Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμός μισθού με απασχόληση Κυριακές και 40 ώρες ανά βδομάδα


adel

Ερώτηση

Συνάδελφοι λίγη βοήθεια στο παρακάτω διότι στα κυλιόμενα ωράρια έχω μία δυσκολία

Σε επιχείρηση το προσωπικό απασχολείται 40 ώρες εβομαδιαίως.

Φυσικά υπάρχει απασχόληση και Κυριακές.

Στο πίνακα που κατέθεσα  ηλεκτρονικά στον ΣΕΠΕ έχω ρυθμίσει τα ρεπό (2 ανά εβδομάδα και ανά 3 βδομάδες 2 μέρες συνεχόμενες).

 

Η μισθοδοσία της Κυριακής έχει προσαύξηση και πόσο ?

Πως υποβάλλεται το επόμενο πρόγραμμα εργασίας (καταλήγω να ετοιμάζω μηνιαίο πρόγραμμα) ?. Στον ΣΕΠΕ μου είπαν υποχρεωτικά ηλεκτρονικά. Αλλά πως γίνεται αυτό, με την υποβολή διορθωμένου πίνακα και με συνημμένο το πρόγραμμα ρεπό ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 

 

Η προσάυξηση της Κυριακής είναι 75% επί του ωρομισθίου. Εργασία κατά την Κυριακή προϋποθέτει ότι θα πρέπει να δοθεί δηλωμένο ρεπό σε μία ημέρα μέσα στην εβδομάδα που ακολουθεί (ώστε ουσιαστικά να εξασφαλιστεί ότι ο εργαζόμενος δουλεύει 40 ώρες/ εβδομάδα). 

Αντίστοιχα αν προκύπτει εργασία το Σάββατο, η προσαύξηση ειναι 30% επί του ωρομισθίου και θα πρέπει να δηλώνεις ένα ρεπό κατά την εβδομάδα που προηγείται του Σαββάτου (για να εξασφαλίσεις πάλι το 40ωρο/ εβδομάδα, διότι το Σάββατο θεωρείται δεδουλευμένο)

 

Από ότι καταλαβαίνω, το κυλιόμενο ωράριο είναι τέτοιο που δεν μπορείς να προβλέψεις μηναιές βάρδιες αλλά εβδομαδιαίες. Αυτό που συνιστώ είναι να καταθέτεις Συμπληρωματικό Ωραρίου σε εβδομαδιαία βάση, δηλαδή από Κυριακή μέχρι Σάββατο, σημειώνοντας στις παρατηρήσεις ότι καταθέτεις πρόγραμμα εργασίας για συγκεκριμένες ημερομηνίες (θα σημειώνεις τις ημερομηνίες). 

 

Αν θέλεις να αλλάξεις κάτι στο ήδη κατατεθειμένο πρόγραμμα εργασίας, θα χρησιμοποιήσεις Τροποποιητικό Ωραρίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί προσαύξηση στο Σάββατο αφού το πρόγραμμα (με Σάββατα και Κυριακές) έχει 40 ώρες εργασίας ?

Ο συμπληρωματικό ωραρίου κατατίθεται μόνο ηλεκτρονικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οποιαδήποτε κίνηση που αφορά το προσωπικό όσον αφορα λειτουργίες ΣΕΠΕ & ΟΑΕΔ γίνεται μόνο ηλεκτρονικά πλέον. 

 

Όταν μία επιχείρηση λειτουργεί σε καθεστώς 5νθήμερου, υπάρχει η παραδοχή ότι ο κάθε εργαζόμενος για να συμπληρώσει το 40ωρο ανά εβδομάδα πρέπει να εργάζεται 6,67 ώρες την ημέρα από Δευτέρα έως Σάββατο, δηλ. 6,67 ώρες * 6 ημέρες= 40 ώρες/ εβδομάδα.

 

Από την στιγμή που η 5νθήμερη επιχείρηση λειτουργεί κατά κύριο λόγο Δευτέρα έως Παρασκευή ο εργαζόμενος εργάζεται 8 ώρες την εβδομάδα, δηλ. 8 ώρες*5 ημέρες= 40 ώρες/ εβδομάδα. Δηλαδή, οι 6,67 ώρες του Σαββάτου έχουν επιμεριστεί ισόποσα από Δευτέρα έως Παρασκευή. Γι'αυτό τον λόγο οι 6,67 ώρες του Σαββάτου θεωρούνται δεδουλευμένες. Εφόσον λοιπόν θεωρούνται δεδουλευμένες,  αν ο εργαζόμενος εργαστεί αυτήν την ημέρα θα πρέπει να έχει την επιπρόσθετη αμοιβή του Σαββάτου. 

