Jump to content
Sign in to follow this  
ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Δελτίο Τύπου Συλλόγων Λογιστών Ν. Χανίων και Ρεθύμνης και Οικονομικού Επιμελητηρίου Δυτικής Κρήτης για την προτεινόμενη - από το Υπ. Ανάπτυξης - κατάργηση των πτυχίων στο επάγγελμα του Λογιστή Φοροτεχνικού.

Recommended Posts

Συνάδελφε KABONTORO για όσα με αφορούν θα πω τα εξής

Ένας είναι ο τόπος συνάντησης,  ο δρόμος, εκεί καλούμε τον λαό να δώσει τις μάχες του.

Μακάρι να λύνονταν όλα με τα πληκτρολόγια και με διαλόγους (όπως καταφεύγει η ηγεσία της ΓΣΕΕ π.χ.) αλλά τόσα χρόνια τι συμπέρασμα βγήκε  ??

οτι ο διάλογος τους ήταν μια απάτη, διαφωνούν για να διαφωνούν , για να ρίχνουν στάχτη στα μάτια των εργαζομένων και στο τέλος συμφωνούν με τα αφεντικά τους, με τον ΣΕΒ,

συμφωνούν σε αυξήσεις μισθών 0,79€ , συμφωνούν σε κατώτερο μισθό 586 €, συμφωνούν στην κατάργηση ΣΣΕ, συμφωνούν στην κατάργηση της Κυριακάτικης αργίας .... και τόσα άλλα

με λίγα λόγια συμφώνησαν σε αυτό το σύγχρονο σκλαβοπάζαρο.

Άρα λοιπόν  τι κοινό τόπο συνάντησης έχουμε με αυτούς ?  κανένα κοινό τόπο συνάντησης.

Κοινό τόπο συνάντησης έχουμε με όλους τους εργαζόμενους , με όλη την εργατική τάξη για λαική συμμαχία.

Όσο πιο γρήγορα το αντιληφθούμε τόσο πιο σύντομα θα ανατρέψουμε τα πράγματα.

Στον δρόμο συμφωνούμε όλοι αλλά ο δρόμος μπορεί να είναι άδειος ,γεμάτος και μισογεμάτος,εγώ τον θέλω γεμάτο ,

αν είμαστε  όλοι μαζί και μόνο τότε θα έχουμε φωνή να πετύχουμε πολλά,αν όχι όλα.

Σωτήρη,

Ανέφερα  το ΠΔ 38/2010 όχι για τους μη πτυχιούχους αλλά για τους μεταδευτεροβάθμιους πτυχιούχους ιδιωτικών σχολών. Άρα σε παρακαλώ ξανακοίταξέ το. Θεωρώ ότι άνοιξε εντελώς η πόρτα για τα ιδιωτικά σχολεία. 

Μια που επιμένεις για τους μη πτυχιούχους δεν μου απάντησες στο θέμα που σου είπα: Οι μη πτυχιούχοι είχαν με την προηγούμενη διάταξη υποχρέωση 17 χρόνια προϋπηρεσίας για να αναλάβουν απλογραφικά με τζίρο πάνω από 150.000 ευρώ. Πρακτικά δεν μπορούσαν να καταφέρουν να έχουν λογιστικό γραφείο, αφού είναι δύσκολο στα 40 σου χρόνια να πρέπει να φύγεις από υπάλληλος για να ψάξεις πελατεία και να ανοίξεις λογιστικό γραφείο. Τώρα οι μη πτυχιούχοι δεν έχουν κανένα, μα κανένα, ουσιαστικό εμπόδιο.

Μια που κάνω αναφορά σε λογιστές ιδιωτικών σχολών και σε συνάδελφους μη πτυχιούχους θα ήθελα να σεβαστούν την άποψή μου η οποία είναι ενάντια στην υποβάθμιση της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έναντι της ιδιωτικής και ενάντια της υποβάθμισης των πτυχιούχων έναντι των μη πτυχιούχων. Είναι μια θέση που δεν έχει καμία σχέση με τα πρόσωπα τα οποία κατανοώ ότι και αυτά κάνουν μια προσπάθεια επιβίωσης. 

Παρολα αυτα συναδελφε δεν απαντας επι της ουσιας στα θεματα που ανακυπτουν τα οποια δεν ειναι και λιγα.

Ο,τι ειναι ιδιωτικο ειναι για εσας και δαιμονικο.

Αυτο ομως ειτε μας αρεσει ειτε οχι δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο (ισως μονο σε καποιες πρωην κομμουνιστικες χωρες).

Εδω και πολλα χρονια, σε πολλες σοβαρες, ευνομουμενες, ευρωπαϊκες χωρες η ιδιωτικη ανωτερη εκπαιδευση ειναι εξισωμενη με τη δημοσια.

Κι εμεις εδω στην Ελλαδα συνεχιζουμε να αναρωτιομαστε για το αυτονοητο!!!

Και την Γ ειδική, που την πέταξαν στα σκουπίδια, αυτή δεν τη λαμβάνεις καθόλου υπόψιν σου; Είναι 1250 άτομα, ηλικίας 45 με 60 ετών, τα οποίαι μένουν χωρίς δουλειά. Λίγος σεβασμός στους μεγαλύτερους δεν βλάπτει νομίζω, ειδικά το σχόλιο για τα κοιμητήρια είναι λίγο άκομψο....

Και το αστειο ξερεις ποιο ειναι Ειρηνη μου;

Οτι αυτοι οι ανθρωποι (45-60 ετων) συναδελφοι-λογιστες ηταν αυτοι που αρχικα παλεψαν για την κατοχυρωση του επαγγελματος για να ερθουν τωρα οι "κοιταζω μονο την παρτη μου" πτυχιουχοι γεματοι ειρωνεια να τους πεταξουν εκτος, χωρις ιχνος συναδελφικης αλληλεγγυης!!!

Συναδελφε Σταυρουλακη,

Φαινεστε σοβαρος ανθρωπος και για αυτό αδυνατω να καταλαβω για ποιο λογο προσυπογραφετε ενα κειμενο που δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα, ειναι γεματο ανακριβειες και ζητα να παραμεινει ως εχει μια κατασταση ημιπαρανομη, οπως αυτη των αδειων, με απωτερο προφανως σκοπο τη μονιμοποιηση της.

Κατ’αρχήν δεν συμφωνώ με την μονιμοποίηση των αδειών. Δεν με ενδιαφέρουν το πλήθος και οι κατηγορίες. Με ενδιαφέρει η ουσιαστική αξιοκρατία και όχι η κέβδηλη . Δηλαδή θα ήθελα καλύτερη αντιμετώπιση ΑΕΙ και ΤΕΙ  σε σχέση με ιδιωτικά, ΙΕΚ και ΚΕΚ. Επίσης θα ήθελα καλύτερη αντιμετώπιση πτυχιούχων και μη πτυχιούχων.

Να σας ρωτησω κατι χωρις καμια διαθεση ειρωνειας: αφου εσεις οι πτυχιουχοι ειστε τοσο σιγουροι για το επιπεδο γνωσεων που διαθετετε πανω στο αντικειμενο της λογιστικης και ταυτοχρονα σιγουροι για το επιπεδο γνωσεων που δεν εχουν οι αποφοιτοι των λοιπων σχολων γιατι αντιτιθεστε τοσο πολύ στην καταργηση των αδειων; Τι εχετε να «φοβηθειτε» (χρησιμοποιω τον ορο καταχρηστικα μονο για χαρη της κουβεντας); Ας καταργηθουν λοιπον οι αδειες, να μπορουν να υπογραφουν ολοι τα παντα, να μπουν και η μη πτυχιουχοι στο παιχνιδι των διπλογραφικων βιβλιων και αν πραγματι είναι τοσο ανικανοι και «λιγοι» οσο λετε θα αποτυχουν αφου η ιδια η αγορα θα τους αποβαλλει με αποτελεσμα να επικρατησουν εν τελει οι πτυχιουχοι.

