Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
HIMAIRA

Υπεραξία σε Μετατροπή ΟΕ σε ΑΕ με τον νόμο 2166/93

Question

ΟΕ πρόκειται να μετατραπεί σε ΑΕ με τον νόμο 2166/93.Αν οι εταίροι με απόφασή τους αλλάξουν  τα ποσοστά συμμετοχής τους στην νέα εταιρία και εισέλθουν και άλλα πρόσωπα τίθεται θέμα υπεραξίας;Το κεφάλαιο της ΟΕ επαρκεί για τις ανάγκες του 2166.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Δεν είμαι σίγουρος πως έχω καταλάβει σωστά σε ποιά υπεραξία αναφέρεσαι (των κεφαλαίων της ΟΕ που εισφέρονται στην νέα ΑΕ, ή στην υπεραξία των μεταβιβαζομένων μετοχών)- οι σκέψεις μου όμως είναι οι εξής;

 

 

Υπεραξία μεταβιβαζομένων μετοχών:

 

Αν η μεταβίβαση γίνει πριν κλείσει η νέα ΑΕ τρεις ισολογισμούς, τότε για τον υπολογισμό της κατώτατης πραγματικής αξίας των  μετοχών που θα αποκτήσουν οι νέοι μέτοχοι,θα ληφθούν υπόψη και ισολογισμοί της ΟΕ- όσοι χρειάζονται γιαν να συμπληρωθεί ο αριθμός των τριών ισολογισμών που είναι απαραίτητοι σύμφωνα με το άρθρο 13 παρ.2 περ.γ' του 2238/94.

 

Το γεγονός πως η μετατροπή θα γίνει με τον 2166/93, σημαίνει άλλωστε πως η ΟΕ τηρούσε διπλογραφικά βιβλία τουλάχιστον για έναν χρόνο.

 

Βάση της κατώτατης πραγματικής αξίας που θα προκύψει, θα προσδιοριστεί και η υπεραξία των μεταβιβαζομένων μετοχών.

 

 

 

Υπεραξία εισφερομένου κεφαλαίου:

 

Αν  αναφέρεσαι σε τυχόν υπεραξία του εισφερομένου κεφαλαίου της μετατρεπόμενης ΟΕ στην ΑΕ, εφόσον η μετατροπή θα γίνει με τον 2166/94, δεν υπάρχει γενικά θέμα υπεραξίας.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Καλημέρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΟΕ πρόκειται να μετατραπεί σε ΑΕ με τον νόμο 2166/93.Αν οι εταίροι με απόφασή τους αλλάξουν  τα ποσοστά συμμετοχής τους στην νέα εταιρία και εισέλθουν και άλλα πρόσωπα τίθεται θέμα υπεραξίας;Το κεφάλαιο της ΟΕ επαρκεί για τις ανάγκες του 2166.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ. 

 

 

Δεν τίθεται θέμα υπεραξίας . Οι νέοι μέτοχοι δεν εισέρχονται στην ΟΕ , αλλά στην ΑΕ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

υφιστάμενη ΟΕ θέλει να μετατραπεί σε ΑΕ. Οι εταίροι είναι 2 και επιθυμεί να εισέλθει 3ος. Συμφέρει να μπει σαν εταίρος, πριν δηλαδή την μετατροπή, ή σαν μέτοχος (αφού γίνει η μετατροπή σε ΑΕ); 

Σας ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αναφέρεστε στην διαδικασία προφανώς. Από φορολογική πλευρά τι συμφέρει να κάνει ο υποψήφιος προς εισαγωγή για να αποφύγει χρονοβόρες διαδικασίες και ακόμα καλύτερα επιπρόσθετα ποσά και τέλη/φόρους; Να εισέλθει στην προς μετατροπή εταιρία πριν ή μετά;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν είχα προσέξει ότι είχατε απαντήσει στο ερώτημά μου.Το ερώτημά μου είναι το εξής: Οι εταίροι συμμετέχουν στην υφιστάμενη ΟΕ με ποσοστά 60% & 40%.Μπορούν να συμμετάσχουν στην ΑΕ που θα προκύψει ( μετατροπή με τον ν.2166/93) με διαφορετικά ποσοστά (μετοχές) ή θα θεωρηθεί ότι υποκρύπτεται μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων και άρα φόρος;Το ΥΟ στο ερώτημά μου δεν είχε απάντηση και μου συνέστησε έγγραφο ερώτημα  με όλα τα στοιχεία της εταιρίας, πράγμα το οποίο δεν έκανα. Ευχαριστώ για τις προηγούμενες απαντήσεις σας και για τις πιθανόν νέες

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με τον 2166 το ΜΚ πρεπει να ειναι 300000.Μπορει οι εταιροι της ΟΕ να εμφανισθουν με διαφορετικα ποσοστα και για την καλυψη του ΜΚ δυναται να εισελθει καινουργιος μετοχος φυσικα με την καταβολη της αναλογιας του στο ΜΚ

Υπεραξια δεν υπαρχει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΝΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ (ΟΕ ΣΕ ΑΕ)  ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΙΝΗΤΟ,ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΠΟΣΒΕΣΜΕΝΑ ΠΑΓΙΑ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΝΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ (ΟΕ ΣΕ ΑΕ)  ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΙΝΗΤΟ,ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΠΟΣΒΕΣΜΕΝΑ ΠΑΓΙΑ???

Ζύγισέ τα ... αν πας με τον 1297 θα εκτιμηθεί η αξία των παγίων σε τρέχουσες τιμές αλλά θα χεις υπεραξία και πρέπει να κάνεις φορολογική αναμόρφωση αποσβέσεων (συμφέρει για αποσβέσεις ο 1297) ... αν με τον 2166 τα πάγια στην υπολλειματική αξία άρα δεν διενεργείς αποσβέσεις, και δεν έχεις υπεραξίες ... ο 2166 είναι πιο εύκολος και λογιστικά κουμπώνεις 2 ισοζύγια σε ένα ...

 

Προσοχή για 2166 απαιτείται μια χρήση τουλάχιστο με Γ βιβλία ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Προσοχή για 2166 απαιτείται μια χρήση τουλάχιστο με Γ βιβλία ... 

 

ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Προσοχή για 2166 απαιτείται μια χρήση τουλάχιστο με Γ βιβλία ... 

 

ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ...

........  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Προσοχή για 2166 απαιτείται μια χρήση τουλάχιστο με Γ βιβλία ... 

 

ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ...

   

Eστω ότι δεν υπάρχει στο βιβλίου του αγαπητού και συμπαθή καθηγητή, μπορεί όμως το γεγονός αυτό να αποτελέσει απορία ή ερώτηση ? Τα βιβλία είναι υποβοηθητικά , ο νόμος έχει σημασία .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Eστω ότι δεν υπάρχει στο βιβλίου του αγαπητού και συμπαθή καθηγητή, μπορεί όμως το γεγονός αυτό να αποτελέσει απορία ή ερώτηση ? Τα βιβλία είναι υποβοηθητικά , ο νόμος έχει σημασία .

Κι όμως μπορεί να αποτελέσει απορία ...  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΟΕ που έχει να κάνει σχέση με ακίνητα δεν επιτρέπεται να μετατραπεί μόνο με τον 1297 και μπορεί μόνο με 2166 και 2190;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...