Προς το περιεχόμενο

Δελτίο Τύπου Συλλόγων Λογιστών Ν. Χανίων και Ρεθύμνης και Οικονομικού Επιμελητηρίου Δυτικής Κρήτης για την προτεινόμενη - από το Υπ. Ανάπτυξης - κατάργηση των πτυχίων στο επάγγελμα του Λογιστή Φοροτεχνικού.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλοι και Φιλες επειδη πιστευω στην Επανασταση του καθενος απο εμας ξεχωριστα που στην πορεια θα εννωθουν (ολες).... την δικη μου προσωπικη Επανασταση θα την ξεκινησω απο την Δευτερα....!

Υ/Γ Ο αγωνας τωρα αρχιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως εδώ στα Χανιά κάναμε προσωπική συνάντηση με Βολουδάκη, Βιρβιδάκη και Σταθάκη για να ενημερωθούν και ήταν όλοι θετικοί στις ανησυχίες μας. 

Τέλος πάντων δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από εδώ στα Χανιά. Κλείσαμε τις ΔΟΥ, βγάλαμε όσο το δυνατόν το θέμα προς τα έξω (εφημερίδες, τηλεόραση) και κάτσαμε όλοι μαζί με κοινή θέση (τοπικό ΟΕΕ Δυτ. Κρήτης, Σύλλογοι Χανίων και Ρεθύμνης) για να σπρώξουμε τις θέσεις μας στο Κεντρικό ΟΕΕ και στην Ομοσπονδία μας.

 

Τώρα περιμένουμε την εγχείρηση και τον ασθενή..

 

Κωστή, καλημέρα.

Μου θύμισες μαύρες μέρες, τότε που στρίγγλιζε από την μικρή οθόνη ο δικτατορίσκος!

 

Ελάτε παιδιά. Η ευγενική ομιλία είναι πολύ σημαντικό πράγμα. Η σκληρή κριτική το ίδιο. Ας ασχοληθούμε με την δεύτερη. Να χαρείτε.

 Οταν ο άλλος κόβει και ράβει κάποια κείμενα , ανακατεύοντας έννοιες και νοήματα, θέλοντας να μας βάλει σε αντίθεση (διαίρει και βασίλευε) πως θα μείνει η ευγενική ομιλία Κωστή; Για την κριτική συμφωνώ...

Ειρήνη, ευχαριστώ και καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που έγραψες, όπως και συ θα κατάλαβες την παρέμβασή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εδώ στα Χανιά κάναμε προσωπική συνάντηση με Βολουδάκη, Βιρβιδάκη και Σταθάκη για να ενημερωθούν και ήταν όλοι θετικοί στις ανησυχίες μας. 

Τέλος πάντων δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από εδώ στα Χανιά. Κλείσαμε τις ΔΟΥ, βγάλαμε όσο το δυνατόν το θέμα προς τα έξω (εφημερίδες, τηλεόραση) και κάτσαμε όλοι μαζί με κοινή θέση (τοπικό ΟΕΕ Δυτ. Κρήτης, Σύλλογοι Χανίων και Ρεθύμνης) για να σπρώξουμε τις θέσεις μας στο Κεντρικό ΟΕΕ και στην Ομοσπονδία μας.

 

Τώρα περιμένουμε την εγχείρηση και τον ασθενή..

 

Δυστυχως στον κλαδο δεν υπηρχε και δεν υπαρχει σοβαρος και ενοποιημενος συνδικαλισμος. Μα τι παει να πει κλεισαμε τη ΔΟΥ? Εδω κανουν 2 μηνες το χρονο, κατα μεσο ορο, απεργιες και σταση εργασιας οι ιδιοι οι εφοριακοι.Για μια μερα ακομα παραπανω? Και μονο στα Χανια? Οι υπολοιποι πανελλαδικως τι κανανε? Βγαλανε "σκληρες ανακοινωσεις"? Αλλα ξεχασα, ητανε 26 του μηνος και οι υποχρεωσεις τρεχανε.

Για να μη παρεξηγηθω, η κινηση του συλλογου στα Χανια, ηταν ακρως θετικη και ειλικρινης, αλλα κατα τη γνωμη μου καταδικασμενη να περασει απαρατηρητη. Σκεφτειτε μονο τις κινητοποιησεις, αλλων επαγγελματων (ταξι, αγροτες, φορτηγατζηδες, κλπ) και συγκρινετε τις με τις αντιστοιχες του κλαδου μας. Θεωρω οτι εχει ερθει η ωρα για αλλες μορφες διαμαρτυριας, οχι για να αποτρεψουμε κατι τωρα, αλλα για να προλαβουμε τα χειροτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη παρεξηγηθω, η κινηση του συλλογου στα Χανια, ηταν ακρως θετικη και ειλικρινης, αλλα κατα τη γνωμη μου καταδικασμενη να περασει απαρατηρητη. Σκεφτειτε μονο τις κινητοποιησεις, αλλων επαγγελματων (ταξι, αγροτες, φορτηγατζηδες, κλπ) και συγκρινετε τις με τις αντιστοιχες του κλαδου μας. Θεωρω οτι εχει ερθει η ωρα για αλλες μορφες διαμαρτυριας, οχι για να αποτρεψουμε κατι τωρα, αλλα για να προλαβουμε τα χειροτερα.

 

 

To γνωρίζαμε φίλε μου,

ήταν απλά να ενημερωθούν τα Χανιά, να δούν οι βουλευτές μας εδώ ότι κάτι γίνεται.

 

Το σπουδαιότερο όμως ήταν να ενισχύσει στην πρόταση που κάναμε στην Ομοσπονδία να οργανώσει Πανελλήνιο αποκλεισμό. Ήταν συμβολική με τίτλο : "εμείς εδώ ξεκινήσαμε"  Ξέραμε ότι αν αυτό δεν γίνει από ψηλά και σε όλη την Ελλάδα εμείς θα κάναμε μια τρύπα στο νερό. Απλά προσπαθήσαμε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι και συνάδελφοι,Γιάννη,Κωστή και λοιποί-ες,η δική μου αίσθηση είναι οτι ίσως οι διοικούντες μας

να θέλουν αυτή την εξέλιξη για τον κλάδο,έτσι και αλλιώς αυτοί που διοικούν έχουν το μεγαλύτερο κομμάτι

της πίτας,αυτή η εξέλιξη τους βοηθάει,μακάρι να κάνω λάθος.

Καταλήγω σε αυτή την ανησυχία μου στηριζόμενος στα παρακάτω.

1,Πούνε οι πραγματική αντίδραση τους?με το να κάνουν μιά συνάντηση,πολιτισμένη μεν, αλλά χωρίς ουσία δε.

2,Μας φωνάξανε να πάμε όλοι μαζί σε κάποιο κέντρο αποφάσεων να τα κάνουμε λίμπα?γιατί με το σταυρό στο 

χέρι δεν γίνεται τίποτα,μόνο έτσι θάρθουνε τα κανάλια ,θα γίνει ντόρος.

3,Στούς τυφλούς βασιλεύει πάντα ο μονόφθαλμος,λέει σοφά ο λαός,οταν όλοι θάνε απο κάτω και ένα μάτι ναχεις

θα τους κουμαντάρεις,το δικαίωμα της μόρφωσης αυτοκαταργείται,αυτό ακριβώς θέλουν,την βασιλεία.

Ολα τα άλλα θεωρίες και αερολογίες είναι εκτός πραγματικότητας,επίσης πούνε οι αντιδράσεις μας,αξιέπαινοι οι σύλλογοι

Πάρου και Χανίων οι άλλοι πούνε?δεν το ακούσανε ?η κάνουνε την πάπια?πούνε οι αντίδραση του καθενός μας?πούνε τα μαιλ

τα φαξ που στείλανε στους αρμοδίους?α .........θα τα κάνουν πάντα οι άλλοι?έτσι δεν γίνεται δουλειά.

Αλλά ποτέ δεν είναι αργά.

Επι πλέον άκουσα οτι κάποιους απο τους διοικούντες μας δεν τους ενδιαφέρουν τα τυπικά προσόντα

αλλά τα ουσιαστικά.αυτό λέει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε και θαυμάστε... :angry:

 

 

Ποσο Μηταρακης μπορει να ειναι καποιος ......ειδες ποσο μεγαλωνει η μυτη οταν λες ΨΕΜΑΤΑ...!!!!!!!!!

Τελικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο.....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σας,

 

Καταρχήν να πω ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το συνδικαλιστικό κομμάτι του κλάδου μας. Ίσως αυτά που θα πω να έχουν ειπωθεί ξανά και ξανά. Αλλά με το φτωχό μου το μυαλό δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Ίσως βέβαια και να είναι απλό αλλά να μην μπορώ να το αντιληφθώ.

Πιστεύω ότι αν δεν υπάρξει ένας ενιαίος φορέας που να αντιπροσωπεύει το σύνολο του κλάδου μας δεν μπορεί να υπάρξει μέλλον. Το λέω αυτό γιατί νομίζω ότι κανένας κλάδος δεν μπορεί να πιέσει καταστάσεις όταν είναι διασπασμένος σε πολλά μικρά κομμάτια και όταν οι φωνές που ακούγονται είναι πολλές και όχι μία ενωμένη και δυναμική.

Την δεδομένη στιγμή μόνο το Οικονομικό Επιμελητήριο πιστεύω ότι είναι αυτό το οποίο μπορεί και έχει την δυνατότητα να δώσει μία γραμμή που θα πρέπει να ακολουθήσουν όλοι οι συνάδελφοι. Είναι ο μόνος φορέας στον οποίο είμαστε εγγεγραμμένοι όλοι αναγκαστικά. Αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει όταν οι ενέργειες του έχουν σχέση με κομματικά κριτήρια Ίσως αν συμμετείχαν περισσότεροι συνάδελφοι μας σε αυτό να μπορούσε να γίνει κάτι. Λέω ίσως γιατί δεν ξέρω αν η φύση του επιμελητηρίου επιτρέπει να γίνονται τέτοιες ενέργειες μέσω αυτού.