Και φυσικά δεν είμαι σίγουρος ότι ένας Πτυχιούχος (π.χ. ΑΕΙ ή ΤΕΙ)  σίγουρα θα είναι καλύτερος από έναν μη πτυχιούχο. Όμως για το τι σημαίνει αξιοκρατία γνωρίζω καλά. Και εσείς κατά βάθος πιστεύω ότι συμφωνείται να υπάρχει μια  ανταποδοτικότητα στους κόπους όσων έχουν σπουδάσει. Δεν λέω ότι είναι κάτι τρομερό το αντίθετο. Είναι όμως φίλε μου άδικο.

Εγω ειμαι απολυτα σιγουρος ότι εχω τις γνωσεις να ανταπεξελθω, μπορει όμως να κανω και λαθος. Μενει να αποδειχτει στην πραξη. Το ιδιο φανταζομαι ότι ισχυει και για εσας.

Συμφωνώ.

Εξαλλου οι οικονομικες καταστασεις από οποιον και αν εχουν συνταχθει και σε οποιαδηποτε περιπτωση ελεγχονται από ανεξαρτητο ορκωτο ελεγκτη. Αν λοιπον δεν εχω τις γνωσεις οι οικονομικες καταστασεις που θα συνταξω εγω δε θα μπορεσουν ποτε να παρουν την εγκριση του ορκωτου ελεγκτη θα εκτεθω στον πελατη και θα καταληξει το πιθανοτερο στα χερια ενός εμπειροτερου και ικανοτερου συναδελφου. Εν αντιθεσει με τις καταστασεις που θα συντασσεται εσεις που λογω γνωσεων θα παιρνουν παντα ευκολοτερα την εγκριση ενός ορκωτου. Αρα γιατι τοσος ντορος για κατι που είναι τοσο απλο στην ουσια του;

Εδώ τώρα θα διαφωνήσω διότι εκατοντάδες χιλιάδες των επιχειρήσεων δεν έχουν ανεξάρτητο ορκωτό ελεγκτή για να ελέγχονται. Τι γίνεται με αυτές;

Και ενώ σε καποια άλλη απαντηση σας παραδεχτηκατε πως στη σχολη σας κανατε καποια λιγα μαθηματα λογιστικης θεωρειτε εαυτον ικανο να παρει την αδεια Α’ ταξης αλλα καποιον που εχει παρακολουθησει τριπλασιο αριθμο μαθηματων με αντικειμενο τη λογιστικη από εσας μη ικανο, προφανως επειδη η αποψη που εχετε για την ιδιωτικη εκπαιδευση, τις τεχνικες σχολες και τα ΙΕΚ είναι η χειροτερη.

Όχι ΄.. όχι  δεν το θέτω στο επίπεδο «αυτός είναι καλύτερος από αυτόν» αλλά στο επίπεδο του δικαίου.  Θεωρώ λοιπόν δίκαιο ο πτυχιούχος να έχει καλύτερη αντιμετώπιση από έναν μη πτυχιούχο.

Επίσης επιθυμώ  να δίδει ισχυρά κίνητρα η δημόσια εκπαίδευση όχι πάλι για το επίπεδο  «αυτός είναι καλύτερος από αυτόν» αλλά γιατί ο προστατευτισμός της ιδιωτικής εκπαίδευσης σε συνδυασμό με την ηθελημένη καταστροφή της Δημόσιας εκπάιδευσης θα οδηγήσει σε καταστάσεις όπου θα σπουδάζουν μόνον όσοι έχουν χρήματα.

Βλέπεις ότι το εξετάζω από μια πολύ διαφορετική θέση από αυτή που μου αναφέρεις…  

Μπορει να είναι κι ετσι αυτό όμως είναι κατι που δε θα το κρινετε εσεις αλλα το κρατος με οποιον τροπο διαθετει (κι αν δε διαθετει ας προσεχε). Δεν είναι θεμα δικο σας αλλα του κρατους η αξιολογηση του επιπεδου και της ποιοτητας σπουδων ΚΑΘΕ εκπαιδευτικου ιδρυματος ειτε ανηκει στο δημοσιο ειτε στον ιδιωτικο τομεα.

Και εδώ φίλε μου πάλι θα διαφοροποιηθώ διότι θεωρώ ότι το κράτος δεν μπορεί να κρίνει πια σωστά με αυτούς που το «πατρονάρουν». Αντιδρώ όπως μπορώ.

Στην τελικη ποιες πιστοποιησεις ποιοτητας και ποιες αξιολογησεις εχουν υποστει τα ελληνικα δημοσια εκπαιδευτικα ιδρυματα για να δικαιουνται τον τιτλο «ανωτερα».

Όμως σπρώχνουν την Δημόσια εκπάιδευση στον φούντο αντί να την  διορθώσουν. Δεν μου αρέσει αυτό.

Αντιθετως γνωριζω αρκετα ελληνικα και ξενα ιδιωτικα εκπαιδευτικα ιδρυματα ανα τον κοσμο που παιρνουν πιστοποιησεις και περνουν σε τακτα χρονικα διαστηματα από πολύ αυστηρες αξιολογησεις.

Φυσικα δεν υποστηριζω ότι εγω φοιτησα σε ένα τετοιο ή ότι τα ιδιωτικα τυγχανουν καλυτερα των δημοσιων εσεις όμως ειστε ικανοι να βγαλετε ασχετους ακομα και τους αποφοιτους της Οξφορδης μονο και μονο επειδη δεν εχουν αποφοιτησει από το λυκνο της «λογιστικης γνωσης» που ακουει στο ονομα ΑΣΟΕΕ.

Απάντησα λίγο πιο πρίν σε αυτό.  Δεν μου αρέσει ούτε μένα το «αυτός είναι καλύτερος από αυτόν»  δηλαδή η προσωπική σύγκριση. Μπορεί πολύ σωστά ένας συνάδελφος των ΤΕΙ να είναι πολύ καλύτερος των ΑΕΙ ή  ένας ιδωτικής εκπάιδευσης από έναν της  δημόσιας εκπαίδευσης. Επιμένω ότι το θέτω από πλευράς δικαίου και από πλευράς πραγματικής υποστήριξης της Δημόσιας εκπαίδευσης και όχι υπονόμευσής της

Δεν μπορώ να κατανοήσω για ποιο λόγο θεωρείται ότι μπορείτε να διδαχτείτε τα λογιστικά τόσο καλά από ανθρώπους που δεν έχουν – πολλοί από αυτούς – ούτε ένα ένσημο πραγματικής λογιστικής εργασίας την ίδια ώρα που στα περισσότερα ΙΕΚ της χώρας διδάσκουν άνθρωποι που έχουν χύσει τόνους ιδρώτα εργαζόμενοι ως λογιστές μεγάλων επιχειρήσεων.

Στη δική μας σχολή για παράδειγμα ένα από τα μαθήματα μας δίδασκε η «πρώην» προϊσταμένη λογιστηρίου της Softex. Λέτε να ήταν τόσο άσχετη;

Σε καμία περίπτωση. Όπως και εσείς θα συμφωνείται για κάποιος καθηγητές των ΑΕΙ ή ΤΕΙ

Δεν είναι τυχαίο που σε καμιά σοβαρή χώρα του κόσμου το επίπεδο του πτυχίου δεν παίζει σημαντικό ρόλο για την άσκηση του επαγγέλματος. Ή αυτοί είναι πολύ μπροστά ή εμείς. Και επειδή θεωρώ πιθανότερο το πρώτο, ας αναρωτηθούμε το εξής: Γίνεται τόσο χειρότερη δουλειά από τους συναδέλφους λογιστές του εξωτερικού (όπου ελάχιστοι έως λίγοι ασχολούνται με το πτυχίο) από ότι στην Ελλάδα, όπου το Α και το Ω είναι το πτυχίο;

Αυτό θα ήθελα να μου το τεκμηριώσεις. Θεωρώ ότι δεν ισχύει.

