Προς το περιεχόμενο

ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΦΟΡΟΥ ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥ ΑΚΙΝ.ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΝΟΜΙΚ.ΠΡΟΣΩΠΩΝ


VICKYG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Νομικό πρόσωπο Ε.Ε με δραστηριότητα οικοδομικές επιχειρήσεις έχει στην κατοχή της ακίνητα τα οποία τα έχει αναγήρει με σκοπό την πώληση. Ή άδεια των ακινήτων είναι του 2004 άρα έχει ξεπεράσει την τριετία. Δεν έχει καμμία άλλη δραστηριότητα. Έκτος από την δήλωση φορου ακίνητης περιουσίας νομ.προσ.που θα πρέπει να υποβάλλει είναι υποχρεωμένος να υποβάλλει και δήλωση ειδικού φόρου επί των ακινήτων? Έδω έχω μπερδευτεί δεν είμαι σίγουρη εάν θα πρέπει να κάνω και τις δύο δηλώσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα άρθρα 15 έως 17 του Ν.3091/2002.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/147/hl/3091#load_article_4505

 

Λογικά πρέπει να εντάσσεται στην εξαίρεση β' της 2ης παραγράφου του άρθρου 15, αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν βγει τα έντυπα για το φμαπ? Η προθεσμία λήγει στις 15/05/13.Οποιος γνωρίζει κάτι ας μας το πει.

Και τα έντυπα για τον Ειδικό Φόρο επί των ακινήτων, έχουν βγεί?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Νομικό πρόσωπο Ε.Ε με δραστηριότητα οικοδομικές επιχειρήσεις έχει στην κατοχή της ακίνητα τα οποία τα έχει αναγήρει με σκοπό την πώληση. Ή άδεια των ακινήτων είναι του 2004 άρα έχει ξεπεράσει την τριετία. Δεν έχει καμμία άλλη δραστηριότητα. Έκτος από την δήλωση φορου ακίνητης περιουσίας νομ.προσ.που θα πρέπει να υποβάλλει είναι υποχρεωμένος να υποβάλλει και δήλωση ειδικού φόρου επί των ακινήτων? Έδω έχω μπερδευτεί δεν είμαι σίγουρη εάν θα πρέπει να κάνω και τις δύο δηλώσεις.

Ειδικός φόρος επι ακινήτων επιβάλλεται στις offshore εταιρείες και με προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικός φόρος επι ακινήτων επιβάλλεται στις offshore εταιρείες και με προϋποθέσεις.

Πως αποδεικνύεται αυτό ώστε να είμαι 100% σίγουρη για να μην έχει πρόβλημα ο πελάτης μου? Στο άρθρο 15 πάντως δεν μπορώ να βγάλω τέτοιο συμπέρασμα υπάρχει άλλη εγκύγκλιος που το επιβεβαιώνει?

ευχαριστώ πολύ συνάδελφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως αποδεικνύεται αυτό ώστε να είμαι 100% σίγουρη για να μην έχει πρόβλημα ο πελάτης μου? Στο άρθρο 15 πάντως δεν μπορώ να βγάλω τέτοιο συμπέρασμα υπάρχει άλλη εγκύγκλιος που το επιβεβαιώνει?

ευχαριστώ πολύ συνάδελφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΤΥΠΑ ΑΚΟΜΑ. ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ. ΜΗΠΩΣ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΗΠΩΣ ΠΑΝΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπα ακόμα δεν υπάρχουν και σε χθεσινή μου ερωτηση στην ΔΟΥ , περιμένουν παράταση

και για τα δύο .

 

Σχετικά με τους υποχρεους υποβολής δήλωσης , η παραγραφος 3 του άρθρου 51Α αναφέρει:

 

3. Nομική οντότητα για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος Κώδικα, θεωρείται κάθε νομικό πρόσωπο, οργανισμός, υπεράκτια ή εξωχώρια εταιρεία (offshore κ.λπ.), κάθε μορφής εταιρεία ιδιωτικών επενδύσεων (private investment company κ.λπ.), κάθε μορφής καταπίστευμα (trust, Anstalt κ.λπ.) ή οποιοδήποτε μόρφωμα παρόμοιας φύσης, κάθε μορφής ίδρυμα (foundation, Stiftung κ.λπ.) ή οποιοδήποτε μόρφωμα παρόμοιας φύσης, κάθε μορφή προσωπικής επιχείρησης ή οποιαδήποτε οντότητα προσωπικού χαρακτήρα, κάθε μορφής κοινή επιχείρηση, κάθε μορφής εταιρεία διαχείρισης κεφαλαίου ή περιουσίας ή διαθήκης ή κληρονομίας ή κληροδοσίας ή δωρεάς, κάθε φύσης κοινοπραξία, κάθε μορφής εταιρεία αστικού δικαίου και κάθε άλλο πιθανό μόρφωμα εταιρικής οργάνωσης, ανεξαρτήτως νομικής προσωπικότητας και κερδοσκοπικού ή μη χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα δεί την δημοσιευση ,

άρα έντυπο υπάρχει .

