Προς το περιεχόμενο

τηρηση βιβλιων σε λογιστικο γραφειο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

 

με τον νεο κφας τα βιβλια της επιχειρησης πρεπει να βρισκονται σε αυτη αμεσως μετα την εκτυπωση τους

δεν μπορουν πλεον να τηρουνται σε αλλο χωρο και να διδονται στον ελεγχο μολις ζητηθουν ,αφου βεβαιως

επιδειχτει απο τον υποχρεο η γνωστοποιηση τηρησης σε αλλο χωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

με τον νεο κφας τα βιβλια της επιχειρησης πρεπει να βρισκονται σε αυτη αμεσως μετα την εκτυπωση τους

δεν μπορουν πλεον να τηρουνται σε αλλο χωρο και να διδονται στον ελεγχο μολις ζητηθουν ,αφου βεβαιως

επιδειχτει απο τον υποχρεο η γνωστοποιηση τηρησης σε αλλο χωρο?

Συναδέλφισα, το άρθρο 9 του ΚΦΑΣ αναφέρει ότι με γνωστοποίηση μπορούν να φυλάσσονται σε άλλο τόπο, αλλά να επιδεικνύονται σε κάθε έλεγχο. Για μένα αυτό είναι άνευ ουσίας, γιατί είμαστε υποχρεωμένοι να εκτυπώνουμε τα (αθεώρητα πλέον) βιβλία από το πρόγραμμα που έχουμε στο γραφείο μας, συνεπώς θα δουλεύουν τα στικάκια, για να μη μας κουβαλάνε στο γραφείο  τα ξημερώματα της Κυριακής, αν έχει έλθει το ΣΔΟΕ, πριν την προθεσμία εκτύπωσης των βιβλίων. Και αφού τα πρωτογενή στοιχεία (Τιμολόγια. Α.Τ.Μ. Α.Π.Υ.) πρέπει να επιστρέφουν στην έδρα τους μετά την καταχώρηση, δεν συμφέρει να αναφέρουμε σαν τόπο τήρησης το γραφείο μας ή αλλού, απλά μόνο σαν τόπο ενημέρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφε αν καταλαβαινω σωστα το αρθρο 9 αναφερει

 

 

Με γνωστοποίηση (όχι έγκριση) στην αρμόδια Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία της έδρας μπορεί τα βιβλία να ενημερώνονται και να βρίσκονται σε οποιοδήποτε άλλο τόπο εκτός της επαγγελματικής εγκατάστασης που αφορούν με την προϋπόθεση ότι τα δεδομένα τους επιδεικνύονται στη φορολογική αρχή στην προθεσμία που τίθεται σε αυτές ή μετά την ενημέρωσή τους τα συμπληρωμένα έντυπα επιστρέφονται στην εγκατάσταση που αφορούν.

 

επομενως γιατι δεν μπορει να τηρουνται στο γραφειο μας και π.χ. το σδοε να ζητα την επιδειξη τους και να οριζει προθεσμια ευλογη προσκομισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφε αν καταλαβαινω σωστα το αρθρο 9 αναφερει

 

 

Με γνωστοποίηση (όχι έγκριση) στην αρμόδια Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία της έδρας μπορεί τα βιβλία να ενημερώνονται και να βρίσκονται σε οποιοδήποτε άλλο τόπο εκτός της επαγγελματικής εγκατάστασης που αφορούν με την προϋπόθεση ότι τα δεδομένα τους επιδεικνύονται στη φορολογική αρχή στην προθεσμία που τίθεται σε αυτές ή μετά την ενημέρωσή τους τα συμπληρωμένα έντυπα επιστρέφονται στην εγκατάσταση που αφορούν.

 

επομενως γιατι δεν μπορει να τηρουνται στο γραφειο μας και π.χ. το σδοε να ζητα την επιδειξη τους και να οριζει προθεσμια ευλογη προσκομισης.

Kαλησπέρα,

 

Ίσως για να αποφεύγονται οι ανεπιθύμητες επισκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφε αν καταλαβαινω σωστα το αρθρο 9 αναφερει

 

 

Με γνωστοποίηση (όχι έγκριση) στην αρμόδια Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία της έδρας μπορεί τα βιβλία να ενημερώνονται και να βρίσκονται σε οποιοδήποτε άλλο τόπο εκτός της επαγγελματικής εγκατάστασης που αφορούν με την προϋπόθεση ότι τα δεδομένα τους επιδεικνύονται στη φορολογική αρχή στην προθεσμία που τίθεται σε αυτές ή μετά την ενημέρωσή τους τα συμπληρωμένα έντυπα επιστρέφονται στην εγκατάσταση που αφορούν.

