Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΕΕ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ 2013


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετερόρρυθμη Εταιρία έκανε διακοπή 4/3/2013 και σε 90 μέρες πρέπει να υποβάλει Ε5 για τη χρήση 2013.

 

Η δήλωση απ' ότι  ξέρω θα υποβληθεί στη ΔΟΥ.

 

Μπορεί να υποβληθεί Ε5 χρησης 2013 πριν υποβληθεί Ε5 χρήσης 2012;

 

Τι γίνεται με την προκαταβολή της δήλωσης Ε5 χρήσης 2012;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετερόρρυθμη Εταιρία έκανε διακοπή 4/3/2013 και σε 90 μέρες πρέπει να υποβάλει Ε5 για τη χρήση 2013.

 

Η δήλωση απ' ότι  ξέρω θα υποβληθεί στη ΔΟΥ.

 

Μπορεί να υποβληθεί Ε5 χρησης 2013 πριν υποβληθεί Ε5 χρήσης 2012;

 

Τι γίνεται με την προκαταβολή της δήλωσης Ε5 χρήσης 2012;

πρώτα υποβολή της δήλωσης εισοδήματος του 2012

 

την προκαταβολή που θα υπολογίσετε το 2012 θα τη συμψηφίσετε με την δήλωση διακοπής του 2013 (αν χρεωστική θα παραμείνετε στο ακουστικό σας για εκκαθάριση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα υποβολή της δήλωσης εισοδήματος του 2012

 

την προκαταβολή που θα υπολογίσετε το 2012 θα τη συμψηφίσετε με την δήλωση διακοπής του 2013 (αν χρεωστική θα παραμείνετε στο ακουστικό σας για εκκαθάριση)

 

Εντάξει, στην περίπτωση μου ας πούμε ότι θα ανοίξει το σύστημα και θα προλάβω να υποβάλω πρώτα την δήλωση του 2012 και μετά αυτή του 2013 στη ΔΟΥ.

 

Άν η διακοπή γινόταν τον Ιανουάριο πως θα υποβαλλόταν πρώτα η δήλωση του 2012 από τη στιγμή που ακόμα το σύστημα δεν έχει ανοίξει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, στην περίπτωση μου ας πούμε ότι θα ανοίξει το σύστημα και θα προλάβω να υποβάλω πρώτα την δήλωση του 2012 και μετά αυτή του 2013 στη ΔΟΥ.

 

Άν η διακοπή γινόταν τον Ιανουάριο πως θα υποβαλλόταν πρώτα η δήλωση του 2012 από τη στιγμή που ακόμα το σύστημα δεν έχει ανοίξει; 

 Επειδή  αντιμετώπισα  αυτή την περίπτωση  η ΔΟΥ δεν μπορούσε να καταχωρήσει την δήλωση γιατί το συστημα εμφάνιζε την προκαταβολή του οικ ετ 2012 . Επικοινωνήσαμε με το taxiς  και μας είπαν να την παραλάβει με ημερομηνία εκείνη που πήγα ώστε να μην είμαι εκπρόθεσμος και να την καταχωρήσει αφου υποβληθεί η δήλωση του οικ ετ 2013 ώστε να φαίνεται η νέα προκαταβολή     ΣΟΣ   μην την καταχωρήσει πρίν γιατί θα υπάρξει πρόβλημα Εάν έχει αμφιβολία ο υπάλληλος να επικοινωνήσει με το taxis  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επειδή  αντιμετώπισα  αυτή την περίπτωση  η ΔΟΥ δεν μπορούσε να καταχωρήσει την δήλωση γιατί το συστημα εμφάνιζε την προκαταβολή του οικ ετ 2012 . Επικοινωνήσαμε με το taxiς  και μας είπαν να την παραλάβει με ημερομηνία εκείνη που πήγα ώστε να μην είμαι εκπρόθεσμος και να την καταχωρήσει αφου υποβληθεί η δήλωση του οικ ετ 2013 ώστε να φαίνεται η νέα προκαταβολή     ΣΟΣ   μην την καταχωρήσει πρίν γιατί θα υπάρξει πρόβλημα Εάν έχει αμφιβολία ο υπάλληλος να επικοινωνήσει με το taxis  

θα κάνετε τροποποιητική στη συνέχεια ξανά για το 2013..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Πηρα μια ατομικη και θελω να σας ρωτησω τα πιο κατω  και αν  καποιος εχει χρονο και ξερει  επειδη δεν μου εχει ξανατυχει και ειδικα και με αυτες τις αλεπαλληλες αλαγες τα εχω λιγο...οχταρμα στο μυαλο μου ;)

να ρωτησω λοιπον

Ομορυθμη εταιρεια εκανε διακοπη τον Απριλιο του 2012 γυριζοντας την σε ατομικη  για την  Ο.Ε.ομως ,εως σημερα δεν εχει υποβληθει το Ε3,Ε5

α)Εως ποτε επρεπε να ειχε  υποβαλλει το Ε5 και Ε3 του 2012? τωρα μπορει χωρις προστιμο? ή..αν υποβληθει τωρα , τι προστιμο εχει?