Μπορεί να μας πεις αν θέλεις βέβαια τι σχολή έχεις τελειώσει;

Ποιο ήταν το αντικείμενο σπουδών σου επακριβώς; Εννοώ γιατί εγώ προσωπικά δε γνωρίζω κανένα ΑΕΙ στην Ελλάδα να βγάζει λογιστές. Διαφωνείς;

Πόσα μαθήματα «λογιστικής» παρακολούθησες υποχρεωτικά στην σχολή σου; Στα ΙΕΚ διδάσκονται πάνω από 20. Μαζί με Εμπορικό Δίκαιο και Δίκαιο Εταιρειών (το οποίο μάλιστα μας το δίδασκε δικηγόρος με δικό του γραφείο και εξειδίκευση στα θέματα νομικών προσώπων), στατιστική, οικονομικά, μαθηματικά και πολλά, πολλά άλλα.

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά αν μη τι άλλο βγαίνοντας από τη σχολή γνώριζα να συντάξω ΦΠΑ, φορολογικές δηλώσεις  και αρκετά πράγματα για το πώς λειτουργεί το λογιστικό κύκλωμα στο σύνολό του. Προφανώς και δε γνώριζα τα πάντα που χρειάζονταν, όπως προφανώς δεν τα γνώριζες και εσύ.

Αμάν βρε παιδιά !! Μ’ έχετε ταράξει !! Ανωτάτη Βιομηχανική Θεσ/κης τελείωσα με λίγα μαθήματα λογιστικής. Και συμφωνώ με όσα λες αλλά όπως προανέφερα δεν το σκέφτομαι με αυτήν την λογική αλλά με την λογική της αξιοκρατίας  και των όσων προανέφερα. Τώρα θα μου πεις ότι η αξιοκρατία είναι ο καλύτερος και όχι αυτός που έχει πτυχία. Δεκτό. Τι να πω. Όμως δεν είναι παράλογη και η θέση μου Δεν μπορείς να πεις έτσι απλά ότι είμαι  λάθος.  (Υ.Γ Υπάρχει ΑΕΙ λογιστών )

Εσένα όμως θεωρείται δεδομένο ότι έχεις τις απαραίτητες γνώσεις (παρόλο που πρακτικά μπορεί και να μην τις έχεις) και σου δίνεται η ευκαιρία να το αποδείξεις ενώ εμένα θεωρείται δεδομένο ότι δεν τις έχω (ακόμα και αν θεωρητικά μπορεί και να τις έχω) και δεν μου δίνεται ποτέ η ευκαιρία να το αποδείξω.

Γιατί εν ολίγοις ζητάτε ακόμα και τώρα να διατηρηθεί ένα σύστημα αδειών, το οποίο υπήρξε άδικο εξ’ αρχής και το οποίο όχι μόνο δεν κατοχύρωσε το επάγγελμα αλλά δημιούργησε κάστες προνομιούχων και μη λογιστών.

Ναι. Δεν μου αρέσει το να μην δίδεται η ευκαιρία σε κάποιον να  αποδείξει την αξία του. Είναι άσχημο. Αλλά και η ισοπέδωση των πτυχίων και όσων προανέφερα πάλι δεν μου αρέσει.  Ναι  θεωρώ κρίμα να μην μπορεί κάποιος άξιος λόγω έλλειψης πτυχίου να μην μπορεί να πάει μπροστά. Την ισοπέδωση φοβάμαι. Την προώθηση όσων πληρώνουν και έχουν χρήμα για να σπουδάσουν . Διότι εκεί πάει το θέμα. Μην βλέπεις μόνο την μία πλευρά όσο σωστή και να είναι.

Εξάλλου υπάρχουν άπειρα Επαγγέλματα που δεν υπόκεινται σε τάξεις, ειδικές άδειες, κ.τ.λ. και δε βλέπω κανέναν να ασχολείται με βαθμούς, πτυχία και άδειες, σε αυτές τις περιπτώσεις επαγγελματιών για να κάνει τη δουλειά του. Τον ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα.

Αντί να προσπαθήσουμε, λοιπον όλοι μαζί ενωμένοι να διασφαλίσουμε το μίνιμουμ της κατοχύρωσης που θα μπορούσε να επιτευχθεί, τσακωνόμαστε ακόμα και τώρα για το ποιος από εμάς δικαιούνται ή όχι να πάρει άδεια και τι είδους.

Συμφωνώ αλλά σου είπα πως δεν με ενδιαφέρουν οι άδεις άλλα όσα προανέφερα.

Εδώ ο ΔΣΑ προσέφυγε στα δικαστήρια και πετυχε την ακυρωση της αποφασης του Υπουργειου Οικονομικων που καθοριζε υποχρεωτικη την υπογραφη λογιστη στα Ε3 και το οικονομικό Επιμελητήριο δεν αντέδρασε καν και τώρα το πήρε ο πόνος για τις άδειες. Ξυπνησαν από το ληθαργο οι καρεκλοκενταυροι!!!

Στους δικηγόρους  ισχύει η ίδια Ευρωπαική οδηγία αλλά  εκεί δεν σε πειράζει …

Αντί να επιδιώξουμε μόνοι μας τη συνεχή επιμόρφωση και αναμόρφωση του γνωστικού μας επιπέδου, της δουλειάς και των υπηρεσιών μας μέσω του Συνδικαλιστικού μας φορέα που θα έπρεπε να είναι ένας και μοναδικός – ήτοι το ΟΕΕ (ας κάνει και κάτι, όχι μόνο να εισπράττει συνδρομές). Και μέσα από αυτή τη διαδικασία θα γινόταν και το πραγματικό ξεσκαρτάρισμα αυτών που ξέρουν και αυτών που έχουν τη διάθεση να μάθουν. Υπάρχουν τρόποι αλλά δεν είναι της παρούσης.

Συμφωνώ.

Γιατί επομένως συνάδελφε, ξαναρωτω, προσυπογράφεται ένα κείμενο που δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα και που προφανώς δεν είναι και σύννομο αφού αντίκειται σε κοινοτικές οδηγίες, τις οποίες η ελληνική κυβέρνηση εξυπηρετώντας συντεχνιακά συμφέρονται αρνείται να ενσωματώσει στο ελληνικό δίκαιο;

Πιστεύω με αυτά που παράθεσα να καταλαβαίνεις το σκεπτικό και την θέση μου, άσχετα αν τελικά έχω δίκιο. Δηλαδή δεν θεωρώ ότι δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα και θεωρώ ότι και για το «σύννομο» ότι κάποιες ευρωπαικές οδηγίες έχουν άλλους σκοπούς από αυτούς που φαντάζεσαι .

Παρολα αυτα συναδελφε δεν απαντας επι της ουσιας στα θεματα που ανακυπτουν τα οποια δεν ειναι και λιγα.

Ο,τι ειναι ιδιωτικο ειναι για εσας και δαιμονικο.

Αυτο ομως ειτε μας αρεσει ειτε οχι δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο (ισως μονο σε καποιες πρωην κομμουνιστικες χωρες).

Εδω και πολλα χρονια, σε πολλες σοβαρες, ευνομουμενες, ευρωπαϊκες χωρες η ιδιωτικη ανωτερη εκπαιδευση ειναι εξισωμενη με τη δημοσια.

Κι εμεις εδω στην Ελλαδα συνεχιζουμε να αναρωτιομαστε για το αυτονοητο!!!

Φίλε μου,

εδώ δεν πάνε να εξισώσουν την δημόσια με την ιδιωτική εκπαίδευση.

Σε παρακαλώ !! Δεν βλέπεις; 

Ελάτε παιδιά. Η ευγενική ομιλία είναι πολύ σημαντικό πράγμα. Η σκληρή κριτική το ίδιο. Ας ασχοληθούμε με την δεύτερη. Να χαρείτε.

Έχεις δίκιο. Σε ότι με αφορά θα αυτοπεριοριστώ.