 

επομενως γιατι δεν μπορει να τηρουνται στο γραφειο μας και π.χ. το σδοε να ζητα την επιδειξη τους και να οριζει προθεσμια ευλογη προσκομισης.

Φίλτατη για αυτόν τον λόγο : για να μη μας κουβαλάνε στο γραφείο  τα ξημερώματα της Κυριακής, αν έχει έλθει το ΣΔΟΕ, πριν την προθεσμία εκτύπωσης των βιβλίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω καταλάβει πάντως γιατί το όποιο ΣΔΟΕ θα μας κουβαλάει ξημερώματα Κυριακής και μάλιστα πριν την προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω καταλάβει πάντως γιατί το όποιο ΣΔΟΕ θα μας κουβαλάει ξημερώματα Κυριακής και μάλιστα πριν την προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων ? 

πριν την προθεσμια ενημερωσης δεν εχουμε υποχρεωση

η ερωτηση μου ειχε να κανει με το μετα την προθεσμια ενημερωσης στην περιπτωση που τηρουνται στο γραφειο και δεν ειναι διαθεσιμα την ωρα του ελεγχου στην εδρα,και εφοσον επιδειχθει η γνωστοποιηση τοτε εντος ευλογου χρονου τα προσκομιζουμε ? μια τετοια περιεργη περιπτωση ακουσα οτι δεν δεχτηκαν την γνωστοποιηση και εγραψαν μη επιδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιτιολογική νόμου 4093/2012 :Με τις διατάξεις της παραγράφου 2 ορίζεται ο τόπος τήρησης των βιβλίων και των στοιχείων καθώς και η υποχρέωση επίδειξη αυτών άμεσα στον έλεγχο, όταν τηρούνται στην επαγγελματική εγκατάσταση που αφορούν ή στην προθεσμία που τίθεται από τον έλεγχο όταν αυτά τηρούνται σε άλλη επαγγελματική εγκατάσταση. Δεν απαιτείται στην τελευταία περίπτωση σχετική έγκριση από τον προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ., αλλά μόνο η υποβολή γνωστοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω καταλάβει πάντως γιατί το όποιο ΣΔΟΕ θα μας κουβαλάει ξημερώματα Κυριακής και μάλιστα πριν την προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων ? 

Συγνώμη, αλλά για να καταλάβω, αν το ΣΔΟΕ έλθει σε disco στις 2,30 π.μ. της Κυριακής 14/7/2013 και ζητήσει βιβλία, θα του δείξουμε τα βιβλία Ιανουαρίου-Μαρτίου; Η έστω του Μαϊου, αν τα έχουμε τυπώσει; Και αν ο πελάτης τους λέει ότι τα έχει ο Λογιστής (ενώ τα έχει παραδώσει ο έρμος), δεν θα σε ξυπνήσουν στα άγρια χαράματα να πας είτε στο μαγαζί, για να τους δείξεις που είναι, είτε στο γραφείο σου για να τυπώσεις, αφού ο ΚΦΑΣ ζητά να είναι έτοιμα προς επίδειξη σε περίπτωση που ζητηθεί; Και τα δυο μου έτυχαν αρκετές φορές και έτρεχα για να μη γράψουν τον πελάτη για μη εκτύπωση ή μη επίδειξη.

Υ.Γ. Δεν καταλαβαίνω , ειλικρινά, Γιάννη, γιατί με αμφισβητείς συνεχώς και ασφαλώς, θα απαντήσεις ότι "φαντασιώνομαι"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλά για να καταλάβω, αν το ΣΔΟΕ έλθει σε disco στις 2,30 π.μ. της Κυριακής 14/7/2013 και ζητήσει βιβλία, θα του δείξουμε τα βιβλία Ιανουαρίου-Μαρτίου; Η έστω του Μαϊου, αν τα έχουμε τυπώσει; Και αν ο πελάτης τους λέει ότι τα έχει ο Λογιστής (ενώ τα έχει παραδώσει ο έρμος), δεν θα σε ξυπνήσουν στα άγρια χαράματα να πας είτε στο μαγαζί, για να τους δείξεις που είναι, είτε στο γραφείο σου για να τυπώσεις, αφού ο ΚΦΑΣ ζητά να είναι έτοιμα προς επίδειξη σε περίπτωση που ζητηθεί; Και τα δυο μου έτυχαν αρκετές φορές και έτρεχα για να μη γράψουν τον πελάτη για μη εκτύπωση ή μη επίδειξη.