β)πρεπει να υποβληθη στην ΔΟΥ?(υποψιν ειναι χρεωστικη)

γ)Προκαταβολη για το 2012  θα υπολογισω?

δ)την προκαταβολη του 2011 θα την συμψιφησω?

 

Σας ευχαριστω πολυ παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Πηρα μια ατομικη και θελω να σας ρωτησω τα πιο κατω  και αν  καποιος εχει χρονο και ξερει  επειδη δεν μου εχει ξανατυχει και ειδικα και με αυτες τις αλεπαλληλες αλαγες τα εχω λιγο...οχταρμα στο μυαλο μου ;)

να ρωτησω λοιπον

Ομορυθμη εταιρεια εκανε διακοπη τον Απριλιο του 2012 γυριζοντας την σε ατομικη  για την  Ο.Ε.ομως ,εως σημερα δεν εχει υποβληθει το Ε3,Ε5

α)Εως ποτε επρεπε να ειχε  υποβαλλει το Ε5 και Ε3 του 2012? τωρα μπορει χωρις προστιμο? ή..αν υποβληθει τωρα , τι προστιμο εχει?

β)πρεπει να υποβληθη στην ΔΟΥ?(υποψιν ειναι χρεωστικη)

γ)Προκαταβολη για το 2012  θα υπολογισω?

δ)την προκαταβολη του 2011 θα την συμψιφησω?

 

Σας ευχαριστω πολυ παιδια

αν εχει γινει ληξη εργασιων στο μητρωο

ηλεκτρονικα

προσαυξηση εχει

συμψ/ζεις προκαταβολη 2011

οχι προκαταβολη επομενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

αν εχει γινει ληξη εργασιων στο μητρωο

ηλεκτρονικα

προσαυξηση εχει

συμψ/ζεις προκαταβολη 2011

οχι προκαταβολη επομενου

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php/topic/91188-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B7-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B7-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%83-2013/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Η υποβολή δήλωσης οε έπρεπε να γίνει σε 90 ημερολογιακές ημέρες.Από εκεί και πέρα υπάρχει 1% προσαύξηση για κάθε μήνα που πέρασε,υποχρεωτικά στην δου εφόσον είναι πρίν από τις 30 Νοεμβρίου.Προκαταβολή με την τελευταία δήλωση δεν θα υπολογιστεί αφού έγινε διακοπή.Η προκαταβολή του 2011 θα συμψηφιστεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Τζαβέλα νομίζω ότι ισχύει αυτό:

3. Επίσης, η δήλωση υποβάλλεται υποχρεωτικά στην Δ.Ο.Υ. όταν το νομικό πρόσωπο:
α. έχει κάνει διακοπή εργασιών έως 30 Νοεμβρίου του οικείου οικονομικού έτους ( περίπτωση ε΄ παράγραφος 1 άρθρο 64 Κ.Φ.Ε.) . 

 

Καλησπέρα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Η υποβολή δήλωσης οε έπρεπε να γίνει σε 90 ημερολογιακές ημέρες.Από εκεί και πέρα υπάρχει 1% προσαύξηση για κάθε μήνα που πέρασε,υποχρεωτικά στην δου εφόσον είναι πρίν από τις 30 Νοεμβρίου.Προκαταβολή με την τελευταία δήλωση δεν θα υπολογιστεί αφού έγινε διακοπή.Η προκαταβολή του 2011 θα συμψηφιστεί κανονικά.

Και εγω 3 μηνες ηξερα σαν προθεσμια πηγα  βεβαια να την υποβαλλω ηλεκτρονικα αλλα μου λεει οτι<δεν εχετε υποχρεωση υποβολης ε5>οποτε μαλλον παει στην ΔΟΥ  εκτος απο το 1%  οταν ειναι χρεωστικη ,νομιζω δεν εχει αυτοτελες και  προστιμο  εκπροθεσμου ετσι δεν ειναι?

