Jump to content
Sign in to follow this  
stefos

Ανοικτή επιστολή προς τον Εξοχότατο κ. Υπουργό των Οικονομικών

Recommended Posts

Εξοχότατε κε Υπουργέ, παίρνω το θάρρος να σας εκφράσω τις βαθύτατες ευχαριστίες μου και τον ενθουσιασμό μου, βλέποντας τον αγώνα που κάνετε αλλά πρωτίστως  το ευρύ και προοδευτικό πνεύμα με το οποίο αντιμετωπίζετε και λαμβάνετε μέρος στην προσπάθεια για να εξέλθει η χώρα από την οικονομική κρίση.

Δεν θα σας κουράσω πολύ, η επιστολή μου θα είναι λιτή και σύντομη,.

Παίρνοντας λοιπόν το θάρρος από το νέο νομοσχέδιο που οδεύει προς ψήφιση και συγκεκριμένα από την παράγραφο που άφορα τους όρους ασκήσεως του λογιστικού επαγγέλματος, αιτώ και παρακαλώ θερμά για την ικανοποίηση των παρακάτω δικαίων πιστεύω αιτημάτων μου.

1. Καθότι οδηγώ αυτοκίνητο πάνω από μία εικοσαετία και έχοντας και καλές μηχανολογικές σχέσεις με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό παιδιόθεν, θα ήθελα να μου χορηγήσετε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δασκάλου οδήγησης καθώς και μηχανολόγου μηχανικού με ειδίκευση στα μεταφορικά μέσα. (ανεξαρτήτου κυβισμού και μεγέθους)
  2. Έχοντας εργασθεί στις κατασκευές για πάνω από μία εικοσαετία, σε διάφορα τεχνικά έργα σε οικίες εξοχικές αλλά και εντός πολεοδομικών συγκροτημάτων, συγγενών και φίλων, αναλαμβάνοντας ελαιοχρωματισμούς, μερεμέτια, επιχρίσματα (χοντρά και ψιλά), τοποθετήσεις πλακιδίων, στέγες κ.λ.π νομίζω πως δικαιούμαι την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού (με ειδίκευση στις νυκτερινές κατασκευές)
  3. Όπως επίσης και του ηλεκτρολόγου μηχανικού διότι αλλάζω λάμπες στην οικία μου και επισκευάζω ηλεκτροδότες και ηλεκτρολήπτες τουλάχιστον για πάνω από δέκα χρόνια.
  4.  Έχοντας διαβάσει το μεγαλύτερο μέρος της επονομαζόμενης νεοελληνικής λογοτεχνίας αλλά και μεγάλο μέρος της μεταφρασμένης στα ελληνικά ευρωπαϊκής, θα ήθελα να μου χορηγήσετε την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος φιλολόγου με ειδίκευση στην γενιά του ΄30
  5. Επίσης όντας θρησκευόμενος άνθρωπος και από παιδί φιλακόλουθος, αιτώ την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ιερέως της Ανατολικής Ορθοδόξου Εκκλησίας.
  6. Επίσης έχοντας υπηρετήσει την στρατιωτική μου θητεία για δύο χρόνια και με γνώμονα το μειωμένο της στρατιωτικής θητείας που υπάρχει σήμερα, θα παρακαλούσα θερμά και για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος συνταγματάρχη.
  7. Για το τέλος άφησα τον μεγάλο μου πόθο που παρότι τελευταίος θα ήθελα να ικανοποιηθεί πρώτος.

Ζώντας για δεκαετίες μέσα σε ένα απέραντο φρενοκομείο (όπως έλεγε και ο αείμνηστος) και συγχρωτιζόμενος με χιλιάδες ασθενείς καθημερινά, όπου τα τελευταία δύο χρόνια η κατάσταση τους έχει επιδεινωθεί (αυτά τα τελευταία δύο χρόνια παρακαλώ να τα θεωρήσετε ως master) σας παρακαλώ πολύ να μου χορηγήσετε την πολυπόθητη για μένα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ψυχιάτρου.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Με τιμή

Στέφανος Φ. Σωτηρόπουλος

Πτυχιούχος λογιστής

Υ.Γ.

Θα επανέλθω σύντομα με νεωτέρα επιστολή μου και μόλις συμπληρώσω τον απαιτούμενο χρόνο για άδεια δύτη, μαγείρου, χημικού μηχανικού, και κυβερνήτου αεροσκαφών.

Φιλοι και Φιλες επειδη πιστευω στην Επανασταση του καθενος απο εμας ξεχωριστα που στην πορεια θα εννωθουν (ολες).... την δικη μου προσωπικη Επανασταση θα την ξεκινησω απο την Δευτερα....!

Υ/Γ Ο αγωνας τωρα αρχιζει.

