Προς το περιεχόμενο

Δελτίο Τύπου Συλλόγων Λογιστών Ν. Χανίων και Ρεθύμνης και Οικονομικού Επιμελητηρίου Δυτικής Κρήτης για την προτεινόμενη - από το Υπ. Ανάπτυξης - κατάργηση των πτυχίων στο επάγγελμα του Λογιστή Φοροτεχνικού.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλικά και με διάθεση χιούμορ:

Αυτό το "Σόνϋ" είναι όπως λέμε sony playstation? Το λέω γιατί είναι και πολύ περιποιημένο έτσι με τα διαλυτικά του.

Η γράφεται έτσι από τότε που η τήρηση βιβλίων μετονομάστηκε "outsourcing" και εμπλουτίστηκε με διαχείριση συστημάτων MRP και χρονοδιαγραμμάτων παραγωγής MPS.

Κεκτημένη ταχύτητα μιάς και γράφω με τον "Σόνϋ τον Βάϊο" και βλέπω το λογότυπο μπροστά μου. Αλλά τώρα που το βλέπω μ'αρέσει κιόλας, λέω να το υιοθετήσω. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καποιους τους φτυνουν κι αυτοι ανοιγουν ομπρελα!!!

 

Αναγνωρίζω πώς έχεις πειραχθεί πολύ με την συμμετοχή μου στο θέμα, αλλά άν περιμένεις να παρεξηγήσω κόσμο επειδή με διόρθωσαν σε ένα ορθογραφικό λάθος, ωσάν να βρισκόμαστε σε μαθητικό σάϊτ, συγνώμη αλλά δέν θα ακολουθήσω τις τακτικές σου.

Η συμβολή μερικών στην συζήτηση περιορίζεται σε τέτοια μηνύματα, όχι και η δική μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Ο σύγχρονος πτυχιούχος θα πρέπει να προσαρμόζεται με σκοπό την προσωπική, οικογενειακή και κοινωνική του ευημερία [...]

 

Εις οιωνος αριστος αμυνεσθαι περι της ΠΑΡΤΗΣ ΜΑΣ εν ολιγοις!

Τετοιοι δυνητικα συναδελφοι να μου λειπουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νομιζεις πως ο συναδελφος σε διορθωσε μονο σε καποιο ορθρογραφικο σου λαθος τοτε μαλλον εχεις τις πανεπιστημιακες γνωσεις που απαιτουνται αλλα οχι την αντιληψη να οργανωσεις ενα λογιστηριο!!!

Και για να ξερεις, η συμβολη σου στη συζητηση ειναι μηδαμινη τη στιγμη που δεν παραθετεις επιχειρηματα παρα μονον υβρεις, χλευη και ειρωνεια.

Το εχεις ξανακανει και ως εκ τουτου δε μου κανει καμια εντυπωση!

Ο καθενας πορευεται με οτι μεσα διαθετει!

 

Αναγνωρίζω πώς έχεις πειραχθεί πολύ με την συμμετοχή μου στο θέμα, αλλά άν περιμένεις να παρεξηγήσω κόσμο επειδή με διόρθωσαν σε ένα ορθογραφικό λάθος, ωσάν να βρισκόμαστε σε μαθητικό σάϊτ, συγνώμη αλλά δέν θα ακολουθήσω τις τακτικές σου.

 

Η συμβολή μερικών στην συζήτηση περιορίζεται σε τέτοια μηνύματα, όχι και η δική μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά,σας παρακαλώ να σταματήσουμε την προσβλητική συνομιλία και μάλιστα όταν δεν γνωριζόμαστε καν μεταξύ μας.


 


Είναι φυσιολογική η διαφορά που έχει αναπτυχθεί στα προηγούμενα πόστ. Ας μείνουμε στην τεκμηρίωση και όχι στην αναμεταξύ μας ειρωνεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kostasauth 