Ζητείται πολλές φορές να κάνουμε απεργία να κατεβάσουμε τα μολύβια κτλ. Πως μπορεί κάποιος να ζητάει κάτι τέτοιο όταν ξέρουμε όλοι ότι το μεγαλύτερο μέρος των συναδέλφων μας θα κοιτάξει να το εκμεταλλευτεί και να κερδίσει πελατεία. Είμαι μόνος μου στην ζωή δεν στηρίζεται κανένας πάνω μου και προς το παρών τα φέρνω έστω και με πολλές δυσκολίες βόλτα και μπορώ να συμμετέχω σε μία τέτοια ενέργεια. Αλλά  δεν θα κατηφορίσω κανέναν συνάδελφο  που είτε είναι σε   πολλή δύσκολη θέση οικονομικά  είτε έχει παιδιά και οικογένεια αν δεν το κάνει γιατί ξέρω ότι η σκέψη του είναι ότι αν δεν την κάνω εγώ την δουλειά θα βρει ο πελάτης δίπλα κάποιον άλλον για να την κάνει.

Αν έβγαινε όμως αυτός που έχει συγκεντρωμένες τις άδειες μας και έλεγε ότι τις τάδε ημερομηνίες δεν θα σταλεί καμία δήλωση γιατί όποιος το κάνει θα χάσει την άδεια του για π.χ.1 χρόνο? Πιστεύω πως έτσι θα ήταν διαφορετική η αντιμετώπιση που θα είχαν οι περισσότεροι συνάδελφοι και δεν θα είχαν κανέναν ενδοιασμό για το αν θα απεργήσουν ή όχι.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βέβαια δεν συμμετέχω γιατί οι οργανώσεις που μας  αντιπροσωπεύουν  όταν θέλουν  να πετύχουν  κάτι και ξέρουν  ότι μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσω μιας απεργίας δεν πιέζει ασφυκτικά το οικονομικό επιμελητήριο να προβεί σε ενέργειες και ανακοινώσεις όπως το παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω. Δηλαδή να μας απειλεί. Ναι να μας απειλεί να κάνουμε απεργία. Είναι οξύμωρο αλλά…………

Τέλος θα ήθελα να πω ότι θα ένοιωθα καλύτερα αν ήμουν  έμμισθος εχθρός και όχι άμισθος συνεργάτης του κράτους. Δεν έχω καταλάβει γιατί θα πρέπει να είμαστε ντε και καλά συνεργάτες. Βλέπω συνεχώς ανακοινώσεις επί ανακοινώσεων και παρακαλετά για παρατάσεις. Αντί για παράδειγμα να είμαστε οι πρώτοι που θα ενημερώναμε τον κόσμο ως αρμόδιοι για τι τον περιμένει και να πιέζαμε όσο περισσότερο μπορούμε για να μην περνούν οι συγκεκριμένες διατάξεις το μόνο που κάνουμε είναι σεμινάρια για να εφαρμόσουμε τις ληστρικές διατάξεις και να αποδώσουμε όσα περισσότερα μπορούμε στον συνεργάτη μας.

 

Θα ήθελα να σας ζητήσω συγνώμη αν σας κούρασα. Απλά το βίντεο που παρέθεσε η κυρία Ειρήνη με έκανε να γράψω αυτά που σκέφτομαι. Σαν ψυχανάλυση κάτι. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σας,

 

Καταρχήν να πω ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το συνδικαλιστικό κομμάτι του κλάδου μας. Ίσως αυτά που θα πω να έχουν ειπωθεί ξανά και ξανά. Αλλά με το φτωχό μου το μυαλό δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Ίσως βέβαια και να είναι απλό αλλά να μην μπορώ να το αντιληφθώ.

Πιστεύω ότι αν δεν υπάρξει ένας ενιαίος φορέας που να αντιπροσωπεύει το σύνολο του κλάδου μας δεν μπορεί να υπάρξει μέλλον. Το λέω αυτό γιατί νομίζω ότι κανένας κλάδος δεν μπορεί να πιέσει καταστάσεις όταν είναι διασπασμένος σε πολλά μικρά κομμάτια και όταν οι φωνές που ακούγονται είναι πολλές και όχι μία ενωμένη και δυναμική.

Την δεδομένη στιγμή μόνο το Οικονομικό Επιμελητήριο πιστεύω ότι είναι αυτό το οποίο μπορεί και έχει την δυνατότητα να δώσει μία γραμμή που θα πρέπει να ακολουθήσουν όλοι οι συνάδελφοι. Είναι ο μόνος φορέας στον οποίο είμαστε εγγεγραμμένοι όλοι αναγκαστικά. Αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει όταν οι ενέργειες του έχουν σχέση με κομματικά κριτήρια Ίσως αν συμμετείχαν περισσότεροι συνάδελφοι μας σε αυτό να μπορούσε να γίνει κάτι. Λέω ίσως γιατί δεν ξέρω αν η φύση του επιμελητηρίου επιτρέπει να γίνονται τέτοιες ενέργειες μέσω αυτού.

Ζητείται πολλές φορές να κάνουμε απεργία να κατεβάσουμε τα μολύβια κτλ. Πως μπορεί κάποιος να ζητάει κάτι τέτοιο όταν ξέρουμε όλοι ότι το μεγαλύτερο μέρος των συναδέλφων μας θα κοιτάξει να το εκμεταλλευτεί και να κερδίσει πελατεία. Είμαι μόνος μου στην ζωή δεν στηρίζεται κανένας πάνω μου και προς το παρών τα φέρνω έστω και με πολλές δυσκολίες βόλτα και μπορώ να συμμετέχω σε μία τέτοια ενέργεια. Αλλά  δεν θα κατηφορίσω κανέναν συνάδελφο  που είτε είναι σε   πολλή δύσκολη θέση οικονομικά  είτε έχει παιδιά και οικογένεια αν δεν το κάνει γιατί ξέρω ότι η σκέψη του είναι ότι αν δεν την κάνω εγώ την δουλειά θα βρει ο πελάτης δίπλα κάποιον άλλον για να την κάνει.

Αν έβγαινε όμως αυτός που έχει συγκεντρωμένες τις άδειες μας και έλεγε ότι τις τάδε ημερομηνίες δεν θα σταλεί καμία δήλωση γιατί όποιος το κάνει θα χάσει την άδεια του για π.χ.1 χρόνο? Πιστεύω πως έτσι θα ήταν διαφορετική η αντιμετώπιση που θα είχαν οι περισσότεροι συνάδελφοι και δεν θα είχαν κανέναν ενδοιασμό για το αν θα απεργήσουν ή όχι.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βέβαια δεν συμμετέχω γιατί οι οργανώσεις που μας  αντιπροσωπεύουν  όταν θέλουν  να πετύχουν  κάτι και ξέρουν  ότι μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσω μιας απεργίας δεν πιέζει ασφυκτικά το οικονομικό επιμελητήριο να προβεί σε ενέργειες και ανακοινώσεις όπως το παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω. Δηλαδή να μας απειλεί. Ναι να μας απειλεί να κάνουμε απεργία. Είναι οξύμωρο αλλά…………

Τέλος θα ήθελα να πω ότι θα ένοιωθα καλύτερα αν ήμουν  έμμισθος εχθρός και όχι άμισθος συνεργάτης του κράτους. Δεν έχω καταλάβει γιατί θα πρέπει να είμαστε ντε και καλά συνεργάτες. Βλέπω συνεχώς ανακοινώσεις επί ανακοινώσεων και παρακαλετά για παρατάσεις. Αντί για παράδειγμα να είμαστε οι πρώτοι που θα ενημερώναμε τον κόσμο ως αρμόδιοι για τι τον περιμένει και να πιέζαμε όσο περισσότερο μπορούμε για να μην περνούν οι συγκεκριμένες διατάξεις το μόνο που κάνουμε είναι σεμινάρια για να εφαρμόσουμε τις ληστρικές διατάξεις και να αποδώσουμε όσα περισσότερα μπορούμε στον συνεργάτη μας.

 

Θα ήθελα να σας ζητήσω συγνώμη αν σας κούρασα. Απλά το βίντεο που παρέθεσε η κυρία Ειρήνη με έκανε να γράψω αυτά που σκέφτομαι. Σαν ψυχανάλυση κάτι. <_<

Καλά τα λές Παναγιώτη,απλά σου επισημαίνω οτι στο οεε άλλοι προς το παρόν αποφασίζουν πχ ορκωτοί,επίσης 

πολλοί σαν και σένα είναι μακρυά απο συλλόγους ,οπότε έτσι δεν γίνεται δουλειά,πρέπει όλοι απο όλα τα μέτωπα να

πιέσουμε ,ο καθένας με τις λιγοστές δυνάμεις του,αλλά αν μαζευτούν πολλές μαζί ,γίνονται τεράστια δύναμη και τότε 

σε ακούνε και οι μέχρι σήμερα κουφοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγω κάτι συνάδελφοι.. Ο κύριος υπουργός δήλωσε πως δεν αλλάζει κάτι παρα μόνο τα χρονια που απαιτούνται για τους απόφοιτους λυκείου... Εγω όμως καταλαβαίνω πως οι απόφοιτοι ΤΕΙ.. Οικονομικής κατεύθυνσης, δηλαδη τουριστικών επιχειρήσεων, διοίκησης επιχειρήσεων κλπ θα μπορούν να φτάσουν στην Α τάξη πλέον ενω μεχρι χθες μπορούσαν μόνο οι αποφοιτοι τμήματος λογιστικής! Αυτο δεν ειναι αλλαγή;;; Στο ΤΕΙ μου είχαμε και τμήμα διοίκησης επιχειρήσεων οι οποίοι έκαναν λογιστική 1 υποχρεωτικα και λογιστική 2 σαν επιλογής μάθημα... Αυτοί δηλαδη θα έχουν τα ίδια δικαιώματα με εμένα του τμήματος λογιστικής που έκανα 4 χρονια εξειδίκευσης στο αντικείμενο με 15-16 λογιστικές;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα και στο άλλο θέμα , το γράφω και εδώ .....

 

Εδώ δε κουνήθηκε φύλλο για την ταφόπλακα των απλογραφικών-διπλογραφικών (μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων δηλαδή) που είναι το μηδέν αφορολογήτο , το 26% φόρος , το χαράτσι και πόσα ακόμη και θα κάνουμε απεργία ή άλλες κινητοποιησείς για το νομοσχέδιο και μάλιστα εν μέσω ασφυκτικών προθεσμίων που συμπέφτουν και με υποβολή δηλώσεων που κάποιοι τις περιμένουν για να μπαλώσουν τρύπες ????? Άλλωστε σε λίγο δεν θα υπάρχουν επιχειρήσεις (μικρές και μεσαίες) για να μετράμε τις γνώσεις μας και ήδη αυτές που έχουν μείνει μας έχουν απλήρωτους .......