Για κατεβάσουμε όλοι αυτά τα γαμη.... μολύβια θα πρέπει να αναγκάσουμε τους διοικούντες να 

το επιβάλλουν,επίσης θα πρέπει να τους αναγκάσουμε να υπερασπίζονται τα συμφεροντά μας 

και όχι τα δικά τους,επι πλέον ήρθε η ώρα να πλησιάσουμε τους συλλόγους μας και να πιέσουμε

πρός αυτόν τον δρόμο,δυστυχώς προς το παρόν και επειδή οι εξελίξεις τρέχουν,δε βλέπω άλλο δρόμο.

Α ξέχασα να ρωτήσω κάτι?γιατί εμείς ,οι διοικούντες εννοώ,αφού οι δικηγόροι έστειλαν εξώδικο,επειδή 

τους αναγκάζουν, για την αυτοπεραίωση ,να υπάρχει υπογραφή λογιστή,δεν τους στείλαμε και εμείς αφού

και να αναπνεύσουμε ,μην πω τίποτα άλλο περί αερίων,πρέπει να πληρώσουμε τα ταμεία τους και γιατί να

υπάρχει υποχρέωση παραστασής τους στα συμβόλαια?

Είμαστε όλοι super γνώστες στα λογιστικά! Πρώτοι στο σχολείο!

Επαγγελματική συνείδηση τι σημαίνει?  (Ως προυπόθεση και ελάχιστος όρος ασκήσεως επαγγέλματος)

Τίποτα!

http://www.tokoulouri.com/economy/to-spiti-tis-trelis/

Ψυχιάτρους ετοιμάζεται να τοποθετήσει σε κάθε εφορία το υπουργείο Οικονομικών, μετά από συντονισμένη απαίτηση τόσο της τρόικας όσο και της Task Force της Κομισιόν στην Ελλάδα.

Ο επικεφαλής της επιτροπής της Task Force που θα συντονίζει το εγχείρημα, ο κλινικός ψυχίατρος δρ. Κλάους Βούντερμπαρ, τονίζει στο «Κουλούρι»: «Πρόκειται σίγουρα για το δυσκολότερο πρόβλημα που έχω συναντήσει στα 25 χρόνια που ασκώ την ψυχιατρική. Μιλάμε ουσιαστικά για μια περίπτωση ομαδικής μανιοκατάθλιψης με ψυχωτικά συμπτώματα, η οποία έχει χαρακτηριστικά επιδημίας». Ο κ. Βούντερμπαρ συμπληρώνει: «Πέρασα την προηγούμενη εβδομάδα μαζί με τους συνεργάτες μου σε εφορίες και είδα πράγματα που δε θα πίστευα ποτέ. Υπαλλήλους με διχασμένη προσωπικότητα, προϊστάμενους με σαφή παραίτηση από την ζωή, λογιστές που βρίσκονται ένα βήμα από την αυτοκτονία και άλλα πολλά. Οι πιο ανησυχητικές περιπτώσεις όμως είναι αυτές απλών πολιτών που προσέρχονται με χαμόγελο στην εφορία και πέντε ώρες αργότερα δηλώνουν πως θα προτιμούσαν να ήταν νεκροί, μουρμουρίζοντας ασυναρτησίες σχετικά με το πιστοποιητικό Α-38 σύμφωνα με την εγκύκλιο 2791».

http://www.tokoulouri.com/economy/to-spiti-tis-trelis/

Ψυχιάτρους ετοιμάζεται να τοποθετήσει σε κάθε εφορία το υπουργείο Οικονομικών, μετά από συντονισμένη απαίτηση τόσο της τρόικας όσο και της Task Force της Κομισιόν στην Ελλάδα.

Ο επικεφαλής της επιτροπής της Task Force που θα συντονίζει το εγχείρημα, ο κλινικός ψυχίατρος δρ. Κλάους Βούντερμπαρ, τονίζει στο «Κουλούρι»: «Πρόκειται σίγουρα για το δυσκολότερο πρόβλημα που έχω συναντήσει στα 25 χρόνια που ασκώ την ψυχιατρική. Μιλάμε ουσιαστικά για μια περίπτωση ομαδικής μανιοκατάθλιψης με ψυχωτικά συμπτώματα, η οποία έχει χαρακτηριστικά επιδημίας». Ο κ. Βούντερμπαρ συμπληρώνει: «Πέρασα την προηγούμενη εβδομάδα μαζί με τους συνεργάτες μου σε εφορίες και είδα πράγματα που δε θα πίστευα ποτέ. Υπαλλήλους με διχασμένη προσωπικότητα, προϊστάμενους με σαφή παραίτηση από την ζωή, λογιστές που βρίσκονται ένα βήμα από την αυτοκτονία και άλλα πολλά. Οι πιο ανησυχητικές περιπτώσεις όμως είναι αυτές απλών πολιτών που προσέρχονται με χαμόγελο στην εφορία και πέντε ώρες αργότερα δηλώνουν πως θα προτιμούσαν να ήταν νεκροί, μουρμουρίζοντας ασυναρτησίες σχετικά με το πιστοποιητικό Α-38 σύμφωνα με την εγκύκλιο 2791».

Πλάκα μας κάνουν ;;; Δεν είναι πρωταπριλιά, ούτε με το παλιό...