Υ.Γ. Δεν καταλαβαίνω , ειλικρινά, Γιάννη, γιατί με αμφισβητείς συνεχώς και ασφαλώς, θα απαντήσεις ότι "φαντασιώνομαι"....

 

Ξημερώματα Κυριακής 14 Ιούλη 

Σκάει μύτη το ΣΔΟΕ και σου λέει , ¨πατριώτη τα βιβλία¨  

του λέει το αφεντικό (ή ο υπεύθυνος υπάλληλος )  ¨να τα βιβλία ωρε παλικάρια " 

κοιτάει ο ΣΔΟητζής και βλέπει τα βιβλία τυπωμένα μέχρι 31 Μάρτη 

Παίρνει παράμερα τον συνάδελφό του (για να μην δώσει και δικαίωμα ότι δεν κατέχει το θέμα) και του λέει ¨τι λέει ο ΚΦΑΣ ρε Κώτσο που είσαι μικρότερος και ανοίγεις κανά βιβλίο ?"  

 

ο Κώτσος λοιπόν ανοίγει το τευτέρι του και διαβάζει 

πολ 1044

 

Παράγραφος 18.
Χρόνος ενημέρωσης του βιβλίου εσόδων - εξόδων.
 
Με τις διατάξεις της παραγράφου αυτής ορίζεται ο χρόνος ενημέρωσης του βιβλίου εσόδων εξόδων, ο οποίος συνδέεται πλέον με τον χρόνο υποβολής της δήλωσης Φ.Π.Α. Έτσι από 1/1/2013 η ενημέρωση του βιβλίου αυτού γίνεται μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα κάθε ημερολογιακού τριμήνου και όχι πέρα του χρόνου υποβολής της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α.
 
Επιπλέον, μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος του οικείου οικονομικού έτους, καταχωρείται για τις ανάγκες της φορολογίας εισοδήματος, συγκεντρωτικά και όχι ανά παραστατικό, ανάλυση των προαναφερομένων στην παράγραφο 17 δεδομένων.
 
Όσον αφορά την καταχώρηση στοιχείων αγοράς αγαθών που λαμβάνονται κατά τη διάρκεια της χρήσης ή στο τέλος αυτής χωρίς να έχουν παραληφθεί τα αγαθά, οι σχετικές διατάξεις της παραγράφου αυτής είναι ίδιες με τις προϊσχύουσες διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 17του Κ.Β.Σ. (Π.Δ. 186/1992) και δεν χρήζουν περαιτέρω διευκρινίσεων.

 

άρα ο Απρίλης , Μάης , Ιούνης , μέχρι 31/ Ιούλη ή μέχρι 26 ιούλη αν είναι χρεωστικός στο ΦΠΑ " 

 

 
 
άρα τα παιδιά του ΣΔΟΕ βάζουν μια υπογραφή στο βιβλίο και πάνε για άλλα . 
 
ΥΓ μάλλον μανία καταδίωξης έχεις εκτός αν εννοείς ότι πρέπει να συμφωνούμε μαζί σου  ακόμα και όταν κάνεις λάθος 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
ΥΓ μάλλον μανία καταδίωξης έχεις εκτός αν εννοείς ότι πρέπει να συμφωνούμε μαζί σου  ακόμα και όταν κάνεις λάθος 

Τελικά οι χαρακτηρισμοί σου δεν έχουν όρια , φίλε. Με χαρακτήρισες σεξιστή , φαντασιόπληκτο, νάρκισσο και μερικές δεκάδες ακόμα προσωνύμια και τώρα φθάνεις στο αποκορύφωμα : μανία καταδίωξης έχεις  Παραμονεύεις στην γωνία και ψάχνεις αιτία για να χτυπήσεις. Ντροπή σου, μόνο αυτό σου λέω, ντροπή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά οι χαρακτηρισμοί σου δεν έχουν όρια , φίλε. Με χαρακτήρισες σεξιστή , φαντασιόπληκτο, νάρκισσο και μερικές δεκάδες ακόμα προσωνύμια και τώρα φθάνεις στο αποκορύφωμα : μανία καταδίωξης έχεις  Παραμονεύεις στην γωνία και ψάχνεις αιτία για να χτυπήσεις. Ντροπή σου, μόνο αυτό σου λέω, ντροπή...

