Προς το περιεχόμενο

H ξακουστή ΟΛΜΕ και λοιπά ΄΄συνδικαλιστικά΄΄ εκπαιδευτικά όργανα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή υπήρξαν και ΄΄καλοί΄΄ μισθολογικά καιροί θυμάμαι…..

 

Ότι είχα μια σφοδρή επιθυμία να φτύσω την ΟΛΜΕ ( καθώς και τα λοιπά ΄΄συνδικαλιστικά΄΄ ανόργανα όργανα των Πανεπιστημιακών , δασκάλων κλπ.) όποτε και όταν άκουγα τις ελεεινές ανακοινώσεις τους …..για τις μισθολογικές απαιτήσεις …..αλλά κυρίως για όλα τα άλλα που κατήγγειλαν ή δεν κατήγγειλαν…..

 

Αριστεράντζες του κερατά που ήσασταν όταν η εκπαίδευση στην Ελλάδα διαλύονταν εξ’ ών συνετέθη;

 

Που ήσασταν  όταν αποδομείτο η γλώσσα;

Που ήσασταν  όταν αποδομούντο τα βιβλία όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων;

Που ήσασταν όταν τα σχολεία καταντούσαν πίνακες για γκράφιτι, σκουπιδότοποι, ενώ ο κάθε ένας μπορεί να εισέρχεται σε αυτά να σπάει, να καίει, να καταστρέφει χωρίς να αναζητούνται οι υπεύθυνοι; Μέχρι τοίχους γκρέμισαν  αλλοδαποί σε γειτονικό Λύκειο…..

Που ήσασταν τον καιρό των ΄΄συνωστισμών΄΄…..;

Που ήσασταν όταν μερικοί από εσάς κατέβαζαν τις εικόνες, καταργούσαν την έπαρση και υποστολή της σημαίας;

Που  κρύβεστε στα διαλείμματα και αφήνετε στην τύχη τους τα παιδιά;

Κυρίως που ήσασταν όταν απωλέσατε τον σεβασμό των μαθητών σας, και που δυστυχώς για εσάς   αυτό σας σας αξίζει;

 

 

 

Που ήσασταν κύριοι Πανεπιστημιακοί, αμφισβητήσιμης αξίας οι περισσότεροι – αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα - όταν φτάσατε στο σημείο να τρώτε ξύλο από τους φοιτητές σας, που σας εγκλώβιζαν και σας αιχμαλώτιζαν όταν είχατε ΔΣ, και σας απαγόρευαν την είσοδο και την …έξοδο, αν δεν τους κάνατε αυτά που ήθελαν;

Και τι είδους αγαστή συνεργασία είχατε και έχετε  με αυτούς;

 

Τι γίνεται δάσκαλοι που έχετε φτάσει στο σημείο τα νήπια να ελέγχουν κατά τη θέλησή τους την τάξη, και εσείς να φοβάστε και τον ήσκιο σας;

 

Πότε  απεργήσατε για να διαφυλάξετε την αξιοπρέπειά σας, και το επίπεδο του έργου που υποτίθεται επιτελείτε;

 

Άξια ων επράξατε ( και εσείς)  απολαμβάνετε  ΤΩΡΑ και είναι μόνο η αρχή.

 

http://romanos-xenofanous-androutsos.blogspot.gr/2013/05/c.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα είναι κανείς με το μέρος τους όταν "ξεσηκώνονται" για το ωράριο και τη μισθοδοσία τους. Μπορούσαν αυτά να τα είχαν τελευταία στη "λίστα¨ τους. Δεν τους είδα στη μέση του χειμώνα να αρνηθούν να κάνουν μάθημα σε σχολεία που δεν είχαν πετρέλαιο, σε σχολεία που τα παιδιά πεινούσαν, σε αίθουσες υπεράριθμες. Δεν τους είδα για πολλά χρόνια να παλεύουν για κάτι άλλο εκτός απ΄τη μισθοδοσία και τα "δικαιώματά " τους. Ένας κλάδος που το μισό χρόνο δουλεύει ( μόνο οι υπεύθυνοι και οι ευσυνείδητοι ) και τον άλλο μισό κάθεται. Ένας κλάδος που έχει στα χέρια του και διαμορφώνει τους νέους πολίτες έρχεται τώρα να απειλήσει τα όνειρά τους και να πιέσει έτσι ποιον ? Μια κυβέρνηση παντελώς ανίκανη , χωρίς οργάνωση, χωρίς προοπτική. Όχι. Τα παιδιά μας πιέζουν στο όνομα του "αγώνα". Την παραπαιδεία ευνοούν κι ας μάχονται δήθεν για την εξαφάνισή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είσασταν ο ένας ..

