

 

Διόρθωση δλδ, όχι ανάκληση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, για διόρθωση πρόκειται. Δυστυχώς δε γίνεται ηλεκτρονικά, αν και υπάρχει η εφαρμογή δεν το έχουν προβλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...