Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες από την υποβολή Φορολογικών Δηλώσεων Οικ.Έτους 2013 (Ο Γολγοθάς των λογιστών)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ευρω παρακαλω απο οργανωμενο γραφειο για συνταξιουχους και ανεργους κτλπ...  το ειδα σε εντυπο στο μετρο της δαφνης

ΚΑΙ ΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ. ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ. ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΑΙΡΝΑΝ 20 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΚΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ  ΕΧΕΙ 200 ΤΑΞΙ ΜΕ 20 ΕΥΡΩ = 4000 ΜΗΝΙΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΑ. ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΕΧΕΙ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΖΗΛΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΚΥΚΕΩΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΣ  ΑΜΟΙΒΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αυτό δεν πιστεύω να το περίμενε κανείς....

Θα γίνουμε και Κ.Ε.Π. στο Τέλος...και μετά το ΤΕΛΟΣ μας!!!

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/13630

 Γιατι δεν λέμε καλύτερα πως εμείς θα καλύψουμε τα κενά του κράτους;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουυυυυφφφφφφφφφφφφφφφφ

 

Τελείωσα!!!

 

353 δηλώσεις έφυγαν!! Πάω διακοπές!!!!!

Εισαι δυό μήνες μπροστά συνάδελφε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το οικ. 2012 μιλούσα.  :lol:   Με καθυστέρηση και παρατάσεις, τώρα έφτασε το μήνυμα...ένα πράμα σα το υπουργείο οικ.  :lol:  :lol:  :lol:

 

εε ρεεε τι έχουμε να τραβήξουμε και φέτος!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ. ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ. ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΑΙΡΝΑΝ 20 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΚΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ  ΕΧΕΙ 200 ΤΑΞΙ ΜΕ 20 ΕΥΡΩ = 4000 ΜΗΝΙΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΑ. ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΕΧΕΙ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΖΗΛΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΚΥΚΕΩΝΑ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΣ  ΑΜΟΙΒΕΣ

 

ΜΠΡΑΒΟ ΔΕ ΘΑ ΠΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΡΑΒΟ ΔΕ ΘΑ ΠΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ

αλλο να παρεις μαζικα ενα κλαδο και να κανεις προσφορα μια τιμη και αλλο εναν-εναν ταξιτζη. και πως παιρνεις ομως μαζικα εναν κλαδο ποιον πρεπει να εχεις μπαρμπα? και εννοειται οτι δεν μετακινειται ο κυριος παει στο σωματειο και τα μαζευει ολα μεμοιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αυτό δεν πιστεύω να το περίμενε κανείς....

Θα γίνουμε και Κ.Ε.Π. στο Τέλος...και μετά το ΤΕΛΟΣ μας!!!

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/13630

 

 

Άνοιξε, Άνοιξε η γη να μας καταπιεί...Καλό Φθινόπωρο...

Με αφορμή τα παραπάνω, θα αναφερθώ στην παρουσία σήμερα το πρωϊ στην εκπομπή του Αυτιά, του Υπουργού Εργασίας κ. Βρούτση, ο οποίος είπε (και παρακαλώ αν τον άκουσε κάποιος συνάδελφος να το επιβεβαιώσει) ότι οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι θα μπορούν να πάνε στα ΚΕΠ και να κάνουν τις δηλώσεις τους, με αποτέλεσμα να πανηγυρίζει ο γνωστός παρουσιαστής (Αντώνη μου, Φώτη μου) για την ανακούφιση των ταλαίπωρων , πραγματικά, συνανθρώπων μας. Δεν πρόλαβα να ακούσω αν αναφερόταν μόνο για όσους δεν έχουν κωδικούς ή για όλους γενικά. 

  Οπως και να έχει, ανεξάρτητα ότι πολλοί από μας περίμεναν να ανοίξει το σύστημα, μήπως και ανακάμψουν οικονομικά, γιατί κακά τα ψέματα - η "πλέμπα" όπως τους αποκαλούν κάποιοι συνάδελφοι-οικονομολόγοι, πληρώνει πιο καλά από μια ΑΕ, τώρα θα περιμένουν τον πελάτη, που πιθανότατα θα τους ζητήσει τον φάκελο με τις περσινές δηλώσεις για να πάει στα ΚΕΠ...

  Και, όχι, αγαπητέ συνάδελφε, δεν θα γίνουμε ΚΕΠ, τα ΚΕΠ θα γίνουν λογιστικά γραφεία. Και αν  δεις στις 81 περιπτώσεις που θα ασχολούνται, περιλαμβάνονται και οι βεβαιώσεις, που τώρα ζητούν από μας να τις κατεβάζουμε. 