Αγαπητέ συνάδελφε, επέτρεψέ μου μια παρέμβαση, μια και αναφέρθηκες σε συλλογική ανακοίνωση που προσυπογράφω.

Δεν θα έκανα μνεία στην ανακοίνωση αν γνώριζα ποιος είσαι. Πολύ περισσότερο δε μετά την λογομαχία που είχαμε παλαιότερα. Θα λάβω πολύ σοβαρά υπ΄όψιν μου το συγκαταβατικό σου πνεύμα καθώς και το ... like που έβαλες σε πρόσφατη ανάρτησή μου.

Guest Hayek

Τελικα ποια ειναι τα προσωπα του ΠΔ 38/2010 ? Αυτο που ειπε ο υπουργος την μερα ψηφισης του νομοσχεδιου ισχυει ή οχι οτι οι μη πτυχιουχοι δεν μπορουν να φτασουν στην α' αδεια ?

Δεν υπάρχει αξιοκρατία, και δεν πρόκειται να υπάρξει. Όλα αυτά τα χρόνια το Ο.Ε.Ε. αναβάθμιζε τις άδειες με ηλίθια σεμινάρια, στα οποία οι περισσότεροι απλά χαζεύανε. Αξιολόγιση θα έπρεπε να υπάρχει για την αναβάθμιση, με οποιοδήποτε τρόπο (εξετάσεις, εργασία...) κάτι τέλος πάντων. Και θα διαφωνήσω με το σκεπτικό ότι όποιος δεν γνωρίζει τον ξερνάει η αγορά,ειδικά στα αστικά κέντρα. Όλα είναι θέμα δημοσίων σχέσεων  και άλλων μη παραγωγικών παραγόντων...

Το ξαναλέω, όλοι κάνουν την πάπια με τη Γ ειδική, χωρίς αιδώ και χωρίς τσίπα, εξάλλου αυτά δεν αγοράζονται. Τελικά αποδεικνύεται ότι είχαν τους λόγους τους που τους κρατούσαν ομήρους τόσα χρόνια. .. :angry:

Όταν ξαναμοιράζεται η πίτα κάποιοι θα γκρινιάζουν γιατί μικραίνει το κομμάτι τους, και κάποιοι θα χαίρονται διότι θα ελπίζουν  κι αυτοί κάποιο κομμάτι.

Όταν ξεκίνησα τη δουλειά το πρώτο μου εφόδιο ήταν το χαρτί της didacta. Στην πορεία απέκτησα δυο πτυχία, και πήρα την Α΄ με τον τσαμπουκά μου, γιατί απλά και μόνο μου χρειαζότανε στη δουλειά μου, με πολλές προσωπικές θυσίες, οικογένεια, παιδιά κλπ. Στην ουσία δε μου χρησίμεψε σε τίποτα άλλο εκτός από το να περάσω τις συμπληγάδες του μανδαρινισμού και της κρατικής γραφειοκρατίας. 

Τώρα που υπάρχει η δυνατότητα να ανοίξει και άλλο το επάγγελμα, θα ταμπουρωθώ πίσω από τα πτυχία μου και θα θελήσω να κόψω τη δυνατότητα για εξέλιξη όσων πριν από λίγα χρόνια βρίσκονταν στην ίδια μοίρα με εμένα;

Όχι βέβαια! Θα θυμηθώ τι τράβηξα εγώ, θα κατανοήσω ότι επειδή εγώ το κατάφερα, δε σημαίνει ότι μπορεί οποιοσδήποτε να το καταφέρει, και θα υποστηρίξω την προσπάθεια και των άλλων να μπουν στο επάγγελμα με περισσότερα δικαιώματα. Κι αυτό χωρίς να φοβηθώ σε τίποτα τον ανταγωνισμό, κι ας έφαγα μια προσωπική ήττα τελευταία, χάρις στη λαθεμένη μου αντίληψη ότι είχα παντρευτεί τον πελάτη για πάντα, άρα δε χρειαζόταν να είμαι ανταγωνιστικός, όχι στην τιμή αλλά στην ποιότητα, ώστε να του παρέχω αυτό που πραγματικά χρειαζόταν.

Εσείς κύριοι οι ''φωστήρες'' της Λογιστικής Επιστήμης (Εμπειρικοί, Λύκεια, ΕΛΚΕΠΑ,ΙΕΚ,ΤΕΙ, κ.λ.π.) μπορείτε σας παρακαλώ να υποδείξετε ένα π.γ.π για την εύρεση της διαδικασίας παραγωγής, η οποία θα ελαχιστοποιήσει το συνολικό κόστος για ένα επιχειρηματία ο οποίος σκέφτεται να ανοίξει μαι μικρή εξειδικευμένη επιχείρηση οδικών μεταφορών; 

Τι θα του προτείνετε ''φωτηνούληδες της εμπειρικής και μεταδευτεροβάθμιας Λογιστικής; Ξέρετε κύριε δεν είναι η δουλειά μου, πήγαινε σε οικονομολόγο που έχει ασχοληθεί με επιχειρησιακή έρευνα; Λοιπόν η managerial Accounting είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με πολλές εξειδικεύσεις που άπτονται των Managerial Economics. Αφήστε λοιπόν τις εξυπνάδες κάποιοι εδώ μέσα και λυπούμαι που και αρκετοί απόφοιτοι ΑΕΙ ασχολούνται μαζί σας και σας κάνουν την λεζάντα. Μήπως και εσείς κύριοι των ΑΕΙ κάνατε σημαία την ΛΟΓΙΣΤΙΚΉ των εμπειρικών; (ΦΠΑ, ΙΚΑ, ΦΜΥ ΜΥΦ, ΔΗΛΩΣΕΙΣ).......τι σπουδάσατε να κρατάτε απλογραφικά και να κλείνετε τον Ισολογισμό με f10; Το λάθος ξεκίνησε από το Ο.Ε.Ε με την λύσσα του να θεσμοθετήσει μέσα σε ένα οικονομολογικό επάγγελμα το επάγγελμα του Λογιστή-Φοροτεχνικού. Το φοροτεχνικός ήταν εξαρχής λάθος, φωνάζαμε τότε  παραπέμπει σε τεχνική. Τα περιμέναμε όλα αυτά με τα χρόνια, βλέπετε πούλαγε το ρημάδι το (ΦΠΑ,ΙΚΑ, ΦΜΥ), τώρα όμως η πίτα στενεύει. Λάθος, οι επιχειρηματίες ζητούν εξειδικευμένες λύσεις, οι σοβαροί τουλάχιστον και όχι ένα λογιστάκο από σχολές καρτούν και μικυ μαους......Αυτά, ευχαριστώ για το χρόνο σας, βρίστε όσο θέλετε, σύντομα που θα αλλάξουν τα όρια του ΚΦΑΣ θα γελάει και ο κάθε πικραμένος φωστήρες εμπειρικοί και λοιποί.......

Φίλε GCHMARG,

Τώρα τί τους λές, προφανώς και ο κάθε φοιτητής ή απόφοιτος Ι.Ε.Κ. έχει στο μυαλό του πάντα να απασχοληθεί ώς βοηθός λογιστή στον Λογιστικό γραφείο του μπαρμπα Μήτσου που τηρεί 20 β' κατηγορίας και μια Ε.Π.Ε.

- Άν σκεφτόταν τον εαυτό του έστω και σάν λογιστή σε μια μικρή Α.Ε. με εσωτερικό λογιστήριο και στην ουσία όλες οι ευθύνες εκτός του λογιστηρίου περνούσαν όλα από πάνω του, θα είχε προσπαθήσει(την εποχή που έπρεπε) να μπεί σε κάποιο Πανεπιστήμιο και όχι σε σχολές καρτούν.