 

Δυστυχώς το παιχνίδι για την αναβάθμιση του κλάδου χάθηκε με τη ψήφιση του 3842 όλα τα άλλα απλά είναι για να συζητάμε και πως θα φανεί (πως θα το παρουσιάσουν μάλλον) στο κόσμο ότι γίνεται πρώτη φορά κινητοποίση λογιστών γιατί ανοίγει το επάγγελμα τους ........... 

Εκεί χάθηκε το στοίχημα της ΠΟΦΕΕ και της καραμέλας της συμμετοχής , δεν υπήρξε καμία υποψία αντίδρασης και έπειτα ακολούθησαν όλα τα άλλα μέτρα της κυβέρνησης μιας και είδε ότι οι λογιστές είναι για τον ........ γάϊδαρο καβάλα ... :)

 

ΥΓ Όσο για την ανακόινωση των παιδών από τη Κρήτη , εκτός του ότι μας κάνουν περηφάνους γιατί αυτά λέμμε και μεταξύ μας και αυτά περιγράφουν απλά και όμορφα έχω να προσθέσω το εξής .... Όλα ξεκινάνε από την παιδεία , δυστυχώς η νέα τάξη πράγματων δεν θέλει από τα σχολεία να βγαίνουν σκεπτόμενοι πολίτες αλλά εξειδικευμένοι εργάτες για αυτό και όλα αυτά τα μέτρα που ονομάζονται άνοιγμα επαγγελμάτων κλπ κλπ .

 

Όπως ανέφερα παρπάνω εκεί κρύβεται η ουσία ......

Σήμερα ο κ.Βορίδης είπε σχεδόν το ίδιο πράγμα (μεταξύ άλλων ωραίων) , ότι οι λυσαλέες αντιδράσεις δεν γίνονται στα μέτρα όπως το χαράτσι, οι ρυθμίσει , η φορολογία κλπ αλλά στο άνοιγμα των επαγγελμάτων και τις διαρθρωτικές μεταρυθμίσεις .....

 

Άρα λοιπόν ο Λογιστικός κλάδος που θα έπρεπε να ήταν πρωτεργάτης στις αντιδράσεις μαζί με άλλους φορείς (εμπορικούς συλλόγους,επιμελητήρια κλπ) αντιδρά για ΠΡΩΤΗ φόρα στο άνοιγμα του ήδη ανοιχτού (κατά δήλωση όλων μας) επαγγέλματος .....

 

Και το ξαναγράφω .... Άντε και γίνεται επάνασταση και ο χαμός και αποσύρεται το μέτρο , θα υπάρχουν άραγε τέτοια εποχή του χρόνου οι μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις(που έχει η συντριπτική πελιοψηφεία των λογιστικών γραφείων)  για να μπορούν κάποιοι να καμαρώνουν το όποιο πτυχίο τους ? Το πρόβλημα είναι γενικοτέρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφερα παρπάνω εκεί κρύβεται η ουσία ......

Σήμερα ο κ.Βορίδης είπε σχεδόν το ίδιο πράγμα (μεταξύ άλλων ωραίων) , ότι οι λυσαλέες αντιδράσεις δεν γίνονται στα μέτρα όπως το χαράτσι, οι ρυθμίσει , η φορολογία κλπ αλλά στο άνοιγμα των επαγγελμάτων και τις διαρθρωτικές μεταρυθμίσεις .....

 

Άρα λοιπόν ο Λογιστικός κλάδος που θα έπρεπε να ήταν πρωτεργάτης στις αντιδράσεις μαζί με άλλους φορείς (εμπορικούς συλλόγους,επιμελητήρια κλπ) αντιδρά για ΠΡΩΤΗ φόρα στο άνοιγμα του ήδη ανοιχτού (κατά δήλωση όλων μας) επαγγέλματος .....

 

Και το ξαναγράφω .... Άντε και γίνεται επάνασταση και ο χαμός και αποσύρεται το μέτρο , θα υπάρχουν άραγε τέτοια εποχή του χρόνου οι μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις(που έχει η συντριπτική πελιοψηφεία των λογιστικών γραφείων)  για να μπορούν κάποιοι να καμαρώνουν το όποιο πτυχίο τους ? Το πρόβλημα είναι γενικοτέρο .

Αρχηγέ μου ,άλλο το ένα και άλλο το άλλο,μην τα κάνουμε αχταρμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.polgr.org/

Ανακοίνωση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Λογιστών

 

 

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ (Π.Ο.Λ.)
Κάνιγγος 27, τηλ. (210) 38 10 081, 38 02 923, ΦΑΞ 38 01 227, 38 45 434 - ΑΘΗΝΑ
W. site:www.pol.org.gr, Email: [email protected]

Αθήνα, 25 Απριλίου 2013

ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΑΣ!
ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
ΚΑΤΑΡΓΟΥΝ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Συναδέλφισσα, Συνάδελφε,

Μην ξεγελιέσαι! Η αντιπαράθεση που έχει προκύψει τις τελευταίες ημέρες ανάμεσα στην πλειοψηφία του Οικονομικού Επιμελητηρίου (ΟΕΕ), ΠΟΦΕΕ και κυβέρνησης δεν είναι για τα δικά σου συμφέροντα. Παρά τις όποιες διαφωνίες (πόσες, ποιες τάξεις, ποιος θα κάνει την πιστοποίηση, πώς θα γίνει η αξιολόγηση κτλ), είναι όλοι σύμφωνοι με την “απελευθέρωση” του επαγγέλματος και την ιδιωτικοποίηση του φορολογικού ελέγχου. Και επειδή ο λαός είναι σοφός, εδώ ισχύει το ρητό: “τσακώνονται τα βουβάλια και την πληρώνουν τα βατράχια”!

Στην κινητοποίηση της Τετάρτης 24/4/13, που έγινε σε συντονισμό με την Επιτροπή Αγώνα Λογιστών Ελεύθερων Επαγγελματιών της ΠΑΣΕΒΕ, την Επιτροπή ΠΑΜΕ Υπουργείου Οικονομικών και το Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών κάναμε παράσταση στο ΟΕΕ κατά τη διάρκεια συνάντησης του προεδρείου του ΟΕΕ και της ΠΟΦΕΕ, με εκπροσώπους των κομμάτων για να τους ενημερώσουν για τις προωθούμενες νομοθετικές αλλαγές στο επάγγελμα. Καταρχήν αποκαλύφτηκε η υποκρισία των πλειοψηφιών του ΟΕΕ και της ΠΟΦΕΕ, αφού με δεν δέχονταν αρχικά τους εκπροσώπους των εργαζομένων να εκφράσουν τις απόψεις τους, αναγνωρίζοντας σαν εκπροσώπους του κλάδου μόνο εαυτούς!

Τους καταγγείλαμε, γιατί από κοινού με τις εκάστοτε κυβερνήσεις έχουν διαχρονικές ευθύνες, αφού ενισχύουν (με διαφορετικές “αποχρώσεις”) αυτή την πολιτική που στόχο έχει την υποβάθμιση των πτυχίων και την σταδιακή κατάργηση των όποιων επαγγελματικών δικαιωμάτων υπήρχαν μέχρι σήμερα. Είναι υποκριτές! Γιατί από το 2008 δεν λένε κουβέντα για την ισοπέδωση των πτυχίων των ελεγκτών και την εξίσωση αποφοίτων δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που ήρθε ως αποτέλεσμα της απελευθέρωσης του επαγγέλματος του ορκωτού. Αυτοί δεν είναι οικονομολόγοι;;;;!!! Άλλωστε είναι γνωστό ότι βασική θέση του ΟΕΕ είναι στα πλαίσια της απελευθερωμένης αγοράς να είναι ο ρυθμιστής του επαγγέλματος του λογιστή! Βέβαια, το ΟΕΕ διαμαρτύρεται για την υποβάθμιση των πτυχίων των λογιστών, όχι γιατί ενδιαφέρεται να έχουν τα πτυχία μας αξία, αλλά γιατί ρυθμίζει το επάγγελμα και εισπράττει και θέλει να συνεχίσει να ρυθμίζει και να εισπράττει από τους λογιστές.

Στην ίδια παρέμβαση, απαιτήσαμε από τα κόμματα να πάρουν θέση απέναντι στο σχέδιο που ολοκληρώνει το “άνοιγμα” του λογιστικού επαγγέλματος. Ο εκπρόσωπος του ΚΚΕ τόνισε ότι η απελευθέρωση είναι σε όφελος των μονοπωλιακών ομίλων και σε αυτό τον κλάδο, ξεκαθαρίζοντας ότι το κομμουνιστικό κόμμα θα καταψηφίσει το νομοσχέδιο. Οι εκπρόσωποι των κομμάτων ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΑΝΕΛ απέφυγαν να πάρουν θέση με την πρόφαση ότι “δεν έχουν κάτι συγκεκριμένο στα χέρια τους”. Οι εκπρόσωποι του ΣΥΡΙΖΑ είπαν ότι οι επικείμενες νομοθετικές αλλαγές είναι αποτέλεσμα των μνημονίων “ξεχνώντας” ότι έχουν υπερψηφίσει όλους τους προηγούμενους νόμους (που ξεκινούν πολύ πριν τα μνημόνια) που αφορούσαν τα επαγγελματικά δικαιώματα και αποτέλεσαν τη βάση για τις επερχόμενες αλλαγές στην κατεύθυνση της απελευθέρωσης, “ξεχνώντας” ότι η απελευθέρωση των επαγγελμάτων είναι κατεύθυνση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Επίσης, κάναμε παράσταση στο ΣΕΒ απαιτώντας την υπογραφή ΣΣΕ με τους παραπάνω όρους. Παρά την ενημέρωση και το αίτημά μας για συνάντηση, τα γραφεία του ΣΕΒ ήταν κλειστά. Και από αυτό το γεγονός, επιβεβαιώνεται η άρνηση των εργοδοτών για υπογραφή κλαδικής ΣΣΕ, αφού στόχο έχουν τη διεύρυνση των ατομικών συμβάσεων.