  Αρα λοιπόν, πρέπει να κινηθούμε προς μια νέα μορφή λειτουργίας των γραφείων μας, ή όσων θα μείνουν στο εγγύς μέλλον ανοιχτά, αλλά με δικαιώματα και όχι μόνο υποχρεώσεις. Ιδού πεδίο δράσης για τους ηγέτες του κλάδου, που αρκούνται προς το παρόν σε επαιτεία παρατάσεων , ενώ θα έπρεπε να απαιτούν να εφαρμοσθεί , ως προς την διάρκεια της υποβολής , ο ψηφισμένος πρόσφατα νόμος. Που είναι η πιστοποίηση, που είναι η ευθύνη του λογιστή, που μας βάλανε και τσακωνόμαστε μεταξύ μας ποιανού η άδεια είναι καλύτερη ή ποια ισχύει. 

  Εχω ξαναβάλει ερωτήματα, αλλά δεν πήρα απαντήσεις και δεν νομίζω ότι γίνομαι γραφικός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή τα παραπάνω, θα αναφερθώ στην παρουσία σήμερα το πρωϊ στην εκπομπή του Αυτιά, του Υπουργού Εργασίας κ. Βρούτση, ο οποίος είπε (και παρακαλώ αν τον άκουσε κάποιος συνάδελφος να το επιβεβαιώσει) ότι οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι θα μπορούν να πάνε στα ΚΕΠ και να κάνουν τις δηλώσεις τους, με αποτέλεσμα να πανηγυρίζει ο γνωστός παρουσιαστής (Αντώνη μου, Φώτη μου) για την ανακούφιση των ταλαίπωρων , πραγματικά, συνανθρώπων μας. Δεν πρόλαβα να ακούσω αν αναφερόταν μόνο για όσους δεν έχουν κωδικούς ή για όλους γενικά. 

  Οπως και να έχει, ανεξάρτητα ότι πολλοί από μας περίμεναν να ανοίξει το σύστημα, μήπως και ανακάμψουν οικονομικά, γιατί κακά τα ψέματα - η "πλέμπα" όπως τους αποκαλούν κάποιοι συνάδελφοι-οικονομολόγοι, πληρώνει πιο καλά από μια ΑΕ, τώρα θα περιμένουν τον πελάτη, που πιθανότατα θα τους ζητήσει τον φάκελο με τις περσινές δηλώσεις για να πάει στα ΚΕΠ...

  Και, όχι, αγαπητέ συνάδελφε, δεν θα γίνουμε ΚΕΠ, τα ΚΕΠ θα γίνουν λογιστικά γραφεία. Και αν  δεις στις 81 περιπτώσεις που θα ασχολούνται, περιλαμβάνονται και οι βεβαιώσεις, που τώρα ζητούν από μας να τις κατεβάζουμε. 

  Αρα λοιπόν, πρέπει να κινηθούμε προς μια νέα μορφή λειτουργίας των γραφείων μας, ή όσων θα μείνουν στο εγγύς μέλλον ανοιχτά, αλλά με δικαιώματα και όχι μόνο υποχρεώσεις. Ιδού πεδίο δράσης για τους ηγέτες του κλάδου, που αρκούνται προς το παρόν σε επαιτεία παρατάσεων , ενώ θα έπρεπε να απαιτούν να εφαρμοσθεί , ως προς την διάρκεια της υποβολής , ο ψηφισμένος πρόσφατα νόμος. Που είναι η πιστοποίηση, που είναι η ευθύνη του λογιστή, που μας βάλανε και τσακωνόμαστε μεταξύ μας ποιανού η άδεια είναι καλύτερη ή ποια ισχύει. 

  Εχω ξαναβάλει ερωτήματα, αλλά δεν πήρα απαντήσεις και δεν νομίζω ότι γίνομαι γραφικός....