- Ε μετά από 10 χρόνια δουλειάς στα συνοικιακά λογιστήρια, αυτά τα άτομα, την ψωνίζουν και λένε σιγά τί είναι τα λογιστικά, αφού όλη την δουλειά του γραφείου την βγάζω μόνος. Ε κοίτα οι 20 απλογραφικές εταιρίες δέν νομίζω στην πραγματικότητα να θέλουν και ειδικές γνώσεις όμως μέχρι εκεί. Για μέχρι εκεί είναι αυτά τα άτομα και ορθώς ο νόμος τους περιορίζει και τους περιόριζε στα β' κατηγορίας βιβλία.

- Και θα πώ κάτι προς εφησυχασμό των πτυχιούχων, ακόμα και άν έρθει η εποχή που θα μπορούν βάσει νόμου απόφοιτοι Λυκείου να τηρήσουν γ' κατηγορίας βιβλία(διπλογραφικά), θα έχουν μπεί στην διαδικασία εξετάσεις όπως και στους ορκωτούς, τις οποίες θα είναι αδύνατον να περάσουν απόφοιτοι Λυκείου και Ι.Ε.Κ.

- Το επάγγελμα των ορκωτών από το 2008 με τον νόμο Παπαθανασίου είναι ανοιχτό πρός απόφοιτους Λυκείου, 5 χρόνια μέχρι σήμερα μπορώ να πώ πώς είναι ανύπαρκτοι αυτοί μέσα στο επάγγελμα, δέν υπάρχουν τέτοιοι μέσα στο ελεγκτικό επάγγελμα και άν υπάρχει ένας θα είναι κανένας από Αγγλικό Κολέγιο που πέρασε το ACCA και μετά μπήκε.

- Έτσι σωστά προχθές(19.04.2013) βγάλαν νομοσχέδιο που είναι προς διαβούλευση σήμερα και για 7 μέρες ακόμα, που επιτέλους βγάζει έξω τους δυνητικούς αποφοίτους δευτεροβάθμιας από το επάγγελμα του ορκωτού.

Αυτά...

Τελικα δε μας ειπατε τι χρειαζεται να ειναι καποιος για να κρατησει τα διπλογραφικα βιβλια μιας επιχειρησης, λογιστης ή οικονομολογος;

Γιατι αυτο που παρουσιαζετε [...] μπορείτε σας παρακαλώ να υποδείξετε ένα π.γ.π για την εύρεση της διαδικασίας παραγωγής, η οποία θα ελαχιστοποιήσει το συνολικό κόστος για ένα επιχειρηματία ο οποίος σκέφτεται να ανοίξει μαι μικρή εξειδικευμένη επιχείρηση οδικών μεταφορών;  Τι θα του προτείνετε ''φωτηνούληδες της εμπειρικής και μεταδευτεροβάθμιας Λογιστικής; Ξέρετε κύριε δεν είναι η δουλειά μου, πήγαινε σε οικονομολόγο που έχει ασχοληθεί με επιχειρησιακή έρευνα; Λοιπόν η managerial Accounting είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με πολλές εξειδικεύσεις που άπτονται των Managerial Economics [...] δεν ειναι σιγουρα λογιστικα και δεν εχει καμια σχεση με την τηρηση διπλογραφικων βιβλιων και τα κλεισιματα ισολογισμων.

Αλλο η οικονομοτεχνικη μελετη και αλλο η ορθη τηρηση των λογιστικων βιβλιων ειτε απλογραφικων ειτε διπλογραφικων.

Τωρα αν εσεις γουσταρετε να βαυκαλιζεστε ειναι δικο σας θεμα.

Φίλε GCHMARG,

Τώρα τί τους λές, προφανώς και ο κάθε φοιτητής ή απόφοιτος Ι.Ε.Κ. έχει στο μυαλό του πάντα να απασχοληθεί ώς βοηθός λογιστή στον Λογιστικό γραφείο του μπαρμπα Μήτσου που τηρεί 20 β' κατηγορίας και μια Ε.Π.Ε.

- Άν σκεφτόταν τον εαυτό του έστω και σάν λογιστή σε μια μικρή Α.Ε. με εσωτερικό λογιστήριο και στην ουσία όλες οι ευθύνες εκτός του λογιστηρίου περνούσαν όλα από πάνω του, θα είχε προσπαθήσει(την εποχή που έπρεπε) να μπεί σε κάποιο Πανεπιστήμιο και όχι σε σχολές καρτούν.

- Ε μετά από 10 χρόνια δουλειάς στα συνοικιακά λογιστήρια, αυτά τα άτομα, την ψωνίζουν και λένε σιγά τί είναι τα λογιστικά, αφού όλη την δουλειά του γραφείου την βγάζω μόνος. Ε κοίτα οι 20 απλογραφικές εταιρίες δέν νομίζω στην πραγματικότητα να θέλουν και ειδικές γνώσεις όμως μέχρι εκεί. Για μέχρι εκεί είναι αυτά τα άτομα και ορθώς ο νόμος τους περιορίζει και τους περιόριζε στα β' κατηγορίας βιβλία.

- Και θα πώ κάτι προς εφησυχασμό των πτυχιούχων, ακόμα και άν έρθει η εποχή που θα μπορούν βάσει νόμου απόφοιτοι Λυκείου να τηρήσουν γ' κατηγορίας βιβλία(διπλογραφικά), θα έχουν μπεί στην διαδικασία εξετάσεις όπως και στους ορκωτούς, τις οποίες θα είναι αδύνατον να περάσουν απόφοιτοι Λυκείου και Ι.Ε.Κ.

- Το επάγγελμα των ορκωτών από το 2008 με τον νόμο Παπαθανασίου είναι ανοιχτό πρός απόφοιτους Λυκείου, 5 χρόνια μέχρι σήμερα μπορώ να πώ πώς είναι ανύπαρκτοι αυτοί μέσα στο επάγγελμα, δέν υπάρχουν τέτοιοι μέσα στο ελεγκτικό επάγγελμα και άν υπάρχει ένας θα είναι κανένας από Αγγλικό Κολέγιο που πέρασε το ACCA και μετά μπήκε.

- Έτσι σωστά προχθές(19.04.2013) βγάλαν νομοσχέδιο που είναι προς διαβούλευση σήμερα και για 7 μέρες ακόμα, που επιτέλους βγάζει έξω τους δυνητικούς αποφοίτους δευτεροβάθμιας από το επάγγελμα του ορκωτού.

Αυτά...

Καλυτερα να μην ασχοληθουμε με διαφορους "περιεργους" τυπους σαν και του λογου σου.

Εγω απευθυνθηκα στο συναδελφο Σταυρουλακη συγκεκριμενα.

Περαν αυτου νομιζω πως ο συναδελφος Λακυ Λουκ - αν και πτυχιουχος - σας απαντησε χωρις να χρειαζεται εγω να προσθεσω τιποτα περισσοτερο!!!

Τελικα δε μας ειπατε τι χρειαζεται να ειναι καποιος για να κρατησει τα διπλογραφικα βιβλια μιας επιχειρησης, λογιστης ή οικονομολογος;

Γιατι αυτο που παρουσιαζετε [...] μπορείτε σας παρακαλώ να υποδείξετε ένα π.γ.π για την εύρεση της διαδικασίας παραγωγής, η οποία θα ελαχιστοποιήσει το συνολικό κόστος για ένα επιχειρηματία ο οποίος σκέφτεται να ανοίξει μαι μικρή εξειδικευμένη επιχείρηση οδικών μεταφορών;  Τι θα του προτείνετε ''φωτηνούληδες της εμπειρικής και μεταδευτεροβάθμιας Λογιστικής; Ξέρετε κύριε δεν είναι η δουλειά μου, πήγαινε σε οικονομολόγο που έχει ασχοληθεί με επιχειρησιακή έρευνα; Λοιπόν η managerial Accounting είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με πολλές εξειδικεύσεις που άπτονται των Managerial Economics [...] δεν ειναι σιγουρα λογιστικα και δεν εχει καμια σχεση με την τηρηση διπλογραφικων βιβλιων και τα κλεισιματα ισολογισμων.

Αλλο η οικονομοτεχνικη μελετη και αλλο η ορθη τηρηση των λογιστικων βιβλιων ειτε απλογραφικων ειτε διπλογραφικων.