Η ουσία ποια είναι τελικά; Είναι ότι με την ιδιωτικοποίηση του φορολογικού ελέγχου και την απελευθέρωση του επαγγέλματος, διευκολύνεται η συγκέντρωση του κύριου όγκου των φοροτεχνικών και λογιστικών εργασιών σε μεγάλες λογιστικές - ελεγκτικές - συμβουλευτικές εταιρείες. Προσφέρεται στο κεφάλαιο νέο πεδίο τοποθέτησης και κερδοφορίας, ενισχύεται η θέση των μονοπωλίων που δραστηριοποιούνται στον τομέα των τεχνικοοικονομικών υπηρεσιών. Υπάρχουν συσσωρευμένα κεφάλαια αυτή τη στιγμή και λόγω της καπιταλιστικής κρίσης αναζητούν νέους κερδοφόρους τομείς για να επενδύσουν. Για να γίνει αυτό πρέπει να εκτοπιστούν σταδιακά οι δεκάδες χιλιάδες μικρών και αυτοαπασχολούμενων επαγγελματιών και να φθηνύνει η αξία της εργατικής δύναμης μισθωτών ελεγκτών και λογιστών. Μόνο έτσι θα εξασφαλιστεί η κερδοφορία τους.

Η ΠΟΛ (ο συνδικαλιστικός φορέας των μισθωτών λογιστών) και τα σωματεία μέλη της, οι ταξικές δυνάμεις στον κλάδο είμαστε κάθετα αντίθετοι στην “αξιολόγηση” και πιστοποίηση των λογιστών. Δεν αναγνωρίζουμε κανένα επιμελητήριο για τη ρύθμιση του επαγγέλματος. Τα μόνα κριτήρια επαγγελματικής εξέλιξης που αναγνωρίζουμε είναι Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ & Η ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ, που μπορούν να κατοχυρώνονται μόνο μέσα από τη συλλογική σύμβαση εργασίας:

ΑΜΕΣΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΣΣΕ)
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΒΟΗΘΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.
Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΝΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΣΕ.
ΝΑ ΠΕΡΙΛΗΦΘΟΥΝ ΣΤΗ ΣΣΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΕΓΚΤΕΣ.
ΝΑ ΠΕΡΙΛΗΦΘΟΥΝ ΣΤΗ ΣΣΕ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 25 ΕΤΩΝ.
ΠΤΥΧΙΟ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΓΝΩΣΗ & ΠΛΗΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.

Υπενθυμίζουμε ότι ΣΣΕ δεν είναι μόνο ο μισθός, αλλά συνολικά οι όροι εργασίας και τα δικαιώματα των εργαζομένων κάθε κλάδου. Και πιο συγκεκριμένα η δική μας ΣΣΕ, είναι πλήρης ως προς την περιγραφή των ειδικοτήτων β.λογιστή και λογιστή, του περιεχόμενου τους (επαγγελματικό αντικείμενο), και της επαγγελματικής εξέλιξης. Όσο λοιπόν, δεν υπογράφεται και στον δικό μας κλάδο ΣΣΕ, τόσο θα ενισχύεται ο ρόλος φορέων τύπου ΟΕΕ που θα δρομολογούν για την πλειοψηφία των εργαζόμενων μισθωτών & αυτοαπασχολούμενων την κατάργηση των όποιων επαγγελματικών δικαιωμάτων. Επιχειρούν να θεσμοθετήσουν για την άσκηση του επαγγέλματος τις αλλεπάλληλες αξιολογήσεις οι οποίες θα φορτώνουν με πρόσθετα οικονομικά βάρη τους λογιστές, θα προσθέτουν εμπόδια (αξιολόγηση/εξετάσεις – κόστος) στην επαγγελματική εξέλιξη προκειμένου να ενισχύουν την κατεύθυνση των μεγάλων ελεγκτικών και λογιστικών εταιρειών για φτηνό εργατικό δυναμικό.

Ενώνουμε τις δυνάμεις μας με τους αυτοαπασχολούμενους και μικρούς επαγγελματίες λογιστές, τους εργαζόμενους στο Υπουργείο Οικονομικών, τους φοιτητές και σπουδαστές. Κλιμακώνουμε! Επόμενος σταθμός η Πρωτομαγιά! Είναι υπόθεση όλων μας η επιτυχία της απεργίας! Θα είναι μια απάντηση στις επιδιώξεις του κεφαλαίου και στον δικό μας κλάδο. Θέλουν να ξεχάσουμε τι σημαίνει δουλειά και ζωή με αξιοπρέπεια. Δεν θα τους κάνουμε τη χάρη! Οργανώνουμε τις δυνάμεις μας. Παλεύουμε για τη μαζικοποίηση των σωματείων μας. Αυτή θα είναι και η απάντηση σε όλους αυτούς που το “παίζουν” όψιμα διαμαρτυρόμενοι στον κλάδο με σκοπό να εγκλωβίσουν εργαζόμενους και αυτοαπασχολούμενους σε συντεχνιακές λογικές και να εξυπηρετήσουν διαφορετικά επιχειρηματικά συμφέροντα ο καθένας.

ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟΥ Π.Α.ΜΕ.
1Η ΜΑΗ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ 10.30πμ

 

 

Δεν νομίζω ότι σαν κλάδος έχουμε κάποια σχέση με την Π.Α.Σ.Ε.Β.Ε, αλλά ούτε φυσικά με τη Γ.Σ.Ε.Β.Ε....

 

Και μπορεί να μου θυμώσει ο Γιάννης, αλλά διαφωνώ πλήρως με την κομματοποίηση του συνδικαλισμού, από όπου κι αν προέρχεται. Η επιτροπή αγώνα δεν εκπροσωπεί τον κλάδο, και ξέρεις γιατί; Δεν είδα κανένα να καλέσει σε συσπείρωση και αγώνα. Και τα e-mail των συλλόγων είναι γνωστά , δεν είναι κάτι κρυφό. Τώρα αν θεωρούν κάποιοι ότι για να αγωνιστούμε από κοινού, θα πρέπει σώνει και καλά για τους μεν να ανήκουμε στο Κ.Κ.Ε. και για τους άλλους στην αντίπερα όχθη,  λυπάμαι αλλά αυτό οδηγεί σε αδιέξοδο.

 

Δηλαδή Ειρήνη θέλεις να μας πεις, εσύ και κάποιοι ακόμα εδω μέσα που δηλώνουν οτι διαφωνούν πλήρως με την κομματοποίηση του συνδικαλισμού,  δεν είναι κομματοποιημένοι ?

θέλεις να μας πεις πως τόσα χρόνια δεν υπηρετούν πιστά τα κόμματά τους?

θέλεις να μας πεις πως δεν εκτελούν κομματικές επιλογές , όντας τοποθετημένοι σε όργανα του ΟΕΕ, της ΠΟΦΕΕ, της ΓΣΕΕ κλπ ?

 

Τα ερωτήματα είναι ρητορικά, σαφώς και είναι κομματοποιημένοι  όσοι είναι σε όργανα του συνδικαλισμού.

 

Το πρόβλημα όλων μας δεν είναι αν οι συνδικαλιστές θα είναι κομματοποιημένοι αφού κάθε πολίτης πιστεύω επιβάλλεται να είναι κομματοποιημένος για να αποφασίζει ο ίδιος για το μέλλον του.

 

Το μεγάλο μας πρόβλημα και το μεγάλο ερώτημα που πρέπει να απαντήσουμε ο καθένας μας είναι με ποια πλευρά θα πάμε .

 

Ή με το κεφάλαιο ή με την εργατική τάξη .

 

Ποιο κόμμα ή ποια συνδικαλιστική παράταξη είναι αυτή που υποστηρίζει τα συμφέροντα του κλάδου μας στην προκειμένη περίπτωση

 

Η αυτό οργάνωση της πλατείας που μας προτείνετε δεν οδηγεί πουθενά .

Συγκροτημένα και με επικεφαλής το κόμμα που υποστηρίζει τα συμφέροντα της λαϊκής  τάξης μπορεί να εμποδίσει και να ανατρέψει αυτή τη βαρβαρότητα που ζούμε.

 

Ενδιάμεσος δρόμος δεν υπάρχει. Η ιστορία τουλάχιστον αυτό αποδεικνύει !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.polgr.org/

Ανακοίνωση της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Λογιστών

 

 

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ (Π.Ο.Λ.)

Κάνιγγος 27, τηλ. (210) 38 10 081, 38 02 923, ΦΑΞ 38 01 227, 38 45 434 - ΑΘΗΝΑ

W. site:www.pol.org.gr, Email: [email protected]

Αθήνα, 25 Απριλίου 2013

ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΑΣ!

ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

ΚΑΤΑΡΓΟΥΝ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Συναδέλφισσα, Συνάδελφε,

Μην ξεγελιέσαι! Η αντιπαράθεση που έχει προκύψει τις τελευταίες ημέρες ανάμεσα στην πλειοψηφία του Οικονομικού Επιμελητηρίου (ΟΕΕ), ΠΟΦΕΕ και κυβέρνησης δεν είναι για τα δικά σου συμφέροντα. Παρά τις όποιες διαφωνίες (πόσες, ποιες τάξεις, ποιος θα κάνει την πιστοποίηση, πώς θα γίνει η αξιολόγηση κτλ), είναι όλοι σύμφωνοι με την “απελευθέρωση” του επαγγέλματος και την ιδιωτικοποίηση του φορολογικού ελέγχου. Και επειδή ο λαός είναι σοφός, εδώ ισχύει το ρητό: “τσακώνονται τα βουβάλια και την πληρώνουν τα βατράχια”!

Στην κινητοποίηση της Τετάρτης 24/4/13, που έγινε σε συντονισμό με την Επιτροπή Αγώνα Λογιστών Ελεύθερων Επαγγελματιών της ΠΑΣΕΒΕ, την Επιτροπή ΠΑΜΕ Υπουργείου Οικονομικών και το Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών κάναμε παράσταση στο ΟΕΕ κατά τη διάρκεια συνάντησης του προεδρείου του ΟΕΕ και της ΠΟΦΕΕ, με εκπροσώπους των κομμάτων για να τους ενημερώσουν για τις προωθούμενες νομοθετικές αλλαγές στο επάγγελμα. Καταρχήν αποκαλύφτηκε η υποκρισία των πλειοψηφιών του ΟΕΕ και της ΠΟΦΕΕ, αφού με δεν δέχονταν αρχικά τους εκπροσώπους των εργαζομένων να εκφράσουν τις απόψεις τους, αναγνωρίζοντας σαν εκπροσώπους του κλάδου μόνο εαυτούς!

