Προς το περιεχόμενο

ΛΥΣΗ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗΣ ΕΠΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.Τον ισολογισμό της μον.επε τον εγκρίνει ο ίδιος ο εταίρος και δημοσιέυεται στο φεκ.Οι αποφάσεις του μον.εταίρου γραφονται στα πρακτικά τα οποία πρέπει να προσυπογράφονται και από συμβολαιογράφο.

2.Ο ισολογισμός έναρξης εκκαθάρισης είναι όπως όλοι οι ισολογισμοί έναρξης χρήσης.Οταν κλείνεις μια χρήση μεταφέρεις τα υπόλοιπα ενεργητικού και παθητικού στον ισολογισμό έναρξης χρήσης.Εδώ έχουμε ισολογισμό έναρξης εκκαθάρισης.

3.Με την κατάθεση της δήλωσης της κανονικής περιόδου η ΔΟΥ ζητάει ισολογισμό και αντίγραφο πρακτικού Γ.Σ για την έγκριση του ισολογισμού και την διανομή κερδών.

Καλημέρα,δηλαδή φιλτατέ μου,θα δημοσιεύσω δύο ισολογισμούς?εναν της χρήσης και έναν της έναρξης εκκαθάρισης με

δύο γεν.συν.+συμβολαιογράφο? χρεοκόπησε ο άνθρωπος αν είναι έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,δηλαδή φιλτατέ μου,θα δημοσιεύσω δύο ισολογισμούς?εναν της χρήσης και έναν της έναρξης εκκαθάρισης με

δύο γεν.συν.+συμβολαιογράφο? χρεοκόπησε ο άνθρωπος αν είναι έτσι..

θα κανεις εναν ισολογισμο που θα τον ονομασεις "εναρξης και ληξης εκκαθαρισης και τελειωσες.Τον δημοσιευεις οπως και την περιληψη του διαλυτικου και πας για διακοπη.Ενοειται οτι εχεις κανει απο πριν τον μηδενισμο υπολοιπων και πωληση παγιων κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δώσεις την κανονική δήλωση της χρονιάς που προηγείται της εκκαθάρισης ,θέλει ισολογισμό και κατάσταση αποτελεσμάτων

χρήσης και μετά ισολογισμό έναρξης της εκκαθάρισης,αν κατάλαβα καλά.

1,Τον ισολογισμό της περιόδου ποιός τον εγκρίνει σε μον.επε ,θέλει δημοσίευση στο φεκ?

2,Ο ισολογισμός έναρξης θα έχει μιά στήλη και θάχει στοιχεία ενεργητικού και παθητικού?

3,Η θάνε ένας ισολογισμός ,λύσεως της εταιρείας και έναρξης της εκκαθάρισης?δίστηλος με αποτελέσματα?

ποιός τον εγκρίνει η δεν θέλει ,εγκριση?Δηλαδή με την δήλωση της κανονικής περιόδου δεν ζητά η δου πρακτικό γ.συνέλευσης έγκρισης?

Κατ'αρχη ποια ειναι η ημερομηνια που μπαινει σε λυση εκκαθαριση? Aν δεν ειναι μετ η λυξη της χρηση 31/12 τοτε 2 ισολογισμους αν ειναι ενα κανονικα διστηλο. Οταν τελειωσει η εκκαθαριση νεο ισολογισμο τελικο της εκκαθαρισης. Προσοχη στο σταδιο της εκκαθαρισης δινεις μονο περιοδικες φπα και εκκαθαριστικη μολις τελειωσει η εκκαθαριση αν ξεπερναει την μια χρηση. δλδ α χρηση εκκαθαρισης πχ 5/3/2011-4/3/2012 β χρηση και ληξη εκκαθαρισης 5/3/12- 10/9/2012. Εκκαθαριστικη ΦΠΑ μια για διαστημα απο 5/3/11 εως 10/09/12

Ως προσ το εισοδημα ξεχωριστη δηλωση για καθε χρηση εκκαθαρισης χωρις να μεταφερεις ζημια η κερδος σε νεα χρηση.Στο τελος της εκκαθαρισης συμψηφιζεις τα αποτελεσματα των χρησεων εκκαθαρισης με την τελευταια κανονικη δηλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου είναι Μ,Ε.Π.Ε ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ

Εχεις δικιο στραβομαρα δικη μου (μονοπροσωπη) συμβολαιογραφος αυθημερον στην εδρα τηε εταιρειας στην προσυπογρφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
επισκέπτη γιαννης δ.