Τωρα αν εσεις γουσταρετε να βαυκαλιζεστε ειναι δικο σας θεμα.

Πώς φαίνονται άτομα τα οποία μοναδική επαφή με το επάγγελμα που είχαν είναι σε λογιστικό γραφείο της γειτονιάς και όχι σε κάποιας μορφής παραγωγικής ανώνυμης εταιρίας. Νομίζεις κύριε "πεθαμένε", την σημερινή εποχή ο επιχειρηματίας μιάς Α.Ε. των 1.000.000 - 3.000.000 ευρώ τζίρου, θα προσλάβει αναγκαστικά άλλον υπεύθυνο παραγωγής, άλλον υπεύθυνο αποθήκης άλλον υπεύθυνο λογιστηρίου, και άλλον υπεύθυνο διανομών? Από την εμεπιρία μου στο ξεκίνημα της καριέρας μου, ο αρχιλογιστής σε μιά τέτοια Α.Ε. της οποίας το όνομα μπορώ εύκολα να αναφέρω, έκανε όλες αυτές τις εργασίες σύν το επίπονο έργο της κοστολόγησης. Τώρα άν εσύ θέλεις να γίνεις υπάλληλος στο λογιστικό γραφείο του μπαρμπα Μήτσου τότε φυσικά και δέν χρειάζεται να έχεις ιδιαίτερες γνώσεις επί της συνολικής Οικονομικής διαχείρισης.

Άν όμως ευελπιστείς να παράσχεις outsourcing εργασία σε μια Α.Ε. που δέν τηρεί εσωτερικό λογιστήριο, αυτό που θα ξεχωρίσει τον ανταγωνιστή λογιστή που είναι απέναντι σου, από εσένα τον Ι.Ε.Κ.τζή θα είναι αυτές οι extra συμβουλές που θα μπορέσει να του δώσει και όχι εσύ. Επομένως σου απαντώ, όχι δέν χρειάζεται να είσαι Οικονομολόγος για να δουλέψεις ένα Λογιστικό γραφείο με περίπτερα και καφετέριες, όμως ΠΟΤΕ με τις περιορισμένες γνώσεις του Ι.Ε.Κ. ακόμα και του Τ.Ε.Ι., δέν θα μπορέσεις να είσαι ανταγωνιστικός μέσα σε μια Α.Ε. βιομηχανική - παραγωγική.

Επομένως συμφωνούμε παρά διαφωνούμε, ότι ο νόμος καλώς σας δίνει το δικαίωμα για απλογραφικά αλλά ποτέ σε διπλογραφικά.

- Υ.Γ. 1: Άσχετα που ο παραπάνω συνάδελφος GCHMARG, με τον όρο Π.Γ.Π. εννοούσε διαδικασία διαχείρισης συστημάτων MRP και χρονοδιαγραμματων παραγωγής MPS και όχι την Οικονομοτεχνική Μελέτη που θα κάνεις copy-paste από κάποια φόρμα συναδέλφου online και θα την πάς στην Τράπεζα να σου δώσει δάνειο. Που ακόμα και εκεί άν σου λέγαν να συντάξεις μια τέτοια οικονομοτεχνική μελέτη εξ'αρχής θα ήσουν ελλειπής.

σύντομα που θα αλλάξουν τα όρια του ΚΦΑΣ θα γελάει και ο κάθε πικραμένος φωστήρες εμπειρικοί και λοιποί.......

Αυτό το περιμένουμε πολλοί, να δώ μετά ποιούς θα πάνε να παρακαλάνε τότε για τον "94.

Η έννοια σας εμπειρικοί θα πρέπει να είναι ο 70 & 71 μήν πέσει το όριο στο (Άρθρο 4 Ν. 4093/12) κάτω από τα 5.000.000. Και όχι να ασχολείστε με τις σπουδές των πτυχιούχων, για τις οποίες κριθήκατε ανίκανοι να ακολουθήσετε και ξεπέσατε στα Ι.Ε.Κ. με 14 μαθήματα τύπου καρτούν(χειρισμός Excel, τεχνικές γραμματείας, χειρισμός τηλεφωνικού κέντρου) και μιά πιστοποίηση 2,5 ωρών στον Ο.Ε.Ε.Κ.(πολλαπλής επιλογής), με το βιβλίο "Ειδικός Μηχανογραφημένου Λογιστηρίου" απ' τις εκδόσεις Κλειδάριθμος.

- Υ.Γ. 2: Επίσης γιατί στεναχωριούνται κάποιοι πτυχιούχοι τόσο για την τήρηση βιβλίων απλογραφικών(β' κατηγορίας) από τους αποφοίτους Λυκείου ή Ι.Ε.Κ., αφού με βάση την Α.Υ.Ο.-Πολ. 1008/9-2-2011 του ΥΠΟΙΚ, υποχρέωση υπογραφής των δηλώσεων από λογιστή φοροτεχνικό με βάση τις διατάξεις του άρθρου 38 του N . 2873/2000" έχουν μόνο όσοι:

Tηρούν βιβλία δεύτερης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. και κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο έχουν πραγματοποιήσει ακαθάριστα έσοδα:

α) > 100.000,00 ευρώ, για εμπορική ή μικτή επιχείρηση,
β) > 50.000,00 ευρώ, αν πρόκειται για επιτηδευματία που ασκεί εμπορική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα.

Επομένως έτσι κι αλλιώς η εργασία του λογιστή για απλογραφικά(β' κατηγορίας), μπορεί να γίνει από τον ίδιο τον επιτηδευματία, ανεξαρτήτου τίτλου και επιπέδου σπουδών, με βάση τα παραπάνω όρια. Στην πραγματικότητα όμως όσοι επιτηδευματίες θα μπορέσουν να τηρήσουν μόνοι τους, άλλοι τόσοι θα είνια και οι απόφοιτοι Λυκείου ή Ι.Ε.Κ. που θα μπορέσουν να τα χειριστουν. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις.

Οπότε τζάμπα τρελαινόμαστε...

Απο ολα ειπες συναδελφε, που ηταν ολα σωστα, κρατω ως σημαντικοτερο αυτο το κομματι:

Όταν ξεκίνησα τη δουλειά το πρώτο μου εφόδιο ήταν το χαρτί της didacta. Στην πορεία απέκτησα δυο πτυχία, και πήρα την Α΄ με τον τσαμπουκά μου, γιατί απλά και μόνο μου χρειαζότανε στη δουλειά μου, με πολλές προσωπικές θυσίες, οικογένεια, παιδιά κλπ. Στην ουσία δε μου χρησίμεψε σε τίποτα άλλο εκτός από το να περάσω τις συμπληγάδες του μανδαρινισμού και της κρατικής γραφειοκρατίας.

την σημερινή εποχή ο επιχειρηματίας μιάς Α.Ε. των 1.000.000 - 3.000.000 ευρώ τζίρου, θα προσλάβει αναγκαστικά άλλον υπεύθυνο παραγωγής, άλλον υπεύθυνο αποθήκης άλλον υπεύθυνο λογιστηρίου, και άλλον υπεύθυνο διανομών. .

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν ακόμη τέτοιες επιχείρησεις ....... :)

Απλά να σας πληροφορήσω ότι και από τις καφετέριες και τα ψιλικατζίδικα ζουν αρκετές οικογένειες , ίσως και περισσότερες από τις ΑΕ που αναφέρετε , θέλω να πω μην ενστερνίζεστε τόσο εύκολα τις απόψεις κάποιων της Κυβέρνησης που απαξιώνουν αυτές τις επιχείρησεις , φάνηκε άλλωστε και στην Οικονομία αλλά και στη Κοινωνία το αντίκτυπο που έχουν αυτές οι μικρές και μεσαίες επιχεισρήσεις .... Γιατί εύκολα υπάρχει και ο αντίλογος και μάλιστα αρκετά σκληρότερος .

Κάθομαι σας παρατηρώ όλους και κουνάω το κεφάλι μου ......