Μη σας πιάνει άγχος , δεν μπορούν να ανταπεξελθουν , τα κεπ ,δεν έχουν ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία οι εργαζόμενοι σε αυτά, και δωρεάν . μόλις έρθουν τα πρώτα εκκαθαριστικά , και τα απανωτά εγκεφαλικά τότε θα δούμε τι έχει να γίνει , και τέλος θα χάνει το κράτος 49 %     ,23%  ΦΠΑ  και 26%  Φόρος Εισοδήματος, πλέον τα 650 από το τέλος επιτηδεύματος , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρχει σε κάθε ΚΕΠ και ένας λογιστής απο το οικονομικό τμήμα του Δήμου, του οποίου αρμοδιότητα θα είναι να στέλνει τις φορολογικές δηλώσεις των πελατών; Ειλικρινά πιστεύετε πως μπορεί να λειτουργήσει κάτι τέτοιο; Μας στέλνουνε κόσμο στο γραφείο μας και εμείς εκφράζουμε και παράπονα για τις καλοκαιρινές μας διακοπές; Για το χαρτί και το μελάνι το οποίο θα ξοδέψουμε; Εγώ προσωπικά χαίρομαι που ασκώ ένα επάγγελμα στο οποίο μου δίνεται η δυνατότητα τη δεδομένη χρονική περίοδο, με λίγη προσπάθεια να αυξήσω τις "πωλήσεις" μου. Απο εκεί και πέρα το θέμα των αμοιβών (συμπεριλαμβανομένων και των αμοιβων σύνταξης Ε1,Ε2 κτλ) , θα πρέπει όντως να μας ανησυχεί και εδώ είναι που συμφωνώ απολύτως με τον συνάδελφο Σαρακηνό. Ελπίζω να μην παραμείνει αέναο και να βρεθεί μια λύση, γιατί κατα τη γνώμη μου όποιος κλάδος εξασφαλίζει την αμοιβή του (ποσοτικά και σε επίπεδο συναλλαγής), εξασφαλίζει και την δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να τις δίνουμε σε αυτούς που τις κάνουνε με 15 ευρώ κ μετά να τις δίνουμε 50!! Ποιος να κάθεται να τς φτιάχνει με 15 ευρώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ( ΣΤΟ Ε1 ΤΟΥ ΤΑXIS )  ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝΕ ΠΑΛΙ 

DEN TO EXOYNE 

Το είχανε ξαναβάλει, νομίζω το 2005 , δεν θυμάμαι. Φοβούνται μήπως πέθανε κάποιος και δεν τον πήρανε χαμπάρι ή ψάχνουν για συνομήλικους του Επίτιμου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρχει σε κάθε ΚΕΠ και ένας λογιστής απο το οικονομικό τμήμα του Δήμου, του οποίου αρμοδιότητα θα είναι να στέλνει τις φορολογικές δηλώσεις των πελατών; Ειλικρινά πιστεύετε πως μπορεί να λειτουργήσει κάτι τέτοιο; Μας στέλνουνε κόσμο στο γραφείο μας και εμείς εκφράζουμε και παράπονα για τις καλοκαιρινές μας διακοπές; Για το χαρτί και το μελάνι το οποίο θα ξοδέψουμε; Εγώ προσωπικά χαίρομαι που ασκώ ένα επάγγελμα στο οποίο μου δίνεται η δυνατότητα τη δεδομένη χρονική περίοδο, με λίγη προσπάθεια να αυξήσω τις "πωλήσεις" μου. Απο εκεί και πέρα το θέμα των αμοιβών (συμπεριλαμβανομένων και των αμοιβων σύνταξης Ε1,Ε2 κτλ) , θα πρέπει όντως να μας ανησυχεί και εδώ είναι που συμφωνώ απολύτως με τον συνάδελφο Σαρακηνό. Ελπίζω να μην παραμείνει αέναο και να βρεθεί μια λύση, γιατί κατα τη γνώμη μου όποιος κλάδος εξασφαλίζει την αμοιβή του (ποσοτικά και σε επίπεδο συναλλαγής), εξασφαλίζει και την δουλειά του.

Ο Υπουργός έτσι είπε, αλλά αυτός ήταν εφοριακός ή όχι; Κάτι θα ξέρει ο άνθρωπος. Και μια διευκρίνηση προς άρση παρεξηγήσεων : Τα παιδιά στο ΚΕΠ του νησιού μας είναι πραγματικά αξιέπαινα, αφού βγάζουν ένα τεράστιο όγκο δουλειάς και με περισσή ευγένεια και εξυπηρέτηση. Παρά το γεγονός ότι οι υπηρεσίες στις οποίες απευθύνονται τους στέλνουν απαντήσεις με ταχυδρομικό περιστέρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο Γολγοθάς μας συνεχίζεται.....

Δεχόμεθα -σαν κλάδος- ασύμμετρες απειλές.....

 

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!
ΛΟΓΩ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ, ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΤΕΘΕΙ ΕΚΤΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 01/06/2013 ΜΕΤΑΞΥ 06:00 ΚΑΙ 23:00

 

Τηλ.Υποστήριξης ΣΕΠΕ (έντυπα Ε4,Ε8,Ε9) τηλ: 2105289281-2
ΟΑΕΔ (έντυπα Ε3,Ε5,Ε6,Ε7) τηλ: 2109989102 (τηλεφωνικό κέντρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...