Τσάμπα κουράζεσαι να εξηγήσεις τα ανεξήγητα σε ανεκδιήγητους.....παλαιότερα με τον Ν.2515/97 είχαμε τα ΤΕΙ, σήμερα έχουμε τα Λύκεια και ΙΕΚ να μας κάνουν μαθήματα δεοντολογίας και Χρηματοοικονομικής Λογιστικής. Πιστεύουν ότι με την Β ΤΆΞΗ  θα είναι ΛΟΓΙΣΤΑΡΑΔΕΣ και θα ανοίξουν γραφεία προσδοκώντας στο εύκολο κέρδος (20 ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΆ * 50 ΕΥΡΏ =1000) και τέρμα οι φραπέδες. Εγώ προσωπικά δεν είχα καμία διάθεση να ασχοληθώ με δαύτους διότι δεν τους θεωρώ καν συναδέλφους.Κάποιοι συνδικαλιστές εδώ μέσα τους χαϊδεύουν και ευλογούν τα γένια. Πολύ  σωστά διόρθωσες τον παραπάνω ότι π.γ.μ δεν είναι οικονομική μελέτη, όμως και που τον διόρθωσες τι έγινε;..... οιονεί κατάλαβε; Ασχολούμαστε τώρα με άρες μάρες κουκουνάρες.......Το τυρί το είδαν, τη φάκα την είδαν; Επιτέλους κλειδώσαμε το οικονομολογικό επάγγελμα από μη πτυχιούχους. Θα τους αποβάλλει το σύστημα όπως  τους προηγούμενου που πίστευαν από Γ ειδική θα γίνουν Α. Σύντομα έρχεται ο ελεγκτής ιδιώτης και εκεί φίλοι εμπειρικοί και λοιποί υπάρχει ένα Ο.Ε.Ε με 100.000 και πλέον μέλη. Μη σας δουλεύουν οι συνδικαλιστές σας, το σχέδιο ήταν έτοιμο την επομένη της κατάργησης ΠΟΛ πιστοποίησης (βλέπε Βενιζέλο), απλά είναι τα πράγματα.Το πρόβλημα είναι να κατανοήσει το Ο.Ε.Ε ότι πέρα του λογιστή πρέπει να κατοχυρωθούν και άλλες εξειδικεύσεις της οικονομικής και Διοικητικής επιστήμης.......Οσονούπω εν μέσω θερινής ραστώνης.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη των φίλων GCHMARG και kostasauth είναι καθόλα σεβαστή και βέβαια με ενδιαφέρουσα επιχειρηματολογία (ο τρόπος βέβαια που εκφράζεται είναι παντελώς άκομψος όπως όμως και άλλων φίλων στο παρόν θέμα και δε συνάδει με το ύψος σπουδών του καθενός, αλλά αυτό είναι θεμά και γραπτού λόγου οπότε πάσο και εκεί) , η διαφωνία μου είναι η εξής απλή αφου αυτοί(επαναλαμβάνω οι όποιοι αυτοί και όχι οι συγκεκριμένοι φίλοι) θα καβαντζωθούν όλοι οι άλλοι ας πάνε να πνιγούν , πέρα από αυτό που είναι και αποτέλεσμα της κρίσης που βιώνουμε και όλοι λίγο πολύ κοιτάμε πρώτα τον ευατό μας ένα άλλο σημαντικό θέμα είναι ότι ενισχύεται η άποψη να κλείσουν όλες οι μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις γιατί δεν έχουν πχ τα αούτσέρτσινγκ και δεν πάνε σύμφωνα με το ρεύμα της εποχής ή απλά όπως λέει ο κ.Σαμαράς πρέπει να αλλάξει το παραγωγικό μοντέλο της χώρας το οποίο προφανώς θα ειναι υπερεξουσίες σε τράπεζες και πολύ μεγάλες επιχειρήσεις στα όρια της ασυδοσίας ... Προσοχή δεν διαφωνώ με την υπάρξη ή την περεταίρω ανάπτυξη μέσω αυτών των επιχειρήσεων αλλά δεν συμφωνώ με την διάλυση των πάντων .....

 

Όσον αφορά το παρόν θέμα η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε όντως να υπάρχουν δικαώματα στους κατόχους πτυχίου αλλά παράλληλα να δινεται η ευκαίρια σε όλους , τώρα πως μπορούν να παντρευτούν αυτά τα 2 ..... Εκεί είναι και το πρόβλημα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πράγματι ο νόμος δημιουργεί μια αδικία για την γ ειδική,που πρέπει να την λύσει 

αλλά για όσους την έχουν ήδη,όχι για άλλους που τυχόν θα πάρουν μια αντίστοιχη.πρέπει

ο χώρος να οριοθετηθεί,αλλιώς πάπαλα,για όλους,αυτό δηλαδή που θέλει η εκάστοτε εξουσία

και τα οργανωμένα συμφέροντα που προέρχονται απο τους προνομιούχους του κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...