Τους καταγγείλαμε, γιατί από κοινού με τις εκάστοτε κυβερνήσεις έχουν διαχρονικές ευθύνες, αφού ενισχύουν (με διαφορετικές “αποχρώσεις”) αυτή την πολιτική που στόχο έχει την υποβάθμιση των πτυχίων και την σταδιακή κατάργηση των όποιων επαγγελματικών δικαιωμάτων υπήρχαν μέχρι σήμερα. Είναι υποκριτές! Γιατί από το 2008 δεν λένε κουβέντα για την ισοπέδωση των πτυχίων των ελεγκτών και την εξίσωση αποφοίτων δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που ήρθε ως αποτέλεσμα της απελευθέρωσης του επαγγέλματος του ορκωτού. Αυτοί δεν είναι οικονομολόγοι;;;;!!! Άλλωστε είναι γνωστό ότι βασική θέση του ΟΕΕ είναι στα πλαίσια της απελευθερωμένης αγοράς να είναι ο ρυθμιστής του επαγγέλματος του λογιστή! Βέβαια, το ΟΕΕ διαμαρτύρεται για την υποβάθμιση των πτυχίων των λογιστών, όχι γιατί ενδιαφέρεται να έχουν τα πτυχία μας αξία, αλλά γιατί ρυθμίζει το επάγγελμα και εισπράττει και θέλει να συνεχίσει να ρυθμίζει και να εισπράττει από τους λογιστές.

Στην ίδια παρέμβαση, απαιτήσαμε από τα κόμματα να πάρουν θέση απέναντι στο σχέδιο που ολοκληρώνει το “άνοιγμα” του λογιστικού επαγγέλματος. Ο εκπρόσωπος του ΚΚΕ τόνισε ότι η απελευθέρωση είναι σε όφελος των μονοπωλιακών ομίλων και σε αυτό τον κλάδο, ξεκαθαρίζοντας ότι το κομμουνιστικό κόμμα θα καταψηφίσει το νομοσχέδιο. Οι εκπρόσωποι των κομμάτων ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΑΝΕΛ απέφυγαν να πάρουν θέση με την πρόφαση ότι “δεν έχουν κάτι συγκεκριμένο στα χέρια τους”. Οι εκπρόσωποι του ΣΥΡΙΖΑ είπαν ότι οι επικείμενες νομοθετικές αλλαγές είναι αποτέλεσμα των μνημονίων “ξεχνώντας” ότι έχουν υπερψηφίσει όλους τους προηγούμενους νόμους (που ξεκινούν πολύ πριν τα μνημόνια) που αφορούσαν τα επαγγελματικά δικαιώματα και αποτέλεσαν τη βάση για τις επερχόμενες αλλαγές στην κατεύθυνση της απελευθέρωσης, “ξεχνώντας” ότι η απελευθέρωση των επαγγελμάτων είναι κατεύθυνση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Επίσης, κάναμε παράσταση στο ΣΕΒ απαιτώντας την υπογραφή ΣΣΕ με τους παραπάνω όρους. Παρά την ενημέρωση και το αίτημά μας για συνάντηση, τα γραφεία του ΣΕΒ ήταν κλειστά. Και από αυτό το γεγονός, επιβεβαιώνεται η άρνηση των εργοδοτών για υπογραφή κλαδικής ΣΣΕ, αφού στόχο έχουν τη διεύρυνση των ατομικών συμβάσεων.

Η ουσία ποια είναι τελικά; Είναι ότι με την ιδιωτικοποίηση του φορολογικού ελέγχου και την απελευθέρωση του επαγγέλματος, διευκολύνεται η συγκέντρωση του κύριου όγκου των φοροτεχνικών και λογιστικών εργασιών σε μεγάλες λογιστικές - ελεγκτικές - συμβουλευτικές εταιρείες. Προσφέρεται στο κεφάλαιο νέο πεδίο τοποθέτησης και κερδοφορίας, ενισχύεται η θέση των μονοπωλίων που δραστηριοποιούνται στον τομέα των τεχνικοοικονομικών υπηρεσιών. Υπάρχουν συσσωρευμένα κεφάλαια αυτή τη στιγμή και λόγω της καπιταλιστικής κρίσης αναζητούν νέους κερδοφόρους τομείς για να επενδύσουν. Για να γίνει αυτό πρέπει να εκτοπιστούν σταδιακά οι δεκάδες χιλιάδες μικρών και αυτοαπασχολούμενων επαγγελματιών και να φθηνύνει η αξία της εργατικής δύναμης μισθωτών ελεγκτών και λογιστών. Μόνο έτσι θα εξασφαλιστεί η κερδοφορία τους.

Η ΠΟΛ (ο συνδικαλιστικός φορέας των μισθωτών λογιστών) και τα σωματεία μέλη της, οι ταξικές δυνάμεις στον κλάδο είμαστε κάθετα αντίθετοι στην “αξιολόγηση” και πιστοποίηση των λογιστών. Δεν αναγνωρίζουμε κανένα επιμελητήριο για τη ρύθμιση του επαγγέλματος. Τα μόνα κριτήρια επαγγελματικής εξέλιξης που αναγνωρίζουμε είναι Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ & Η ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ, που μπορούν να κατοχυρώνονται μόνο μέσα από τη συλλογική σύμβαση εργασίας:

ΑΜΕΣΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΣΣΕ)

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΒΟΗΘΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΝΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΣΕ.

ΝΑ ΠΕΡΙΛΗΦΘΟΥΝ ΣΤΗ ΣΣΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΕΓΚΤΕΣ.

ΝΑ ΠΕΡΙΛΗΦΘΟΥΝ ΣΤΗ ΣΣΕ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 25 ΕΤΩΝ.

ΠΤΥΧΙΟ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΓΝΩΣΗ & ΠΛΗΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.

Υπενθυμίζουμε ότι ΣΣΕ δεν είναι μόνο ο μισθός, αλλά συνολικά οι όροι εργασίας και τα δικαιώματα των εργαζομένων κάθε κλάδου. Και πιο συγκεκριμένα η δική μας ΣΣΕ, είναι πλήρης ως προς την περιγραφή των ειδικοτήτων β.λογιστή και λογιστή, του περιεχόμενου τους (επαγγελματικό αντικείμενο), και της επαγγελματικής εξέλιξης. Όσο λοιπόν, δεν υπογράφεται και στον δικό μας κλάδο ΣΣΕ, τόσο θα ενισχύεται ο ρόλος φορέων τύπου ΟΕΕ που θα δρομολογούν για την πλειοψηφία των εργαζόμενων μισθωτών & αυτοαπασχολούμενων την κατάργηση των όποιων επαγγελματικών δικαιωμάτων. Επιχειρούν να θεσμοθετήσουν για την άσκηση του επαγγέλματος τις αλλεπάλληλες αξιολογήσεις οι οποίες θα φορτώνουν με πρόσθετα οικονομικά βάρη τους λογιστές, θα προσθέτουν εμπόδια (αξιολόγηση/εξετάσεις – κόστος) στην επαγγελματική εξέλιξη προκειμένου να ενισχύουν την κατεύθυνση των μεγάλων ελεγκτικών και λογιστικών εταιρειών για φτηνό εργατικό δυναμικό.

Ενώνουμε τις δυνάμεις μας με τους αυτοαπασχολούμενους και μικρούς επαγγελματίες λογιστές, τους εργαζόμενους στο Υπουργείο Οικονομικών, τους φοιτητές και σπουδαστές. Κλιμακώνουμε! Επόμενος σταθμός η Πρωτομαγιά! Είναι υπόθεση όλων μας η επιτυχία της απεργίας! Θα είναι μια απάντηση στις επιδιώξεις του κεφαλαίου και στον δικό μας κλάδο. Θέλουν να ξεχάσουμε τι σημαίνει δουλειά και ζωή με αξιοπρέπεια. Δεν θα τους κάνουμε τη χάρη! Οργανώνουμε τις δυνάμεις μας. Παλεύουμε για τη μαζικοποίηση των σωματείων μας. Αυτή θα είναι και η απάντηση σε όλους αυτούς που το “παίζουν” όψιμα διαμαρτυρόμενοι στον κλάδο με σκοπό να εγκλωβίσουν εργαζόμενους και αυτοαπασχολούμενους σε συντεχνιακές λογικές και να εξυπηρετήσουν διαφορετικά επιχειρηματικά συμφέροντα ο καθένας.

ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟΥ Π.Α.ΜΕ.

1Η ΜΑΗ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ 10.30πμ

 

 

 

Δηλαδή Ειρήνη θέλεις να μας πεις, εσύ και κάποιοι ακόμα εδω μέσα που δηλώνουν οτι διαφωνούν πλήρως με την κομματοποίηση του συνδικαλισμού,  δεν είναι κομματοποιημένοι ?

θέλεις να μας πεις πως τόσα χρόνια δεν υπηρετούν πιστά τα κόμματά τους?

θέλεις να μας πεις πως δεν εκτελούν κομματικές επιλογές , όντας τοποθετημένοι σε όργανα του ΟΕΕ, της ΠΟΦΕΕ, της ΓΣΕΕ κλπ ?

 

Τα ερωτήματα είναι ρητορικά, σαφώς και είναι κομματοποιημένοι  όσοι είναι σε όργανα του συνδικαλισμού.

 

Το πρόβλημα όλων μας δεν είναι αν οι συνδικαλιστές θα είναι κομματοποιημένοι αφού κάθε πολίτης πιστεύω επιβάλλεται να είναι κομματοποιημένος για να αποφασίζει ο ίδιος για το μέλλον του.

 

Το μεγάλο μας πρόβλημα και το μεγάλο ερώτημα που πρέπει να απαντήσουμε ο καθένας μας είναι με ποια πλευρά θα πάμε .

 

Ή με το κεφάλαιο ή με την εργατική τάξη .

 

Ποιο κόμμα ή ποια συνδικαλιστική παράταξη είναι αυτή που υποστηρίζει τα συμφέροντα του κλάδου μας στην προκειμένη περίπτωση

 

Η αυτό οργάνωση της πλατείας που μας προτείνετε δεν οδηγεί πουθενά .