Δεν τους είδα η άλλη .. (προς θεού δεν εξομοιώνω τις τοποθετήσεις)..

 

Έ δεν τους δείχναν τα κανάλια γι'αυτό τους ψάχνετε..

 

Όπως δεν δείχνουν κι εμάς τα κανάλια όλο το χρόνο...

και θα μας κατηγορήσουν αύριο αν χρεώσουμε στον συνταξιούχο την εκτύπωση της βεβαίωσης του ΟΓΑ...

 

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας τελικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ήσασταν  όταν αποδομείτο απεδομείτο (από+δομούμαι) η γλώσσα;

Που ήσασταν  όταν αποδομούντο απεδομούντο (από+δομούμαι) τα βιβλία όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων;

 

 

Κατά τα λοιπά, επιβεβαιώνεται πλήρως και αποδεικνύεται περίτρανα το ότι η ακροδεξιά και συγκεκριμένα η Χρυσή Αυγή ήταν, είναι και θα είναι το τσοπανόσκυλο του συστήματος. Συνοδοιπόροι της τρικομματικής κυβέρνησης και της διεθνούς των τοκογλύφων που λυμαίνονται τη χώρα τα τελευταία τρία χρόνια.

Οι καθηγητές λοιπόν φταίνε για την κατάντια του εκπαιδευτικού μας συστήματος. Όχι η εκάστοτε εξουσία...

Αφιερωμένο αυτό το άθλιο κείμενο που παρέθεσε ο κ.Κυριάκος σε όσους αφελείς θεωρούν τη Χρυσή Αυγή αντισυστημικό κόμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα είναι κανείς με το μέρος τους όταν "ξεσηκώνονται" για το ωράριο και τη μισθοδοσία τους. Μπορούσαν αυτά να τα είχαν τελευταία στη "λίστα¨ τους. Δεν τους είδα στη μέση του χειμώνα να αρνηθούν να κάνουν μάθημα σε σχολεία που δεν είχαν πετρέλαιο, σε σχολεία που τα παιδιά πεινούσαν, σε αίθουσες υπεράριθμες. Δεν τους είδα για πολλά χρόνια να παλεύουν για κάτι άλλο εκτός απ΄τη μισθοδοσία και τα "δικαιώματά " τους. Ένας κλάδος που το μισό χρόνο δουλεύει ( μόνο οι υπεύθυνοι και οι ευσυνείδητοι ) και τον άλλο μισό κάθεται. Ένας κλάδος που έχει στα χέρια του και διαμορφώνει τους νέους πολίτες έρχεται τώρα να απειλήσει τα όνειρά τους και να πιέσει έτσι ποιον ? Μια κυβέρνηση παντελώς ανίκανη , χωρίς οργάνωση, χωρίς προοπτική. Όχι. Τα παιδιά μας πιέζουν στο όνομα του "αγώνα". Την παραπαιδεία ευνοούν κι ας μάχονται δήθεν για την εξαφάνισή της.