καλησπερα  συναδελφοι

λυπαμαι που μια ερωτηση δικη μου σε κατι που δεν θεωρησα σωστο ,σας εκανε να τσακωνεστε ,ηρεμηστε εχουμε πολλα απο εδω και περα να περασουμε και χρειαζονται 

ολοι...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά οι χαρακτηρισμοί σου δεν έχουν όρια , φίλε. Με χαρακτήρισες σεξιστή , φαντασιόπληκτο, νάρκισσο και μερικές δεκάδες ακόμα προσωνύμια και τώρα φθάνεις στο αποκορύφωμα : μανία καταδίωξης έχεις  Παραμονεύεις στην γωνία και ψάχνεις αιτία για να χτυπήσεις. Ντροπή σου, μόνο αυτό σου λέω, ντροπή...

 

μάλλον κάτι έχεις πάθει , να το κοιτάξεις , μπορει να ειναι κάτι σοβαρό .

 

υπήρχε μια ερώτηση και θε'ωρησα ότι η απάντησή σου είναι λάθος και το έγραψα δικαιολογώντας τα γραφόμενά μου . 

 

τόσο απλά 

 

και σε ότι αφορά το ΥΓ , απάντησα στο δικό σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι για να ηρεμήσουν και λίγο τα πνεύματα,εχθές πήγε ΣΔΟΕ σε πελάτη μου και ζήτησε τα βιβλία τα οποία υπήρχαν, μετά από απλή γνωστοποίηση, στο γραφείο μου και τους ενημέρωσα ότι θα τα έχουν τις επόμενες δύο ώρες διότι ήμουν εκτός νομού.Το δέχτηκαν λέγοντας μου ότι θα κάνουν κάποιο έλεγχο αλλού στην περιοχή και θα επιστρέψουν.Και όντως έτσι έγινε.Αυτό που δεν πρόλαβα να διαβάσω στον ΚΦΑΣ είναι αν πρέπει μετά τη προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων να τα τυπώσεις κιόλας και να βρίσκονται στην έδρα.Εχω την εντύπωση πως όχι παρά μόνο εαν ζητηθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι για να ηρεμήσουν και λίγο τα πνεύματα,εχθές πήγε ΣΔΟΕ σε πελάτη μου και ζήτησε τα βιβλία τα οποία υπήρχαν, μετά από απλή γνωστοποίηση, στο γραφείο μου και τους ενημέρωσα ότι θα τα έχουν τις επόμενες δύο ώρες διότι ήμουν εκτός νομού.Το δέχτηκαν λέγοντας μου ότι θα κάνουν κάποιο έλεγχο αλλού στην περιοχή και θα επιστρέψουν.Και όντως έτσι έγινε.Αυτό που δεν πρόλαβα να διαβάσω στον ΚΦΑΣ είναι αν πρέπει μετά τη προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων να τα τυπώσεις κιόλας και να βρίσκονται στην έδρα.Εχω την εντύπωση πως όχι παρά μόνο εαν ζητηθούν

θεωρω οτι ετσι ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πρώτον, Γιάννηδες ηρεμείστε. Κατά δεύτερον, γιατί να τρέχω να βρίσκω τους ΣΔΟΕς εγώ; Τόπος τήρησης η έδρα, τα τυπώνω, τα αφήνω στην επιχείρηση, βάζω και σε μια ζελατίνα την περιοδική ΦΠΑ, και κανείς δεν με ξυπνάει Κυριακή χαράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώρες λειτουργίας, 8:00 - 17:00 ,

 

 

από εκεί κι πέρα, μην τον είδατε τον Κύριο parm,

 

για πάρτε τώρα 1 το βράδυ 1517 να δούμε ποιος θα  απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα  συναδελφοι

λυπαμαι που μια ερωτηση δικη μου σε κατι που δεν θεωρησα σωστο ,σας εκανε να τσακωνεστε ,ηρεμηστε εχουμε πολλα απο εδω και περα να περασουμε και χρειαζονται 

ολοι...............

 

Αγαπητή Klery, δεν πρέπει να στενοχωριέσαι, δεν είσαι εσύ η αιτία του «τσακωμού», γιατί δεν έχεις καμιά σχέση με την τακτική του Χαλκιδέου και όσες ακραίες παθολογικές καταστάσεις μου καταλογίζει ό άλλοτε «φίλος» μου.