Συγκροτημένα και με επικεφαλής το κόμμα που υποστηρίζει τα συμφέροντα της λαϊκής  τάξης μπορεί να εμποδίσει και να ανατρέψει αυτή τη βαρβαρότητα που ζούμε.

 

Ενδιάμεσος δρόμος δεν υπάρχει. Η ιστορία τουλάχιστον αυτό αποδεικνύει !!!

 

Αφου ρε παιδιά πολλά απο αυτά που λέτε είναι σωστά και συμφωνούμε ,γιατί δεν βρίσκετε έναν κοινό τόπο , να γίνουμε πολλοί

για να μπορέσουμε όλοι μαζί να τα πετύχουμε?οι καρέκλες είναι ξεπερασμένη πλέον μόδα για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ μου ,άλλο το ένα και άλλο το άλλο,μην τα κάνουμε αχταρμά.

Ίσως , αλλά όπως είδατε και η άποψη της Κυβέρνησης έρχεται ακριβώς στα λόγια μου (έγραψα παραπάνω τι είπε ο κ.Βορίδης) . Κατά τα λοίπα όπως ξαναέγραψα το πρόβλημα είναι γενικότερο και χάνεστε μόνο στα του οίκου ..... Η νέα τάξη πράγματων θέλει από τα σχολεία να βγαίνουν εξειδικευμένοι εργάτες και όχι σκεπτόμενοι πολίτες .Παράλληλα δε, με την κατάργηση των δικαιωμάτων των πτυχιούχων συνεπικουρούμενη από την οικονομική κρίση , οι νέοι αλλά και οι γονείς του θα άλλαξουν στόχους (πχ οι δικές μας γενιές είχαν ως όνειρο να σπουδάσουν τα παιδιά τους για να γίνουν άνθρωποι και να έχουν πρόσβαση σε γνώσεις και επαγγέλαμτα που οι δικοί μας για πολλούς λόγους δεν είχαν) , δηλαδή θα σκεφτούν 2 και 3 φορές να πάει το παιδί τους να σπουδάσει όταν από τη μία δεν έχει αντίκρυσμα και από την άλλη δεν θα μπορεί να το σπουδάσει , το πρόβλημα είναι ότι η τριτοβάθμια(και πέρα από αυτή) εκπαίδευση θα γίνει κτήμα μόνο των λίγων και των δυνατότερων οικονομικά και βέβαια μη ξεχνάτε ότι κάποιες καίριες θέσεις Διοικητικές θα θέλουν αυτά τα χαρτιά που οι περισσότεροι δεν θα μπορούν να έχουν ..... Το ξέρω ότι το πήγα πέρα το θέμα αλλά δυστυχώς κατά τη γνώμη μου αυτό είναι .

Επίσης να αναφέρω και πάλι ότι χωρίς επιχειρήσεις (μικρομεσαίες) πάλι δεν θα έχει αξία το πτυχίο σου και για αυτό το βάζω στο κάδρο και ξαναγράφω για μια ακόμη φορά ότι ο κλάδος θα μπορούσε να κάνει πολλά περισσότερα για να αντιμετωπιστεί αυτή η κατάσταση .

 

.................................................................................

Το μεγάλο μας πρόβλημα και το μεγάλο ερώτημα που πρέπει να απαντήσουμε ο καθένας μας είναι με ποια πλευρά θα πάμε .

 

Ή με το κεφάλαιο ή με την εργατική τάξη .

 

Ποιο κόμμα ή ποια συνδικαλιστική παράταξη είναι αυτή που υποστηρίζει τα συμφέροντα του κλάδου μας στην προκειμένη περίπτωση

 

Η αυτό οργάνωση της πλατείας που μας προτείνετε δεν οδηγεί πουθενά .

Συγκροτημένα και με επικεφαλής το κόμμα που υποστηρίζει τα συμφέροντα της λαϊκής  τάξης μπορεί να εμποδίσει και να ανατρέψει αυτή τη βαρβαρότητα που ζούμε.

 

Ενδιάμεσος δρόμος δεν υπάρχει. Η ιστορία τουλάχιστον αυτό αποδεικνύει !!!

 

 

Λυπάμαι που και πάλι δεν ακολουθώ το ρεύμα .... Αλλά επειδή μπορεί να μην είμαι Κομμουνιστής με την έννοια που θέλει το κόμμα , αλλά ..... Γιατί το βλέπω απλα ως προσπάθεια προβολής ??? Και κάτι ακόμη, γιατί ακόμη και η ΠΟΛ δεν μπορέι να γράψει για επιχειρήσεις (έστω και μικρές και μεσαίες) και γράφει πάλι για αυτοαπασχολούμενους κλπ ??

Επειδή λοιπόν έχω μια σχέση με το χώρο να σου πω ότι η γνώμη της ηγεσίας είναι ότι εμείς οι μικροί (αυτοαπασχολούμενοι κλπ) κακώς ανοίγουμε γιατί θέλουμε να γίνουμε κεφαλαιοκράτες ή κάτι τέτοιο . Και το ΚΚΕ δεν θέλει τους μικρομεσαίους όπως σχεδόν κανένα από τα υπάρχοντα κόμματα (το καθένα για ξεχωριστούς λόγους), βεβαίως σε ολα τα προγράμματα υπάρχουν θέσεις αλλά στη πράξη , δυστυχώς είμαστε μόνοι μας .......

Λυπάμαι και πάλι που γράφω τέτοια πράγμα αλλά δε μπορώ να μη πω και τη γνώμη μου .....

Δεν θέλω να πιάσω κομματικά θέματα , απλά να πω ότι για να πέσει ένα σύστημα (τουλάχιστον αυτό που υπάρχει σήμερα) πρέπει να πέσει από μέσα ........

 

Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι γράφω (ποτέ δεν ήμουν καλός στο να περιγράφω τα πράγματα όπως θέλω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ρε παιδιά πολλά απο αυτά που λέτε είναι σωστά και συμφωνούμε ,γιατί δεν βρίσκετε έναν κοινό τόπο , να γίνουμε πολλοί

για να μπορέσουμε όλοι μαζί να τα πετύχουμε?οι καρέκλες είναι ξεπερασμένη πλέον μόδα για όλους.

 

Συνάδελφε KABONTORO για όσα με αφορούν θα πω τα εξής

 

Ένας είναι ο τόπος συνάντησης,  ο δρόμος, εκεί καλούμε τον λαό να δώσει τις μάχες του.

 

Μακάρι να λύνονταν όλα με τα πληκτρολόγια και με διαλόγους (όπως καταφεύγει η ηγεσία της ΓΣΕΕ π.χ.) αλλά τόσα χρόνια τι συμπέρασμα βγήκε  ??

 

οτι ο διάλογος τους ήταν μια απάτη, διαφωνούν για να διαφωνούν , για να ρίχνουν στάχτη στα μάτια των εργαζομένων και στο τέλος συμφωνούν με τα αφεντικά τους, με τον ΣΕΒ,

 

συμφωνούν σε αυξήσεις μισθών 0,79€ , συμφωνούν σε κατώτερο μισθό 586 €, συμφωνούν στην κατάργηση ΣΣΕ, συμφωνούν στην κατάργηση της Κυριακάτικης αργίας .... και τόσα άλλα

 

με λίγα λόγια συμφώνησαν σε αυτό το σύγχρονο σκλαβοπάζαρο.

 

Άρα λοιπόν  τι κοινό τόπο συνάντησης έχουμε με αυτούς ?  κανένα κοινό τόπο συνάντησης.

 

Κοινό τόπο συνάντησης έχουμε με όλους τους εργαζόμενους , με όλη την εργατική τάξη για λαική συμμαχία.

 

Όσο πιο γρήγορα το αντιληφθούμε τόσο πιο σύντομα θα ανατρέψουμε τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που και πάλι δεν ακολουθώ το ρεύμα .... Αλλά επειδή μπορεί να μην είμαι Κομμουνιστής με την έννοια που θέλει το κόμμα , αλλά ..... Γιατί το βλέπω απλα ως προσπάθεια προβολής ??? Και κάτι ακόμη, γιατί ακόμη και η ΠΟΛ δεν μπορέι να γράψει για επιχειρήσεις (έστω και μικρές και μεσαίες) και γράφει πάλι για αυτοαπασχολούμενους κλπ ??

Επειδή λοιπόν έχω μια σχέση με το χώρο να σου πω ότι η γνώμη της ηγεσίας είναι ότι εμείς οι μικροί (αυτοαπασχολούμενοι κλπ) κακώς ανοίγουμε γιατί θέλουμε να γίνουμε κεφαλαιοκράτες ή κάτι τέτοιο . Και το ΚΚΕ δεν θέλει τους μικρομεσαίους όπως σχεδόν κανένα από τα υπάρχοντα κόμματα (το καθένα για ξεχωριστούς λόγους), βεβαίως σε ολα τα προγράμματα υπάρχουν θέσεις αλλά στη πράξη , δυστυχώς είμαστε μόνοι μας .......

Λυπάμαι και πάλι που γράφω τέτοια πράγμα αλλά δε μπορώ να μη πω και τη γνώμη μου .....

Δεν θέλω να πιάσω κομματικά θέματα , απλά να πω ότι για να πέσει ένα σύστημα (τουλάχιστον αυτό που υπάρχει σήμερα) πρέπει να πέσει από μέσα ........

 

Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι γράφω (ποτέ δεν ήμουν καλός στο να περιγράφω τα πράγματα όπως θέλω)

 

Αποστόλη ή Ελένη (δεν ξέρω ποιός) έχεις ξαναγράψει για το ΚΚΕ φράσεις όπως :

 

η γνώμη της ηγεσίας είναι ότι εμείς οι μικροί (αυτοαπασχολούμενοι κλπ) κακώς ανοίγουμε γιατί θέλουμε να γίνουμε κεφαλαιοκράτες

 

το ΚΚΕ δεν θέλει τους μικρομεσαίους κλπ. κλπ...