 

 

1001885.jpg
Συγκλονιστική επιστολή αριστούχου μαθητή: «ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ.»
Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 14 Μαΐου 2013, 09:05
 
Το κείμενο ενός 16χρονου αριστούχου μαθητή της πρώτης Λυκείου, του Κωνσταντίνου Μανίκα από τη Δραπετσώνα, κυκλοφορεί στο διαδίκτυο έχοντας προκαλέσει ήδη πλήθος συζητήσεων… 

Το παραθέτουμε αυτούσιο: 

«Λέγομαι Κωνσταντίνος Μανίκας και είμαι μαθητής της πρώτης Λυκείου στο 10 Λύκειο Δραπετσώνας… 

Αποφάσισα να γράψω αυτό το κείμενο, θέλοντας να εκφράσω τον αποτροπιασμό και την αγανάκτησή μου για το θράσος και την υποκρισία και αυτών που μας κυβερνούν καθώς και όλων αυτών των δημοσιογράφων και ΜΜΕ που τους βοηθάνε για να επιβάλλουν τα άνομα και ανήθικα σχέδια τους σε βάρος των μαθητών και της νέας γενιάς. 

Αφορμή είναι η απεργία των καθηγητών μου, μέσα στην εξεταστική περίοδο και τα κροκοδείλια δάκρυα πολιτικών και δημοσιογράφων για το μέλλον μου,που «κινδυνεύει» απ αυτήν. 

Τι λέτε;;;;; Τι μέλλον έχω , -εξαιτίας σας – κι από ποιους πραγματικά κινδυνεύει;;;; 

Ας δούμε πρώτα, ποιος διαμόρφωσε το μέλλον και την ζωή όλων, από παλιά. 

- Ποιος έφτιαξε το μέλλον του παππού μου και το έντυσε με τα αποφόρια της ΟΥΝΤΡΑ, στέλνοντας τον μετανάστη στη Γερμανία; 

- Ποιος κακοδιαχειρίστηκε και κατάκλεψε αυτόν τον τόπο; 

- Ποιος ανάγκασε την μητέρα μου να δουλεύει απ το πρωί ως το βράδυ για 530 ευρώ, που αφού πληρώσει λογαριασμούς και φαγητό , δεν περισσεύουν –όχι για να μου πάρει παπούτσια- αλλά ούτε ένα βιβλίο που θέλω απ τον πάγκο του παζαριού;;;;; 

- Ποιος μείωσε στο μισό τον μισθό του πατέρα μου; 

- Ποιος τον συκοφάντησε ,τον απείλησε με επιστράτευση , απόλυση -αυτόν και όλους τους συναδέλφους του στις μεταφορές- όταν κατέβηκαν σε απεργίες μόνο και μόνο γιατί ήθελαν να ζήσουν με αξιοπρέπεια; 

- Ποιος θέλει να κλείσει την σχολή που διάλεξε ο αδερφός μου για να πραγματοποιήσει τα όνειρα του, στο Πανεπιστήμιο; 

- Ποιος μου έδωσε φωτοτυπίες αντί για βιβλία; 

- Ποιος με άφησε να παγώνω χωρίς θέρμανση στην τάξη μου; 

- Ποιος φταίει που μαθητές λιποθυμάνε απ την πείνα; 

- Ποιος άφησε τόσους άνεργους; 

- Ποιος οδήγησε 4.000 ανθρώπους στην αυτοκτονία; 

- Ποιος άφησε τους παππούδες μας χωρίς περίθαλψη και φάρμακα; 

Οι καθηγητές μου ή ΕΣΕΙΣ τα κάνατε όλα αυτά;;;; 

Λέτε επίσης ότι οι καθηγητές μου , με την απεργία , θα καταστρέψουν τα όνειρα μου. 

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να είμαι ένας ακόμα άνεργος στο 67% των νέων ανέργων; 

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να δουλεύω ανασφάλιστος και χωρίς ωράρια για 350 ευρώ το μήνα –όπως ψηφίσατε στην τελευταία σας τροπολογία-; 

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να γίνω οικονομικός μετανάστης; 

Ποιος σας είπε ότι όνειρό μου είναι να γίνω delivery boy; 

Δυο λόγια θέλω να πω και στους δασκάλους μου, σ όλη τη χώρα. 

Δάσκαλοι μου, έχετε υποχρέωση απέναντι σ όλους τους μαθητές ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ. Αν υποχωρήσετε στον δίκαιο αγώνα σας τότε πραγματικά θα έχετε παίξει με το μέλλον μου και θα το χετε υποθηκεύσει. 