 

Θα ξαναρωτήσω σήμερα μήπως περιμένουν όντως παράταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε καταλαβαίνεις ποιος είναι τελικά υποχρεωμένος να υποβάλλει? φοβάμαι πως είναι και οι οικοδομικές επιχειρήσεις για άδειες που ειναι πέραν της τριετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μεγάλη προσοχή στον ειδικό φόρο. Δεν εξαιρούνται οι ημεδαπές εταιρείες με αντικείμενο την εκμετάλλευση ακινήτων. Εχω περίπτωση ΑΕ με ανώνυμες μετοχές που έχει βγει σε έλεγχο και μας ζητάνε φόρο απο το 2003 3% και απο το 2010 15% συν προσαυξήσεις.

το ποσό ξεπερνάει κατα πολύ την αντικειμενική (και την πραγματική )αξία των ακινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μεγάλη προσοχή στον ειδικό φόρο. Δεν εξαιρούνται οι ημεδαπές εταιρείες με αντικείμενο την εκμετάλλευση ακινήτων. Εχω περίπτωση ΑΕ με ανώνυμες μετοχές που έχει βγει σε έλεγχο και μας ζητάνε φόρο απο το 2003 3% και απο το 2010 15% συν προσαυξήσεις.

το ποσό ξεπερνάει κατα πολύ την αντικειμενική (και την πραγματική )αξία των ακινήτων.

 

Οντως το συγκεκριμένο είναι μεγάλο πρόβλημα .

 

Οπως υπάρχουν και αρκετές περιτπωσεις με ονομαστικές μετοχές ,

που δεν εχουν υποβαλλει δηλώσεις και πέφτουν τα εκπρόθεσμα βροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλές οι περιπτώσεις που ναι μεν δεν προκύπτει φόρος, αλλά είναι απαραίτητη η υποβολή δήλωσης με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Το κλειδί είναι οι ονομαστικές μετοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άλλα θα μας τα πεί ο soulis :rolleyes:

 

Μην μιλάς.. μην γελάς.. κινδυνεύει η Ελλάς... :P

 

 

3. Υποχρέωση υποβολής δήλωσης ειδικού φόρου επί των ακινήτων έχουν:

 

α) Οι νομικές οντότητες και τα νομικά πρόσωπα που είναι υπόχρεα στο φόρο σύμφωνα με το άρθρο 15 του νόμου αυτού.

β) Ανώνυμες εταιρείες και εταιρείες περιορισμένης ευθύνης οι οποίες έχουν ως σκοπό, σύμφωνα με το καταστατικό τους, την αγορά, διαχείριση, επένδυση και εκμετάλλευση ακινήτων.

γ) Οι νομικές οντότητες και τα νομικά πρόσωπα των περιπτώσεων γ΄ και στ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 15 του νόμου αυτού, καθώς και αυτά της περίπτωσης δ΄ της παραγράφου 3 του ίδιου νόμου.

 

παράγραφος 2

γ) Ναυτιλιακές επιχειρήσεις που έχουν εγκαταστήσει γραφεία στην Ελλάδα σύμφωνα με τις διατάξεις του α.ν. 89/1967 (ΦΕΚ 132 Α΄), όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με τον α.ν. 378/1968 (ΦΕΚ 82 Α΄), το ν. 27/1975 (ΦΕΚ 77 Α΄), το ν. 814/1978 (ΦΕΚ 144 Α΄) και το ν. 2234/1994 (ΦΕΚ 142 Α΄) και πλοιοκτήτριες εταιρείες εμπορικών πλοίων για τα ακίνητα που ιδιοχρησιμοποιούν στην Ελλάδα αποκλειστικώς ως γραφεία ή αποθήκες για την κάλυψη των λειτουργικών τους αναγκών.

 

στ) Νομικά πρόσωπα τα οποία αποδεδειγμένα επιδιώκουν στην Ελλάδα σκοπούς κοινωφελείς, πολιτιστικούς, θρησκευτικούς, εκπαιδευτικούς για τα ακίνητα που ιδιοχρησιμοποιούν για τον κοινωφελή, πολιτιστικό, θρησκευτικό, εκπαιδευτικό σκοπό, για τα ακίνητα που εκμεταλλεύονται εφόσον το προϊόν της εκμετάλλευσης διατίθεται αποδεδειγμένα για την εκπλήρωση αυτών των σκοπών, καθώς και για τα ακίνητα που αποδεδειγμένα είναι κενά ή δεν αποφέρουν κανένα εισόδημα.

 

παράγραφος 3

δ) Εταιρείες, των οποίων το σύνολο των ονομαστικών μετοχών, μεριδίων ή μερίδων ανήκουν σε ίδρυμα ημεδαπό ή αλλοδαπό, εφόσον αποδεδειγμένα επιδιώκει στην Ελλάδα κοινωφελείς σκοπούς, για τα ακίνητα που χρησιμοποιούνται για το σκοπό αυτόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...