 Σε ευχαριστω πολυ Παναγιωτη και σενα Χρηστο :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΕ τέθηκε σε εκκαθάριση στις 26/2/2013. Άρα απο 1/1/2013 έως 26/2/2013 είναι κανονική χρήση. Από 27/2/2013 αρχίζει η περίοδος της εκκαθάρισης. Πότε πρέπει να υποβληθεί η δήλωση της χρήσης 1/1/2013 έως 26/2/2013 ? Η Δ.Ο.Υ. λέει ότι έπρεπε να υποβληθεί εντός μηνός (δηλαδή έως 26/3/2013). Εγώ νομίζω ότι έχω 3,5 μήνες. Ποιο είναι το σωστό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω 3 μηνες ηξερα σαν προθεσμια πηγα  βεβαια να την υποβαλλω ηλεκτρονικα αλλα μου λεει οτι<δεν εχετε υποχρεωση υποβολης ε5>οποτε μαλλον παει στην ΔΟΥ  εκτος απο το 1%  οταν ειναι χρεωστικη ,νομιζω δεν εχει αυτοτελες και  προστιμο  εκπροθεσμου ετσι δεν ειναι?

 Σε ευχαριστω πολυ Παναγιωτη και σενα Χρηστο :wub:

Μόνο το 1% Νίκο για κάθε μήνα εφόσον όπως λες είναι χρεωστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΕ τέθηκε σε εκκαθάριση στις 26/2/2013. Άρα απο 1/1/2013 έως 26/2/2013 είναι κανονική χρήση. Από 27/2/2013 αρχίζει η περίοδος της εκκαθάρισης. Πότε πρέπει να υποβληθεί η δήλωση της χρήσης 1/1/2013 έως 26/2/2013 ? Η Δ.Ο.Υ. λέει ότι έπρεπε να υποβληθεί εντός μηνός (δηλαδή έως 26/3/2013). Εγώ νομίζω ότι έχω 3,5 μήνες. Ποιο είναι το σωστό ?

 

θα συμφωνήσω μαζί σου..

 

αυτό που λέει η δου για τον μήνα αφορά τη δήλωση κατα την περιοδο της εκκαθάρισης..και είναι 1 μήνας από την λήξη της εκκαθάρισης..

 

αρθ.107 παρ.2γ κφε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Η υποβολή δήλωσης οε έπρεπε να γίνει σε 90 ημερολογιακές ημέρες.Από εκεί και πέρα υπάρχει 1% προσαύξηση για κάθε μήνα που πέρασε,υποχρεωτικά στην δου εφόσον είναι πρίν από τις 30 Νοεμβρίου.Προκαταβολή με την τελευταία δήλωση δεν θα υπολογιστεί αφού έγινε διακοπή.Η προκαταβολή του 2011 θα συμψηφιστεί κανονικά. 

Αν εχει κάνει διακοπή Δεκέμβριο 2012?

Το σύστημα λέει οτι δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει κάνει διακοπή Δεκέμβριο 2012?

Το σύστημα λέει οτι δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής.

Καλησπέρα,

 

Εγώ αυτό διάβασα και για αυτό απάντησα έτσι  :( .

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/12961

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Την δήλωση εταιρείας σε διακοπή το 2013 σε χειρόγραφη υποβολή στην ΔΟΥ με τι φόρο το υπολογίζει με 26% ή οπως πέρσυ ?

για χρηση απο 1/1/2013 και μετα  φορος 26%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ, ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΕΡΡΟΡΥΘΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ? ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΕ 26% ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ Π.Χ ΓΙΑ ΚΕΡΔΗ 19000? ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΓΙΑ ΕΤΕΡΡΟΡΥΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΜΟΡΥΘΜΟΥΣ ΕΤΑΙΡΟΥΣ. ΟΠΩΣ ΠΕΡΥΣΙ ΜΕ 20% ΚΑΙ 25%. ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΤΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΕΝΤΥΠΑ ΤΑ ΠΕΡΣΥΝΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΗ ΕΦΑΠΑΞ Ή ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΣΕΙΣ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ, ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΕΡΡΟΡΥΘΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ? ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΕ 26% ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ Π.Χ ΓΙΑ ΚΕΡΔΗ 19000? ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΓΙΑ ΕΤΕΡΡΟΡΥΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΜΟΡΥΘΜΟΥΣ ΕΤΑΙΡΟΥΣ. ΟΠΩΣ ΠΕΡΥΣΙ ΜΕ 20% ΚΑΙ 25%. ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΤΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΕΝΤΥΠΑ ΤΑ ΠΕΡΣΥΝΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ Η ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΗ ΕΦΑΠΑΞ Ή ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΣΕΙΣ??

σε παλιο εντυπο με  διορθωση του φορου  σε 26%

φυσικα υπαρχουν δοσεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε εάν θέλετε και :

ΠΟΛ.1070/8.4.2013
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα

Έχω διακοπή εργασιών μιας Ε.Ε και μιας Ο.Ε με ημερομηνία 31/12/2014. Το taxis δεν μου δίνει το δικαίωμα για υποβολή Ε5. Ο ένας μήνας πέρασε, γνωρίζει κανείς με παρόμοια περίπτωση, αν εντάσσεται στις περιπτώσεις των χειρόγραφων με πρόστιμο 250€ ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...