 

Την πρώτη φορά το προσπέρασα, είπα μήπως δεν κατάλαβα καλά, όμως το επαναλαμβάνεις... Δεν ξέρω εκεί στην τοπική κοινωνία της Πρέβεζας με ποιούς συναναστρέφεσαι και ποιός τα λέει όλα αυτά,

 

το ΚΚΕ ποτέ δεν ξεχώρισε τους αυτοαπασχολούμενους απο την υπόλοιπη εργατική τάξη γνωρίζοντας πως σε καπιταλιστικές συνθήκες γίνεται μαζική προλεταριοποίηση αυτοαπασχολούμενων και μονοπώληση των κλάδων

 

Διάβασε αν θες τις παρακάτω θέσεις του ΚΚΕ για τους αυτοαπασχολούμενους και θα καταλάβεις πως είσαι άδικος απέναντί του

 

http://www.kke.gr/ebe/gia_toys_aytoapasxoloymenoys_-_mikroys_ebe_-_theseis_ths_ke_toy_kke?act=2&morf=1&tab=1

http://www.kke.gr/ebe/apospasma_apo_thn_anakoinosh_toy_pg_ths_ke_toy_kke_gia_ta_metopa_palhs_gia_toys_aytoapasxoloymenoys

http://www.kke.gr/anakoinoseis_grafeioy_typoy/mazikh_proletariopoihsh_aytoapasxoloymenon_kai_monopolhsh_ton_kladon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά την αποψή μου είναι σωστή η απόφαση για το επάγγελμα..

 

όσοι είναι ΑΕΙ και ΤΕΙ μπορούν να πάρουν Α τάξης.. (δεν βλέπω απόφοιτους λυκείου πουθενά να μπορούν να πάρουν Α τάξης)

 

γιατί τόση φασαρία... μάλλον ψαρεύεται αδαείς...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά την αποψή μου είναι σωστή η απόφαση για το επάγγελμα..

 

όσοι είναι ΑΕΙ και ΤΕΙ μπορούν να πάρουν Α τάξης.. (δεν βλέπω απόφοιτους λυκείου πουθενά να μπορούν να πάρουν Α τάξης)

 

γιατί τόση φασαρία... μάλλον ψαρεύεται αδαείς...!

Μπορείς Σωτήρη να μου πεις:

πια είναι τα Φυσικά πρόσωπα του ΠΔ 38/2010  που εκτός τους ΑΕΙ και τους ΤΕΙ παίρνουν Α' τάξη;

 

Μπορείς επίσης Σωτήρη να μου πεις τι έγγραφε η αρχική πρόταση του Μυταράκη;  

 

Τότε, αν απαντήσεις όλα αυτά (κυρίως το δεύτερο) θα δεις ποίος ήταν ο λόγος της ενεργοποίησής μας.

 

Υ.Γ. Αυτό που σε ρωτώ για το ΠΔ/38-2010 είναι πραγματική απορία διότι έχουμε πολλές διαμάχες για αυτό και θα ήθελα την γνώμη σου 

 

 

`

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................

Η ουσία είναι η επέλαση των Ιδιωτικών Σχολών - Κολεγίων -ΚΕΚ μέχρι και  την Α' τάξης Άδεια. (Δείτε στο επόμενο μου ποστ την διαφορετική άποψη των υποστηρικτών του ΟΕΕ)

 

business is business

 

Ούτε οι άδειες ενδιαφέρουν. τα δικαιώματα τα αλλάζεις στο χρόνο με ένα διάταγμα ή ένα νόμο.

Η διαχείρισή τους σήμερα είναι η προώθηση για τις business.

 

 

Η προετοιμασία ήταν η αποδιάρθρωση του χώρου. Αλλά τότε μας άρεσε γιατί δεν βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα ανωτέρω στο προηγούμενο καθεστώς οι μη πτυχιούχοι (όχι οι ΙΕΚ κ.τ.λ.) λέω ξανά οι μη πτυχιούχοι ΠΡΑΚΤΙΚΑ ήταν σχεδόν αδύνατο να ανοίξουν γραφεία αφού χρειαζόταν 17 χρόνια προϋπηρεσία για πάνω από 150.000 τζίρο βιβλία. Τώρα είναι πια πολύ εύκολο.  

 

Δηλαδή και επέλαση ιδωτικών σχολών και πέταγμα της τριτοβάθμιας εκπάιδευσης (ΑΕΙ, ΤΕΙ) στα σκουπίδια. 

 

Ε τι άλλο να πούμε δηλαδή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς Σωτήρη να μου πεις:

πια είναι τα Φυσικά πρόσωπα του ΠΔ 38/2010  που εκτός τους ΑΕΙ και τους ΤΕΙ παίρνουν Α' τάξη;

 

Μπορείς επίσης Σωτήρη να μου πεις τι έγγραφε η αρχική πρόταση του Μυταράκη;  

 

Τότε, αν απαντήσεις όλα αυτά (κυρίως το δεύτερο) θα δεις ποίος ήταν ο λόγος της ενεργοποίησής μας.

 

Υ.Γ. Αυτό που σε ρωτώ για το ΠΔ/38-2010 είναι πραγματική απορία διότι έχουμε πολλές διαμάχες για αυτό και θα ήθελα την γνώμη σου 

 

 

`

Κώστα καλημέρα.

Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κανένα. Ο καθείς όπου ετάχθει.

Για όσα ζητάς την αποψή μου.

 

1.Το Π.Δ 38/2010 είναι αρκετά κατατοπιστικό αν και τροποποιείται απο μεταγενέστερες αποφάσεις όπου χρειάζεται κάποιος να παρακολουθήσει το νήμα.

 

Αυτό που είναι ξεκάθαρο είναι ότι :

Μη πτυχιούχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ έχουν δικαίωμα Α τάξης μόνο εάν έχουν υπογράψει Ισολογισμό σε τρείς χρήσεις μεταξύ 1965 και 1977

ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

δλδ αν υπάρχει κανένας πρέπει να αναζητηθεί στα κοιμητήρια.

 

2. ¨Οσο για τον κ. Μυταράκη με υ ή με η, έχω διαβάσει κάποιες από τις προτάσεις του αν λέμε τις ίδιες. ε και λοιπόν.... αν μου επιτρέπεις "χέστηκε η φοράδα στο αλώνι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε Σταυρουλακη,

Φαινεστε σοβαρος ανθρωπος και για αυτό αδυνατω να καταλαβω για ποιο λογο προσυπογραφετε ενα κειμενο που δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα, ειναι γεματο ανακριβειες και ζητα να παραμεινει ως εχει μια κατασταση ημιπαρανομη, οπως αυτη των αδειων, με απωτερο προφανως σκοπο τη μονιμοποιηση της.

Να σας ρωτησω κατι χωρις καμια διαθεση ειρωνειας: αφου εσεις οι πτυχιουχοι ειστε τοσο σιγουροι για το επιπεδο γνωσεων που διαθετετε πανω στο αντικειμενο της λογιστικης και ταυτοχρονα σιγουροι για το επιπεδο γνωσεων που δεν εχουν οι αποφοιτοι των λοιπων σχολων γιατι αντιτιθεστε τοσο πολύ στην καταργηση των αδειων; Τι εχετε να «φοβηθειτε» (χρησιμοποιω τον ορο καταχρηστικα μονο για χαρη της κουβεντας); Ας καταργηθουν λοιπον οι αδειες, να μπορουν να υπογραφουν ολοι τα παντα, να μπουν και η μη πτυχιουχοι στο παιχνιδι των διπλογραφικων βιβλιων και αν πραγματι είναι τοσο ανικανοι και «λιγοι» οσο λετε θα αποτυχουν αφου η ιδια η αγορα θα τους αποβαλλει με αποτελεσμα να επικρατησουν εν τελει οι πτυχιουχοι.

Εγω ειμαι απολυτα σιγουρος ότι εχω τις γνωσεις να ανταπεξελθω, μπορει όμως να κανω και λαθος. Μενει να αποδειχτει στην πραξη. Το ιδιο φανταζομαι ότι ισχυει και για εσας.

Εξαλλου οι οικονομικες καταστασεις από οποιον και αν εχουν συνταχθει και σε οποιαδηποτε περιπτωση ελεγχονται από ανεξαρτητο ορκωτο ελεγκτη. Αν λοιπον δεν εχω τις γνωσεις οι οικονομικες καταστασεις που θα συνταξω εγω δε θα μπορεσουν ποτε να παρουν την εγκριση του ορκωτου ελεγκτη θα εκτεθω στον πελατη και θα καταληξει το πιθανοτερο στα χερια ενός εμπειροτερου και ικανοτερου συναδελφου. Εν αντιθεσει με τις καταστασεις που θα συντασσεται εσεις που λογω γνωσεων θα παιρνουν παντα ευκολοτερα την εγκριση ενός ορκωτου. Αρα γιατι τοσος ντορος για κατι που είναι τοσο απλο στην ουσια του;

Και ενώ σε καποια άλλη απαντηση σας παραδεχτηκατε πως στη σχολη σας κανατε καποια λιγα μαθηματα λογιστικης θεωρειτε εαυτον ικανο να παρει την αδεια Α’ ταξης αλλα καποιον που εχει παρακολουθησει τριπλασιο αριθμο μαθηματων με αντικειμενο τη λογιστικη από εσας μη ικανο, προφανως επειδη η αποψη που εχετε για την ιδιωτικη εκπαιδευση, τις τεχνικες σχολες και τα ΙΕΚ είναι η χειροτερη. Μπορει να είναι κι ετσι αυτό όμως είναι κατι που δε θα το κρινετε εσεις αλλα το κρατος με οποιον τροπο διαθετει (κι αν δε διαθετει ας προσεχε). Δεν είναι θεμα δικο σας αλλα του κρατους η αξιολογηση του επιπεδου και της ποιοτητας σπουδων ΚΑΘΕ εκπαιδευτικου ιδρυματος ειτε ανηκει στο δημοσιο ειτε στον ιδιωτικο τομεα.

Στην τελικη ποιες πιστοποιησεις ποιοτητας και ποιες αξιολογησεις εχουν υποστει τα ελληνικα δημοσια εκπαιδευτικα ιδρυματα για να δικαιουνται τον τιτλο «ανωτερα».

Αντιθετως γνωριζω αρκετα ελληνικα και ξενα ιδιωτικα εκπαιδευτικα ιδρυματα ανα τον κοσμο που παιρνουν πιστοποιησεις και περνουν σε τακτα χρονικα διαστηματα από πολύ αυστηρες αξιολογησεις.