 

Να διευκρινίσω ότι η επιπρόσθετη αμοιβή δεν θεωρείται αμοιβή υπερεργασίας ή υπερωρίας, μιάς και όπως είπες κι εσύ οι ώρες εργασίας είναι 40. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οποιαδήποτε κίνηση που αφορά το προσωπικό όσον αφορα λειτουργίες ΣΕΠΕ & ΟΑΕΔ γίνεται μόνο ηλεκτρονικά πλέον. 

 

Όταν μία επιχείρηση λειτουργεί σε καθεστώς 5νθήμερου, υπάρχει η παραδοχή ότι ο κάθε εργαζόμενος για να συμπληρώσει το 40ωρο ανά εβδομάδα πρέπει να εργάζεται 6,67 ώρες την ημέρα από Δευτέρα έως Σάββατο, δηλ. 6,67 ώρες * 6 ημέρες= 40 ώρες/ εβδομάδα.

 

Από την στιγμή που η 5νθήμερη επιχείρηση λειτουργεί κατά κύριο λόγο Δευτέρα έως Παρασκευή ο εργαζόμενος εργάζεται 8 ώρες την εβδομάδα, δηλ. 8 ώρες*5 ημέρες= 40 ώρες/ εβδομάδα. Δηλαδή, οι 6,67 ώρες του Σαββάτου έχουν επιμεριστεί ισόποσα από Δευτέρα έως Παρασκευή. Γι'αυτό τον λόγο οι 6,67 ώρες του Σαββάτου θεωρούνται δεδουλευμένες. Εφόσον λοιπόν θεωρούνται δεδουλευμένες,  αν ο εργαζόμενος εργαστεί αυτήν την ημέρα θα πρέπει να έχει την επιπρόσθετη αμοιβή του Σαββάτου. 

 

Να διευκρινίσω ότι η επιπρόσθετη αμοιβή δεν θεωρείται αμοιβή υπερεργασίας ή υπερωρίας, μιάς και όπως είπες κι εσύ οι ώρες εργασίας είναι 40. 

Αυτά ισχύουν όταν στις 5 ημέρες έχει "γεμίσει" το 40ωρο και απασχοληθεί κάποιος (κατά παράβαση του 5μέρου) και 6η ημέρα. Το ερώτημα γράφει για κυλιόμενα ωράρια, εργασία την Κυριακή και 2 ρεπό. Επομένως δεν έχει προσαύξηση το Σάββατο. Είναι εντός πενθημέρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ αυτό νόμιζα (και ήλπιζα) αλλά επειδή μου έχει προκύψει μία τέτοια περίπτωση τώρα (με εργασία Σαββάτου), μετά από ερωτημα στην ΣΕΠΕ μου ειπαν αυτό που γράφω. Συν κ ότι δεν μπορεί να υπάρξει μεταφορά ωραρίου, και για αυτό πρέπει να πάρει και ρεπό

Ας ρωτήσει και την ΣΕΠΕ στην οποία ανήκει η εταιρεία της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ αυτό νόμιζα (και ήλπιζα) αλλά επειδή μου έχει προκύψει μία τέτοια περίπτωση τώρα (με εργασία Σαββάτου), μετά από ερωτημα στην ΣΕΠΕ μου ειπαν αυτό που γράφω. Συν κ ότι δεν μπορεί να υπάρξει μεταφορά ωραρίου, και για αυτό πρέπει να πάρει και ρεπό

Ας ρωτήσει και την ΣΕΠΕ στην οποία ανήκει η εταιρεία της. 

Ο νόμος αναφέρει την έκτη ημέρα της εβδομάδος. Όχι απαραίτητα το Σάββατο. Δηλαδή θέλετε να πείτε πως σε εμπορικό κατάστημα κάποιος που εργάζεται πχ Τρίτη Σάββατο θα πάρει για το Σάββατο προσαύξηση?

 

ΝΟΜΟΣ 3842/2010 ΆΡΘΡΟ 8

Η εργασία, που παρέχεται την έκτη ημέρα της εβδομάδος, κατά παράβαση του συστήματος πενθήμερης εργασίας, ανεξάρτητα από τις προβλεπόμενες κυρώσεις, αμείβεται με το καταβαλλόμενο ημερομίσθιο προσαυξημένο κατά 30%.