Όποια υποχώρηση και να κάνετε, όποια νίκη της κυβέρνησης, θα μου στερήσει το δικαίωμα να χαμογελάω , να ονειρεύομαι, να ελπίζω, να αγωνίζομαι για καλύτερη ζωή για μια ανθρώπινη κοινωνία. 

Στους γονείς, τους συμμαθητές μου και σ όλη την κοινωνία έχω να πω τα εξής: 

Θέλετε αυτοί που μας διδάσκουν να ζουν μες στην εξαθλίωση; 

Θέλετε να μας στοιβάξουν σαν εμπορεύματα στις αίθουσες; 

Θέλετε να κλείσουν τα σχολεία και να χτίσουν φυλακές; 

Θα αφήσετε τους δασκάλους μας μόνους τους σε αυτόν τον αγώνα; 

Έτσι θα μας μάθετε να φωνάζουμε αλληλεγγύη ; 

Θέλετε ο δάσκαλος να είναι παράδειγμα σε μας, αυτοσεβασμού , αξιοπρέπειας μαχητικότητας η παράδειγμα υποδούλωσης;;; 

Θέλετε τελικά να ζήσουμε σαν δούλοι ; 

Από αύριο κιόλας, καταλήψεις σε όλα τα σχολεία από μαθητές και γονείς για να στηρίξουμε τους δασκάλους μας μ’ ένα τραγούδι, ένα σύνθημα: «εμπρός να τσακίσουμε τυράννους φασίστες» 

Όλοι μαζί για να αγωνιστούμε για δημόσια δωρεάν και ποιοτική παιδεία . 

Όλοι μαζί για να ανατρέψουμε αυτούς που κλέβουν το γέλιο μας,το γέλιο των παιδιών σας. 

ΥΓ. όχι από ματαιοδοξία αλλά για να στερήσω από κάποιους το γελοίο επιχείρημα πως «απλά θέλω να χάσω μαθήματα» , παραθέτω τους βαθμούς μου…»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα λοιπά, επιβεβαιώνεται πλήρως και αποδεικνύεται περίτρανα το ότι η ακροδεξιά και συγκεκριμένα η Χρυσή Αυγή ήταν, είναι και θα είναι το τσοπανόσκυλο του συστήματος. Συνοδοιπόροι της τρικομματικής κυβέρνησης και της διεθνούς των τοκογλύφων που λυμαίνονται τη χώρα τα τελευταία τρία χρόνια.

Οι καθηγητές λοιπόν φταίνε για την κατάντια του εκπαιδευτικού μας συστήματος. Όχι η εκάστοτε εξουσία...

Αφιερωμένο αυτό το άθλιο κείμενο που παρέθεσε ο κ.Κυράκος σε όσους αφελείς θεωρούν τη Χρυσή Αυγή αντισυστημικό κόμμα.

 

 Ζείς και θα ζεις όσο θέλεις με ταμπέλλες. Τα περί αθλιότητος στα επιστρέφω, τα ύπουλα και ψευδή περί Χρυσής Αυγής τα λές για να δημιουργήσεις εντυπώσεις και σε καταγγέλω για αυτό.

Φυσικά ποτέ δεν θα απαντήσεις ποιοί στήριζαν και στηρίζουν τα διεφθαρμένα συστήματα εξουσίας που δήθεν πολεμάς, και τι ρόλο παιζει το συνδικαλισταριό σε τούτο.

Κατα τα άλλα σε κόβω για χασοδίκη, κανείς λογιστής δεν θα μιλούσε έτσι.......

 

 

"Μην πείτε στη μάνα μου ότι είμαι λογιστής.

Της έχω πει ότι είμαι πιανίστας σε μπουρδέλο..."..

Κατα τα λοιπά σε ευχαριστούμε για την ενασχόλησή σου με τα εργατικά και την ορθογραφία, και μπράβο είσουν καλός και στα λατινικά.

 

Προσωπικά αν ελπίζω σε κάτι για το αύριο, δεν ελπίζω φυσικά  στο συνάφι σου..... ούτε στο... Υπουργείο  Παιδείας....

 

Αυτό    http://www.enromiosini.gr/arthrografia/15409-%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-thessaloniki-pride-%CF%84%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82/    και άντε γειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...