Σε λίγο καιρό όταν θα έχουν μείνει ελάχιστες επιχείρησεις και αυτές που αναφέρει ο φίλος παραπάνω θα έχουν πάει στις αγκαλιές των Τραπεζών απορώ τι θα λέτε ........

Τα προβλήματα είναι 2 ....

Η απομάκρυνση από τη τριτοβάθμια εκπαιδευση ενός μεγάλο μέρους της Κοινωνίας με όλα τα μέτρα που έχουν ληφθεί και για μια ακόμη φορά ας γίνομαι κουραστικός , η απόφαση να κλείσουν τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις ....

Και ένα γενικότερο σχόλιο πέραν του θέματος .Δυστυχώς η κρίση βγάζει στη φόρα τα απωθημένα του καθενός και δείχνει πως οι περισσότεροι θα κοιτάξουν πρώτα τον ευατό τους και μετά όλα τα άλλα ....

Πραγματικά θλιβερές κάποιες δημοσιεύσεις .....

Η Γ ειδική εξακολουθεί να ισχύει, ως Β με δικαίωμα τήρησης και διπλογραφικών βιβλίων έως του ορίου των 300.000.000 δρχ (900.000,00 €) , γιατί προβλέπετε από το πδ 340/980 άρθρο 16 το οποίο με τον 4093/12 καταργείται μετά την πάροδο ενός  έτους από τη δημοσίευση του δηλαδή 12-11-2013, με τη σημείωση ότι << Οι άδειες ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή- φοροτέχνικου   εκδοθείσες που εκδόθηκαν με το άρθρο 16 π.δ. 340/1998 εξακολουθούν  να ισχύουν>>.

Σε λίγο καιρό όταν θα έχουν μείνει ελάχιστες επιχείρησεις και αυτές που αναφέρει ο φίλος παραπάνω θα έχουν πάει στις αγκαλιές των Τραπεζών απορώ τι θα λέτε ........

Ίσως τότε πάμε και εμείς στις Τράπεζες στα ανάλογα τμήματα που αναφέρεις ότι προμηνύονται φίλε broster. Ο σύγχρονος πτυχιούχος θα πρέπει να προσαρμόζεται με σκοπό την προσωπική, οικογενειακή και κοινωνική του ευημερία. Γιατί λοιπόν φίλε broster, να θεωρηθεί κακό το να πάει κάποιος σε μια Θυγατρική τράπεζας ή ελεγκτικής, άν βέβαια έχει τα τυπικά προσόντα και την απαιτούμενη επαγγελματική πιστοποίηση? Σόνϋ και καλά πρέπει να μείνει στάσιμος σε ένα μίζερο λογιστικό γραφείο που μετα βίας βγαίνει στα κόστη? Άλλωστε εμείς κάθε μέρα αποκαλούμε μίζερο το ίδιο μας το επάγγελμα. Ε αφού λοιπόν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, γιατί μένουμε σε αυτό με θρησκευτική ευλάβεια?

Από την μία λέτε και λέμε όλοι εμείς με τα γραφεία ότι οι δουλείες μας έχουν πέσει τόσο χαμηλά που δέν βγάζουμε τα λειτουργικά κόστη και από την άλλη λέτε ότι θα πάμε για 800 ευρώ στις ελεγκτικές και τις Τράπεζες.

- Άρα με απλή λογική βγάζουμε πολλά παραπάνω απο αυτά που κλαιγόμαστε και απλά κλαιγόμαστε για να κλαιγόμαστε?

- Επαγωγικά, άν συμβεί και τελικά επικρατήσουν οι Ελεγκτικές(που θα επικρατήσουν), κλαιγόμαστε μάλλον γιατί δέν μας παίρνουν τα χρόνια για αυτήν την στροφή της καριέρας μας ή δέν είμαστε σε θέση να ξαναδιαβάσουμε για να μπούμε σε ένα διευρημένο λογιστικο-ελεγκτικό επάγγελμα?

Συγνώμη αλλά αυτό δέν είναι λάθος της εξέλιξης του επαγγέλματος αλλά δικό μας και δικό σας(των μεγαλύτερων ηλικιακά) που μια τέτοια στροφή στην καριέρα μας/σας θα ήταν αδύνατη.

Πώς φαίνονται άτομα τα οποία μοναδική επαφή με το επάγγελμα που είχαν είναι σε λογιστικό γραφείο της γειτονιάς και όχι σε κάποιας μορφής παραγωγικής ανώνυμης εταιρίας. Νομίζεις κύριε "πεθαμένε", την σημερινή εποχή ο επιχειρηματίας μιάς Α.Ε. των 1.000.000 - 3.000.000 ευρώ τζίρου, θα προσλάβει αναγκαστικά άλλον υπεύθυνο παραγωγής, άλλον υπεύθυνο αποθήκης άλλον υπεύθυνο λογιστηρίου, και άλλον υπεύθυνο διανομών. Από την εμεπιρία μου στο ξεκίνημα της καριέρας μου, ο αρχιλογιστής σε μιά τέτοια Α.Ε. της οποίας το όνομα μπορώ εύκολα να αναφέρω, έκανε όλες αυτές τις εργασίες σύν το επίπονο έργο της κοστολόγησης. Τώρα άν εσύ θέλεις να γίνεις υπάλληλος στο λογιστικό γραφείο του μπαρμπα Μήτσου τότε φυσικά και δέν χρειάζεται να έχεις ιδιαίτερες γνώσεις επί της συνολικής Οικονομικής διαχείρισης.

Άν όμως ευελπιστείς να παράσχεις outsourcing εργασία σε μια Α.Ε. που δέν τηρεί εσωτερικό λογιστήριο, αυτό που θα ξεχωρίσει τον ανταγωνιστή λογιστή που είναι απέναντι σου, από εσένα τον Ι.Ε.Κ.τζή θα είναι αυτές οι extra συμβουλές που θα μπορέσει να του δώσει και όχι εσύ. Επομένως σου απαντώ, όχι δέν χρειάζεται να είσαι Οικονομολόγος για να δουλέψεις ένα Λογιστικό γραφείο με περίπτερα και καφετέριες, όμως ΠΟΤΕ με τις περιορισμένες γνώσεις του Ι.Ε.Κ. ακόμα και του Τ.Ε.Ι., δέν θα μπορέσεις να είσαι ανταγωνιστικός μέσα σε μια Α.Ε. βιομηχανική - παραγωγική.

Επομένως συμφωνούμε παρά διαφωνούμε, ότι ο νόμος καλώς σας δίνει το δικαίωμα για απλογραφικά αλλά ποτέ σε διπλογραφικά.

Πως φαινονται οι ανθρωποι που ενω εχουν σπουδασει και ειναι εκπαιδευμενοι ειναι αμορφωτοι!

Δεν ευελπιστω τιποτα "περιεργουλη" μου καλε. Ολα αυτα που λετε ειναι σωστα ΑΠΟΛΥΤΑ.

Το ερωτημα λοιπον που τιθεται ειναι αφου δε θα μπορεσω ποτε να ειμαι ανταγωνιστικος και αφου δε θα μπορεσω ποτε να ανταποκριθω στις απαιτησεις μιας μεγαλης ΑΕ τι σε ενοχλει να μπορω μετα απο χρονια δουλειας και μετα απο συγκεκριμενες διαδικασιες πιστοποιησεις να μπορω να παρω τη μεγαλυτερη αδεια; Το πολυ πολυ να τα κανω θαλασσα. Ακομα και σ' αυτη την περιπτωση κερδισμενος βγαινεις εσυ που εισαι ανταγωνιστικος και μπορεις να ανταποκριθεις. Προς τι λοιπον τοσο μενος;

Και για να τελειωνουμε ειναι η τελευταια φορα που ασχολουμαι με περιεργους, ειρωνες και αγενης τυπους.

Ο,τι κι αν γραψεις δε θα ασχοληθω ξανα.