 Δεν υπάγονται στη διάταξη αυτή οι απασχολούμενοι σε ξενοδοχειακές και επισιτιστικές επιχειρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάτι άλλο.

Μπορεί το ημερήσιο ωράριο να μην είναι πάντα 8 ώρες αλλά διαφορετικό (πχ.7 Δευτέρα και 9 Τρίτη) αλλά το εβδομαδίαιο να βγαίνει 40 ώρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 6ΗΜΕΡΟ 40ΩΡΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕ ΣΑΒΒΑΤΟ. ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 30%?

 

Όχι, αν η εξαήμερη απασχόληση είναι μόνιμη και προβλέπεται από την εφαρμοζόμενη ΣΣΕ. Ο Ν.3842/2010 μιλά για παράβαση του εφαρμοζόμενου πενθήμερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάτι άλλο.

Μπορεί το ημερήσιο ωράριο να μην είναι πάντα 8 ώρες αλλά διαφορετικό (πχ.7 Δευτέρα και 9 Τρίτη) αλλά το εβδομαδίαιο να βγαίνει 40 ώρες ?

 

Άτυπα ναι, όμως δεν μπορείς να ορίσεις στην σύμβαση εργασίας 9ωρη απασχόληση, έστω κι αν αυτή υπάρχει έστω και για μία ημέρα. Μπορεί να γίνει αυτό de facto όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άτυπα ναι, όμως δεν μπορείς να ορίσεις στην σύμβαση εργασίας 9ωρη απασχόληση, έστω κι αν αυτή υπάρχει έστω και για μία ημέρα. Μπορεί να γίνει αυτό de facto όμως...

 

 

Δηλαδή στο πρόγραμμα που στέλνω ηλεκτρονικά στον ΣΕΠΕ δεν μπορώ να αναφέρω κάποιες ημέρες με 9 ώρες απασχόληση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή στο πρόγραμμα που στέλνω ηλεκτρονικά στον ΣΕΠΕ δεν μπορώ να αναφέρω κάποιες ημέρες με 9 ώρες απασχόληση ?

 

Όχι, δεν μπορείς διότι για την υπερεργασία ισχύουν ειδικές διατάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καποιος που δουλευει 4 μερες τεραωρο και δυο απο αυτες τις μερες ειναι σαββατο και κυριακη θα παρει προσαυξηση εκτος της κυριακης και για το σαββατο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καποιος που δουλευει 4 μερες τεραωρο και δυο απο αυτες τις μερες ειναι σαββατο και κυριακη θα παρει προσαυξηση εκτος της κυριακης και για το σαββατο?

 

Στο Ισραήλ δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 8/5/2013 at 0:52 ΜΜ, adel said:

Συνάδελφοι λίγη βοήθεια στο παρακάτω διότι στα κυλιόμενα ωράρια έχω μία δυσκολία

Σε επιχείρηση το προσωπικό απασχολείται 40 ώρες εβομαδιαίως.

Φυσικά υπάρχει απασχόληση και Κυριακές.

Στο πίνακα που κατέθεσα  ηλεκτρονικά στον ΣΕΠΕ έχω ρυθμίσει τα ρεπό (2 ανά εβδομάδα και ανά 3 βδομάδες 2 μέρες συνεχόμενες).

 

Η μισθοδοσία της Κυριακής έχει προσαύξηση και πόσο ?

Πως υποβάλλεται το επόμενο πρόγραμμα εργασίας (καταλήγω να ετοιμάζω μηνιαίο πρόγραμμα) ?. Στον ΣΕΠΕ μου είπαν υποχρεωτικά ηλεκτρονικά. Αλλά πως γίνεται αυτό, με την υποβολή διορθωμένου πίνακα και με συνημμένο το πρόγραμμα ρεπό ?

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Επειδή έχω πάθει τρομερό κόλλημα,για την 28 Οκτωβρίου που είναι Κυριακή,

οι ημερομίσθιοι δικαιούνται ένα επιπλέον μεροκάματο?

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αλλά γιατί διαβάζω τον ΝΔ 3755/1957 άρθρο 2 παράγρ.2 και λέει πως αν δεν δουλέψουν, θα πληρωθούν?

Πραγματικά έχω μπερδευτεί.

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...