Εγώ ζητώ συγνώμη αν σε αποπροσανατόλισα με την απάντησή μου, την οποία εξακολουθώ να πιστεύω ότι ήταν σωστή, κατά την άποψή μου. Εγώ προσωπικά δεν κρατώ τα βιβλία στο γραφείο για τον λόγο που παρέθεσα.

Ωστόσο δώσε μου τρεις μέρες για να σου απαντήσω τι πιστεύω ότι συμβαίνει με το θέμα των βιβλίων , σύμφωνα με τον ΚΦΑΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι για να ηρεμήσουν και λίγο τα πνεύματα,εχθές πήγε ΣΔΟΕ σε πελάτη μου και ζήτησε τα βιβλία τα οποία υπήρχαν, μετά από απλή γνωστοποίηση, στο γραφείο μου και τους ενημέρωσα ότι θα τα έχουν τις επόμενες δύο ώρες διότι ήμουν εκτός νομού.Το δέχτηκαν λέγοντας μου ότι θα κάνουν κάποιο έλεγχο αλλού στην περιοχή και θα επιστρέψουν.Και όντως έτσι έγινε.Αυτό που δεν πρόλαβα να διαβάσω στον ΚΦΑΣ είναι αν πρέπει μετά τη προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων να τα τυπώσεις κιόλας και να βρίσκονται στην έδρα.Εχω την εντύπωση πως όχι παρά μόνο εαν ζητηθούν

 

Συνάδελφε, αυτό που αναφέρεις συμβαίνει και εδώ. Το θέμα είναι τι βιβλία θα ζητήσουν. Μέχρι πέρυσι ζήταγαν το μονοσέλιδο θεωρημένο "μηνιαία κατάσταση" για τα Β΄και όσα θεωρημένα των Γ΄υπήρχαν, για τον τελευταίο προ της ημέρας ελέγχου, μήνα. Είναι κάπως αόριστη η διάταξη του ΚΦΑΣ και ως προς το περιεχόμενο της εκτύπωσης και ως προς το διάστημα που αφορά αυτή. Εξέφρασα μια άποψη, χωρίς να ισχυρίζομαι ότι έχω το αλάθητο και κατηγορήθηκα ότι πρέπει να είμαι τρελός για να γράφω έτσι. 

Κατά πρώτον, Γιάννηδες ηρεμείστε. Κατά δεύτερον, γιατί να τρέχω να βρίσκω τους ΣΔΟΕς εγώ; Τόπος τήρησης η έδρα, τα τυπώνω, τα αφήνω στην επιχείρηση, βάζω και σε μια ζελατίνα την περιοδική ΦΠΑ, και κανείς δεν με ξυπνάει Κυριακή χαράματα.

Αγαπητέ Αχιλλέα και εγώ το ίδιο κάνω, και μάλιστα σε ντοσιέ, κατά κατηγορία. Με ξύπνησαν τουλάχιστον τρεις φορές βράδυ, με τον ισχυρισμό του πελάτη ότι είχα εγώ τα βιβλία και όταν , αφού μάταια τους εξηγούσα ότι ήταν σε συγκεκριμένο μέρος τα βιβλία, πήγα εκεί, τους βρήκα να συντάσσουν την έκθεση πάνω στο ντοσιέ που είχα αφήσει στον πελάτη! Βγάλε συμπέρασμα. Από αυτό όμως μέχρι να με κατηγορεί κάποιος ότι δεν στέκω καλά (!) φτάνει τα όρια της γελοιότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώρες λειτουργίας, 8:00 - 17:00 ,

 

 

από εκεί κι πέρα, μην τον είδατε τον Κύριο parm,

 

για πάρτε τώρα 1 το βράδυ 1517 να δούμε ποιος θα  απαντήσει

Συνάδελφε, σωστά για το ωράριο, αλλά να σου θυμίσω ότι είχα γράψει " Και αν ο πελάτης τους λέει ότι τα έχει ο Λογιστής (ενώ τα έχει παραδώσει ο έρμος), δεν θα σε ξυπνήσουν στα άγρια χαράματα να πας είτε στο μαγαζί, για να τους δείξεις που είναι, είτε στο γραφείο σου για να τυπώσεις, αφού ο ΚΦΑΣ ζητά να είναι έτοιμα προς επίδειξη σε περίπτωση που ζητηθεί;"

Αναφέρομαι στον πανικό του πελάτη όταν βλέπει το ΣΔΟΕ στο μαγαζί του και θέλει να ρίξει την ευθύνη σε ποιον άλο από μας...