ευχαριστω πολυ για την δημοσιευση. με βοηθησε πολυ γιατι εχω μια τετοια περιπτωση τωρα. απλα η διαδικασια εχει μερικες διαφοροποιησεις τις οποιες θεωρω σκοπιμο να γνωριζει οποιος μπλεχτει σε κατι τετοιο.οποτε εχουμε

NOMIKEΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

1/ Πρακτικό Γενικής Συνέλευσης με λήψη απόφασης λύσης της εταιρείας και διορισμό εκκαθαριστή (αν η ΕΠΕ είναι μονοπρόσωπη, απαιτείται η παράσταση και η υπογραφή του πρακτικού απο συμβολαιογράφο)

2/ Συμβολαιογράφος: Καταστατικό Λύσης και Περίληψή του για το ΦΕΚ

Για την σύνταξή του ο/η συμβολαιογράφος, θα ζητήσει αντίγραφο του Πρακτικού ΓΣ με την απόφαση λήψης και Ισολογισμό. Το Καταστατικό θα πρέπει να το πάρουμε σε 6 (τουλάχιστον) αντίγραφα

3/ Πηγαινουμε ΔΟΥ Τμημα ΦΠΑ οπου κραταει ενα και σφραγιζει το δικο μας

4/ Επιμελητηριο κραταει επισης ενα και σφαγιζει κατω απο την ΔΟΥ (χαρτοσημο 3 ευρω)

5/ Ταμειο Νομικων σφραγιζει το δικο μας (0,3 ευρω χαρτοσημο)

6/ Ταμειο Προνοιας δικηγορων σφραγιζει το δικο μας (5,80 ευρω χαρτοσημο)

Φωτοτυπουμε οσα σφραγισμενα αντιγραφα θελουμε και αγοραζουμε μεγαροσημα των 0,50 για καθε αντιγραφο + ενα

για την αιτηση στο πρωτοδικειο

7/ Πρωτοδικειο συμπληρωνουμε την αιτηση στην οποια πρεπει οπωσδηποτε να αναγραφεται ο γενικος και ειδικος αριθμος της συστασης κολλαμε το μεγαροσημο και παιρνουμε γενικο και ειδικο αριθμο για την λυση. Σφραγιζει το δικο μας και μετα χαρτοσημαινουμε και σφραγιζουμε ολα τα φωτοαντιγραφα

8/ Δημοσιευση στο ΦΕΚ κοβουμε παραβολο 141,42 ευρω απο οποιαδηποτε ΔΟΥ και παμε για δημοσιευση οπου παιρνουμε κωδικο δημοσιευματος

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

1/Μητρωο ΔΟΥ για μεταβολη με ενα απο τα σφραγισμενα αντιγραφα και τον κωδικο δημοσιευματος σε γνησιο και φωτοτυπια. Η ΔΟΥ κραταει το αντιγραφο και την φωτοτυπια του κωδικου και θεωρει το γνησιο του κωδικου. Υποβαλλεται εντυπο Μ3 για να τεθει η εταιρια σε εκκαθαριση και εντυπο Μ7 για να οριστει εκκαθαριστης.Απαραιτητη η θεωρημενη εξουσιοδοτηση αν δεν παραστει ο νομιμος εκπροσωπος της εταιριας (εντός μηνός από την ημερομηνια του πρωτοδικειου)

2/ Σύνταξη Ισολογισμού Έναρξης Εκκαθάρισης για την περίοδο:

Έναρξη (η πρώτη μέρα από τον τελευταίο Ισολογισμό) - Λήξη (η ημερομηνία του Καταστατικού Λύσης)

3/ Λογιστικές εγγραφές εκκαθάρισης

4/ Σύνταξη ισολογισμού πέρατος εκκαθάρισης

και επεται συνεχεια

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΓΩ ΚΛΕΙΝΩ ΤΤΩΡΑ ΜΙΑ ΜΕΠΕ ΣΤΗ ΔΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ ΚΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ. ΔΗΛΑΔΗ, ΑΚΡΙΒΣ ΟΣΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΑΛΛΑ ΩΣ: ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΓΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ, ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΛΥΣΗΣ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΗ, ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΤΟΥ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΓΙΑ ΕΝΤΥΠΟ Μ3, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ, ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΒΕΑ, ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΡΩΤΟΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΤΕΛΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΦΕΚ ΚΑΙ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΖΩ; ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΛΕΤΕ ΠΩ΅ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΣΚΕΛΟΣ ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΑΞΗ, ΔΟΥ, ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΟ ΣΚΕΛΟΣ ΕΓΙΝΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ! ΤΟ ΔΕ, ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ, ΖΗΤΟΥΣΕ ΜΟΝΟ (ΠΡΙΝ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ ΛΥΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ) ΤΙΣ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ ΔΟΥ, ΤΝ, ΤΔ, ΕΠΙΜΕΛ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΣΤΟ ΕΒΕΑ ΧΡΩΣΤΟΥΣΕ 6 ΕΤΗ, ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΟΚ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Καλημέρα σας

 

Επαναφέρω το θέμα για update και για τα ερωτήματα μου.

 

Είμαι στη διαδικασία διάλυσης μιας ΕΠΕ. Και αυτό που ανησυχεί φυσικά τον επιχειρηματία είναι το οικονομικό μιας και η συμβολαιογράφος θα τον χρεώσει ανάλογα και πόσα αντίγραφα θα χρειαστούν.