Οχι γιατι δεν εχω επιχειρηματα αλλα γιατι οι αγενεις ανθρωποι με εκνευριζουν περισσοτερο απο τους αμαθεις!

Ίσως τότε πάμε και εμείς στις Τράπεζες στα ανάλογα τμήματα που αναφέρεις ότι προμηνύονται φίλε broster. Ο σύγχρονος πτυχιούχος θα πρέπει να προσαρμόζεται με σκοπό την προσωπική, οικογενειακή και κοινωνική του ευημερία. Γιατί λοιπόν φίλε broster, να θεωρηθεί κακό το να πάει κάποιος σε μια Θυγατρική τράπεζας ή ελεγκτικής, άν βέβαια έχει τα τυπικά προσόντα και την απαιτούμενη επαγγελματική πιστοποίηση? Σόνϋ και καλά πρέπει να μείνει στάσιμος σε ένα μίζερο λογιστικό γραφείο που μετα βίας βγαίνει στα κόστη? Άλλωστε εμείς κάθε μέρα αποκαλούμε μίζερο το ίδιο μας το επάγγελμα. Ε αφού λοιπόν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, γιατί μένουμε σε αυτό με θρησκευτική ευλάβεια?

Από την μία λέτε και λέμε όλοι εμείς με τα γραφεία ότι οι δουλείες μας έχουν πέσει τόσο χαμηλά που δέν βγάζουμε τα λειτουργικά κόστη και από την άλλη λέτε ότι θα πάμε για 800 ευρώ στις ελεγκτικές και τις Τράπεζες.

- Άρα με απλή λογική βγάζουμε πολλά παραπάνω απο αυτά που κλαιγόμαστε και απλά κλαιγόμαστε για να κλαιγόμαστε?

- Επαγωγικά, άν συμβεί και τελικά επικρατήσουν οι Ελεγκτικές(που θα επικρατήσουν), κλαιγόμαστε μάλλον γιατί δέν μας παίρνουν τα χρόνια για αυτήν την στροφή της καριέρας μας ή δέν είμαστε σε θέση να ξαναδιαβάσουμε για να μπούμε σε ένα διευρημένο λογιστικο-ελεγκτικό επάγγελμα?

Συγνώμη αλλά αυτό δέν είναι λάθος της εξέλιξης του επαγγέλματος αλλά δικό μας και δικό σας(των μεγαλύτερων ηλικιακά) που μια τέτοια στροφή στην καριέρα μας/σας θα ήταν αδύνατη.

Μια μικρή παρατήρηση ...... Τα κόστη δεν βγαίνουν γιατί έχει αλλάξει το σύμπαν από τις πολιτικές και οικονομικές επιλογές των Κυβερνήσεων , μια χαρά έβγαιναν πριν τι κρίση ..... Προσωπικά είμαστε 3 στο γραφείο έχουμε καμία 80 απλογραφικά βιβλία( η πλέμπα που λέτε :) ) και πνιγόμαστε (προ κρίσης είχαμε υψηλότερες αμοιβές από πολλά διπλογραφικά ......) , δεν μας λείπει η δουλειά αλλά το σταθερό σύστημα και μη διάλυση των πάντων .....

Δηλαδή να υποθέσω ότι είστε οπαδός των Μονοπωλίων και ολιγοπωλίων, αλλά επειδή κάποιοι θα έχουν δουλειά (ίσως εσείς , ίσως ο οποισδήποτε) δε πειράζει ? , Γιατι αυτές οι πολιτικές εκεί μας οδηγούν .....Και εκεί θελουν να το πάνε .....

Μια μικρή παρατήρηση ...... Τα κόστη δεν βγαίνουν γιατί έχει αλλάξει το σύμπαν από τις πολιτικές και οικονομικές επιλογές των Κυβερνήσεων , μια χαρά έβγαιναν πριν τι κρίση ..... Προσωπικά είμαστε 3 στο γραφείο έχουμε καμία 80 απλογραφικά βιβλία( η πλέμπα που λέτε :) ) και πνιγόμαστε (προ κρίσης είχαμε υψηλότερες αμοιβές από πολλά διπλογραφικά ......) , δεν μας λείπει η δουλειά αλλά το σταθερό σύστημα και μη διάλυση των πάντων .....

Δηλαδή να υποθέσω ότι είστε οπαδός των Μονοπωλίων και ολιγοπωλίων, αλλά επειδή κάποιοι θα έχουν δουλειά (ίσως εσείς , ίσως ο οποισδήποτε) δε πειράζει ? , Γιατι αυτές οι πολιτικές εκεί μας οδηγούν .....Και εκεί θελουν να το πάνε .....

Απλά προφανώς θεωρώ πώς ο κάθε άνθρωπος πρέπει να εξελίσσεται και να προσαρμόζεται, πόσο μάλιστα στο λογιστικό ή ελεγκτικό επάγγελμα. Στόχος μου πάντα ακόμα και από τα πρώτα χρόνια της πορείας μου, ήταν να μπώ και να βγώ από πολλές διαφορετικές εταιρίες(λογιστήρια) ώστε να έχω καλύτερη και πληρέστερη εικόνα της εργασίας μου. Τελικά η μοίρα "προσωρινά", μαρέσει να λέω προσωρινά γιατί ποτέ δεν ξέρω και δεν ξέρουμε που θα είμαστε επαγγελματικά αύριο, με έφερε στο σημείο να διατηρώ και συντηρώ λογιστικό γραφείο με παροχή outsourcing υπηρεσιών σε εταιρίες που δέν μπορουν να έχουν εσωτερικό χειρισμό.

Όμως τα "καλά χρόνια" μπόρεσα και ολοκλήρωσα έναν πολύ ωραίο κύκλο εκπαίδευσης και Πανεπιστημιακά και εκτός Πανεπιστημίου, που ανα πάσα στιγμή μου δίνει την δυνατότητα να μεταπηδήσω. Εάν οι συνθήκες το κρίνουν απαραίτητο θα το κάνω, χωρίς εμμονές και πάθη.

Εγώ δέν θα σου πώ άν είμαι οπαδός του νεοφιλελευθερισμού με τα μονοπώλεια, αλλά μπορώ να πώ με σιγουριά ότι θα ακολουθήσω τις τάσεις της αγοράς, τις οποίες δέν μπορούμε να τις αλλάξουμε ούτε ατομικά αλλά ούτε και εθνικά, είναι τόσο μεγάλη η δυναμική των οικονομιών κλίμακας, που το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να τις ακολουθήσουμε.

Υ.Γ. Αλήθεια άν πιστεύουμε ότι θα μπορέσουμε να ανταγωνιστούμε το μέσο συνολικό κόστος, της αυριανής "Ernst, PwC, Kpmg - Tax services" στα:

- Διοικητικά & Λειτουργικά κόστη: Καθώς τα ενοίκια, Δ.Ε.Η., Τηλεπικοινωνίες κ.α. των εταιριών αυτών επιμερίζονται όχι σε 80 απλογραφικές, αλλά σε 800 απλογραφικές.

- Διαπραγματευτικά κόστη: Όπου η τιμή των Λογιστικών προγραμμάτων που προμηθεύεται μια τέτοια εταιρία θα είναι ποσοτικά πιο οικονομική σε σχέση με την τιμή που σήμερα πληρώνουμε εμείς για τις ετήσιες συνδρομές.

- Διαφημιστικά κόστη: Όπου το μέγεθος τους θα επιτρέψει την γνωστοποίησή τους μαζικά σε μεγαλύτερο αριθμό πελατών.

- Εκπαιδευτικά κόστη: Όπου το χαμηλό μεσο συνολικό κόστος, θα τους επιτρέψει την μαζική εκπαίδευση των εργαζομένων τους(σεμινάρια, χειρισμός λογιστικών πληροφοριακών συστημάτων), με αποτέλεσμα την κατοχή υπαλλήλων με αυξημένα επαγγελματικά προσόντα.

Είμαστε πολύ και πολλοί γελασμένοι...