Προς το περιεχόμενο

Για ποιό λόγο τα γυμναστήρια ζητάνε το αφμ τών πελατών τους?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι γνωρίζει κανείς για ποιό λόγο τα γυμναστήρια ζητάνε ΑΦΜ των πελατών τους??Έγιναν και τα γυμναστήρια τεκμήριο ή απλά γίνεται έλεγχος σχετικά με τις δαπάνες του φορολογούμενου με το συνολικό δηλωθέν εισόδημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τα φροντηστήρια δηλώνονται στο Ε1 και έχουν έκπτωση φόρου.Τα γυμναστήρια δεν δηλώνονται πουθενά συγκεκριμένα.Αυτό μου έκανε εντύπωση.Τι είδους διασταύρωση θα κάνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τα φροντηστήρια δηλώνονται στο Ε1 και έχουν έκπτωση φόρου.Τα γυμναστήρια δεν δηλώνονται πουθενά συγκεκριμένα.Αυτό μου έκανε εντύπωση.Τι είδους διασταύρωση θα κάνουν?

Θα θεωρηθεί τεκμήριο πολυτελους διαβίωσης , Έδω δεν έχουν 1.500.000 ανέργοι να φάνε , κάποιο μου θελουν και γυμναστήριο θα σκεφτεί ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 1

Η παράγραφος 3.3. του άρθρου 3 της ΠΟΛ.1195/12.10.2012 Α.Υ.Ο αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«3.3. Τις παραπάνω υποχρεώσεις της παραγράφου 3.2. και σε συνδυασμό με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 48, της περ. γ’ της παρ. 4 του άρθρου 9 και των παραγράφων 2   και 8 του άρθρου 82 του Ν.2238/1994, έχουν και όλα τα λοιπά ιδιωτικά εκπαιδευτήρια κάθε βαθμίδας που λειτουργούν νόμιμα στη χώρα (πανεπιστήμια, κολλέγια, παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων, φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης, πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, ξένων γλωσσών, ιδιαιτέρων μαθημάτων, εισαγωγικών εξετάσεων και πιστοποιήσεων γενικά, ιδιωτικά ΙΕΚ, εργαστήρια ελευθέρων σπουδών, ινστιτούτα σπουδών, επαγγελματικές σχολές και τεχνικές σχολές).

Από τις παραπάνω υποχρεώσεις του άρθρου αυτού εξαιρούνται οι βρεφικοί και βρεφονηπιακοί σταθμοί, οι παιδικοί σταθμοί (εκτός των νηπιαγωγείων), τα κέντρα δημιουργικής απασχόλησης παιδιών, οι σχολές οδήγησης, τα ωδεία και οι μουσικές σχολές, οι σχολές χορού, οι σχολές πολεμικών τεχνών και τα γυμναστήρια».

 

Από την ΠΟΛ 1044/2013

Καλησπέρα καλό μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ΠΟΛ 1044/2013

Καλησπέρα

Οπότε αν τα γυμναστήρια εξαιρούνται μπορεί ο φορολογούμενος να αρνηθεί να δώσει το ΑΦΜ του στο γυμναστήριο αν του το ζητήσουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ΠΟΛ 1044/2013

Καλησπέρα

 

αρα αφου εξαιρουνται δεν χρειαζεται να ζητανε αφμ απο τους πελατες τα γυμναστηρια, σωστά? συμπληρωνουν στην αθεωρητη απυ ον/υμο, διευθυνση, και στο επαγγελμα γραφουν ιδιωτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αν τα γυμναστήρια εξαιρούνται μπορεί ο φορολογούμενος να αρνηθεί να δώσει το ΑΦΜ του στο γυμναστήριο αν του το ζητήσουν??

 

αρα αφου εξαιρουνται δεν χρειαζεται να ζητανε αφμ απο τους πελατες τα γυμναστηρια, σωστά? συμπληρωνουν στην αθεωρητη απυ ον/υμο, διευθυνση, και στο επαγγελμα γραφουν ιδιωτης.

 

Ο καθένας μπορεί να αρνηθεί κατά την άποψή μου. Ο οποιοσδήποτε, ακόμη κι αν αφορά σε ΥΑΣ, για την υποβολή των καταστάσεων της ΠΟΛ. 1077/12 κλπ. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Το θέμα είναι, αν πρέπει τα γυμναστήρια να το ζητούν.

Δείτε αν θέλετε και το άρθρο 7 του ΚΦΑΣ.

 

Καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέει το γυμναστήριο "αν τρελαθεί ο υπουργός μετά από 3 χρόνια και ζητήσει αναδρομικά τα ΑΦΜ, εγώ πού θα τους βρω για να τα ζητήσω; Κάτσε να τα πάρω τώρα που τους έχω εύκαιρους."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέει το γυμναστήριο "αν τρελαθεί ο υπουργός μετά από 3 χρόνια και ζητήσει αναδρομικά τα ΑΦΜ, εγώ πού θα τους βρω για να τα ζητήσω; Κάτσε να τα πάρω τώρα που τους έχω εύκαιρους."

Αν εμείς τρελαθούμε και κυνηγάμε αναδρομικά όλους τους υπουργούς που μας έχουν τρελάνει όλα αυτά τα χρόνια θα έχουμε άδικο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα ...

Μιας και μιλάμε για γυμναστήρια ...

 

Μήπως ξέρετε κανένα σουβλατζίδικο με όνομα "Γυμναστήριο" ; <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...