Εσύ τι θα κάνεις σε αυτή την περίπτωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον κάτι έχεις πάθει , να το κοιτάξεις , μπορει να ειναι κάτι σοβαρό .   Αλήθεια, πως έκανες την διάγνωση; Με τηλεπάθεια;;;

 

υπήρχε μια ερώτηση και θε'ωρησα ότι η απάντησή σου είναι λάθος και το έγραψα δικαιολογώντας τα γραφόμενά μου . 

 

τόσο απλά 

 

και σε ότι αφορά το ΥΓ , απάντησα στο δικό σου 

Τώρα με βγάζεις και τρελό! Είσαι απίστευτος και διαστρεβλώνεις εσκεμμένα όσα γράφω. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με σένα και γιατί τόσο μίσος που βγάζεις από μέσα σου για κάποιον που σου άνοιξε την καρδιά του και σε εμπιστεύθηκε, ή μήπως το ξέχασες αυτό; Επειδή εγώ έχω σκυλομετανιώσει που νόμιζα ότι ήσουν σωστός...

Λες ότι απαντάς στο δικό μου Υ.Γ. που έγραφα "Υ.Γ. Δεν καταλαβαίνω , ειλικρινά, Γιάννη, γιατί με αμφισβητείς συνεχώς και ασφαλώς, θα απαντήσεις ότι "φαντασιώνομαι"...." και με ειρωνεύεσαι γράφοντας μάλλον κάτι έχεις πάθει , να το κοιτάξεις , μπορει να ειναι κάτι σοβαρό .

 

Εξέφρασα τον προβληματισμό μου για το θέμα που έθεσε η συνάδελφος και αμέσως με χαρακτήρισες ως σχιζοφρενή (μανία καταδιώξεως) και ότι ζητώ να συμφωνούν όλοι με όσα γράφω, κάτι που ποτέ δεν το απαίτησα. Και όποτε συνέβη να έχω εκφράσει λάθος άποψη, η παραδοχή του mea culpa είναι μέσα στον χαρακτήρα μου. Φυσικά όλα ξεκίνησαν γιατί δεν σου έδωσα λόγο για τις σκέψεις μου σχετικά με την ιεράρχηση του επαγγέλματός μας εδώ, ενώ τις έχω ήδη καταθέσει εκεί που πρέπει, δηλαδή σε συλλογικό επίπεδο και δεν χρειάζεται να σου δίνω αναφορά για τις ενέργειές μου, όπως δεν ζήτησα για τις δικές σου, αφού άλλωστε, αφήνεις να διαφανούν.

Και για να τελειώνω με τις ανυπόστατες κατηγορίες και βαρύτατες προσβολές κατά του προσώπου μου, σταμάτα να ενδιαφέρεσαι για τα κείμενα που δημοσιεύω, αφού δεν θα αναφέρομαι πλέον σε σένα, κράτα το αλάθητο για τον εαυτό σου, στο χαρίζω και πρόσεξε μη καταντήσεις κοινός συκοφάντης, γιατί τότε θα με βρεις μπροστά σου. Δεν είναι απειλή, είναι προειδοποίηση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπήκε ένα ερώτημα 

 

υπήρξαν κάποιες απαντήσεις , μία από τις οποίες δική σου 

 

θεώρησα ότι υπήρχε λάθος στην απάντηση και έγραψα σχετικά παραθέτοντας και το κείμενο από τον ΚΦΑΣ 

 

απάντησες γράφοντας :

 

Υ.Γ. Δεν καταλαβαίνω , ειλικρινά, Γιάννη, γιατί με αμφισβητείς συνεχώς και ασφαλώς, θα απαντήσεις ότι "φαντασιώνομαι"....

 

Σε αμφισβητώ συνεχώς (γράφεις) απλά γιατί είχα άλλη άποψη για το τι λέει ο ΚΦΑΣ

Από κει και πέρα ……… τι να πω

 

Άβυσσος …..

 

Και για να τελειώνουμε

Συνεχίζεις κατά καιρούς γράφοντας ότι σου είπα και σε κατηγόρησα για ένα σωρό πράγματα. Θα σε παρακαλέσω να τελειώσει εδώ . Δεν με ενδιαφέρει καμία δική σου άποψη για κανένα ζήτημα. Απλά σε επαγγελματικό θέμα αν έχω διαφορετική άποψη δεν μπορώ να μην την γράφω. Αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...