 

Έχοντας μια σύνοψη τι χρειάζεται:

 

- Αίτηση Ανακοίνωσης Λύσης από επιμελητήριο/ΓΕΜΗ

- Πρωτότυπο Διπλότυπο ΔΟΥ δημοσίευσης πάει στο ΓΕΜΗ. Αυτοί στέλνουν μετά στο Εθνικό Τυπογραφείο την ανακοίνωση.

- Εξόφληση των συνδρομών προς το επιμελητήριο και ότι άλλα δικαιολογητικά τους λείπουν από παλιά χρόνια.

- 4 αντίγραφα της διάλυσης (εδώ υπάρχει ένα συμβολαιογραφικό έγγραφο με τη τροποποίηση/κωδικοποίηση καταστατικού, Γ.Σ. λύσης/εκκαθάρισης, ισολογισμός έναρξης εκκαθάρισης) ------- το ένα αντίγραφο πάει επιμελητήριο, το άλλο στο ΓΕΜΗ και το τρίτο ΔΟΥ το 4ο το κρατάει ο επιχειρηματίας

 

Αυτά για ταμεία νομικών, δικηγόρων και εβεα ισχύουν? τι είναι αυτά? Θα τα συναντήσω αυτά πουθενά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

καλημερα συναδελφοι και καλή δύναμη σε όλους

 

Χρειάζομαι την βοήθεια και την γνώμη σας.......μου ήρθε μια Μονοπρόσωπη ΕΠΕ η οποία έκανε έναρξη εργασιών τον Οκτωβριο του 2012. τον ιανουαριο του 2013 ο μοναδικος εταιρος μεταβιβάζει τα εταιρικα μεριδια σε άλλον και η μεταβολή αυτή περνάει από το γεμη του ΕΒΕΑ. ουδέποτε όμως παρελήφθησε απο το γεμη αντίγραφο σφραγισμένο ώστε να παει ο νεος έταιρος να κάνει και την μεταβολή στην εφορία.....και έτσι φάινεται άλλος έταιρος και διαχειριστής στο ΓΕΜΗ και άλλος στην εφορία. επίσης ουδέποτε έκανε συναλλαγες η εταιρεια ούτε και θεώρησε βιβλία και στοιχεία, εν ολίγοις δεν λειτούργησε ποτε...τώρα η εταιρεία θέλει να προβέι σε λύση....... από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω.....έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου (όπως το να μπούμε στην διαδικασία να κανουμε ενέργειες όπως έπρεπε να έχουν γίνει από τοτε -να συνεχιστει η μεταβιβαση κλπ κλπ κλπ και μετα να προβεί σε κλείσιμο)........θα ήθελα όμως και τα δικά σας φώτα.

 

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα συναδελφοι και καλή δύναμη σε όλους

 

Χρειάζομαι την βοήθεια και την γνώμη σας.......μου ήρθε μια Μονοπρόσωπη ΕΠΕ η οποία έκανε έναρξη εργασιών τον Οκτωβριο του 2012. τον ιανουαριο του 2013 ο μοναδικος εταιρος μεταβιβάζει τα εταιρικα μεριδια σε άλλον και η μεταβολή αυτή περνάει από το γεμη του ΕΒΕΑ. ουδέποτε όμως παρελήφθησε απο το γεμη αντίγραφο σφραγισμένο ώστε να παει ο νεος έταιρος να κάνει και την μεταβολή στην εφορία.....και έτσι φάινεται άλλος έταιρος και διαχειριστής στο ΓΕΜΗ και άλλος στην εφορία. επίσης ουδέποτε έκανε συναλλαγες η εταιρεια ούτε και θεώρησε βιβλία και στοιχεία, εν ολίγοις δεν λειτούργησε ποτε...τώρα η εταιρεία θέλει να προβέι σε λύση....... από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω.....έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου (όπως το να μπούμε στην διαδικασία να κανουμε ενέργειες όπως έπρεπε να έχουν γίνει από τοτε -να συνεχιστει η μεταβιβαση κλπ κλπ κλπ και μετα να προβεί σε κλείσιμο)........θα ήθελα όμως και τα δικά σας φώτα.

 

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Καλημέρα 

σε λύση ΕΠΕ που είχε κάνει προκάτοχός μου είχε κλείσει και τους εταιρικούς λογαριασμούς. Χτές μου ήρθε μια επιστροφή που αφορούσε πιστωτικό υπόλοιπο χρήσης 13 φορολογίας εισοδήματος.Δεδομένου ότι οι εταιρικοί λογαριασμοί έχουν κλείσει μπορώ να δώσω έναν ατομικό κάποιου εταίρου ώστε να γίνει η είσπραξη?Να υποθέσω στη ΔΟΥ πρέπει να πάω και το συμβολαιογραφικό της λύσης και ασφαλιστική ενημερότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...