Φυσικα δεν υποστηριζω ότι εγω φοιτησα σε ένα τετοιο ή ότι τα ιδιωτικα τυγχανουν καλυτερα των δημοσιων εσεις όμως ειστε ικανοι να βγαλετε ασχετους ακομα και τους αποφοιτους της Οξφορδης μονο και μονο επειδη δεν εχουν αποφοιτησει από το λυκνο της «λογιστικης γνωσης» που ακουει στο ονομα ΑΣΟΕΕ.

Δεν μπορώ να κατανοήσω για ποιο λόγο θεωρείται ότι μπορείτε να διδαχτείτε τα λογιστικά τόσο καλά από ανθρώπους που δεν έχουν – πολλοί από αυτούς – ούτε ένα ένσημο πραγματικής λογιστικής εργασίας την ίδια ώρα που στα περισσότερα ΙΕΚ της χώρας διδάσκουν άνθρωποι που έχουν χύσει τόνους ιδρώτα εργαζόμενοι ως λογιστές μεγάλων επιχειρήσεων.

Στη δική μας σχολή για παράδειγμα ένα από τα μαθήματα μας δίδασκε η «πρώην» προϊσταμένη λογιστηρίου της Softex. Λέτε να ήταν τόσο άσχετη;

Δεν είναι τυχαίο που σε καμιά σοβαρή χώρα του κόσμου το επίπεδο του πτυχίου δεν παίζει σημαντικό ρόλο για την άσκηση του επαγγέλματος. Ή αυτοί είναι πολύ μπροστά ή εμείς. Και επειδή θεωρώ πιθανότερο το πρώτο, ας αναρωτηθούμε το εξής: Γίνεται τόσο χειρότερη δουλειά από τους συναδέλφους λογιστές του εξωτερικού (όπου ελάχιστοι έως λίγοι ασχολούνται με το πτυχίο) από ότι στην Ελλάδα, όπου το Α και το Ω είναι το πτυχίο;

Μπορεί να μας πεις αν θέλεις βέβαια τι σχολή έχεις τελειώσει;

Ποιο ήταν το αντικείμενο σπουδών σου επακριβώς; Εννοώ γιατί εγώ προσωπικά δε γνωρίζω κανένα ΑΕΙ στην Ελλάδα να βγάζει λογιστές. Διαφωνείς;

Πόσα μαθήματα «λογιστικής» παρακολούθησες υποχρεωτικά στην σχολή σου; Στα ΙΕΚ διδάσκονται πάνω από 20. Μαζί με Εμπορικό Δίκαιο και Δίκαιο Εταιρειών (το οποίο μάλιστα μας το δίδασκε δικηγόρος με δικό του γραφείο και εξειδίκευση στα θέματα νομικών προσώπων), στατιστική, οικονομικά, μαθηματικά και πολλά, πολλά άλλα.

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά αν μη τι άλλο βγαίνοντας από τη σχολή γνώριζα να συντάξω ΦΠΑ, φορολογικές δηλώσεις  και αρκετά πράγματα για το πώς λειτουργεί το λογιστικό κύκλωμα στο σύνολό του. Προφανώς και δε γνώριζα τα πάντα που χρειάζονταν, όπως προφανώς δεν τα γνώριζες και εσύ. Εσένα όμως θεωρείται δεδομένο ότι έχεις τις απαραίτητες γνώσεις (παρόλο που πρακτικά μπορεί και να μην τις έχεις) και σου δίνεται η ευκαιρία να το αποδείξεις ενώ εμένα θεωρείται δεδομένο ότι δεν τις έχω (ακόμα και αν θεωρητικά μπορεί και να τις έχω) και δεν μου δίνεται ποτέ η ευκαιρία να το αποδείξω.

Γιατί εν ολίγοις ζητάτε ακόμα και τώρα να διατηρηθεί ένα σύστημα αδειών, το οποίο υπήρξε άδικο εξ’ αρχής και το οποίο όχι μόνο δεν κατοχύρωσε το επάγγελμα αλλά δημιούργησε κάστες προνομιούχων και μη λογιστών.

Εξάλλου υπάρχουν άπειρα Επαγγέλματα που δεν υπόκεινται σε τάξεις, ειδικές άδειες, κ.τ.λ. και δε βλέπω κανέναν να ασχολείται με βαθμούς, πτυχία και άδειες, σε αυτές τις περιπτώσεις επαγγελματιών για να κάνει τη δουλειά του. Τον ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα.

Αντί να προσπαθήσουμε, λοιπον όλοι μαζί ενωμένοι να διασφαλίσουμε το μίνιμουμ της κατοχύρωσης που θα μπορούσε να επιτευχθεί, τσακωνόμαστε ακόμα και τώρα για το ποιος από εμάς δικαιούνται ή όχι να πάρει άδεια και τι είδους.

Εδώ ο ΔΣΑ προσέφυγε στα δικαστήρια και πετυχε την ακυρωση της αποφασης του Υπουργειου Οικονομικων που καθοριζε υποχρεωτικη την υπογραφη λογιστη στα Ε3 και το οικονομικό Επιμελητήριο δεν αντέδρασε καν και τώρα το πήρε ο πόνος για τις άδειες. Ξυπνησαν από το ληθαργο οι καρεκλοκενταυροι!!!

Αντί να επιδιώξουμε μόνοι μας τη συνεχή επιμόρφωση και αναμόρφωση του γνωστικού μας επιπέδου, της δουλειάς και των υπηρεσιών μας μέσω του Συνδικαλιστικού μας φορέα που θα έπρεπε να είναι ένας και μοναδικός – ήτοι το ΟΕΕ (ας κάνει και κάτι, όχι μόνο να εισπράττει συνδρομές). Και μέσα από αυτή τη διαδικασία θα γινόταν και το πραγματικό ξεσκαρτάρισμα αυτών που ξέρουν και αυτών που έχουν τη διάθεση να μάθουν. Υπάρχουν τρόποι αλλά δεν είναι της παρούσης.

Γιατί επομένως συνάδελφε, ξαναρωτω, προσυπογράφεται ένα κείμενο που δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα και που προφανώς δεν είναι και σύννομο αφού αντίκειται σε κοινοτικές οδηγίες, τις οποίες η ελληνική κυβέρνηση εξυπηρετώντας συντεχνιακά συμφέρονται αρνείται να ενσωματώσει στο ελληνικό δίκαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα καλημέρα.

Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κανένα. Ο καθείς όπου ετάχθει.

Για όσα ζητάς την αποψή μου.

 

1.Το Π.Δ 38/2010 είναι αρκετά κατατοπιστικό αν και τροποποιείται απο μεταγενέστερες αποφάσεις όπου χρειάζεται κάποιος να παρακολουθήσει το νήμα.

 

Αυτό που είναι ξεκάθαρο είναι ότι :

Μη πτυχιούχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ έχουν δικαίωμα Α τάξης μόνο εάν έχουν υπογράψει Ισολογισμό σε τρείς χρήσεις μεταξύ 1965 και 1977

ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

δλδ αν υπάρχει κανένας πρέπει να αναζητηθεί στα κοιμητήρια.

 

2. ¨Οσο για τον κ. Μυταράκη με υ ή με η, έχω διαβάσει κάποιες από τις προτάσεις του αν λέμε τις ίδιες. ε και λοιπόν.... αν μου επιτρέπεις "χέστηκε η φοράδα στο αλώνι"

 

Και την Γ ειδική, που την πέταξαν στα σκουπίδια, αυτή δεν τη λαμβάνεις καθόλου υπόψιν σου; Είναι 1250 άτομα, ηλικίας 45 με 60 ετών, τα οποίαι μένουν χωρίς δουλειά. Λίγος σεβασμός στους μεγαλύτερους δεν βλάπτει νομίζω, ειδικά το σχόλιο για τα κοιμητήρια είναι λίγο άκομψο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα καλημέρα.

Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κανένα. Ο καθείς όπου ετάχθει.

Για όσα ζητάς την αποψή μου.

 

1.Το Π.Δ 38/2010 είναι αρκετά κατατοπιστικό αν και τροποποιείται απο μεταγενέστερες αποφάσεις όπου χρειάζεται κάποιος να παρακολουθήσει το νήμα.

 

Αυτό που είναι ξεκάθαρο είναι ότι :

Μη πτυχιούχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ έχουν δικαίωμα Α τάξης μόνο εάν έχουν υπογράψει Ισολογισμό σε τρείς χρήσεις μεταξύ 1965 και 1977

ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

δλδ αν υπάρχει κανένας πρέπει να αναζητηθεί στα κοιμητήρια.

 

2. ¨Οσο για τον κ. Μυταράκη με υ ή με η, έχω διαβάσει κάποιες από τις προτάσεις του αν λέμε τις ίδιες. ε και λοιπόν.... αν μου επιτρέπεις "χέστηκε η φοράδα στο αλώνι"

 

Σωτήρη,

Ανέφερα  το ΠΔ 38/2010 όχι για τους μη πτυχιούχους αλλά για τους μεταδευτεροβάθμιους πτυχιούχους ιδιωτικών σχολών. Άρα σε παρακαλώ ξανακοίταξέ το. Θεωρώ ότι άνοιξε εντελώς η πόρτα για τα ιδιωτικά σχολεία. 

 

Μια που επιμένεις για τους μη πτυχιούχους δεν μου απάντησες στο θέμα που σου είπα: Οι μη πτυχιούχοι είχαν με την προηγούμενη διάταξη υποχρέωση 17 χρόνια προϋπηρεσίας για να αναλάβουν απλογραφικά με τζίρο πάνω από 150.000 ευρώ. Πρακτικά δεν μπορούσαν να καταφέρουν να έχουν λογιστικό γραφείο, αφού είναι δύσκολο στα 40 σου χρόνια να πρέπει να φύγεις από υπάλληλος για να ψάξεις πελατεία και να ανοίξεις λογιστικό γραφείο. Τώρα οι μη πτυχιούχοι δεν έχουν κανένα, μα κανένα, ουσιαστικό εμπόδιο.

 

Μια που κάνω αναφορά σε λογιστές ιδιωτικών σχολών και σε συνάδελφους μη πτυχιούχους θα ήθελα να σεβαστούν την άποψή μου η οποία είναι ενάντια στην υποβάθμιση της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έναντι της ιδιωτικής και ενάντια της υποβάθμισης των πτυχιούχων έναντι των μη πτυχιούχων. Είναι μια θέση που δεν έχει καμία σχέση με τα πρόσωπα τα οποία κατανοώ ότι και αυτά κάνουν μια προσπάθεια επιβίωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...